A piros tetejű ládika a csúcs közelében, egy kis mészkőszikla alatt, sok-sok fehér kő mögött található. Ha jó csapáson indultok érte, akkor könnyen meglelhető!
A ládába TravelBug HELYEZHETŐ.
NFC tag a ládán. Olvasd le a mobiloddal!
További infók az NFC technológiáról itt.
Megközelítés
Kiindulásnak az apátság parkolóját ajánlom, közvetlenül az 1. állomás mellett. N 48° 2,933' E 20° 21,902' [GCBELK+Parkoló]
Vízvételi lehetőség itt van utoljára, érdemes egy jóízűt hörpinteni és megtölteni kulacsainkat a Mária-forrás jéghideg vizével. N 48° 2,943' E 20° 21,865' [GCBELK+Mária-forrás]
Innen a kék ferde csík tanösvény jelzés visz végig, de el lehet indulni az országos kék-túra útvonalán is, majd a N 48° 2,707' E 20° 21,769' 400 m [GCBELK+Alternatív útelágazás]pontnál balra és kissé felfelé vezető úton aszfaltmentesen tehetjük meg az első bő kilométert, ezután ez is a tanösvény útjába torkollik. Kiépített pihenő az 5. állomásnál.
Kerékpárral az utolsó 500 m elég húzós, viszont nemcsak innen közelíthető meg. Sokkal inkább javasoljuk az alábbiak valamelyikét:
1. Szilvásvárad-Olasz-kapu (végig aszfalt - ), majd a jelzésen jobbra a N 48° 2,740' E 20° 23,177' 781 m [GCBELK+Biciklis útelágazás] elágazási pontig, innen jobbra 200 m a Bél-kő a S háromszög jelzésen. Összesen 22 km, 350 m-ről 888 m-ig emelkedik felfelé, majd kis hullámzás a fennsíkon a ládáig.
2. Eger-Felnémet-Berva-völgy, majd a jelzés az 1. pontban említett elágazásig, onnan ua. Összesen 25 km, egyenletesen emelkedik 170 m-ről 821 m-ig.
Szép Kilátás! Távcső ajánlott azoknak, akik látni szeretnék a mátrai túrázók bakancsára épp felkapaszkodó kullancsot!
A Bél-kő
Páratlan élményt nyújt felmászni a Bél-kő tetejére! Gyönyörű körpanoráma a Bükkre, a Tarna-mentére és a Mátrára, a felhagyott bánya nem mindennapi látványával fűszerezve.
Tudjuk, hogy van már egy cache a Bél-kő lábánál, légvonalban 1,4 km-re. De! A valós távolság úton csaknem 6 km, a szintkülönbség 500 m. További apropó, hogy a napokban nyitották meg a Bél-kői tanösvényt, amely a ciszterci apátságtól a Bél-kő csúcsáig vezet 7 állomáson keresztül - jó másfél órás sétával. (ld. 1.kép)
A bél-kői bányát azután nyitották meg, hogy Lovag Wessely Károly bécsi építészeti tanácsos 1908-ban cementgyártó üzem építésébe kezdett Bélapátfalván. Fő alapanyagként a Bél-kő hegy mészköve szolgált, másrészt a környéken előforduló agyag, agyagpala előfordulások. A cementgyár első egységei 1910-re készültek el.
A Bél-kő hegyen a bányanyitás 1909-ben kezdődött az észak-nyugati hegyoldal lejtőjének közepén az 550 m tengerszint feletti magasságban. A viszonylag kis területű bányaudvarról egy 2,5x2,5x75 m-es altárót hajtottak ki, és a táró végénél felfelé műveléssel egy függőaknát létesítettek. A mészkő fejtése kezdetben az aknába történt, majd több mint 50 évig egészen 1964-ig a hegy homlokát művelték lépcsősen, ez látható ma is. KÉP
A "hegy ráncolja homlokát" mondta látogatásakor Szabó Magda írónő. A teraszos lépcsős művelés később veszélyessé vált, ezért 1964-ben a hegy tetején, 730 m-es szinten nyitottak bányát. Innentől kezdve a Bél-kő hegyet felülről művelték. A bánya művelése - a mészkő vagyon fogyása - főleg akkor vált intenzívvé, amikor a 180 000 tonna évi termelésű régi cementgyár helyett 1979-ben új cementgyár kezdett termelni, mintegy ötszörös kapacitással.
