Bejelentkezés 70/635 2570
látogatható Csütörtök-Péntek 14-18 óráig, Szombat 9-13 óráig
(Bővebben az alsó képen)
A láda a Kiskunmajsa közelében található '56-os múzeumot és kápolnát próbálja a ládavadászok figyelmébe ajánlani, különös tekintettel a forradalom és szabadságharc közelgő évfordulójára. A két épület a Kiskunmajsa-Szeged közötti úton, a 34-es kilométerkő után, Marispusztán található.
És most néhány információ a múzeumról és a kápolnáról:
Pongrátz Gergely Múzeumról
Pongrátz Gergely, az 1956-os forradalom és szabadságharc Corvin-közi hadszínterének főparancsnoka néhány éve költözött Kiskunmajsára, és a Szeged felé vezető országút mellett megvásárolta az egykori népiskola épületét. A romos iskola használhatóvá tétele után megvalósította régi tervét, s 1999 tavaszán megnyílhatott itt az '56-os Múzeum. A felújított épületben két tantermet alakítottak át kiállítóteremmé. Az egyikben eredeti, korabeli relikviák kaptak helyet; térképek, fegyverek, zászlók, könyvek, dokumentumok. A másik helyiségben az 1956-os Corvin-közi enteriőr mellett helyet kaptak a szabadságharcosok képzőművészeti alkotásai, emléktárgyai, valamint újságcikkek és fotók is. A múzeum udvarán - a Hadtörténeti Intézet és a Hadtörténeti Múzeum jóvoltából - különböző lövegeket és egy harckocsit is kiállítottak.
Kapisztrán Szent János '56-os Emlékkápolna
A múzeum közelében található '56-os kápolnát 2002 júniusában avatták fel. A Kapisztrán Szent János védelmébe ajánlott kegyhely Csete György Kossuth-díjas építész tervei alapján épült. Az épület egyik tornya a győztes forradalmat, a másik - romos - tornya pedig az elbukott szabadságharcot szimbolizálja. A kápolna falán márványtáblák őrzik az '56-os tevékenységük miatt kivégzettek nevét, foglalkozását, születési évét és a kivégzés időpontját. A kápolnában minden hónap utolsó vasárnapján, valamint a nemzeti és az egyházi ünnepek alkalmával 16 órakor ökumenikus istentiszteletet, illetve szentmisét tartanak.
"Alighanem a kápolna felépítése, felszentelése lesz az utolsó cselekedet életemben, amit ötvenhatért tettem. A pont életem végén..." - így vallott a szamosújvári születésű főparancsnok, a hetvenedik születésnapjára megjelent kötetben. Pongrátz Gergelyt, aki a múzeum területén nyaranta '56-os nyári táborokat szervez a Kárpát-medencében élő középiskolások számára, 2002-ben Kiskunmajsa díszpolgárává választották. 2005 májusában elhúnyt, a múzeumot testvére, Pongrátz Ödön gondozta 2009 decemberében bekövetkezett haláláig.
Cím: 6120 Kiskunmajsa Marispuszta 244
A múzeum nyitva: Áprilistól péntek-szombat-vasárnap, nyári szünetben folyamatosan, csoportoknak telefonos egyeztetés alapján.
Telefon: (77) 581-409
A kápolna közepén, nagy fekvő márványlap alatt nyugszik Pongrátz
Gergely és Pongrátz Ödön; rajta a felirat: Mindent a Hazáért! A
mennyezeten apró lámpák, melyek a csillagképeket formázzák; az oltár
mögött, az oltárkép helyén kerek üvegablak nyílik a világra s árad be
rajta át a fény. Az ablak körüli ívelt falon csaknem háromszáz fekete
márványtábla örökíti meg a megtorlások során Magyarországon és
Erdélyben kivégzettek nevét és főbb életadatait.
A látogatókat a kápolnába a szemközti múzeum tárlatvezetője engedi be
és kalauzolja, nyitvatartási időben.
'56-os Ifjúsági TáborA két táborépület hálótermeiben emeletes, de vetett ágyakon egyszerre összesen 50 vendéget tudnak elhelyezni. A hálótermekhez közösen használt (természetesen külön férfi és női) zuhanyzóblokkok tartoznak, továbbá közös ebédlő és előadótér a
foglalkozások számára, valamint több pingpongasztal. A két épület
közötti központi téren áll a zászlórúd egy kisebb virágágyás közepén,
amelyre a tábor idejére húzzuk fel ünnepélyesen a zászlót. Az egymás
felé forduló árkádos ereszek este körben villanylámpákkal megvilágítottak, alattuk mindenütt asztalok és székek, itt ülnek és
beszélgetnek a hosszú estéken táborozók, olyankor nagy élet van itt. A
tábor területén van még a tűzrakóhely, a focipálya, valamint a "bunker"
(hű másaként azoknak a földalatti rejtekhelyeknek, amelyekben a
litvániai antikommunista partizánok húzták meg magukat valaha).Nyári
ifjúsági táborunkba az egész Kárpát-medencéből érkeznek hozzánk
középiskolás fiatalok, mintegy 50-en (ezt még maga Pongrátz Gergely, az erdélyi Szamosújvár szülötte alakította ki így). A tábor legfőbb célja,
hogy az idelátogató fiatalok egész életükre elkötelezett hívei legyenek
a forradalom eszmeiségének, s legyenek készek és képesek azt
önkéntesként cselekvően is szolgálni. A tábor keretében tarjuk minden
évben a kiskunmajsai nyári szabadegyetemet, amelynek mindig van
valamilyen központi gondolata, amelyet a meghívott vendégek előadásai
és az azokat követő beszélgetések bontanak ki.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Profi rejtés. Kreatív, és tökéletesen környezetbe illő. A logbook betelt.
