Megye/ország: Szabolcs-Szatmár-Bereg
Elhelyezés időpontja: 2020.07.13 16:00
Megjelenés időpontja: 2020.07.15 06:12
Utolsó lényeges változás: 2021.07.20 10:17
Rejtés típusa: Esemény geoláda
Elrejtők: Béres Gyógyszergyár Zrt. nevében: GYEZegzug
Ládagazda: Game Over Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 35 m
Megtalálások száma: 172 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
Rövid leírás
Láda a ládában. A református templom kertjében, térdmagasságban örökzöldben keresd! Általában nappal be tudsz menni a kertbe, sötétedés után a kerítésen át nyúlj be érte óvatosan.
20 x 13.2 x 5 cm-es hagyományos konyhai doboz.
A rejtekről tudnak az illetékesek, ők töltik fel. A rejtés id. dr. Béres József születésének 100. évfordulója alkalmából megjelent 5 eseményláda egyik tagja.
Megközelítés
Kisvárda Nyíregyházától 47 km-re északkeletre, a 4-es főút és a Szolnok-Debrecen-Nyíregyháza-Záhony-vasútvonal mellett, az ukrán határtól 22 km-re terül el.
Sok szeretettel hívlak benneteket egy kellemes sétára Kisvárda városába.
Kisvárda (németül: Kleinwardein) város Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Kisvárdai járásban két nagy tájegység határánál fekszik, keleten a Nyírség, nyugaton a Rétköz határolja.
Az eseményládákról
Id. dr. Béres József, a legendás cseppek megalkotója 2020-ban lenne 100 éves. Az évfordulóhoz kapcsolódva a Béres Gyógyszergyár Zrt. és a Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület 2020. július 15-től játékot indított, melynek keretében eseményládákat helyezett el a feltaláló életútjának öt legfontosabb helyszínén: Záhonyban, Kisvárdán, Szolnokon, Gödöllőn és Budapesten, a városok egy-egy nevezetes pontján.
A geoládák, melyek apró Béres ajándékokat is rejtenek, egy éven át kereshetők. Az első 20 játékost, aki mind az 5 ládát megtalálja, Béres ajándékcsomaggal jutalmazzuk!
Kisvárda (németül: Kleinwardein) város Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Kisvárdai járásban két nagy tájegység határánál fekszik, keleten a Nyírség, nyugaton a Rétköz határolja. A település a Rétköz mocsarának védelmében épült egykoron.
Id. dr. Béres József - miután szülőfalujában, Záhonyban koholt vádakkal osztályidegenné minősítették - 1948-ban költözött feleségével, Katókával és kislányukkal Kisvárdára, Katóka szüleihez. Más munkát nem találván, nehéz fizikai munkavégzésre kényszerült Nyírmadán, a sertéshizlaldában.
Katóka 1950-ben tanítónői állást és szolgálati lakást kapott Anarcson, a szomszédos kis faluban, itt született a pár második gyermeke, Józsika is, 1952-ben. A kor hagyományaival ellentétesen az apa jelen volt felesége szülésénél. Elmondása szerint annyira izgult, hogy a pörköltbe, amit vacsorára készített, paradicsom helyett málnaszörpöt tett. Gyermekeivel nagyon szoros kapcsolatot ápolt.
Bár Nyírmadán nagyon megbecsülték, idővel bér- és munkaügyi vezetőnek nevezték ki, vágyott rá, hogy a saját szakmájában dolgozhasson. Az 1953-as mezőgazdasági fejlesztési program hozzásegítette, hogy a kisvárdai járás kertészetfelügyelője legyen, a család pedig visszaköltözött Anarcsról Katóka szüleihez Kisvárdára.
Később a mezőgazdasági gépállomás laborvezetőjévé nevezték ki, és így elindulhatott az úton, amely végül a találmányához vezette. Talajtani, növényvédelmi, takarmányi és élelmezési termékvizsgálatokat végzett a járási mezőgazdaság fejlesztése érdekében. Hamarosan komoly sikereket ért el, és gyakran publikált. Később már nemcsak tanult, hanem tanított is, Ezüstkalászos Gazdatanfolyamokat vezetett. Nagy gyümölcsöst bérelt, gyűjtötte a pénzt, hogy telekvásárlásba, építkezésbe kezdhessen, végül 1956 nyarán tető alá került a házuk Kisvárdán, ahol élete végéig lakott.
Az 56-os forradalom után a mezőgazdasági gépállomás élére egy szakmailag képzetlen, ámde "megbízható" pártember került. Szakmai féltékenységtől hajtva nem is kedvelte Béres Józsefet, és traktorosként kívánta foglalkoztatni, sőt fegyelmi eljárást indított ellene. A vád a Szabad Európa Rádió adásainak hallgatása, illetve illegális eszmék terjesztése volt. Fegyelmit végül nem kapott, de jobbnak látta, ha új munkahelyet keres, így került a Nyírségi Mezőgazdasági Kísérleti Intézet Kisvárdai Telepére dolgozni.
1957-től a Kisvárdai Tanács, majd a Szabolcs-Szatmár Megyei Tanács tagjává választották. Élete nagy feladata mégis a laborban várta, ahol egyre érdekesebb felfedezéseket tett...
Id. dr. Béres József emlékezete Kisvárdán
- Béres József Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Kisvárdai Egyesület - Kisvárda, 2009
- Béres József park - Kisvárda, 2012
- Béres laboratórium, Bessenyei György Gimnázium biológia-, kémia- és fizikalaboratóriuma - Kisvárda, 2014
- Domborműves emléktábla, Búza Barna alkotása: Várday István Városi könyvtár - Kisvárda, 2010
A támogatóval kötött szerződés értelmében a ládát betegre állítottam. Jövő hét elején beszedem s megszüntetésre kerül a rejtés. Addig lehetőség van a logolásra azok számára, akik már megtalálták.
--------------
2021.07.22-én elhoztunk mindent.
A kapu nem volt nyitva, kintről nehezen értem el, egy ág akadályozta a ház nyitását, de azért meglett a doboz.
Köszi a rejtést!
Ezzel megkerestem mind az 5 ládát.
Ma van az utolsó nap, amikor még kereshetőek ezek az eseményládák, így hát ha már itt laktunk a környéken, eljöttünk a kisvárdai és a záhonyi eseményládáért. Beálltunk egy fizetős parkolóba, de nem fizettünk, hanem igen gyorsan megkerestük a ládát, és már mentünk is tovább. A kapu nem volt nyitva, de benyúltunk a kerítésen. Érdekes ez a két sárga templom így egymás mellett.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A templomot belülről is megtekinthettük, mert
kinyitották nekünk! Nagyon kedvesek voltak! A láda fel volt töltve. [Geoládák v3.11.3]
Este értünk ide, már nem tudtunk bemenni a kertebe, de legalább nyugodtan keresgélhettünk, senki sem volt az utcákon. A doboz gyorsan meglett és még sétáltunk egyet a központban. Jó merész rejtés, köszönjük.