WAP-felhasználóknak:
4 állomásos multi, az első pont koordinátái adottak.
1. állomás: pille-palack, a 2. pont koordinátáival és a jelszó 1. részével.
Tovább a kék jelzésen.
2. állomás: pille-palack egy - a földből kb 0,75 m magasságig kiálló - korhadt tuskó tövében a 3. pont koordinátáival és a jelszó 2. részével. Tovább a kéken.
3. állomás: geoláda (kék fedelű, 1 l-es) egy kidőlt fa gyökerénél, benne a 4. pont koordinátája, valamint a jelszó 3. része. Tovább a piros jelzésen.
4. állomás: pille-palack egy kidőlt fa maradványában (kicsi a maradvány, és bozótban van), benne a jelszó 4. része. Tovább a piroson, az 1. állomáshoz vezet.
Az érintett részek: Tűzköves-árok, Tűzköves-völgy, Csikling-vár, Csatkai vágás
Teljes táv kevesebb, mint 6 km, nehéz szakasz a vár mellett. A táv többi része egyszerű.
Kisgyón az Északi-Bakony ÉK-i előterében Bakonycsernyétől délre található. A tájat már a kőkorszaktól lakta az ember, erről tanúskodnak a közeli lelőhelyekről előkerült csiszolt csont- és kőeszközök, kővésők, kőbalták, őrlőkövek. A barátságos és szép környezet, bő vadállomány, jó ivóvíz minden kor emberét vonzotta.
A kisgyóni terület 1541-ben várpalotai, 1696-ban a csókakői várhoz tartozott. 1720-tól a Zichy családé volt, akik a múlt század közepén két részben eladták. 1913-ban az állam visszavásárolta katonai célokra, és a Honvéd Kincstár kezelésébe adta át, amely fűrésztelepet részesített itt.
A térségben az első kísérletek a szénbányászat megindítására a XIX. század közepén történtek. A szápári szénkibúvásra telepítette már 1842-ben az első szénkitermelő aknáját a gróf Szápári család. A bakonycsernyei szénelőfordulást pedig 1873-ban említik, és 1913-ban a kisgyóni területen is kutatásokat folytattak. A felfedezett szénvagyon kiaknázását csak az 1920-as években kezdték meg, de vasút és villamos energia híján igen lassú volt a fejlődés. A bánya 1948-tól kezdett nagyobb ütemben fejlődni, és 1972-ig termelt. A széntelepek kimerülésével fokozatosan a közeli Balinkára szerelték át a berendezéseket, és elköltöztek a bányászok is. Az egykori szénbányára ma már csak a bányászmártírok emlékműve és a szénosztályozó maradványai emlékeztetnek.
A hátrahagyott bányászlakásokat 1980-ban a fejér megyei természetbarátok vehették birtokukba, és 12 kulcsosház kialakításával létesült a Kisgyón Természetbarát Telep, amely azóta is folyamatosan fejlődik és szépül. Többnapos kisgyóni táborozás esetére is színes programot jelenthet a vadregényes környék bejárása, Bodajk, Mór, Zirc, Tés vagy Várpalota környékére irányuló gyalogos, kerékpáros vagy autós túrák szempontjából is kedvező bázishely.
A kisgyóni erdő legismertebb része a Tűzköves-árok és környéke. A Tűzköves-árok lényegében a Hárs-hegy ÉK-i oldalából a kisgyóni erdőbe levezető száraz árok (debrő). Az 1860-as években a Déli Vasút építésekor itt kőbányát nyitottak (a hajdani kőbányának már nincs nyoma), ekkor kövületek egész tömege jutott napfényre. A magyar jura ismeretéhez legszebb anyagot szolgáltató lelőhelyről 117 ammonitfaj - közülük 41 addig ismeretlen - került elő. (Ammoniták: a puhatestűek közé tartozó kihalt ősállati rend képviselői, a külsővázas lábasfejűek családjába tartoznak. Vázuk kamrázott, legtöbbször egysíkban felcsavart. Leggyakoribbak a jura időszakban.)
Az N 47° 17,280', E 018° 06,406' ponton, a védett geológiai feltárásban egy óriási megkövült puhatestű lenyomatát találod, lásd az egyik fényképet.
