Megye/ország: Románia
Elhelyezés időpontja: 2003.10.23 16:00
Utolsó lényeges változás: 2024.08.27 07:30
Utolsó változás: 2024.09.18 19:01
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: pipo, Párduc50, majd Norbee97
Ládagazda: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 300 m
Megtalálások száma: 310 + 6 sikertelen + 7 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
Ha arra jársz, lszi vigyél egy új dobozt. Találj ki egy jelszót, aztán írd meg a ládadokiknak, akik majd aktualizálják az adatbáisban. Köszi.
Ez egy örökbefogadható geoláda. Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek, keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
A láda felfelé tartva az úton, a bal oldalán 2 m magasan egy fa ágai között található, kb. 5x5x10-es konyhai dobozt keress! A legutóbbi megtalálók szerint a láda be van ázva, szóval ha teheted, kérlek készülj csere ládával. Köszönöm!
A ládába TravelBug nem helyezhető!
Az ártándi határátkelőhelytől mintegy 70 km-re levő Sebesvár ma Kalotaszeg nyugati végvára, a Sebes-Körösről kapta nevét. A vár körül kialakult falu Sebesváralja, román neve Bologa.
A vár története
A vár első írásos említése 1319-ben történik Sebesvár (Sebuswar) néven, a XIV.század végétől olykor "Sebesvár, más néven Hunyadvár" elnevezéssel is találkozunk, egy 1522-ben kelt oklevél "Sebesvár, más néven Kalotaszeg" néven említi.
Hajdan a Nagyváradról Erdélybe vezető utat felügyelte, ide futottak be a havasok aranymosóiból, a Zalatna környéki aranybányákból az aranyszállítmányok.
A XIII. században valószínűleg királyi várként épült vár a XIV. században királyi birtok: az erdélyi vajdai tisztség tartozéka.
Zsigmond király 1399-ben Mircea havasalföldi vajdának adományozza, akit - miután alattvalói hűséget esküdött - 1355-ben ültetett vissza trónjára. Az erdélyi birtok azt a célt szolgálta, hogy ha a törökök elűznék országából, legyen hová menekülnie.
1410-ben a vár ismét királyi birtok, viszont 1424-ben Losonczi Zsigmond a zálogbirtokosa. 1433-ban Zsigmond a Tomaj nemzetségből származó losonci Bánffyaknak adta a Győr megyei Gönyüért cserébe, s 1519-ben Bánffyhunyadon kivül 19 falu és kiterjedt havasi erdőségek tartoztak hozzá.
A vár és környéke 1944-ig a család grófi ágának birtokában maradt, zendülések, lázadások, felkelések és háborúk idején (1437, 1468, 1514,1668-1701) a család Bánffyhunyadon, Zentelkén és máshol lakó ágainak szolgált menedékül.
A vár katonai jelentősége a XVII. század utolsó harmadában nőtt meg, Nagyvárad török kézre kerülése (1660) után.
Várad ostromának és elestének oka II. Rákóczi György erdélyi fejedelem kalandor politikája. Kolozsvártól nem messze, Szászfenes határában ütközött meg a török hadakkal 1660. május 22-én, és döntő vereséget szenvedett. Maga Rákóczi is halálos sebet kapott, a testőrségét alkotó ónodi lovasok Sebes várába menekítették a csata utáni estén a haldoklót, innen vitték tovább Váradra, ahol két héttel később meghalt.
Sebesvár a törökök rabló és adóbehajtó útjait jelentősen megnehezítette, ezért 1669-ben rákényszerítették Apafi Mihály fejedelmet a vár lerontására. Valójában ezt a szultáni parancsot sohasem hajtották végre, legfeljebb imitálták.
A Bánffyak nem sokat törődtek a várral, mely főúri lakóhelynek alkalmatlan volt: úgy-ahogy rendben tartották, hogy össze ne dőljön. Volt benne őrség is, 1687-ben például a Bánffyak emberein kívül Apafi Mihály fejedelem 11 gyalogost és egy pattantyúst tartott benne.