Az égetett mész gyártása 1998-ben, míg a cementgyártás 2000 évben fejeződött be. A bánya bezárására a tájrendezés után 2003-ban került sor. A négy helyrajzi számon lévő bányatelek egy része az un. dél-nyugati orom már 1984-től a Bükki Nemzeti Parkhoz tartozott. A művelés alatt állt két bánya telek, valamint a harmadik telek 2003-ban kerültek a Bükki Nemzeti Park tulajdonába és 2008 elején miniszteri rendelettel védetté lettek nyilvánítva. A három telek mintegy 100 hektár területű.
1910-től a bezárásig a több mint 90 év alatt 19 475 000 tonna mészkövet termeltek ki, ami azt jelenti, hogy az eredeti hegyből mintegy 7 millió m3 hiányzik. Ennek közel háromnegyedét az utolsó 23 évben bányászták.
Az apátsági templom fölötti parkolótól (385 m szint) kiindulva a Bél-kő 816,5 m-es kilátópontjáig természeti tanösvényt alakított ki a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága. A tanösvény 5 km hosszú és 7 állomása van ismertető táblákkal.
Figyelem! A terület a Bükki Nemzeti Parkhoz tartozik. Kérjük szépen mindenkitől a Nemzeti Park szabályainak betartását! (2004. januárjában a BNP igazgatója hivatalosan is jóváhagyta a geoláda elrejtését!)
Kellemes időtöltést és jó ládakeresést kívánnak az elrejtők: Eszti és kepenu Gábor, illetve a későbbi ládagondozók: zayd, és skiccpausz
Újra itt, ezúttal Fidorka, Kiváncsifáncsi és Sirgalahad társaságában!
Egy kiscsoportos bejgli égető túrára jöttünk ma a Bükkbe. Elsődleges célpontunk az Angyalszárny (GCANSZ) láda volt, de út közben több pontot is érintettünk. Szép napos, ám kissé szeles volt az idő, így néha-néha egy-egy ködfoltot is elénk fújt. Pont itt, a kilátó alatt is volt egy nagyobbacska pont akkor, amikor itt jártunk. Azért némi kilátás így is adódott!
Kellemes túra volt! Örülök, hogy újra eljutottam ide!
HEURÉKA!
Megtaláltuk, köszönjük szépen!
További részletek és képek később, otthonról. [Geoládák v3.12.10]
----------------------------
A rejtő által javasolt parkolóból a ferde kéken - amelyen a Bélkő-tanösvény is halad -, indultam reggel 09.00 -kor szép, nyugodt időben. Egyedül voltam az erdőben, csend honolt. Otthon zalában a kert végén több vaddal (őz, szarvas, vadnyúl, róka, néha még vaddisznó is) találkozom, mint itt, most. Sehol semmi nem volt. Felfelé 1,5 óra kellett, lefelé elég volt 1 óra. Ekkor már több túrázóval, kirándulóval és mint most látom egy kesserrel is találkoztam, akik szintén a csúcs felé haladtak.
Fent a kilátóban szép látvány tárult elém. Kicsit elidőztem, megcsodáltam a kilátást. Kár, hogy a távolban párás volt a levegő, így a Tátra túrázóit hiába is lestem volna.
Szép volt, tetszett!
Már régen kinéztem magamnak, de csak most tudtam rá sort keríteni. Lent az Apátsági Templomban korábban már jártunk, akkor ketten voltunk. Az ott levő rejtést begyűjtöttük, de ide kellett ez a jó fél nap. A templom egyébként jelenleg felújítás alatt, kb 2 év múlva lesz újra látogatható a felújított környékével együtt.
A rejtés rendben.