Csak a kápolnát jártuk körbe, a múzeumot kihagytuk.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Nagyon szuper hely, a gyerekek nagyon örültek a harcjárműveknek, köszönjük, hogy megmutattad a helyet :) A rejtek is nagyon szuper :)
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A láda újra a helyén van. További jó keresést! Szuper rejtés! Érdekes környék! Klassz a tank! Tisztelgünk! Olívia, Ulrik és Dóra mama [Geoládák v4.2.6]
Körülbelül egy órát bolyongtunk, még akkor hívtam is a rejtőt, de nem vette fel, bár hétvége volt. Néztünk előző logokat, tudtuk, hol kellene keresni de egyáltalán nem találtunk semmi nyomot ami segített volna. Csatolok képeket. Kérem a jelszó nélküli elfogadást.
Megtaláltam a rejtő segítségével. Köszönöm a rejtést.Nagyon ötletes a rejtekhely, de a logok félrevezetőek voltak számomra. Tényleg korhadásnak indult már. Talajszinten van, de nem az avar között kell keresni. A bokor jó támpont a kereséshez. [Geoládák v4.0.3]
Domaszékre tartva ezt is útba ejtettük.
A múzeumot csak kívűlről sikerült megnézni, de azért az udvara is látványos volt. A rejtés is tetszett (igaz már nincs a legjobb állapotban), köszönjük.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!az unkusok
nagyon szuper rejtés. Élvezet volt megkeresni.Végül a 6 éves kislányunk találta meg. Nagyon örült.
A kápolna látványa szív szorító. A múzeumot a 2 éves miatt most kihagytuk.De pótolni fogjuk. [Geoládák v3.12.7]
A tartós szegfű tanösvényről hazafelé álltunk meg itt. Kb. fél órát kerestük a jelölt helyen, de sajnos nem találtuk. :(
Majd tavasszal újra próbáljuk. [Geoládák v3.12.6]
Jól el volt rejtve :)
Köszönöm a rejtő segítségét! Ott álltam mellette, kb. 20 centire és nem láttam.
Az utolsó két fotó szemlélteti, hogy miért. :) Az egyik képen egy geoláda rejtek van.
Az udvaron álló zászlórúdról leszakadt a zászló és a földön hevert.
Jót beszélgettünk telefonon! :)
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! :) már 2021.12.29-én is próbálkoztunk, akkor nem jártunk sikerrel, azt hittük, hogy a fagy miatt. A rejtő segítségét kellett kérnünk, és meg is lett. Ötletes rejtés! [Geoládák v3.11.3]
Útközben vettem célba ezt a ládát, de sajnos nem találtam, pedig felkutattam nem csak az említett bokrot, hanem annak környezetét is. Így kérném szépen a rejtőt a képek alapján történő elbírálásra.
Soltvadkerten volt dolgom, s "kis" kerülővel jöttem haza, útba ejtve néhány ládát.
A múzeum nem volt nyitva, talán nem is baj, nem annyira az én világom az ilyen tipusú kiállítás. A Kápolnát viszont alaposan körbejártam.
A láda könnyen meglett!
De jó! Meglett! [Geoládák v3.11.3]
Ha a rejtő jónak látja, fogadja el a megtalálást. A múzeumot és a kápolnát megnéztük, még adományt is hagytunk a múzeum részére. Viszont nem volt hálózati kapcsolata a telefonnak, így a ládát nem tudtuk megkeresni. Volt valami szomorú hangulata a múzeumnak és a kápolnának is. Valahogy nem 1956 nagyszerűsége érződik, hanem Pongrácz Gergely sorsa. Mégiscsak furcsa, hogy egy világtörténelmi eseménynek itt távol a tanyavilágban van emlékhelye. Nem tudtam, és meg is lepett, hogy Pongrácz Gergelyt végül ide a kápolna padlójába temették el tetvérével együtt. A kiállítás a lehetőségekhez képest sokszínű, de valami személyeset, egyedit hiányoltam még belőle, pedig - ahogy az idegenvezető is utalt rá - minden egyes név egy külön történet. És 1956 bővelkedik nagyszerű történetekben.
Nagyon ügyes a rejtés, le a kalappal. Vakaróztam az erdő szélén, és a virág a kulcs:-)
A szent megemlékezés kopik, erodálódik... (asszem covid nélkül is). Akik harcoltak, lassan elmennek, mink meg mindig csak rohanunk...
132 kilométeres tekerés a Kiskunságban
A maga kategóriájában ilyen jó rejtést még nem látam. A kiállítások zárva voltak, így csak a kerítésen kivülről néztem meg a korhű harci eszközöket.
Köszönjük a lehetőséget!
A térségben utazgatós, nézelődős napot tartottunk, így ejtettük útba Kiskunmajsát is. A rejtés nagyon ötletes lett, hirtelen nem is vettem észre igazság szerint. A barátnőm szúrta ki pár lépésről, hogy az ott neki gyanús :D
Indultunk is tovább Csólyospálos irányába utána.
B+Sz
Nekünk pont útba esett ez a geoláda, ezért elmentünk megkeresni. Az elrejtés nagyon szuper volt, ehhez jó kis logikai gondolkodás kellett. A farönk alatt találtuk meg, de sajnos két oka is van az egyébnek: Mondhatnánk azt is, hogy jelszó nélküli megtalálás!
1.ok: Rossz jelszót néztünk- az a rövid neve volt! ??
2.ok: A koronavírus miatt inkább nem akartuk felnyitni a ládát!
Megtaláltuk. Köszönjük a lehetőséget. [g:hu 1.6.4]
Ma reggel elindultam a GCPC aktuáli rejtése felé. Szank közelében jártam már amikor kiderült, hogy a láda már Pogánypeti játékostársunknál van. Találkoztunk, majd elcsaltam magammal ehhez a rejtéshez. Ezzel a találattal vígasztaltam magam. :)
A rejtek szuper. Bár a láda nedves környezetben van, egyenlőre száraz a belseje.
