Elhelyezés időpontja: 2003.10.04 12:35
Utolsó lényeges változás: 2013.11.04 11:22
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Anikó, Melinda, Miki és Dani
Ládagazda: MikiCache Nehézség / Terep: 1.0 / 5.0
Megtalálások száma: 349 + 8 sikertelen + 21 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
A jelszó, a megadott pontban, egy szikla alatti üregben levő 20x20x8cm-es dobozban található, ami kővel van takarva.
Az alábbi pontokban még két, lapra gravírozott tartalék jelszó is található:
pót jelszó 1: N46° 26.855' E23° 35.305'
pót jelszó 2: N46° 26.787' E23° 35.259'
Újratelepítés: 2013.10.12 13:00
Az új ládát, a pót jelszó-táblákat és mindezek telepítését Skalp-nak és lelkes csapatának köszönhetjük.
Ezúttal az Erdély-i Torockó falura és a föléje tornyosuló Székelykőre szeretnénk felhívni a figyelmet. Utoljára 2003. Augusztus 02-én másztuk meg a Székelykövet, csodálatos időben.
Torockó az Erdélyi Szigethegység Keleti részében, a Székelykő és az Ordaskő sziklavonulatának szűk völgyében, az Enyedi-patak völgyében fekszik, 500 m-es tengerszint feletti magasságban.
A modern vasipar megjelenése előtt Torockó, Erdély legjelentősebb vasműves központja volt. Ez hosszú ideig biztosította lakói jólétét. Vasművességének köszönhetően, bányavárosi rangra emelkedett, erre utalnak az 1870 táján egy tűzvész után épült híres "fehér házai" és a téren a "vajor" vízmedencéje, melyet forrásvíz táplál. A környék bányáit már a rómaiak is művelték. Az Árpádok korában még a tatárjárás előtt telepítettek ide német bányászokat, akik később elmagyarosodtak.
Torockó népviselete igen híres. A lányok vörössel és feketével kivarrott gyöngydíszes inget, ráncos fehér szoknyát, piros csizmát és aranyozott pártát viselnek. A férfiak fehér nadrágja piros-zsinóros, ingük kézelőjét is piros hímzés díszíti. Az eredeti viselet ma már múzeumi ritkaság, amelyhez hozzátartoznak még a festett bútorok, keresztszemes és kereten-varrott kézimunkák is.
A község felett uralkodik a háromcsúcsú Székelykő hatalmas sziklabérce. Legmagasabb csúcsa 1130 m. A Székelykő tetején vár alapfal-maradványaira leltek, mely várat a Toroczkay család egyik tagja I. Ehellős építtette a tatárjárás előtt.
Az 1241. évi tatárjárás Torockó falut elpusztította. Toroczkay András a kézdi székelyek csapatával a tatárok által ostromlott várat felszabadította. Ezért a cselekedetéért IV. Béla király fia István, Torockót és a várat átadta az Aranyos-melléken letelepedett kézdi székelyeknek, akik azt "Szekel várom"-nak nevezték el. A székelyek a várat kijavították majd 1285-ben megvédték az újabb tatártámadás ellen. A Dózsa György vezette parasztfelkelés idején, 1514-ben Torockó is a keresztesek kezére került, melyről az 1514. évi oklevél így szól: "A parasztnép, mely föllázadt, egyebek közt Torockó várába is belopózott és azt, az akkor benne lévő parasztok árulása következtében elfoglalta. Azokat az okleveleket pedig, amelyeknek alapján Toroczkay Ferenc és ősei a várat és uradalmát régtől fogva bírták és bírják, széttépték és szétszaggatták." Mint később kiderült, a régi okleveleket nem érte semmi bántódás, hiszen azok a torockószentgyörgyi, másik Toroczkay várban voltak és nem itt a Székelykőn levő várban.
A felkelés leverése után, 1516-ban II. Lajos király új adománylevelet adott ki, melyben Toroczkay Ferencnek és fiának adta új adományul Torockó várát, tartozékaival együtt. III. Endre király fejedelemség idejében a városka lakói viszonylag nyugalomban éltek. Aztán 1702-ben Rabutin katonái rabolták ki a falut, és több embert kivégeztek. 1704-ben pedig Tiege osztrák tábornok rabolta ki és égette fel a városkát. A lassan újra felépült Torockó még a XX. század elején is a Toroczkayak birtokában volt. Őrtornya 1864-ben még állt, de 1871-ben már romokban hevert. Megmaradt alapfalai is fokozatosan megsemmisülnek és eltűnnek a föld színéről.
A Székelykő jellegzetes formája miatt Torockón kétszer kel fel a Nap, ahogy ezt Jókai az "Egy az isten" című regényében megírta. Először, - ahogy szokott - kakasszóra bújik elő pirkadatkor, aztán hirtelen eltűnik az 1130 m magas Székelykő mögé. Ott igyekszik tovább a hegy rejtekében, hogy pár perc múlva már teljes pompájában ragyogjon, elhagyván a hatalmas érckövet.