Ha autóval érkezel, a Bányász-emlékmű mellett parkolhatsz. Ezen a ponton egy kiszélesített részt találsz, ami parkolónak kiválóan használható. (A multit végigjárva ide jutsz vissza.) A parkoló és a védett geológiai feltárás (azaz az első pont) között félúton egy kis erdei "szentély" mellett vezet az ösvény, érdemes megállni pár pillanatig, hallgatni az erdő neszeit.
Kis segítség a palackok illetve a ládika megtalálásához:
Az első állomás egy pille-palack, ami egy fa odvában található (8 m-es pontossággal tudtam csak "kimérni", de szerintem hamar megtalálható. Megközelítése kb. 2-es nehézségű, az első visszajelzések alapján ha kell, módosítom a besorolást.
A második palack célja, hogy úton tartson, azaz az általam elképzelt vonalon járd be a multit. A kék jelzésen kell haladnod. A palack a Tűzköves-árok és a Tűzköves völgy találkozásánál van, egy korhadó tuskó tövében.
A harmadik pont egy kicsit nehezen adja meg magát, kb. 3-as nehézséggel. Nem a várban van, a nagy forgalom miatt került onnan kb. 130-140 m-re. Itt ne palackot, hanem geoládát keress, logbookkal, ajándékokkal, valamint a 4. állomás koordinátáival.
A 4. pont szintén úton tartó, a piros jelzés mentén, félúton a vár és a kiindulópont között. Tiszta időben szép kilátással.
Mindegyik ponton van jelszórészlet, ezeket sorban egybeírva kell bejelentéskor beírnod.
A geoládában lakott még GeoCet, aki egy travel bug, és innen, a Pannon-tenger helyéről szeretett volna útnak indulni a jelenlegi Magyarország területére. Ha találkozol vele valahol, kérlek jelezd egy e-mailben.
Utoljára: Ez a multi igen közel van MikiCache burok-völgyi ládájához. (Sokat gondolkodtam a rejtésen éppen ezért...) Viszont Miki ládája igazi "hardcore" láda, nehéz tereppel, sokakat visszatarthat ez a tény. Ez a multi ellenben könnyű, kisgyerekkel is teljesíthető, azoknak ajánlom, akik szeretnek egy kellemeset sétálni az erdőben, és nem akarnak kimaradni a Keleti-Bakony által nyújtott élményből.
Állapot: megszűnt
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nagyon szép körtúra, érdemes rá időt szánni. A 2. pontnál lehet, hogy a régi palackot találtuk meg? A rejtőt is felhívtuk a koordinátáért. Ezután aki megy, abban is megtalálhatja a koor-kat:) Nagy szerencsénk volt a medvehagyma-virágzást telibekaptuk!
Köszönjük a rejtést!
Köszönjük a rejtést!
Második neki futásra. A második pontnál az új palacktól 10 m-re találtunk egy régit.
Amiben már csak a jelszó részlet olvasható. A harmadik pont ilyenkor a medve hagyma miatt elég aggályos. Lehetett volna közelebb várhoz. Van bőven alkalmas hely.
1. Picur mászott fel, ez a hely tényleg elég gáz sáros időben (most az volt) - a kövület remek
2. a környék útjait a faszállítók szétdúlták, az új és a régi palack is megvan (két különböző tönknél), naná, hogy az utóbbit találtuk meg először és sokáig próbáltuk kisilabizálni (mit gyűjtött be akkor Strombus, egy harmadik palackot?)
3. nem a vár felől közelítve, hanem a kerülő földúton nem extrém - tessék kerülni! (viszont a medvehagyma és virágszőnyegen tapodva furdalt a lelkiismeret)
4. rendben van
A ládasoron sokat dobott az éledő tavaszi erdő :) minden pon túlélhető, de azért lehetne családbarát :) nekünk tetszett a séta
Megtaltáltuk, két barátommal, akiknek az első ládájuk volt. A korábbi megtalálókkal egyetértek, a pontok nem a legjobb helyen vannak, feleslegesnek éreztük a sok hegyoldal letaposást.
Ennek ellenére a túra jó volt, köszönjük a rejtést!
