Bejelentkezés 70/635 2570
látogatható Csütörtök-Péntek 14-18 óráig, Szombat 9-13 óráig
(Bővebben az alsó képen)
A láda a Kiskunmajsa közelében található '56-os múzeumot és kápolnát próbálja a ládavadászok figyelmébe ajánlani, különös tekintettel a forradalom és szabadságharc közelgő évfordulójára. A két épület a Kiskunmajsa-Szeged közötti úton, a 34-es kilométerkő után, Marispusztán található.
És most néhány információ a múzeumról és a kápolnáról:
Pongrátz Gergely Múzeumról
Pongrátz Gergely, az 1956-os forradalom és szabadságharc Corvin-közi hadszínterének főparancsnoka néhány éve költözött Kiskunmajsára, és a Szeged felé vezető országút mellett megvásárolta az egykori népiskola épületét. A romos iskola használhatóvá tétele után megvalósította régi tervét, s 1999 tavaszán megnyílhatott itt az '56-os Múzeum. A felújított épületben két tantermet alakítottak át kiállítóteremmé. Az egyikben eredeti, korabeli relikviák kaptak helyet; térképek, fegyverek, zászlók, könyvek, dokumentumok. A másik helyiségben az 1956-os Corvin-közi enteriőr mellett helyet kaptak a szabadságharcosok képzőművészeti alkotásai, emléktárgyai, valamint újságcikkek és fotók is. A múzeum udvarán - a Hadtörténeti Intézet és a Hadtörténeti Múzeum jóvoltából - különböző lövegeket és egy harckocsit is kiállítottak.
Kapisztrán Szent János '56-os Emlékkápolna
A múzeum közelében található '56-os kápolnát 2002 júniusában avatták fel. A Kapisztrán Szent János védelmébe ajánlott kegyhely Csete György Kossuth-díjas építész tervei alapján épült. Az épület egyik tornya a győztes forradalmat, a másik - romos - tornya pedig az elbukott szabadságharcot szimbolizálja. A kápolna falán márványtáblák őrzik az '56-os tevékenységük miatt kivégzettek nevét, foglalkozását, születési évét és a kivégzés időpontját. A kápolnában minden hónap utolsó vasárnapján, valamint a nemzeti és az egyházi ünnepek alkalmával 16 órakor ökumenikus istentiszteletet, illetve szentmisét tartanak.
"Alighanem a kápolna felépítése, felszentelése lesz az utolsó cselekedet életemben, amit ötvenhatért tettem. A pont életem végén..." - így vallott a szamosújvári születésű főparancsnok, a hetvenedik születésnapjára megjelent kötetben. Pongrátz Gergelyt, aki a múzeum területén nyaranta '56-os nyári táborokat szervez a Kárpát-medencében élő középiskolások számára, 2002-ben Kiskunmajsa díszpolgárává választották. 2005 májusában elhúnyt, a múzeumot testvére, Pongrátz Ödön gondozta 2009 decemberében bekövetkezett haláláig.
Cím: 6120 Kiskunmajsa Marispuszta 244
A múzeum nyitva: Áprilistól péntek-szombat-vasárnap, nyári szünetben folyamatosan, csoportoknak telefonos egyeztetés alapján.
Telefon: (77) 581-409
A kápolna közepén, nagy fekvő márványlap alatt nyugszik Pongrátz
Gergely és Pongrátz Ödön; rajta a felirat: Mindent a Hazáért! A
mennyezeten apró lámpák, melyek a csillagképeket formázzák; az oltár
mögött, az oltárkép helyén kerek üvegablak nyílik a világra s árad be
rajta át a fény. Az ablak körüli ívelt falon csaknem háromszáz fekete
márványtábla örökíti meg a megtorlások során Magyarországon és
Erdélyben kivégzettek nevét és főbb életadatait.
A látogatókat a kápolnába a szemközti múzeum tárlatvezetője engedi be
és kalauzolja, nyitvatartási időben.
'56-os Ifjúsági TáborA két táborépület hálótermeiben emeletes, de vetett ágyakon egyszerre összesen 50 vendéget tudnak elhelyezni. A hálótermekhez közösen használt (természetesen külön férfi és női) zuhanyzóblokkok tartoznak, továbbá közös ebédlő és előadótér a
foglalkozások számára, valamint több pingpongasztal. A két épület
közötti központi téren áll a zászlórúd egy kisebb virágágyás közepén,
amelyre a tábor idejére húzzuk fel ünnepélyesen a zászlót. Az egymás
felé forduló árkádos ereszek este körben villanylámpákkal megvilágítottak, alattuk mindenütt asztalok és székek, itt ülnek és
beszélgetnek a hosszú estéken táborozók, olyankor nagy élet van itt. A
tábor területén van még a tűzrakóhely, a focipálya, valamint a "bunker"
(hű másaként azoknak a földalatti rejtekhelyeknek, amelyekben a
litvániai antikommunista partizánok húzták meg magukat valaha).Nyári
ifjúsági táborunkba az egész Kárpát-medencéből érkeznek hozzánk
középiskolás fiatalok, mintegy 50-en (ezt még maga Pongrátz Gergely, az erdélyi Szamosújvár szülötte alakította ki így). A tábor legfőbb célja,
hogy az idelátogató fiatalok egész életükre elkötelezett hívei legyenek
a forradalom eszmeiségének, s legyenek készek és képesek azt
önkéntesként cselekvően is szolgálni. A tábor keretében tarjuk minden
évben a kiskunmajsai nyári szabadegyetemet, amelynek mindig van
valamilyen központi gondolata, amelyet a meghívott vendégek előadásai
és az azokat követő beszélgetések bontanak ki.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Profi rejtés. Kreatív, és tökéletesen környezetbe illő. A logbook betelt.
Csak a kápolnát jártuk körbe, a múzeumot kihagytuk.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Nagyon szuper hely, a gyerekek nagyon örültek a harcjárműveknek, köszönjük, hogy megmutattad a helyet :) A rejtek is nagyon szuper :)
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A láda újra a helyén van. További jó keresést! Szuper rejtés! Érdekes környék! Klassz a tank! Tisztelgünk! Olívia, Ulrik és Dóra mama [Geoládák v4.2.6]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (592 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.