Rövid leírás
Láda a ládában, az iskola udvarán kerítésen belül egy fán keresd!
20 x 13.2 x 5 cm-es hagyományos konyhai doboz.
Rejtekről tud az iskolában mindenki, ők töltik fel.
A rejtés az id. dr. Béres József születésének 100. évfordulója alkalmából megjelent 5 eseményláda egyik tagja.
Megközelítés
A Budapesttől Záhonyig érő
4-es főúton Magyarország leghosszabb közútján.
Záhony a magyar-ukrán határnál Magyarország északkeleti csücskében helyezkedik el. A városnál változik át a Tisza folyása északiról délnyugatira.
Vasúti és közúti határátkelőhely korábban a Szovjetunió, ma Ukrajna felé.
A Budapest-Moszkva vasútvonal határátkelőhelye.
N 48° 24,380' E 22° 10,725' 106 m [GCBJZ+parkoló]
Helyszínről röviden
Sok szeretettel hívlak benneteket egy kellemes sétára
Záhony városába.
A volt szovjet (ma ukrán) vasutak eltérő nyomtávolsága miatt átrakási központra volt szükség, amely Magyarországon Záhonyban és körzetében (Fényeslitke, Komoró, Tuzsér, Eperjeske), a határ túloldalán Csap térségében épült ki, jórészt 1976 előtt.
40 éven keresztül voltam kapcsolatban az átrakóval. Évente egy millió m3 hengeres fa, egy millió m3 fenyő fűrészáru érkezett be az ERDÉRT-hez.
Az eseményládákról
Id. dr. Béres József, a legendás cseppek megalkotója 2020-ban lenne 100 éves. Az évfordulóhoz kapcsolódva a Béres Gyógyszergyár Zrt. és a Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület 2020. július 15-től játékot indított, melynek keretében eseményládákat helyezett el a feltaláló életútjának öt legfontosabb helyszínén: Záhonyban, Kisvárdán, Szolnokon, Gödöllőn és Budapesten, a városok egy-egy nevezetes pontján.
A geoládák, melyek apró Béres ajándékokat is rejtenek, egy éven át kereshetők.
Az első 20 játékost, aki mind az 5 ládát megtalálja, Béres ajándékcsomaggal jutalmazzuk!
Geomap-en egyben tudod megnézni mind az 5 eseményláda pontos adatait.
Záhony és id. dr Béres József
Záhony a magyar-ukrán határnál, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Rétközben, Magyarország északkeleti csücskében helyezkedik el, a Záhonyi járás székhelye. A városnál változik a Tisza folyása északiról délnyugatira.
Id. dr. Béres József 1920. február 7-én elsőszülöttként látta meg a napvilágot a kelet-magyarországi Záhonyban, ami akkor még falu volt. Édesapja cipész volt, a település megbecsült embere. Édesanyja nyolc gyermeknek adott életet, ezek közül a felnőttkort hatan érték csak meg.
A család nyaranta gyakran kirándult a Tisza árterületére, a Béres fiú ott tanulta meg a gyógynövények nevét és lelőhelyeit. Kitűnő tanuló volt, de az elemi iskola elvégzése után, 13 évesen abbahagyta tanulmányait és munkába állt, hogy segítsen édesapjának a család fenntartásában. Dolgozott fűrésztelepen, gyümölcsösökben. Kifejezetten szeretett kertészkedni, a növényekben, fákban életre szóló társakra talált. Annus néni, a helyi patikusnő, és Gyüre Zoli bácsi, a körzeti orvos támogatták a jóeszű fiú tanulmányait, aki cserébe kertjeiket gondozta. Béres József Zoli bácsi segítségével 1938-ban beiratkozhatott a kecskeméti Kertmunkásképző Iskolába. Az intézményt a vasfegyelem jellemezte, ami nagyon jó hatással volt Béres Józsefre, hiszen egy életre elsajátította az önfegyelmet és a koncentrációs képességet, aminek későbbi sikereit köszönhette. Leleményességével megmentett egy gyümölcsöst is, ahol sorra pusztultak a fák.
