Vörs kicsinyke falu a Balaton délnyugati csücskénél. Közel a tó, de a nagy pezsgésen már kívül esik; talán ettől vált olyan közkedveltté az utóbbi időben. Új házak épülnek, nem kis részben külföldi tulajdonosoknak. A hely ősidők óta lakott; szinte minden építkezésen régészeti leletek kerülnek elő. A falu határában egykoron a Balaton hullámzott, a Kis-Balaton program második ütemében pedig rövidesen ismét elárasztják a vidéket, tovább gazdagítva azt természeti szépségekben. Kilátótornyokból figyelhető meg a táj gazdag vad- és madárvilága.
Kis-Balaton
Magyarország jellegzetes tájegysége, egyik leggazdagabb vizes élőhelye a Kis-Balaton. A Sió-csatorna megnyitása előtt ez a táj a Balaton nagy nyugati öble volt. A szűkületben a XIX. század elejéig rév működött: Fenékpuszta és Vörs (utóbbi helyett később Battyán, majd Szentgyörgy) között komp is járt. Részben ez a pozíció adhatott birodalmi szinten is kiemelt jelentőséget a hatalmas Valcum (Fenékpuszta) római erődítménynek.
A lecsapolás után az összefüggő vízfelület és a Balaton vízminőségét is befolyásoló szűrő-funkció megszűnt. Az 1980-as évek közepén indult rekonstrukciós folyamat első ütemében árasztották el a Kányavári-sziget környékét, a közeljövőben a második ütem befejezésével várható Vörs határának elárasztása. Már a kilátók, parkolók is készen vannak.
Ide vezet el a geoláda ( N 46° 40,085' E 17° 14,804' 110 m [GCVORS-1]), mely novembertől februárig egy másik nevezetességet is megmutat: a különlegesen nagy méretű, templomban felépített Betlehemet.
Betlehem
A falucska méretéhez képest meglepően gazdag látványosságokban (pl. a régóta működő Tűzoltó Múzeum) és eseményekben. Mára talán legismertebb - a médiából is ismert - szezonális látványossága a templom belsejében felépített, beltéri viszonylatban rekord-méretű Betlehem, élethű tájjal, figurákkal. Készítője Futó Péter, egykori iskolatársam, sokoldalú közéleti ember, képzőművész, grafikus.
A templom: N 46° 39,882' E 17° 16,109' 110 m [GCVORS-2]
A templom melletti oszlopon áll a híres gólyafészek, melybe tavasszal intézményesítve, médiatámogatással várják az első gólyát.
A BETLEHEM NOVEMBERTŐL FEBRUÁR VÉGÉIG PÉNTEK-SZOMBAT-VASÁRNAP VALAMINT ÜNNEPNAPOKON LÁTOGATHATÓ, DE IGÉNY SZERINT MÁSKOR IS ÉS NAPKÖZBEN ÁLTALÁBAN HÉTKÖZNAPOKON IS BE LEHET MENNI.
A jelszó egész évben korlátozás nélkül hozzáférhető.
Jelszóra vonatkozó információ a dobozban.
Ládatörténet
Az első állomás valódi ládája eredetileg a madárlestől mintegy 70 méterre lévő nyárfánál volt. 2009. nyarán az illetékes természetvédelmi hatóság nem engedélyezte ezen a helyszínen - ekkor áthelyeztem a madárlesre.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést. Meglátogattuk a Betlehemet, s ha már ott jártunk, megkerestük a ládát is a berekben. A navi nagyon nehezen talált jelet, de azért meglett.