Az egyszerűség kedvéért megadnék egy-két fontosabb koordinátát.
Az Aranyos-patak völgyében az N46° 30.256' E23° 36.537' pontban kell Dél irányába eltérni.
Torockó faluban legalább a főteret nézzétek meg az N46° 27.222' E23° 34.043' pontban. Az emberek nagyon kedvesek, szinte mindenki magyar. Szálláslehetőség rengeteg van, úgy, mint panziók, a falusi turizmusban részt vevő házak, de talán még illatos szénapadláson is lehet aludni. Még mindig a faluban, az N46° 27.165' E23° 34.084' pontban kell Keleti irányba térni, majd az N46° 27.112' E23° 34.254' 534 méter magasan, a falu egyik kedves kis házának árnyékában is, biztonságban lehet parkolni. A megfelelő járművel rendelkezők még legfeljebb 150-200 métert autózhatnak, aztán már csak gyalog:-) 915 méter magasan, az N46° 26.943' E23° 35.160' pontban egy kitűnő vizű forrás van - szükség is lesz rá - aztán csak majd visszafele lehet újra vizet venni. Felérve a gerincre, majd Délnek fordulva, az eddigiekhez képest kényelmesen felsétálunk a főcsúcsra, az N46° 26.787' E23° 35.270', ahol mi, 4 méteres EPE mellett, 1141 méter tengerszint feletti magasságot mértünk. A második legmagasabb csúcs az N46° 27.289' E23° 35.234' pontban, 1124 méter magasan van. A kilátás végig páratlan és félelmetes. Végig a kék-kereszt turistajelzést kövessétek, eltévedni lehetetlen, de azért a sziklákon nézzünk a lábunk elé is!
Egy-két jó tanács: sziklamászó felszerelés nem kell, hacsak nem akartok extrém helyeken felmászni, de egy normális lábbeli, ivóvíz, uzsonna, nyáron kevés, de máskor sok, meleg ruha és - ami még nagyon fontos, - esőköpeny legyen nálatok! Már láttunk ott olyan "turistát", aki szandálban vágott neki a szikláknak. Nem szükséges a túrabakancs. Egy nem csúszó sportcipő is megteszi, de az, nagyon jól fog jönni. Az esőköpeny a másik rendkívül hasznos holmi, ha ilyen hegyvidéken elered az eső. A nélkül a legszebb időben se kapaszkodjatok fel a Székelykőre, mert eső a derült égből is percek alatt ki tud alakulni. Ha villámlik is, akkor a szikla tövéhez lapulva leguggolni. Ha éppen a gerincen vagytok, akkor azon túl erdő van. Az erdőben, alacsonyabb fák alatt már biztonságban vagytok. Különálló fa alá soha ne állj! De ilyen ott a tetőn nincs. Ha éppen a lapos hegytetőn vagy és elkap a zivatar nem szabad sehova sem rohanni. Nincs is értelme. Esőköpenyt fel és hasra. Ez van!
Nagyon kellemes hegymászást és csodálatos időt kívánunk
Anikó, Melinda, Miki és Dani
Állapot: kereshető
3 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Kibővített családi csapattal Torockón töltöttünk egy hetet. Mivel itt már többször jártunk, alig volt a környéken olyan láda, amit még nem gyűjtöttünk be. A Székelykő újra megmászása azonban kihagyhatatlan volt a megfiatalított csapatnak. A hét folyamán kétszer is fenn jártunk.
A túrához tartozott egy elhagyott, kimerült ki tacskó lehozása a hegyről. Torockószentgyörgyön találtunk számára befogadó, jószívű gazdát.
A láda nehezen, de meglett. Sajnos sietni kellett lefelé az érkező eső miatt, így a helyszínen csak pár fotót tudtam készíteni a ládaról. Később próbáltam beregisztrálni, de a jelszónak vélt "kód" nem volt helyes. Kérném a kép alapján elfogadni a megtalálást! [Geoládák v4.0.2]
Torockón töltött 3. napunkon úgy döntöttünk, hogy nem tántoríthat el minket a hó és felmászunk a Székelykőre. Sikerült is, de a hegytetőn lévő térdig, combközépig érő hó alatt szinte esélytelen megtalálni a ládát. A képek alapján kérjük a találat elfogadását. Köszönjük!
Családi hétvégénk utolsó programpontja volt a Székelykő megmászása. Igazából már tegnap tervben volt, de a nagy köd miatt a mai napra halasztottuk. A helyzet viszont nem lett sokkal jobb. Ma is sűrű felhőben indultunk neki a hegynek.
A hegy lábánál már látszott, hogy szerencsére nem túl vastag a ködpaplan. Ahogy kezdünk felmászni, már felsejlett a nap a homályban.
Lassanként haladtunk felfelé a nedves csúszós köveken. Nagyjából az út harmadánál kibukkantunk a ködből, és láttuk oldalról a vastag ködtakarót, és a Torockó mögötti hegyek napfényben fürdőző csúcsait. Fantasztikus természeti látványosság volt. Ilyen szögből, így még nem láttam a ködtakarót.
