Megye/ország: Baranya
Elhelyezés időpontja: 2004.02.21 11:00
Utolsó lényeges változás: 2023.08.20 16:55
Utolsó változás: 2023.08.20 16:57
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Szilu
Ládagazda: Pomisa Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Megtalálások száma: 811 + 1 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
Röviden
Gesztenyefa odvában 1,9 m magasan.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
A Mohácsi Történelmi Emlékhely a Sátorhelyre vezető, gesztenyefasorral szegélyezett úton közelíthető meg.
A mohácsi csata (1526)
Szulejmán serege (60.000 fős) megindult Magyarország felé. Tomori Pál a Drávánál akarta megállítani, a mocsarak természetes védelmi vonalat jelentettek volna, de a királyi tanács úgy döntött, hogy Mohácsnál kell felvenni a harcot a törökkel. A király harcba szólította a nemeseket, de a bárók és a köznemesség igen lassan gyülekezett. A király Tolnán akarta bevárni a gyülekező csapatokat, innen indult volna tovább Mohács felé.
A Mohács melletti síkon Tomori fővezérletével a 20-25.000 fős magyar sereg megpróbálta megállítani a törököt (nem várták be a horvát, cseh segédcsapatokat és Szapolyai Szegednél állomásozó csapatait sem).
1526. aug. 29-én néhány óra alatt a magyarok teljes vereséget szenvedtek.
A szultán nem akart aznap csatát vívni, de a magyarok, akik reggel óta hadrendben álltak a melegben, délután támadást indítottak. A támadás jól indult, de a 2. harcrend a török ágyúk tüzébe került, a lovasság menekült, magára hagyva a gyalogságot. A magyar seregből 15.000 ember esett el, köztük 7 főpap, 28 főúr. A király a megáradt Csele-patakba fulladt.
Szulejmán bevonult a védtelenül hagyott Budára, kirabolták, felégették, majd kivonultak az országból.
Az ország kiszolgáltatottan állt a török hódítással szemben.
Az Emlékhely
Az Emlékhelyet a feltárt tömegsírok helyén 1976. augusztus 29-én nyitották meg. Az öt tömegsírt fából mintázott, faragott és festett alakok és kopjafák jelzik, a csatában elesett harcosokra emlékeztetve.
Az Emlékhelyre Pölöskei József ötvösművész készítette kapun juthatunk át. Az ívelt záródású, monumentális alkotás - mint minden e helyütt - az elesett hősöket szimbolizálja. Bronz elemeit 28 ezer szegeccsel állították össze, ami megközelítően jelzi az elesettek számát. A kapun belül két kőtáblán Rétfalvi Sándor szobrászművész alkotása a két bronzból gyűrt falevél, rajtuk az évfordulóra, s a természetvédelmi területre figyelmeztető felirat olvasható. Bencsik István szobrászművész kőből térképet állított fel, amelyen a csata helyét és a körülötte lévő településeket jelölte meg. A kis udvart Illés Gyula szökőkútja díszíti. Vadász György építész átriumos épületében vannak a kiszolgáló helységek.
A falakon elhelyezett tablók a csata eseményeiről és a régészeti kutatásokról tájékoztatnak. Az udvarból a kertbe nyíló út először a korábban feltárt két tömegsírhoz vezet. A körkörösen kiépített utak és a keresztutak mutatják a további sírok helyét. A sírkertet Zalay Buda kertészmérnök tervezte. A kertben a sírokat szobrászművészek alkotta sírjelek mutatják meg. Ezek a csata szereplői: hadvezérek és egyszerű katonák, fegyverek és lovak, kopjafák és lélekharangok szobrai, mind a küzdelem szimbólumai.
A korábban csak feltételezett temetkezési hely bemutatását az 1960-ban folytatott régészeti kutatások eredményei tették lehetővé. Dr. Papp László, a pécsi múzeum régésze tervszerű ásatásokkal rábukkant az első két tömegsírra, amelyekben mintegy 220-250 csontváz feküdt. Az emlékhely építési munkái 1975 őszén kezdődtek meg, a mintegy 7,5 hektáros területen. Ekkor újabb három tömegsír került elő, amelynek feltárását az akkori múzeum régésze, Maráz Borbála végezte, s 1976-ban fejezte be.
Megannyi megrendítő látvány magyarnak, töröknek és más nemzet fiának egyaránt.
Nagy forgalom van az úton, az út mellett ne álljon meg senki. Parkolni az emlékparnál érdemes. Odúba nem nyúltam bele, mivel nem láttam semmit, de a mellette lévő fa madáretetőjét lefényképeztem. A képet feltölthetem ha a rejtő kéri. Kérem az elfogadást.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! 5 napos ládázás torokival a környéken. Szép vidék sok látnivalóval. Most nem maradt annyi idő, hogy bemenjünk a kb másfél órás programra, amit a pénztáros mondott, de majd visszatérek.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.2]
A kincset megtaláltuk, és mivel kissé kilátszott, visszarejtéskor próbáltuk jobban takarni. Az emlékparkot most nem néztük meg, majd máskor. Ellenben a szántóföldek között sétáltunk egy keveset, így módunkban állt közelről megnézni hatalmas locsolóberendezést. Természetesen nem működés közben.