Előre nem olvastam el a ládaoldalt, így alig vártam, hogy utólag megtehessem és minél többet megtudhassak erről a furcsa nevű várról. Ha már látnivaló nem igazán van, legalább ismeret legyen! De nem, a rejtő megelégedett azzal, hogy a túra a várról kapja a nevét. A tartalom nem a címről szól, hanem (hosszan kimásolva valahonnan) a szénbányászatról, aminek viszont a kiránduláshoz semmi köze. :-(
Pedig a rejtő igazán megírhatta volna, hogy a Csikling név valószínűleg a török "siginlik"= várhely szóból származik. A várat a tatárjárás után feltehetően a Csák család egyik oldalági rokona, egy Mellár nevű birtokos építtette. A vár jelentősebb szerepet soha nem játszott, viszont fényjeleket lehetett innen továbbítani a csókakői és a székesfehérvári várak számára. Amikor 1326-ban a Csákok átadták a területet Károly Róbertnek, nem szerepelt a vár a dokumentumokban, mivel addigra valószínűleg már nem lakták vagy nem várként, hanem csak vadászlakként használták, talán királyaink is. Erre enged következtetni a közeli területet jelölő Királyszállás név.
A 420 m magas dombon elhelyezkedő, megközelítően négyszög alaprajzú területet 4-5 m mély és 5-7 m széles árok vette kerül, melynek északi részén kb. 1 m széles, szabálytalanul rakott, mészhabarcsos falmaradványok figyelhetők meg, amelyek egy négyszögű lakótorony falai voltak.
Az őszi avar jól belepett mindent, így mi leginkább csak a várárkot és kisebb buckákat láttunk.
A pontokért a rejtő többször is mászat meredek domboldalon, szerintem értelmetlenül. Ráadásul a felesleges taposás, csúszkálás talajeróziót okoz. A dzsindzsa meg káromkodást. De szerencsére mindent hamar megtaláltunk.
A láda helyét végképp nem értem. Mi nem a "vár" felől, toronyiránt közelítettünk, hanem eleinte egy ösvényen, de így is nehéz volt a terep a végén. Azt hittem, innen majd szépen rálátunk a várra, azért hoz a rejtő ide minket. De nem. Nincs itt semmi, ami indokolná az itteni rejtést. Nehogy már akkora forgalom legyen a vár közelében, hogy max. 50-rel arrébb nem lehetne helyet találni a ládának!
A palackok jó állapotban vannak, a felirat bennük igényes. Az egyik helyen új mellé állított régi, lyukas, olvashatatlan szövegű palackot begyűjtöttem.
Még a túra elején a kereszt a padokkal és az írás hozzá nagyon tetszett. Innen nem messze a sziklák is, bár nem tudom, a rejtő hogy gondolta, hogy azok kerékpárral járhatók vagy ha itthagyom a bringát, a rejtektől rálátok. Ez egyik sem igaz.
A ládaoldal képei többnyire semmitmondóak. A sok megtaláló azóta sokkal szebb, érdekesebb képeket készített, érdemes lenne elkérni párat az oldal számára.
A gyönyörű ammoniteszről sajnos csak most olvasok. Ha a koordinátája a GPS által is értelmezhető formátumban szerepelne a ládaoldalon, talán nem maradtam volna le róla.
Nekünk 7 km lett a túra, pedig nem is a rejtő által ajánlott szobornál parkoltunk, hanem feljebb, rövidítve a kört. Jó lenne a fejlécbe beírni a túra hosszára vonatkozó (pontos) adatot, ahogy ez ma már elvárás.
Lassan már legendásak a rejtő elhanyagolt ládái (GCbnrf, GCFCSV),ez most sincs másképp!
Érdekes helyekre hoz, és azzal be is éri sajnos. Hiába a sok kritikus log, ő bizony nem változtat semmin, hadd kínlódjanak a kesser-kollegák.
Kiváncsi lennék mire gondol, amikor olvassa a logokat, ha egyáltalán olvassa...
