Az úttól 5m-re, a tóval ellentétes oldalon, egy fa földfelszíni odújában egy öklömnyi fúrt kavicsot keressetek. Ha meglelitek, a jelszó szembetűnő lesz!
Egy kis észak-borsodi falucska Kelemér község mellé hívlak egy kis kincsvadászatra.
Miskolctól a 26-os úton kb 30 Km-re van Putnok. Ez a rész már a régi Gömör vármegye területe. Kelemér Putnok várostól kétféle útvonalon is megközelíthető. Én azt ajánlom, hogy ha autóval érkezel, menj át a városon, Ózd irányába és a vasúti sorompó után fordulj le jobbra Serényfalfa felé. Tíz perces autóúttal beérsz Kelemérre. Ha kerékpárral vágsz neki, Putnok közepén tábla jelzi az utat Kelemér felé a Szörnyű völgyön keresztül. Ez az út is járható autóval is, de nagyon keskeny, és nem a legjobb minőségű.
Mi Keleméren a református templomtól indultunk el a kék jelzésen, de autóval a Putnokra vivő kanyargós útról a hegy tetején elágazó kék jelzésen haladva mintegy 500 méterre van a Nagy Mohos, ettől néhány száz méterre a Kis Mohos.
Ugyanide érsz, ha a Szörnyű Völgyön jöSsz föl Putnok belvárosából. Nekünk nagyon tetszettek a falu hangulatos kis utcái, a régi korok emlékét idéző száz évnél is öregebb házak.
Indulás előtt érdemes bemenni a Tompa Mihály emlékházba, és megnézni a templomot is, ahol Tompa Mihály is lelkészkedett 1849-től 1851-ig a szabadságharc leverése után. Itt írta legszebb költeményeit: Pusztán, A gólyához, Madár fiaihoz. A falumúzeum régebben a keleméri boszorkány háza volt a néni, akit boszorkánynak tartottak, 1991-ben hunyt el.
A falutól nem messze található két láptó, vagy ahogy a helybeliek nevezik, mohostó. A Kis Mohos úgy alakult ki, hogy kb. 5000 éve megcsúszott, leszakadt a hegyoldal, és az így keletkezett medencékben összegyűlő víz rekedt meg, telepedtek meg rajta különböző tőzegmoha-fajok, majd más növények, és alakultak ki végül a haragoszöld mohaszőnyeggel fedett ringatón rugalmas tőzegmoha úszólápok. A Nagy Mohos az idősebb, mintegy tízezer évvel ezelőtt a jégkor végén keletkezhetett. A keleméri mohos tavak fokozottan védettek! Ha arra jársz, vedd figyelembe, hogy fokozottan védett természetvédelmi területre értél, és tarts be minden ide vonatkozó rendeletet.
Területe: 57 hektár, védettség kezdete: 1951. A lápok nem látogathatók, csakis kutatási, vagy tanulmányi célból, előzetes bejelentésre, kísérővel.
- A védett természeti területeken sátorozni, táborozni, a fokozottan védett természeti területeken - különösen az Alsó-hegy területén - a kijelölt turistautaktól eltávolodni, a védett természeti területek állapotát, az ott élő védett értékeket zavarni, károsítani, veszélyeztetni, valamint szemetelni tilos.
- A geoládákat - különösen az Alsó-hegy területén - csak a nappali órákban lehet felkeresni.
- Bárminemű, a természeti környezetet károsító beavatkozás tilos, az érintett helyszín természetes állapotát meg kell őrizni.
- A ládák keresése csak a látogatási szabályok betartásával, a jelzett utakon, gyalogosan történő megközelítéssel történhet.
Aki vezetővel szeretné bejárni a környéket, keresse Szilágyi János urat, a nemzeti park munkatársát (06-30-631-1722), aki már 2-3 főtől is szívesen elindítja az igény szerint 2-3-4 órás túrát. A túravezetés díja 700 Ft/fő
Ládatörténet
2013.05.19 Beckó az eltűnt ládát új jelszóhordozó kihelyezésével javította.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Csodahét első csodaládája.