Homokmégyi edzőtáborból Makóra menet álltunk meg a ládáért legkedvesebb Kessersenseiemmel. Ötletes a rejtés - gondolom én, és az a meztelen csiga is, aki otthonául választotta a tocsogó logbookot rejtő ládát.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A láda összes papíralapú tartalma nedves volt, ezért kidobtam a logfüzet kivételével. :)
Kitörölgettem, a füzetet kiraktam egy kicsit száradni a napra. Remélem használt neki. Pótoltam a papír ajándékokat műanyaggal. [Geoládák v2.2.5]
Köszi a rejtést. Nem sikerült megtalálni. Találtam egy rejteket, de ott nem volt láda. Mikor idehaza jobban megnéztem a térképet, rájöttem, hogy rossz helyen kerestem. Legközelebb újra megpróbálom. A múzeum kapuján azt írta "Nyitva", de zárva volt. Nem tudtunk bemenni. Kívülről körülnéztük.
Ma is tanultam valamit. Leginkább azt hogy hogyan néz ki egy yukka bokor. A megtalálásban ugyanis semmi támpontot nem adott mivel halvány fogalmam sem volt hogy milyen bokrot keressek. Mondjuk az egy kérdés, hogy mit keres a Kiskunság közepén a természetben egy yukka - szerintem más lesz az de én nem vagyok növényszakértő (sem:-) A ládát természetesen megtaláltam a nagy műgonddal kialakított rejtekében. Tökéletes rejtés bár a logfüzet kissé nyirkos volt. Ezzel együtt csak dicséret illeti a rejtőt. Köszi.
Idei nyaralásunk helyszíne a Szeged melletti, Mórahalom volt, útban odafelé ládáztunk is egy kicsit. 20/3. találat.
A parkolóban sikerült árnyékban megállni, így míg a család hűsölt, én jól körülnéztem kívül. Érdekes volt, tetszett.
A rejtés munkás, megtalálni is, pedig ott volt az orrom előtt. :)
Köszi a rejtést! [g:hu 1.5.3y] [wapon beküldött szöveg]
Szép a kis kápolna. Sajnos a múzeum a késői időpont miatt már zárva volt. Az ágyútarackokat kellemes nosztalgiával azért jó volt látni. Sokat tologattuk annak idején őket a sárban. Köszi a profi rejtést.
Tényleg nagy kár, hogy nem lehet bemenni. Annyira szerettem volna megnézni a kiállítást. Az épületek nagyon jó állapotban vannak, tehát valaki/k gondozzák. Akkor miért nem tudják legalább néha-néha kinyitni? Az egész hely hangulata nagyon megható és méltóan emlékszik meg az 56-os mártírok áldozatáról. A jelszó első részét mi is kikövetkeztettük a másodikat meg maximum zoom-mal fejtettük meg. Köszi a rejtést!
A múzeum sajnos zárva volt, az okát sem lehet megtudni. A postaládát is átragasztották, de a jelszó ezen részt ki lehet következtetni. Viszont a leírásban szereplő linken már nincs semmi. A tank típusát csak a rejtő segítségével tudtuk meg, lévén, hogy nem lehetett bemenni.
Keresési idő: 30-30 sec Pontosság: pont ott van. Időjárás: Hűvös nyári késő délután.
Helyszíni jelentés: Ahogy már írták, tényleg csak találgatni lehet. Sajnos az időpontokat ráragasztották a jelszórészletre. A múzeum nyitva tartására vonatkozó tábla is alig olvasható.
Élmény: Kicsit rosszak az utak erre fele is, de nem bántam meg, hogy eljöttem megnézni mi van még Majsa közelében.
Két pontos láda....
A múzeum felújítás alatt. A postaládáról (minek?) inkább kitalálható, mint leolvasható a jelszó. Tankot meg nem sokat használtak akkoriban. Így nem sok értelme van a "rejtésnek" sajnos.
----
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.5.1w] [wapon beküldött szöveg]
Sajnos a postaláda sincs, sem a tank tipusa! A múzeum zárva tart! Kerékpáros megyejáró körtúra alkalmával látogattuk meg a helyet! (4 nap 430 km) Ha lehet akkor képek alapján ítélkezzenek! Köszönöm szépen. Nem vagyok NET-kesser!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést. Már korábban voltam pár alkalommal a múzeumban, így most célirányosan csak a pontokra mentem. Valóban érdekes látvány egy komplett tank az út mentén.
Szerencsére be lehetett jutni a múzeum kertjébe, így a késői időpont ellenére is láthattuk a tankot. A postaládán levő jelszót, csak logikával lehet kikövetkeztetni. Köszönöm a lehetőséget.
Köszi,már többször el akartam jönni ide,de most végre sikerült.
Nagyon tetszett.
A tárlat vezető kijött elém,én meg mondtam neki,hogy a ládát szeretném levadászni.Fogalma sem volt,a geocaching-ről.Felvilágosítottam,nagyon tetszett neki,a honlap címet is elkérte.Azt mondta reklámozni fogja.Lehet,hogy szaporodunk?Így legyen.
Mind a ládaoldalra mind a rejtésre ráférne a frissítés. A két virtuális pont helyett többet érne egy valódi láda, legalább meglenne a keresés élménye nem csak a pontvadászkodás. A kápolna érdekes.
Postaládai jelszórészletnek valóban már csak részlete látszik felülragasztás miatt, de azért kitalálható. Múzeum sajnos már télire zárva volt, így csak kívülről élvezhettük a betekintést. Azonban a templom körül sepregető "gondnok" készségesen elárulta a hiányzó információt. :) Köszönjük a rejtést! :)
Törött lábujjal tekertem át Halasról Csólyospálosra. Útközben itt pihentem meg, miközben szétnéztem a múzeum környékén (hétfő lévén zárva volt).
Köszi a lehetőséget! :)
Régebben, sokat elmentünk mellette, most útbaejtettük, megnéztük ezt a helyet. A jelszó első fele félig lematricázva, szerencsére kitalálható a maradványokból. Érdekes hely. Köszi a rejtést.
