1a. Rövid út: Hegyesdet Zalahaláp felé elhagyva a falu vége tábla után balra a földúton (itt lehet parkolni is). Az erdő szélén Sárga L fel a hegyre (lépcsősor).
1b. Hosszú út: Hegyesd központból a Sárga jelzésen, majd az első Sárga L-en jobbra, ezután a pihenőnél balra fel a hegyre (lépcsősor).
2. Sárga L az első falmaradványnál balra fordul, itt a jobb oldali ösvényt válaszd! Nagyjából szintben maradva (tehát NEM FELFELÉ a tetőre) a bazaltfal mellett halad a kis ösvény a hegy túloldalára (szúrós bokrok, kevés hely, laza talaj). A láda egy jellegzetes három törzsű fa tövében egy kis üregben (az ösvény itt hagyja el a falat), közel a sziklás kilátáshoz.
A hegytető felől nem ajánlott a keresés! Meredek, omladékony, nagyon nehezen járható szakasz. Leesés veszély!
------------------------------------------------------------------
A láda 2014.10.20-án újrarejtésre került.
A régi rejtek néhány év alatt teljesen leamortizálódott és a keresők adhoc jelleggel ide-oda pakolgatták a ládát. Valószínűleg ennek is köszönhető a cache eltűnése. Az új rejtek csak közvetlen közelről látható. Ha jó marad az álcázás, talán kibírja a következő évtizedet is. Úh már tíz éve rejtettük. De gyorsan szalad az idő...
Történelmi okokból az eredeti képek és a leírás megmarad (a Star Wars-nak sem tett jót, hogy két-három évenként hozzáírtak valamit), ez utóbbit is csak a legszükségesebb helyeken módosítottam/pontosítottam.
Az alábbi logokban frissebb képek és információk is vannak tőlem, ha érdekel az életút:
2014.10.20 11:45
2012.03.02 13:50
2004.06.23 20:00
2004.04.03 14:01
2004.04.03 14:00
------------------------------------------------------------------
A környékbeli ládakereséseink alkalmával nem egyszer megfordult a fejünkben, hogy szinte adja magát a hely, miért nincs itt még rejtés?
Eme hiányosságot pótolandó többször bejártuk a helyszínt és most végre kikerülhetett a láda is!
Megközelítés Hegyesd falu központjából (templom, buszmegálló) az S
, majd az első SL
turistajelzésen, ami a napos erdei úton egy pihenőhelyhez visz:
N 46° 54,976' E 17° 30,723' 186 m [GCHEGE+padok]
Ugyanezt a pihenőhelyet egy gyorsabb és unalmasabb útvonalon is el lehet érni, ha Hegyesdet elhagyva Zalahaláp felé a hegy felé fordulsz ebben a kereszteződésben (jól járható földút):
N 46° 55,094' E 17° 30,994' 175 m [GCHEGE+kereszteződés]
Ez esetben parkolni itt lehetséges az út mellett:
N 46° 55,020' E 17° 30,807' 173 m [GCHEGE+parkoló]
A pihenőhelytől rövid, de annál meredekebb lépcsős szakasz következik, néhol az útra és korlátra dőlt fákkal színesítve amin eljutsz az első falmaradványig:
N 46° 54,860' E 17° 30,683' 270 m [GCHEGE+falmaradvány]
Ezután az SL
jelzés balra fordul, ha a lépcső felől érkeztél lentről (ez jelenleg 2014.10.20 átfestve fehérre), ahol egy kis ösvényt kell keresned a fal mellett jobbra. Ezen elindulva (nagyjából szintben maradva) végig a fal mellett haladva (nemsokára vége lesz az épített szakasznak és magas bazaltfal veszi át a helyét) átkelsz egy kis bozótos, szűk részen (nyáron izmosabb lehet) át a várhegy túloldalára és tulajdonképpen megérkeztél a ládához!
Jobb oldalon egy sziklakiszögellés (nagyon szép zuzmóval és mohával teljesen benőve) kellemes kilátással a Tücsöknyerítő-dombokra (és nagy eséllyel egy rakás birkára a völgyben). Baloldalon tagolt sziklafal és egy jellegzetes háromtörzsű fa.
A kincs a fa tövében, egy természetes üregben, jól leálcázva. Ez az üreg már nem fog beomlani, mert a fa teljesen körbeöleli. Kérlek, ügyelj a megfelelő álcázásra!