Tanulmányai befejeztével 1940-ben, lelkesülten és tettvággyal telve ért haza Záhonyba, ám hamarosan megérkezett a katonai behívó... 1941-ben besorozták katonának a 25. Hegyivadász Zászlóaljhoz. 1943-ban a frontra vezényelték, őrvezető, őrmester, majd hadnagy lett. Az embereiért mindig nagy felelősséget érzett, és amikor úgy látta, egy felettese indokolatlanul küldi veszélybe őket, a halálbüntetés lehetősége mellett is megtagadta a parancsot is. Többször csodával határos módon menekült meg a halál torkából. 1945-ben súlyos sérülésekkel tért haza Záhonyba.
A háborút követően sok volt a tennivaló a faluban: a bombázások és az aknarobbanások miatt ráfértek az újjáépítési munkálatok. A háborús sérüléstől lebénult karú Béres József fizikai munkát ugyan nem tudott vállalni, de a szervezésben alaposan kivette a részét. Összefogta az ifjúságot, vezetésével rendbe hozták az iskolákat, a hősök emlékművét és a parkot is.
Gyüre Zoli bácsi, a fiút egykor támogató orvos 1946-ban visszatért a hadifogságból, és nekilátott, hogy meggyógyítsa Béres József karját. Minden nap vért vett a jobb karjából, és átfecskendezte a beteg balba, s hat hónap múltán sikerrel járt: a fiú meg tudta mozdítani beteg karját.
Ekkoriban szeretett bele Papp Katalin tanítónőbe, aki viszonozta a nincstelen, ám ambiciózus fiatalember érzelmeit. 1947-ben házasodtak össze "Katókával", 1948-ban megszületett első gyermekük, Katalin. A kis család Gyüréék gyümölcsösében, egy kis házban lakott.
Közben Béres József befejezte gimnáziumi tanulmányait, leérettségizett, s ahogy javult a karja, egyre több munkát vállalt. Záhonyban megválasztották a Földművesszövetkezet ügyvezetőjének és a Hitelszövetkezet vezetőjének. A faluban újra éledt az élet, Béres József pedig a közösség megbecsült tagja lett.
Ahogy azonban lenni szokott, a jó szándékú, sikeres emberek sajnos sokszor szembe találják magukat irigyekkel. Béres Józsefet 1948-ban koholt vádakkal üldözni kezdték, mivel a Hitelszövetkezet vezetőjeként elutasított egy jogtalan kérelmet, ám a jó kapcsolatokkal rendelkező "áldozat" bosszúból megpróbálta egzisztenciálisan ellehetetleníteni. Azt terjesztette róla, hogy Szálasi szárnysegédje volt, holott soha még csak nem is találkozott vele. Végül osztályidegenné minősítették, és a családnak Záhonyból Kisvárdára, Katóka szüleihez kellett költöznie, Béres József pedig nehéz fizikai munkavégzésre kényszerült Nyírmadán, a sertéshizlaldában.
Az életút folytatását itt olvashatjátok!
Id. dr. Béres József emlékezete Záhonyban:
- Kandó Kálmán Közlekedési Szakgimnázium Dr. Béres József Kollégiuma - Záhony, 2002
- Emléktábla, Kandó Kálmán Közlekedési Szakgimnázium - Záhony, 2007
- Egész alakos szobor, Kalmár Katalin alkotása: Béres József park - Záhony, 2014
- Egész alakos szobor, Kalmár Katalin alkotása: Kandó Kálmán Közlekedési Szakgimnázium - Záhony, 2015
Forrás
Cseppben az élet könyv
Gyertek, fedezzük fel együtt a híres feltaláló életének nevezetes helyszíneit!
Béres Gyógyszergyár Zrt. nevében: GYEZegzug
Közeli geoládák:
GCLONK,
GCLONA,
GCFELF
Béres eseményláda főoldal és játékszabályzat