Megvan!
Szegedről hazafelé megálltam ennél a helynél is a láda miatt.
A postaládán le van ragasztva a jelszórészlet, de kitalálható azért.
Én egy hagyományos ládát ezért el tudnék itt képzelni a két virtuális pont helyett.
Köszi a rejtést!
TTTT-re menet közben útba ejtettük. A múzeum sajnos zárva volt, a jelszórészlet leragasztva, de kitalálható. Többször is elmentünk előtte, régi "adósság" letudva. :-D
Köszönjük a rejtést! :-)
A postaladan levo jelszoreszlet le van takarva, de ki lehet talalni. A muzeum utba esett a Balatonra menet, de ottjartunkkor meg zarva volt. Szerintem lehetoseg lett volna hagyomanyos lada rejtesere. Koszonjuk! A jelszot a rendszer nem ogadja el, ezezert elkuldom e-mailben.
Mórahalomról tartottunk hazafelé. Még fél óra lett volna a nyitásig, de a nagy kánikulában nem vártuk meg.Legközelebb úgy időzítünk, hogy a kiállítást is meg tudjuk nézni.
Ezen a hétvégén a család kettészakadt. Mindenki küzdött: anya és Balázs úszóversenyen, mi Gergővel az időjárással. A nap végére a legnagyobb sikert Balázs könyvelhette el, hisz 2x hírdették ki, hogy Magyarország bajnoka Nádasdy Balázs!!!!
A nap legérdekesebb találata. Gergőnek fogalma sem volt, hogy mi van itt. Bent akart maradni a kocsiban:) Nem bánta meg, hogy kiszállt. Több mint egy órát töltöttünk a múzeumban és körülötte. Még egy barátot is találat Ákost, aki ott lakik. Mindent tud a kiállított tárgyakról és igen életrevaló kisember.
Érdemes úgy érkezni, hogy a múzeum nyitva legyen!
Köszönjük!
Közös éjszakai ládázás Kerticsorbival és Csorbakóval 16/6.
Csatlakozom Kokóhoz, szerintem is elbírna egy hagyományos ládát a környezet, továbbá fölösleges, hogy multi legyen...
Ráadásul ha az ember nem jut be még a múzeum kertjébe sem (ahogy olvastam mások még nyitvatartási időben sem jutottak be), akkor hiába írja a kedves rejtő, hogy: "netcacherek kíméljenek!", az ember kénytelen erre a módszerre fanyalodni, kivéve persze, ha ránézésre ismeri az összes harckocsifajtát.
Érdekes, tetszetős hely. Sajnos rosszkor érkeztem, így nem tudtam bejutni a múzeumba - bár az időm is elég szűkös volt. Remélem még járok erre, és körül tudok nézni belül is.
Azért egy hagyományos dobozt elbírna a terület.
Egy kis szombat délelőtti tájfutó terepedzésre menet útba esett ez a rejtés. A múzeumot érdemes megnézni. A ládafogáshoz viszont elég lassítani ... abszolút drive-in. A "GPS nélkül is érdemes keresni" meghatározásból nyugodtan törölhető az "is", a GPS ugyanis teljesen felesleges ehhez a loghoz. :(((
Megvan!
Korábban jártam már erre, de ez a kápolna és a múzeum valahogy mindig kimaradt... Akit érdekel a történelemnek ez a sokat vitatott szelete, az igazi gyöngyszemre bukkanhat itt.
Én a kápolna környékén helyeztem volna el egy igazi ládát.
Sebaj, így is jó volt. Legalább megnéztem közelebbről a tankot és megtudhattam, hogy mikor ürítik a postaládát ;)
Köszönet a rejtésért.
19izsi73-al közös találat. Ahogy érkeztünk az emlékmúzeum felé elkezdett szakadni az eső, de mire leparkoltunk szerencsére csillapodott, így sikerült megtekintenünk a múzeumot és a kápolnát is. Nagyon érdekes a kápolna és a faragott szobrok. A múzeumba is sikerült bejutnunk.
Átutazóban jártam erre, sajnos csak egy fél órám volt a múzeumra, de így is sok mindent láttam, halottam. Egy kedves hölgy kalauzolt végig és a legfontosabb tárgyakról és Pongrátz bácsiról mesélt nekem.
Ez egy olyan láda amit úgy találtam meg, hogy nem is kerestem. Épp Szeged felé tartottam amikor megláttam a múzeumot hirdető táblát és megálltam egy kicsit körbenézni, de valami azt súgta, hogy itt ládának kell lennie. És lőn. Köszönöm.
Ezen a hétvégén Kelebiára és Kiskunhalasra utaztunk kettesben, rokonlátogatásra. Azért - ha már megyünk 400 km-t - csak keressünk meg pár útbaeső ládát!
Nagyon szép körút volt, hála a rejtőknek!
A kis kápolna fantasztikus, és a környezete is az! Nagyon tetszett!
A múzeumot sajnos ki kellett hagynunk, mert már kezdett késő lenni, de visszamegyünk még!
Szomorúan értesültünk Pongrátz Ödön halálhíréről. Annak idején mikor e játéknak köszönhetően eljutottunk a Nemzeti Emlékmúzeumba az nagy hatással volt ránk, nagyon örültünk hogy Pongrácz Ödön ápolta e helyet, mely méltó emléket igyekezett állítani az 56-os eseményeknek. Halála nagy veszteség, nyugodjon békében...
2009. december 16-án, 87 éves korában elhunyt Pongrátz Ödön 1956-os szabadságharcos, a Corvin közi fegyveres ellenállás egyik szervezője, az '56-os Történelmi Alapítvány elnöke. Pongrátz Gergely halála után ő irányította a kiskunmajsai '56-os Múzeum és az '56-os Ifjúsági Tábor munkáját. A fiatalok körében élő történelem volt, rendíthetetlen hite, hazaszeretete példázat marad mindannyiunk számára.
