Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2004.03.15 14:40
Utolsó lényeges változás: 2020.02.14 14:01
Utolsó változás: 2024.09.11 15:59
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Kyra és Murray >> skiccpausz
Ládagazda: skiccpausz Nehézség / Terep: 2.5 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 7000 m
Megtalálások száma: 412 + 1 sikertelen + 10 egyéb Megtalálások (havi bontásban):
A legaktívabb hónap 2016-05 volt 19 'Megtaláltam' loggal, OFF
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
A négyfülű 10x15cm-es láda a csúcsjelzéstől kb. 15 méterre egy lapos, mohás, jellegzetesen nagy szikla alatt található. A szikla alatt mélyen eldugva, moha és szikladarabok fedésében találjátok.
A geoláda hagyományos ládaként újra kereshető!
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
A ládakörnyezetről
Ezzel a ládával a Zempléni hegység egyik legszebb, majdnem körpanorámás kilátópontjára szeretnénk elcsalni a kedves geoládász-társakat. A bástyaszerűen előreugró, 15-25 m magas riolitszikla N 48° 24,610' E 21° 25,660' 496 m [GCKEKO+Szikla] tetejéről pompás kilátás nyílik észak és nyugat felé.
Szép Kilátás! Távcső ajánlott azoknak, akik látni szeretnék a kőkapui tóban lubickoló halakat!
Magyarázat a sziklacsúcs keletkezésére
A krioplanációs formák a pleisztocén jégkorszakok során keletkeztek, jellemzően a hegységek magas övezetében. A fagypont körüli hőmérsékleten a fagyás-olvadás ismétlődésével a felszínre bukkanó alapkőzet repedéseibe behatoló, majd ott megfagyó víz megrepesztette a vulkáni anyagot. A fagy okozta aprózódás eredményeként a hegycsúcsokon és a meredek hegyoldalakon idővel sziklafalak, sziklatornyok preparálódtak ki. A falakról leváló kisebb-nagyobb kőzetdarabok részben a sziklák előterében halmozódtak fel, részben a hegyoldalakon és a völgyek alján alkotnak vékonyabb-vastagabb törmeléktakarót, ún. kőmezőt. Hazánk legszebb krioplanációs formái a Zempléni-hegységben vannak, mivel a tetőrégióban sokfelé előforduló, lemezes szerkezetű andezit kőzet kedvezett a folyamatnak. A legszebb forma együttesek közül a turistaút;vonalak érintik például a Sólyom-bércet, a Amádé-sziklákat a Szkalka-sziklát, a hejcei Sólyom-kőt és a Pengőkőt.
+1 gondolat
Kérünk titeket, hogy a túra közben, mind erdőben talpaláskor, vagy mikor isztok egy hűsítő forrásból, vagy épp a lélegzetelállító kilátást csodáljátok, ne felejtkezzetek el erről:
AZ ERDŐ SÓHAJA
Vándor, ki elhaladsz mellettem, ne emelj rám kezet!
Én vagyok tűzhelyed melege hideg, téli éjszakákon, én vagyok tornácod barátságos fedele, amelynek árnyékába menekülsz a tűző nap elől és gyümölcsöm oltja szomjúságodat.
Én vagyok a gerenda, mely házadat tartja, én vagyok asztalod lapja, én vagyok az ágy, amelyben fekszel, a deszka, amelyből csónakodat építed.
Én vagyok házad ajtaja, bölcsőd fája, koporsód fedele.
Vándor, ki elmégy mellettem, hallgasd meg a kérésemet:
Ellenőrizni kellene a ládát. megtaláltam, de nem a megadott helyen és kifosztva. Előttem még hárman írtak egy üres lapra megtalálást, de semmi más. Amúgy fantasztikus a panoráma. Ide mindenkinek el kellene jutnia.
OKT túra közben tettem kitérőt, de sajnos a ládát hosszas keresés után sem találtam a megjelölt helyen.
A képek alapján kérem a találat elfogadását! [Geoládák v4.4.1]
Kőkapuról a sárga jelzésen a Mlaka-rétig, majd a kéken tovább a Gerendás-rétig, végül a zöld jelzésen a Málnás-völgyi-kő érintésével visza. Több kilátóhelyen jártam az utóbbi hetekben, ez viszi a prímet. NZS logja és koo-ja sokat segített, alig kellett keresnem a rejteket.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Március 15-én Rostalló - Istvánkút - Mlaka-rét - Sólyom-kő - Kerek-kő - Gerendás-rét - Eszkála erdészház - Nagyhuta (18,5 km, 560 m) útvonalat jártuk végig, közben GCKUKI, GCLATO és GCKEKO ládákat kerestük meg.
Köszönjük a rejtést.