Közel 20 éve találtam meg ezt a rejtést anyával, akkor épp az aggteleki geocaching versenyre menet. Most a szakköröseimet hoztam fel, Tornabarakonyba menet.
Emlékeimben jóval magasabb vízszint élt a Kis-Mohosnál, most a lápos rész egy hirtelen mélyülő partszakaszt követően érhető el.
Az úton akadálypálya várja az érdeklődőket egy kidőlt fa személyében (amit még anya is teljesített...), majd a vízen átkelést gyakorolhattuk faágakon (anya került egyet). Láttunk sok-sok gombát, mohát, virágokat és lápos részt. Hallottunk odúból éhes csipogást. Kellemes séta verőfényes időben a javasolt parkolóból.
Hát a második napunk ezen a ládatúrán nagyon vadregényes lett. Meg kellett szerveznem, hogy lineárisan egymás után tudjam ezt a ládát, meg a tanösvény ládáját is végigjárni. Azon az erdei aszfaltos úton, ahol nem ajánlották az utazást szépen megtaláltuk, hogy hol jön le (valójában le kellett volna jönnie) a tanösvénynek és Roy ott várt rám, miután kirakott a Mohos tavak parkolójában Kelemérhez közel. Ott még egy rendőrautó is megállt és a zsaruk meg is kérdezték nagyon kedvesen, hogy segíthetnek-e? Biztos azt hitték, hogy eltévedtünk. Mondtam, hogy megyek kirándulni, és rögtön elhúzták a csíkot. Kis 5 km-es túrám csodaszép volt. Persze a tavakban víz helyett láp van, de az is érdekes. Jóformán az egész 2 és fél óra alatt senki nem volt az erdőben. Összesen 5 emberrel találkoztam ezen a szép vasárnapi délelőttön, ami viszont nagyon érdekes, hogy mind nők voltak. Fiatalabbak, idősebbek, még egy magányos hölgy is volt, akivel el is beszélgettem.
Az igazán vadregényes élmény a túra végén lett. Ahol az országos kék lefordul Putnok felé, nekem elvileg egyenesen tovább kellett volna mennem a tanösvényen. Igaz, hogy a tanösvény ládájának ládaoldalán a rejtő figyelmeztetett, hogy a tanösvény már rég nincs meg igazán, vagy ki sem rakták a táblákat, vagy elvadult az egész. Viszont az út elején meg közepén láttam egy pár táblát és egy nagyon szép pihenőt is, így nem gondoltam volna, hogy micsoda dzsungel szafáriban lesz részem az utolsó másfél kilométeren.
Még szerencse, hogy volt nálam tájoló és a tájfutó múltam, plusz a geoládák app. segítségével átvészeltem ezt a részét a túrámnak. Itt, nemcsak, hogy jelzés nem volt, de sem út, sem ösvény sehol. Roy nagyon megörült nekem, mivel hamarabb érkeztem le a hegyről, mint ő gondolta. Ott gyorsan megettem a szendvicseimet ebédre és mentünk tovább a következő ládákhoz.
Közben volt egy-két más problémám is, mint az, hogy nem találtam a ládát. Én feltúrtam minden fa alját, pláne azokét amelyeknek üregjük is volt, de nem találtam semmmit. Sikerült a rejtőt elcsípnem telefonon, aki nagyon aranyosan és segítőkészen kisegített. Azóta kiderült, hogy én voltam béna, de hát a ládaoldal azt mondta, hogy 5 méterre van a jelzett ösvénytől a láda és én az összes fát ebben a távolságban kitúrtam minden siker nélkül. Még feljebb kellett volna keresni, gondolom, de hát én még mindig nagyon bízok a leírásokban, meg kellene tanulnom a lazaságot.
Persze, itt mégegyszer szeretném megköszönni pityulinónak a segítségét. Bár minden rejtő ennyire kedves és barágtságos lenne.
A hegyen átmászás helyett a szintben ajánlott parkolóból közelítettem ... az "öklömnyi" kő jóval nagyobb, mint gondoltam ... és alatta van "pótláda" ha a pontírás gondot okozna. :)