Pongrátz Ödön, 1922. november 6-án született Szamosújváron, örmény
katolikus családban. Miután Erdélyt Romániához csatolták, 1946-ban a 11 tagú Pongrátz család elhagyta szülővárosát, és átköltöztek
Magyarországra, Soroksárra. 1956-ban 6 Pongrátz fiú vett részt a
forradalomban - írja közleményében Lezsák Sándor, az '56-os Történelmi Alapítvány kurátora, az Országgyűlés alelnöke.
Pongrátz Ödön egyike volt a "Corvin köz" megszervezőinek, öccsét
Gergelyt főparancsnoknak választották a corvinista szabadságharcosok.
1956. november 1-jén a Forradalmi Karhatalmi Bizottság Operatív
Bizottsága tagjának választották. Küldöttként tárgyalt a Parlamentben a
Nagy Imre vezette kormánnyal.
A szabadságharc vérbefojtása után kénytelen volt elhagyni
Magyarországot, az Amerikai Egyesült Államokban, Bostonban telepedett le. 1961-től a Sulyok Dezső szellemi támogatásával működő Október 23. Mozgalom alapítója, elnöke volt. A rendszerváltás kezdetén térhetett haza, miután az utolsók egyikeként megszüntették vele szemben is a beutazási tilalmat. 2004-ben valamennyi Pongrátz testvért vitézzé avatták Budapesten. Öccse, Pongrátz Gergely halála után, 2005-ben hazatelepült. Az '56-os Történelmi Alapítvány elnökeként irányította a kiskunmajsai '56-os Múzeum, valamint az '56-os Ifjúsági Tábor munkáját.
Érdekes és megdöbbentő...
A postaládán volt egy áramszolgáltató által felragasztott hirdetmény is. a 4-ik sorában szereplő szó éppen 10 betűs. Még szerencse, hogy csak én vagyok szőke. :)
Ünnepi ládázás újabb állomása. A lehető legjobbkor becserkészve. Okt. 26 vasárnap lévén ünnepi (56-os megemlékezési) szentmise a kápolnánál. Rengeteg ember - megható esemény. A múzeum nyitva volt, természetesen bementünk, megnéztük. Remek, hogy van ilyen hely - hogy lehet, és kell is emlékezni... Köszönet Pongrácz Györgynek, hogy létrehozta ezt az emlékhelyet és köszönjük jalso-nak, hogy ládát "rejtett" itt, így mi is megismertük. Egy újabb remek bizonyíték miért is szeretjük annyira a geoládázást...
A kiskunmajsai lagzi után arra gondoltunk, jófajta másnapi alföldi ládázással édesítjük a tállyai fehérbort. Nem bántuk meg, hogy az 56-os múzeummal kezdtük, az itteni élmény egész napunkra kihatott. Megismerkedhettünk egy kedves idős úrral, Ödön bácsival, aki élővé varázsolta számunkra a történelmet. Mi, persze, átéltük 56-ot, akkor 12 évesek voltunk, őrzünk róla emlékeket. Érdekes volt azonban megfigyelni, hogy gyermekeink korosztálya, akiknek már csak tankönyvlapok a forradalom napjai, miként fogadják a résztvevője által felidézett történelmet. Még órákig hallgattuk volna Ödön bácsit, ő is mondta volna, mert megérezte az érdeklődve együttérző hallgatósága nyitottságát, de indulnunk kellett, mert várt ránk Ópusztaszer. Azért még búcsúzóul bemutatta nekünk, hogyan lőtték ki az orosz tankokat. Őszinte jókívánsággal és a viszontlátás reményében köszöntünk el tőle. S.Gy.
Örülök, hogy létezik egy ilyen múzeum. Ugyan a kevés időnk miatt nem mentünk be, és a hely így kívülről nem túl látványos, de a szellemisége miatt megérdemli az 5-öst. Őszintén megmondom, a tank típusát nem láttam ráírva, így máshol kellett utánanézni.
Kiskunmajsán kempingeztünk a hétvégén, és gondoltuk, ha már úgyis ott vagyunk a környéken, akkor felkeressük ezt a ládát. :-)
Sajnos a múzeumba nem tudtunk bemenni, mert vasárnap 13 órától van nyitva, mi pedig 10 óra környékén jártunk ott, de így is érdekes volt a múzeum kertjében felállított harckocsi és a különböző gépágyúk.
Aki úgy gondolja, hogy zárt múzeum esetén nem lehet megtalálni a harckocsi típusát, az téved, ha egy kicsit körülnéz az ember fia, akkor rálel, hogy hol is van kiírva (kívülről is látszik.) :-)
Első találatunk útban a Balaton felé. Nagyon tanulságos hely, készséges idegenvezetéssel. A tankba nem másztam be, szerintem beszorultam volna... Mindenesetre elég nyomasztó volt beleképzelni magam az abban ülők helyébe.
Köszönjük a rejtést! Ezerszer mentünk már el mellette, de még soha nem álltunk meg megnézni.
Szokásos Kiskunmajsai nyaralás alkalmával kötelező pont volt a múzeum.
Sajnos érkezésemkor zárva volt, de a kápolnát és a múzeum udvarát megnéztem és - ha máskor nem - jövőre be is megyek:)
Köszönöm.
Kiskunmajsai munka közbeni találat. Nagyon szép a kápolna! A végtelenül kedves gondnok hölgy látva az érdeklődésemet, készséggel kinyitotta a kápolnát is és kimerítően elmesélte a történetét, a két torony szimbolikus jelentőségét és még egy kis helytörténeti ismertetésre is jutott idő. Aztán még megvitattuk napjaink ügyes-bajos dolgait is. Nagyon tetszett ez a rejtés, köszönet érte!