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget. [g:hu 1.4.30x] [wapon beküldött szöveg]
Újabb Várpalota környéki bicajos nap zárásaként végigküzdöttem ezt a multit. Az már az elején látszott, hogy a keskeny k jelzésen csak gyalogosan boldogulok, így a bicajt nem is erőltettem. Az egész akár kellemes séta is lehetett volna, de nem volt az. Az első pont meredeksége már nem tetszett túlságosan, össze-vissza kapaszkodtam a nedves gyökerekbe, fatörzsekbe, míg a GPS hajlandó volt megmutatni a rejteket. A felirat kopott, a papír mállik. Érdemes lenne új palackot vinni, nálam nem volt. A második rejtekhez csalánoson át vezet az út, mellékesen egy utolsó mai zápor szépen épp elsírta magát. A kéktúra itt magas gazos területen visz, a beázás biztosítva. :) Az igazi értetlenséget a harmadik pont okozta, ami a vártól jóval odébb, a semmiben talált helyet. A rossz vételű patakvölgyben nehéz volt eldönteni, hogy merre is kellene kapaszkodnom, jól megszenvedtem vele. Aki könnyíteni akar, az ne a vár felől menjen, hanem inkább az útról be az erdőbe. Szerencsére a negyedik pont már könnyen adta magát, de a többiért alaposan megdolgoztam.
Szerintem nagyobb élményt nyújtana a rejtéssor, ha nem ilyen felesleges küzdelmű pontokon kellene végigvergődni a célhoz.
A láda 1. 2. pontja még tavaly májusban egy mtb3-4 karika során lett meg. Tudtam, hogy egy szöszmötölős ládasorozat lesz ezért sokat váratott magára a többi pont.
Ma rászántam magam a maradék pont begyűjtésére, ami kalandosra sikerült.
Az egyik pontnál egy odúba belesve egy bagoly repült ki az orrom előtt 20 centivel.
A másik ponthoz meg 3. mentem vissza. Egyszer a telefonomért , aztán pár kiló őzlábgombáért :), aztán meg a sluszkulcsomért.
Mondhatom amilyen szerencsés olyan peches nap is volt.
A rejtések helyéről csak annyit hogy szerintem minden láda megközelíthető bringával, de a normális bringásokra gondolva levenném a bringás + -t.
Köszi a rejtést és az olvasható koordinátákat .
A mai első találatomnál is morogtam, itt is fogok, elnézést érte!
Elsőként ezt komolyan gondoltad?
"+ el tudok-e menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyhatom)?"
Aki ismer tudja rólam hogy terepezem, de azért ezt a rejtést hatalmas jóindulattal sem nevezném bringás multinak. A pontok szépek, olvashatóak, lamináltak stb., de a látótávolságra megközelíthetőség bringával kb. a fele pontra igaz /2. és 4./
Az első pontnál örültem, hogy a stoplis cipőben egyáltalán fel tudtam mászni a barlangig /nemhogy a palackig/, a ládánál pedig akkora ökolábnyomot hagytam magam után a csörtetésemmel, hogy hetekig nem fogok rendesen aludni miatta.
Az az igazság, hogy ezt a multit annak ajánlanám jó szívvel, akit el akarok tanácsolni a geocaching-től.
Egyébként látszik, hogy rengeteg munka van benne...
Attilával a GCMBT3 tekerésére és a GCKGYS közben-után ezt is útba ejtettük. Nagyon szép útvonalon vezetett végig, amit mutat az nagyon tetszett, de a rejtések nem. Az elrejtett palackokkal és a ládával semmi gond, szépek és általában kettő is volt belőlük a kook is pontosak, de miért vannak ilyen értelmetlen helyekre rejtve (tudom 4-es, de minek?). Amúgy a kerékpáros megközelítést én nem ajánlanám mert nem igaz, hogy "el tudok-e menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyhatom)" Szép túra volt, köszönöm a lehetőséget.
Már voltunk itt és ládáztunk is, de akkor a nagy hó miatt a csiga lenyomatot nem láttuk, nagyon különleges és mellette 1m-en belül szerintem vagy egy "kistestvére" is! Most ezért vissza jöttünk igaz már ismertük a járást de nem csalódtunk, minden évszakban más arcát mutatja az erdő.
BÚÉK!
A palackokat gondozni kéne, hamarosan teljesen olvashatatlanok lesznek a koordináták. A nagy ammonitesz "fölötti" palackot ugyanannak a fának a gyökereihez helyeztem [kb. 1 méterre], amiben az odú lehetett, mert előző helyén nem volt biztonságban. Ennek helyét/takarását mutatja az ide vonatkozó fotó.
Kösz a multit, szép séta volt.