Röviden:
Háromtörzsű fa tövében keresd!
Megközelítés:
Penc falu széléig tudsz autóval jönni, a sorompó előtt 2-3 autó számára van parkolóhely. Gyalog vagy kerékpárral a jó minőségű aszfaltos úton haladhatsz az obszervatórium felé, az utolsó szakaszon földútra térve.
Útközben a Naprendszerről lehet látványos és érdekes információkhoz jutni, könnyebb így elképzelni a bolygóközi méreteket és az arányokat.
A tornyot nemrég újra lezárták, így nem szabad felmászni rá.
A régi leírás az alábbiakat említette az obszervatóriumról és az eredeti ládáról:
Első ládámat a Penc feletti erdőben rejtettem el, nem messze a Földmérési és távérzékelési intézet, Kozmikus geodéziai obszervatóriumától.
Információk az Obszervatóriumról:
A Penci Kozmikus Geodéziai Obszervatórium története közel hat évtizedre nyúlik vissza, kb. 1966-ban kezdődtek az obszervatórium létrehozását előkészítő munkák. A tervezési munkák 1969-ban kezdődtek, miután megszületett a szükséges honvédelmi bizottsági határozat. A kiviteli munkák 1971-ben kezdődtek a 3.5 km-es bekötőút építésével, az építkezés 1975 végén - 1976 elején fejeződtek be, a teljes beruházás költsége közel 50 millió Ft volt, ezt az Állami Földmérés állta.
További érdekességképpen megemlíthető, hogy az obszervatórium létrehozásában végig jelen volt a katonai térképészet és az állami földmérés rivalizálása. Végül megszületett a kompromisszum, miszerint az obszervatóriumnak két megfigyelő helye lesz, az egyik Penc, a másik Annavölgy (Szentendrétől Nyugatra), amely a katonai térképészet felügyelete alatt működött.
Az obszervatórium helyének kiválasztása a következő szempontok figyelembevételével történt:
- Budapest környékén, attól kb. 1 órányi autóútra legyen
- ne legyenek a környéken fények, rádiós zajok, magas feszültségű távvezetékek
- ne legyen felette légifolyosó
- a terep lehetőleg fedett (erdős) legyen, a domborzat tegye lehetővé földközelben a zajok (fény stb..) kizárását.
A Dél-Budai hegyvidék, a Dunakanyar és a Budapesttől északra elterülő hegyvidék közöl végül Penc határában lévő erdős vidéken található lapos katlanra, tisztásra esett a választás.
A műszerek és a szakemberek egy része Bajáról és Szombathelyről (az itt működő Csillagvizsgálókból) kerültek át Pencre.
Az obszervatórium feladata tudományos célú kozmikus geodéziai megfigyelések, kutatások végrehajtása. A hagyományos geodézia természetes korlátai miatt nem képes az egész Földre kiterjedő, egységes koordináta-rendszert létrehozni, a nagy méretarányú térképezés országonként más-más rendszerben, mozaikszerűen történik. Erre a nehézségre a Föld körül keringő műholdakra támaszkodó kozmikus geodézia nyújtja a megoldást, amelynek a globális "képesség" a velejárója.
A műhold-geodézia egy új szakterület volt, erre a szakembereket is ki kellett képezni. Ez a munka is elkezdődött 1966-ban, így mire az obszervatórium felépült, egy 23 fős szakembergárda már elsajátította a szükséges ismereteket, megszerezte a gyakorlati készséget. Pencen 1976-tól egy olyan tudományos iskola alapozódott, amelyet a jelentős létszámú, tudományos fokozatokkal rendelkező kutatógárda hitelesített és hitelesít jelenleg is, az országon belül és külföldön.
A Penci obszervatórium lehetővé tette:
- hogy Magyarország hosszú éveken át élenjáró legyen Kelet- és Közép-Európában
- hogy korán bekapcsolódhasson a nyugat-európai és más nemzetközi szakmai programokba
- lehetővé vált a magyar felsőrendű geodéziai alaphálózat műszaki állapotának ellenőrzése és továbbfejlesztése (stelláris háromszögelés, Doppleres-hálózat)
- hogy az állami földmérés tovább építse, fejlessze intézményeit (kialakítottak egy nagy pontosságú alapvonal-hálózati rendszert
és ide települt át a csillagdából a hosszúsági főalappont is)
- kellő időben indulhattak Magyarországon a későbbi GPS programok és a GPS hálózat sikeres létrehozása
- elindulhattak a geoid meghatározások
- és geodinamikai vizsgálatok
Az első GPS-vevők 1990-ben (embargós idők) kerültek az intézetbe, természetesen a GPS technikával már ezelőtt évekkel elkezdtek foglalkozni. Az első országos GPS-tanfolyamot 1989-ben tartották, főleg geodéták és légiirányítók részvételével. A GPS-technika hazai bevezetése igazi sikertörténet, egy-két hónappal az első vevők beérkezése után már termelésszerű munka folyt. Szintén érdekesség, hogy ekkoriban a GPS-holdaknak csak egy része volt pályán, napi 2-4 órát lehetett mérni. A további műholdak pályára állításával a hatékonyság rohamosan növekedett. Ennek köszönhetően a már két évtizede készülő országos vízszintes alapponthálózat - EOVA - hátralévő 4000 pontjának megmérése kb. 1,5 év alatt megtörtént. Az országos GPS hálózat 1997-ben készült el, a közel 1200 pont mérése három kampányban, két évre elosztva történt. A mérési napok száma azonban összesen 40 volt, párhuzamosan 9-10 GPS-vevő üzemelt.
Interneten: http://www.sgo.fomi.hu/defaulth.htm
Megközelítés: Pencig Vác vagy Acsa felől közelítsetek, és a főúton találtok egy táblát ami útba igazít az obszervatórium felé. Ezután, kb egy kilométer után, sajna felállítottak egy sorompót a Duna - Ipoly nemzeti parkosok, szóval problémás lehet autóval feljutni, pedig így már egy jó kis séta. Esetleg bicajosok járnak jól. Egyébként egész jó minőségű aszfaltos út vezet felfelé. Ha már felértetek, egy kerítés állja utatokat. Itt autóból ki, és innen már látható egy földmérő torony ( N 47° 46.951 E19° 16.317), erre vezet az út. Az erdő szélén közelítsetek a földúton. Ha nagy a sár, ajánlom az erdő szélét, mert kicsi a növényzet, és így nem a sarat kell dagasztani! A toronyból nagyszerű kilátás nyílik a környékre, látható Vác, Rád, Penc, Csővár, de tiszta időben Budapestig ellátni. A láda a toronytól odébb van elhelyezve, olyan helyen, ahol várhatóan csekély a véletlen megtalálás esélye... Ágakkal, levelekkel letakarva, egy kis földmélyedésben fogtok rálelni!
Jó kirándulást és ládakeresést kíván: Timberwolf