:)
Kiskunmajsát elhagyva üres orosz laktanyák és kivert ablakú elvtársi lakótelep is őrzi a dicstelen múlt emlékeit. A kápolna stílusa jól igazodik az emlékhely mondanivalójához. Egyetértek Mathau-val abban, hogy itt a most már jellegtelen postaládák és könnyen netkesselhető tanktípus helyett simán lehetne itt egy igazi láda.
Lásd Stüszi!
A mai napon csak ez a láda volt olyan, amit bejelentettek a gc.com-on, így ide szántam egy TB-t. Miután a leírást is elolvastuk, nem volt szívem egyik postaládában sem hagyni szegényt:)
A kápolna előtti postaládasort - amely a jelszó első részét hordozta - felújították, azért a jelszóképzés módja és a jelszó változott. Köszönöm y42-nek, hogy a helyszín megváltozására felhívta figyelmemet.
Szelidi-tó felől útban Makó felé megnéztük ezt a helyet is. Sajnos nem volt nyitva sem a kápolna, sem a múzeum, így mindkettőt csak kívülről tudtuk megnézni.
Nagyon szép a kápolna környezete, de a múzeumba nem tudtunk bejutni, mert vasárnapi 13-17-ig van nyitva. A kerítésen keresztül azért megcsodáltuk a régi ágyúkat és a tankot, és élesszemű fiúnknak köszönhetően a tank típusa is meglett. Ha legközelebb errejárunk nyitvatartási időben, feltétlenül megnézzük belülről is. Köszönet a múzeum létrehozójának és a rejtőnek is!
56. ládánknak szerettem volna, de jubileumi 50-re sikeredett:) Könnyű és gyors találat, de itt nem ez volt a lényeg. 2 óra hosszat hallgattuk a múltban átélt sok történetet. (elgondolkodtató)
Többször jártam már erre, még volt alkalmam Gergely bácsi kalauzolásával végigjárni a múzeumot. Megrendítő élmény volt. Akkor még nem tudtam a ládáról.
Most visszatértem Maatival. Méltóságteljes hely.
Nem először jártam itt.2003-ban Gergely bácsival beszéltem,most Ödön bácsival. Méltóságos és megrendítő hely!Gratulálok a rejtőnek.Láttam nemrég Kemencén,mikor az én általam rejtett ládához igyekezett!!:)))
További sok keresést Neki!!!
3 napos csapatépítő kessing Szeged bázissal - kis nosztalgiával a diákévekre - 50 láda/3nap. 1 nap: 7/17 ládánk.
Izelitőt kaptunk a fegyverek kezeléséről, és a történelemből.
Nagyon tetszett a faragott "kereszt".
"Lenn az alföld tengersík vidékin" - 3 napos szegedi csapatépítő kessing 50 ládával, +1 nap pihenés. 1. nap, 7/17. láda
Ödön bácsi tárlatvezetését sajnos nem tudtuk meghallgatni, mert siettünk, de azért gyorsan körbenéztünk a kiállításon. Éppen locsolták a lövegeket... :-)
Kicsit könnyü volt,de azért köszi.Megkerestem a jelszót azután felmásztam a tankra és bele akartam mászni de nem bírtam. Jó nagy vasdarabok voltak ezek.
Ha nem lennénk kesserek, akkor bizonyára elhajtottunk volna a kápolna mellett, kár lett volna. Sajnos nem sikerült bemenni a múzeumba, majd legközelebb, ha arra járunk.
Ládázás Szeged környékén Zoltownnal. A Vaisnava templom után érkeztünk Kiskunmajsára. Először a jelszó első részét kerestük meg, majd a tank neve után kutakodva úgy döntöttünk, hogy becsengetünk, mivel a rejtés témája nagyon érdekelt. Hamarosan személyesen Pongrátz Ödön bácsitól hallhatuk a corvin közi történéseket, saját élmények alapján. A találkozás és a múzeum is nagy élmény volt. Vásároltunk könyveket, amit a házigazda dedikált és kaptunk '56-os kitűzőket ajándékba.
Mostmár simán ki tudnánk lőni egy nemmondommegmilyen típusú tankot Bluemonday-al, de persze csak elméletben. Olyannal beszélni aki meg is csinálta, sőt zsinórban többször is, igazi élmény! Vétek kihagyni. Melegen öltözzetek, mert a múzeumi rész nem fűtött, mesélnivaló meg van bőven...
Alföldi pontvadászat Pupuval (11/20) hajnaltól estig. Vittünk is, mozgattunk is, az idő is tűrhető volt (decemberhez képest), szóval jó volt.
Gyors drive-in találat, de a képek és a leírás alapján érdekes hely lehet. Pupu azért elmesélte, amit Pongrác nekik a korábbi alkalommal mesélt a Corvin-közi eseményekről...
A váci Búgócsigákkal az ifjúsági táborban laktunk a hosszú, láblógatós hétvégénken, természetesen a múzeum volt az első, amit megnéztünk. Ödön bácsi nagyon sok érdekeset mesélt, ami tényleg nem szerepel még ma sem a történelemkönyvekben... A kertben lévő két löveggel pedig "56-os játszóházat" csináltunk: Ödön bácsi megkért, hogy cseréljük már meg őket és állítsuk egy irányba a csöveiket... Hát, 13-an nekiestünk, jó nehezek voltak... Mindenképp érdemes ide eljönni, jó hely az emlékezésre.
Hát érdekes, a tank típusát könnyű volt megfejteni, de azt, hogy a külterületi kezelő tartózkodási idejének a kezdete mikor van, azt sajnos nem.
Lehet, hogy ki van írva valahová, nem tudom.
Azt tudom, hogy 2 embert is megkérdeztem, és ugyan azt az időpontot mondta mind a két illető, ennek ellenére mégsem fogadta el a rendszer :(
Autóval érkeztünk Kiskunmajsára észak felől. A térképen jelezve van a kápolna, viszont a tényleges úttal nagyjából párhuzamos út mellett! Kb. 1 mm-rel odébb kellett volna tenni a jelet. A múzeum iránya egyáltalán nincs kitáblázva a városban, mi pedig először nem a GPS, hanem az autóstérkép alapján mentünk. Végül a kinyomtatott Térképcentrum féle térkép és a koordináták alapján jöttünk rá arra, hogy melyik úton is található valójában az '56-os múzeum. A térkép egyébként a múzeum helyszínét így jelzi: "T.". Furcsa még az is, hogy a múzeum honlapján is csak a cím található, a megközelítés nem...