A Rákóczi-szabadságharc kitörésekor volt némi katonaság a várban, de első felszólításra megadták magukat Bóné András kuruc ezredeskapitánynak. 1709-ben újra német őrséget találunk benne.
Végleges pusztulását 1711-ben érte meg, amikor a labancok felrobbantották, de megmaradt a belső várfal egyik sarka, tornyával együtt, mely azóta is áll. A megmaradt rész 80 méter hosszú és 20 méter széles, a falak magassága néhol még ma is eléri a 10 métert.
1910-ben a jó nevű, fiatal, tehetséges építésznek számító Kós Károly, aki életét Kalotaszeg vidékéhez kötötte, elkészítette a vár felmérését, helyreállítási tervét, melyből azonban csak a déli kerek öregtorony befedése valósult meg, azonban az utóbbi évtizedekben ez is tönkrement.
Bár művészien faragott kőrészletei nincsenek, festői fekvéséért, az innen nyíló szép kilátásért a kirándulók szívesen keresik fel, mivel mind vasúton, mind országúton könnyen elérhető.
Ládatörténet
2003.10.23.: A láda megjelent, kereshető.
2013.11.01.: Új láda elrejtve.
2016.05.14.: Új láda került ki a régi szétázott helyett, köszönet érte GYEZEGZUG-nak, dobozipatikus-nak és Tarsolyos-nak.
2016.10.08.: Egyesület csereláda került ki az elveszett láda helyett. Nagy köszönet Dr.Lada-nak és dzoli1-nek.
2016.12.13.: A láda eredeti tulajdonosa, pipo adoptálhatóvá tette.
2017.07.28.: Párduc50 befogadta a ládát egy újrarejtés erejéig.
2017.08.04: Új láda, új helyen, a láda újra adoptálhatóvá vált.
2019.09.09.: Marton Zoli és Senator62 pótolták az elveszett ládát.
2023.03.21.: A ládát Norbee97 adoptálta.
2024.08.19.: A láda a mai napon ismét adoptálhatóvá válik, hátha egy közelben élő játékos jobb gondját tudja viselni majd. Norbee97
Állapot: beteg
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam a ládát, de teljesen elázott a logfüzet, a jelszót nem tudtam elolvasni. A GPS a másik oldalra mutatott, ott kerestem először, majd a leírás alapján a másik oldalon, ahol hamar meglett. Képeket otthon tudok feltölteni. Kérem a rejtő szíves jóváhagyását.
Sajnos a láda nagyon be van ázva, mi nem tudtuk elolvasni a jelszót. Próbáltam a rejtőt elérni telefonon, hogy legalább egy papíron a dobozban hagyjuk a jelszót, de sajnos nem értük el. A képek alapján kérjük a találat elfogadását.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Hirtelen jött ötlet volt itt megállni, szóval sajnos nem volt csereláda nálunk, tényleg be van ázva. Engem az út másik oldalára dobott a térkép, de leírás alapján könnyű találat volt! [Geoládák v4.3.0]
Megtaláltam! Hétvégi családi kalandozás Erdélyben, csak néhány ládával, inkább lazán, kirándulósan. Ez volt az első találat, nagyon szép lett a felújított vár. Sokan sétáltak erre, ill. autóval is többen felküzdötték magukat a meredek kavicsos úton egészen a vár aljáig.
A láda bár beázott, de a jelszó olvasható. A várat felújították - nem tudom, hogy régészeti szakmai szempontokból mennyire korrekt módon (nem látszik, hogy mi régi és mi új), de mutatós lett. A kilátás remek. Köszönöm! [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.10]
Úton Gyergyószentmiklós felé. Fantasztikus, lenyűgöző kilátás. A kincs is könnyen előkerült, csak előbb még meg kellett várni az összes mugli távozását. Sajnos a ládikó be van ázva, így nem is próbáltunk logolni, de a jelszó azért teljesen olvasható. Köszönjük !