A nyomokból ítélve ez nem csak geoösvény, hanem mások is járnak erre.
Ha megtörtént a logolás nem kötelező ugyanott visszamenni, hanem továbbhaladva a csapáson szintben maradva a fal mellett (egy kicsit hosszabb utat megtéve, mint a ládához jutottál), néhány érdekes bazaltképződmény mellett elhaladva visszatérhetsz a kiindulási ponthoz.
A kis körtúra után a már említett falmaradvány tetején indul a (jelzetlen) ösvény a tetőre (kinek vérmérséklete szerinti irányban). Itt fokozott óvatosságot kérek, rövid, de nehezen járható szakasz következik! A testi épségeden kívül nagyon figyelj a kövirózsákra is!
Ha felkapaszkodtál a csúcsra csodálatos látvány vár! A teljes Tapolcai(Káli)-medence, a Monostorapáti víztároló és a környékbeli kis falvak is a lábad előtt hevernek! Tiszta időben az szinte az összes Tanúhegy, a Keszthelyi-hegység és a Bakony is nagyon jól látszik (össze sem lehet számolni mennyi cache).
A láda a hegycsúcsról is megközelíthető, de odafentről veszélyes a leereszkedés (a kesst rejtő három törzsű fánál függőleges sziklafal van)!!! Persze aki szereti az Extrém-kessinget, az itt kiélheti magát a 150m-es meredek, omladékony hegyoldalon a legurulással... ;)
A jelszóképzésről (már több értetlenkedő megjegyzést is kaptam, ezért egy kis szájbarágás):
A logbook első oldalán is kifejtettem. Bizony, van köze a jelszónak a rejtéshez/helyszínhez. Egy egyszerű keresés a Google barátunkkal a jelszóra és falu nevére, majd lőn a világosság. ;)
A várromról:
A várat már 1282-ben említik a veszprémi káptalan iratai, építője az Atyusz nemzetség de sok egyéb gazdája is volt. Bírták a Széchenyiek, a Perényiek, a Peleskeiek, a Rozgonyiak, az Újlakiak és a Gyulaffyak is. A vár 1495-ben "kinizsi osvát de hegyesdwara" előnevet viselt a régi feljegyzések szerint.
A török harcok idején jelentős szerepet töltött be a Balaton vidék védelmében, éppen ezért a stratégiai fontossága miatt sokszor gazdát is cserélt. Legutoljára 1651-ben a török Pajazit foglalja el. Ennek hatására a Csobánc tulajdonosa, Gyulaffy László (ki éppoly híres bajvívó volt, mint Várpalota hőse, Thury György, vagy a Szigligetet eredményesen védő Magyar Bálint) párbajra hívta ki az agát, hogy az Csobánc várát ne veszélyeztesse. Az aga páncélban vonult ki a küzdelemre, de Gyulaffy kopjája zászlóstul hatolt át ezen is.
1562-ben Gyulaffy, Magyar Bálint és Salm győri főkapitány egyesített hadai visszafoglalták és felrobbantották Hegyesdet, nehogy újra török kézbe kerüljön.
Ezután a fegyverek fejlődésével nem tartották stratégiailag elég erősnek a várat ahhoz, hogy újjáépítsék, így lassan birtokba veszi a természet. Egy újonnan felszínre kerülő büszkeségből eredően a helyiek és az idelátogatók támogatják a várrom helyreállítását, a hely népszerűsítését.
A település neve és története is szorosan kapcsolódik a mellette lévő azonos nevű hegyhez és a tetején hajdan volt várhoz. A török harcok idején kipusztult falut új birtokosai, az Esterházyak telepítik be németekkel, akik a XIX. századra teljesen elmagyarosodnak
Az elpusztult falut és várat az Esterházy család telepítette be 1765-ben 16 családdal és birtokosa (egészen a felszabadulásig) ez a család maradt.
A láda méretei: 20X14X7 cm
Kérlek nagyon ügyelj a gondos visszarejtésre/álcázásra!
Reméljük kellemesen fogod magad érezni ebben a nem túl nagy, de annál szebb falucskában és a föléje magasló kialudt mini-tűzhányón (ha teheted járd be a tanösvényt is)!
Ha játszol az Ingress, augmented reality játékkal, akkor hamarosan ennek is hódolhatsz itt ha elfogadják az új portálomat a hegytetőn.
Kellemes időt és szerencsés kincskeresést kíván:
Sus, Csont, Arch, Madw (+Szalvy és Kopi)