Az, hogy a múzeum ennyire "hidegtartáson" van, valószínűleg a múzeum aktuálpolitikai üzenetének "köszönhető". Véleményem szerint függetlenül az üzenet igazságtartalmától, a múzeumnak alapvetően csak '56-ról és az azzal kapcsolatos dolgokról kellene szólnia (így például a "209 Eurós" pénz, Medgyessy képével, bármennyire is frappáns (esetleg bántó egyesek számára), nem oda való), az államnak és a helyi önkormányzatnak pedig jobban kellene támogatnai, ha mással nem, legalább információval, "reklámmal". Az, hogy odataláltunk, a Geocaching leírásnak köszönhető. Egyébként: köszönjük szépen a korrekt bemutatást!
A rejtéssel kapcsolatban egyetlen megjegyzésem volna: a jelszó egyik részét csak úgy lehet megtalálni, ha bemegyünk a múzeum területére. Ha tehát a múzeum zárva van,a megadott helyszínt nem tudjuk megközelíteni, és habár ügyeskedve meg lehetne határozni, valójában nem ez lenne a cél. A vasárnap délelőtt érkezőkre is gondolva jobb lenne egy, a másik objektumhoz hasonló megoldást találni. Javaslat: az épület oldalán van egy-két tábla, amely jól látható a kerítésen kívülről is. Onnan lehetne valamilyen feliratot keresni.
A múzeumban elgondolkodtató volt szembesülni az 56-os dolgokkal. Az egész élményhez nagyban hozzájárult az éppen ott tartózkodó ,Németországban élő , Pongrácz Gergellyel együtt harcoló Balogh Jenő, aki részletes magyarázatot, "élménybeszámolót "tartott a kiállított tárgyak kapcsán.
Csengelén ellenőriztük a műszerrel, hogy a multi második pontja van közelebb hozzánk, akkor még azt hittük, hogy az első pont jóval odébb, valahol a pusztában lesz...
Megnéztük a tankot, meg az udvaron levő lövegeket, a falon levő táblát - de mivel minden zárva volt, sehol nem láttunk semmi mozgást, így átmentünk a kápolnához fotózni. Itt kiderült, hogy ott vagyunk az első pontnál. :)
Aztán miközben nézegettük a kápolnát, jött egy fiatal asszonyka, és megkérdezte, hogy meg akarjuk-e nézni belülről? Mondtuk, hogy miért ne, így bementünk. Mint kiderült, a gyermekét szeretné megkereszteltetni odabent, és eljött megnézni, hogy elférnek-e majd. Mint megtudtuk, a tavaly elhunyt Pongrátz Gergely ott van eltemetve a kápolnában (nem tudom, én így nem biztos, hogy erőltetném a keresztelőt, kellemetlen érzés lenne). Érdekes, hogy a plafonon nagyon sok apró spotlámpa van, első ránézésre teljesen eklektikusan elhelyezve, de jobban megnézve valószínűleg csillagképeket mintáznak (a kis- és a nagygöncölt legalábbis felismerni véltük).
Pont egy forgatócsoport volt a kápolnánál ezért nem mentünk be, nem akartunk nagyon zavarni, amiért jöttünk azt "begyüjtöttük" gyorsan és irány Szeged egy kis városnézős ládázás.
Web: 130 km pihentető alföldi kerekezés esőben GCTOBU és GC9FVE megpróbáltatásai után a Kecskemét - Méntelek - Hetényegyháza - Kecskemét (vasút Kecskeméttől Csengeléig) - Csengele - Kiskunmajsa - Forráskút - Balástya - Ópusztaszer - Kistelek útvonalon. Szebbnél szebb helyek, minden elérhető kerékpárral, csak az eső esett váltakozó intenzitással.
GCMORA után egy darabig azon voltam, hogy GCVATE-t a déli nyitvatartásban elérjem, de a közúthálózat úgy adta magát, hogy előbb inkább az 56-os emlékhelyhez guruljak. A két ponton egyértelműek a jelszó részletek :-). A 2. ponton álló tankkal azonos típuson szolgáltam és szereztem harckocsi parancsnoki képesítést.
A láda végeztével örömmel tapasztaltam a GPS térképen, hogy ebből az irányból a hindu templom egyenesen elérhető, így hát indultam esőben és hátszélben a következő pontra.
Egy buszra való nyugdíjas emlékezett a helyszínen. A kápolna érdekes volt, szépen gondozott a környék! (Ennek a típusú harckocsinak semmi köze 56-hoz.)
Most csak kívülről leskelődtünk és a kápolnát tekintettük meg közelebbről. Érdekes elgondolás itt a "prérin" (ez nem sértő akart lenni) egy ilyen jellegű múzeumot létrehozni - azért az 56-os események zöme a fővároshoz köthető, a vidék akkor is élte az ilyen-olyan, de csendesebb életét. [gps nélkül]
befi
Télies tekergés 10/4.
Helyenként sűrű ködben, harapós hidegben (-7 fok) utaztam le, a mellékutakat jégpáncél fedte. Később kiengedett a fagy, de maradt annyi hó a földutakon, hogy nagy batár luxus-tesztkocsimmal jól elboldogultam rajtuk, sár nélkül megúsztam az egészet. Mindegyik mai láda könnyen elérhető, többé-kevésbé drive-in volt. Az utolsó három, és a hazaút, megint sötétben.