Lassanként felértünk a csúcsra is, ahonnan láthattuk a völgyekben megrekedt felhőket a lábaink alatt. Mi viszont gyönyörű napsütésben fürdőzhettünk! Sok csipkebogyót is ettünk az úton. Elsőként értünk fel, még senki nem volt itt. Aztán, amikor mentünk lefelé, már jöttek felfelé a népek.
Fent elkészültek a kötelező képek a magyar trikolor színeire festett oszlopnál. Ezúttal a másik román színűre volt pingálva. Sokszor voltam már fent. Torockó felől is többször másztam, de hátulról is jöttem már terepjáróval több irányból is. Mindig más az oszlopok festése. Éppen melyik csapat pingálja át őket a saját színeire. Most volt ilyen is, olyan is.
Nézelődés, napozás, csúcscsokizás után szépen elindultunk lefelé. Ekkor kezdtek felérni mások lentről. Lefelé már gyorsabban haladtunk, bár a kövek csúszóssága nem sokat változott. Lefelé már egészen feloszlott a köd, és egy-egy köd ablakon keresztül lehetett látni Torockót is.
Lassú túra volt. Majd 5 óra volt a teljes út.
Ezután elköszöntünk Torockótól, és indultunk haza. Remek 3 napot töltöttünk itt!
Megtaláltam, köszönöm a lehetőséget! :)
[g:hu+ 2.0.31]
Felfelé menet szerencsénk volt, viszonylag szép időben vágtunk neki az emelkedőnek, de felérve már jöttek a sötét felhők, feltámadt a szél, végül az eső is eleredt, de azért volt időnk kigyönyörködni magunkat a látvanyban. Sőt! Egy meglepő látványban is: valaki két szikla közé kifeszített kötélen sétálgatott a magasban. A láda könnyen meglett , a jelszóval viszont meggyűlt a bajunk. Vagy elírtuk, vagy csak a nem megfelelő térerő miatt nem sikerült logolni, mindenesetre közel egy hétig agyaltunk azon, ami az első ötletek közt 1x már be lett küldve. A pót jelszavak keresésére már nem szántunk sok időt az esőben, így nem is lett meg. Most újra próbálva az eredeti ötletet végül sikerült. Lefelé az erdőben mentünk, sáros, csúszós talajon, de talán még így is jobb volt, mintha a köves részén csúszkáltunk volna. Lent az étteremben jó kis ebéddel pótoltuk az elveszített kalóriákat. Szükség is volt rá, még várt ránk a szomszédos vár.
Nagyon szép hely, a nyergen mentünk fel, és az erdőn le.
Kerestük, de nem találtuk. Az alternatív pontokat is beütottem a locus map-be, de nagyon meredek hasadék volt alattunk, nem találtuk meg. Gyerekekkel voltunk nem akartunk kockáztatni.
Kérlek fogadjátok el. A gyerekek is majd megpróbálják logolni, mert külön szokták. [Geoládák v3.12.10]
Üdv
Szerettük volna megkeresni feleségemmel a ládát.
De az út vége felé nagyon kimerült és rosszul volt 4 órája mentünk felfelé de feladtuk.
Egyedül nem szerettem volna ott hagyni, igy visszafordultunk.
Remélem értékeled a próbálkozást .
Nagyon szép volt a táj de nekünk sajnos nem sikerült feljutni.
mellékelem a képet meddig jutottunk
Fantasztikus hely, annyira jó, hogy van ládája is - köszönöm a rejtést! A gyerekek is nagyon ügyesek voltak. Torockóról indultunk felfelé, és Torockószentgyörgyre ereszkedtünk le. Érdekes, hogy a kék+ jelzés többfelé is elágazik... Mi az "easy" helyett a "difficult"-ön jöttünk le - nem hazudtak, tényleg az volt :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Bővebben otthonról. Csodálatos hely! hangulatos kis település, már az odavezető út is tetszett. A hegy a házak felett impozáns....és jó izzasztós. Élmény volt ! [Geoládák v3.12.7]
clkgtr-el közösen kerestük a ládát, kellemes húsvéti utazás keretein belül jártuk be Torockót és környékét. Az időjárás nagyon szeszélyes volt. A túra elején még napsütésben indultunk el, leereszkedni viszont már jégesőben kellett. Ennek ellenére is nagyon élveztem a túrát és szép emlék marad számomra :-) A ládát sajnos nem találtuk meg illetve a megadott segédpontokon sem jártunk sikerrel. Kérném a képek alapján a megtalálás elfogadását.
Szdia0810-zel kerestük a ládát, ami sajnos nem lett meg. A lapra gravírozott tartalék jelszavakat is próbáltuk fellelni, de hiába, Kérem a képek alapján elfogadni a megtalálást.
[Jóváhagyta: geocaching.hu, 2022.08.03 06:29]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (378 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.