Megadta nekem a sors, hogy 1956 október 23.-án, bámészkodó gyerekként, végignézhettem a Sztálin-szobor ledöntését a Felvonulási téren. Életem egyik meghatározó élménye volt, akárcsak az a néhány tüntetés, amelyben részt vettünk. Ezért zarándoklat volt ez a látogatás, és különleges élmény elbeszélgetni Pongrátz Ödönnel. Köszönöm a Rejtőnek, különben nem is tudtam volna e nemzeti emlékhelyről!
Volna min gondolkoznia ennek a nemzetnek! Bár a Győzikékkel keresztül-kasul átszőtt, semmilyen nemzeti és rekölcsi értéket nem támogató, kifejezetten a tömegek butítására szakosodott médiahenger nyomása alatt ez talán nem is olyan egyszerű, és tán nem is megy magától. Azt gondolom hogy a családok és szülők felelőssége az, hogy mi lesz 56' és a jövőnk sorsa. Pedig minden eszköz a kezünk ügyében van... Itt találkoztam egy multi cégnél dolgozó régi és jó ismerősömmel, aki a fővárosból autózott ide a múzeumhoz, ami zárva volt. Ugye ez majd 300km, egy teljes nap, és midezt egy darabka történelemért. Szunnyd a parázs a hamu alatt. Csak szél kell...
Jászszentlászlón jártunk az éves DUXStock-on, mely egy baráti zenész találkozó. Így adta magát, hogy hazafelé menet kicsit tovább menjünk délnek, és meglessük a pontot. Az öregúr kicsit sokat beszélt, nem vártuk meg, míg átmegy a csoporttal a kápolnába. Ennyi éppen elég is volt '56-ból.
Stílusosan az 56. ládánknak az 56.-os Emlékmúzeum. Szép gyűjtemény. Én főleg a térképeket csodáltam meg, amik a szovjet csapatmozgásokról és sortűzekről tájékoztatnak.
Most hallottam a szomorú hírt, hogy meghalt Pongrátz Gergely, a múzeum alapítója.
Adj Uram örök nyugodalmat neki! ... és az örök Világosság fényeskedjék neki!
Amen.
Nagyon tetszett a kiállítás. Egy idős úr kalauzolt végig bennünket és teljes átéléssel számolt be a kiállítás tárgyiról, eseményekről.
A nyitvatartást én az alábbiak szerint láttam:
9-17 óráig minden nap, de vasárnap 13-17-ig van nyitva!
Szegedről hazafelé tartva tettünk egy kis kitérőt az Emlékhely kedvéért. Sajnos a hideg és a szemerkélő eső minden teremtett lelket elűzött a környékről, így a megtalálás igen csak drive-in-re sikeredett. Mind a kápolnát, mind a múzeumot csak kívülről vehettük szemügyre, de ez nem jelentett akadályt (az egyébként szellemes) jelszóhoz szükséges információ beszerzésében. Köszönjük!
Köszönjük Jalsonak ezt a cachet, bár valamit már hallottunk a múzeumról, de sosem szántuk (volna) el magunkat arra, hogy meglátogassuk. Most egy szombat délutáni alföldi ládakeresés "áldozatává" vált. A múzeum kívül-belül nagyszerű és gazdag. Mindenképp megéri eljönni ide és ez nem politikai hovatartozás kérdése, hanem történelem. A múzeum tényekről tudósít.
A kis modern kápolna és az előtte álló fa szobrok mind nagyon elnyerték tetszésünket!
Természetesen zárva volt. Csak azért mentem arra, mert hazafelé útbaesett és úgyis a kerti kiállítás érdekelt jobban (vagyis a jelszó második fele, de idővel úgyis elmegyek Kecelre is).
Szóval az első fél gyorsan meglett. Aztán láttam egy kicsinosított, demilitarizált tankot. A jelszó második felét azt hittem fejből mondom, de mint kiderült mégsem, úgyhogy megnéztem az interneten. Egyszer talán utánanézek, hogy korhű-e kiállítani.
Csuhi és Icsi érdekesnek találták a látottakat... talán Da is sejtett volna már valamit erről az emlékhelyről... de Déborka leragadt a postaláda számolásnál, az már neki is nagyon megy:o))) No meg repülőzni is nagyon jól lehet... Déborka volt a repülő, Icsi a pilóta, Csuhi pedig a háborús fotóriporter:o)))
Erről az emlékműről is csak a geocaching által szerezhettünk tudomást, az ilyen infók nem jönnek-mennek a nagyvilágban... a kápolna nagyon szemléletes, igazán szépen illusztrálták a romos részeket... éppen egy istentisztelet zajlott, bent nem igazán tudtunk körülnézni... az út túloldalán sem jártunk nagyobb sikerrel, a harci járgányokat drótkerítés óvja a betolakodóktól, s a Néni, aki csengetésünkre nem nyitott ajtót, csak annyit mondott, hogy a Bácsi, az misén van, ő pedig beengedni minket nem fog... Így aztán igyekeztünk mindent alaposra szemügyre venni - legalább kívülről...
A mai ifjuságnak kötelezővé tenném, hogy egyszer meglátogassák!
Kár hogy az elrejtő csak virtuális ládát csinált. A kápolna mögötti erdőben bőven lett volna hely...
Mivel nyitvatartási időn kívül érkeztünk, a kápolnát nem tudtuk belülről megnézni. De a jelszó második felének keresésekor jött a meglepetés. Egy családi ház udvarára kellett volna a sötétben bemenni, hogy le tudjuk olvasni a tank típusát. Szvsz ez így nem jól van... Vasárnap késő délután senki nem szereti, ha idegenek lámpáznak az udvarába!
Utólag tájékoztatott az elrejtő, hogy az lett volna a múzeum, amit mi a sötétben családi háznak véltünk. De hisz még tévéztek is bent.
Na mind1, nem akartuk a vadász zseblámpa reflektorerejű fényével megzavarni az esetleg ott tartozkodókat, mind e mellett a kutya is nagyon ugatott. Így maradt a jelszó 2. fele netcaching...