Akár a Geoládák, akár a Térkép funkcióból elindíthatod a ládaadatok letöltése funkciót. Innen: ezzel jelzed, hogy a pillanatnyi tartózkodási helyedtől számított 25 km-es sugarú körön belüli ládákra vagy kíváncsi. A távolságot gyorsan beállíthatod a csúszkával, aztán a +/- gombokkal finomíthatsz még rajta. LETÖLTÉS gombra ráböksz, és ezzel az app megkapta a feladatot: - ha van élő internet kapcsolat, akkor most rögtön kezdje el a letöltést a geocaching.hu szerveréről, - ha épp nincs internet kapcsolat, akkor várja meg, míg lesz, és majd akkor álljon neki a letöltésnek.
Az alkalmazás felső, cím sorában fogod látni, hogy épp mi a helyzet az elindított feladattal/feladatokkal:
1. Homokóra ikon látszik, ha a(z összes) háttérfeladat várakozik. Az ikonra bökve egy felugró ablakban részletesebben is látjuk, hogy Közeli ládák típusú lekérdezésünk várakozik (arra, hogy legyen végre wifi vagy mobilnet)
2. Forgó körív látszik, ha a (valamelyik) háttérfeladat végrehajtás alatt van. Az ikonra bökve a felugró ablak részletesebben informál arról, hogy milyen feladat van épp végrehajtás alatt, és az esetlegesen várakozó feladatokról is tájékoztat
Ha meggondoltad magad, a piros/fehér X gombbal akár várakozás alatt, akár végrehajtás közben is törölheted az adott feladatot. Ez utóbbi esetben a már letöltött ládák adatai megmaradnak, csak a továbbiaknak a letöltésére már nem kerül sor.
A letöltött ládákat 2 funkcióban is látod: 1. Geoládák: Ha a folyamatban levő letöltés közben a Ládalista funkcióban vagy, akkor a képernyőn látható lista pár másodpercenként automatikusan frissül, és a már letöltött ládákat fogja mutatni 2. Térkép: ha a folyamatban levő letöltés közben a Térkép funkcióban vagy, akkor pár másodpercenként automatikusan frissül a téképre kirakott geoláda ikonok halmaza:
Ezzel a módszerrel a térképen kijelölt bármelyik pont körül letölthetsz geoládákat. 1. Húzd a térképet annak a helynek a közelébe, aminek a környékén levő ládákat szeretnéd. Tartsd az ujjadat hosszan a kívánt ponton, erre felugrik egy Pontleszúrás ablak. Válaszd a Jelölő opciót 2. A térképen a megjelölt helyen feltűnik egy jelölő ikon 3. Főmenü/Adatok/Ládaadat letöltés: Jelölőtől: ezzel jelzed, hogy az előbb elhelyezett jelölö pont környéki ládákra vagy kíváncsi 4. A jelölőd körül sorakoznak a letöltött ládák ikonjai
Ha egy meghatározott ládára vagy kíváncsi (legyen ez most a 2018-as Geokarácsony eseményláda, ami bár már megszűnt, példának kiváló), akkor 1. Valahonnan megtudod, mi a láda ködja (GCXM18) 2. g:hu+ Főmenü/Adatok/Ládaadat letöltés, ott a Láda kód mezőt kitöltöd, majd LETÖLTÉS gomb Amint van internet kapcsolatod, szinte rögtön meg is jelenik a láda a Geoládák funkcióban (meg a térképen).
Ha kedveled a mozgóláda keresés izgalmát, akkor sokszor fogod ezt a funkciót használni. Segítségével friss információ lesz a kütyüdön a mozgók aktuállis állapotáról, hollétéről, kereshetőségéről.
Geoládák vagy Térkép fejlécében a jobb szélső (Mozgók frissítése) ikonra bökve letölti/frissíti a mozgóládák adatait, egész pontosan a Láda adatlapját, leírását, valamint az általad kijelölt további információkat is (képek, logok, logfotók).
Ha megtaláltál (és pláne továbbvittél) egy mozgót, úgy illik, hogy a lehető leghamarabb logolj, és jelezd, hogy a ládát elvitted, segítve ezzel az esetlegesen utánad érkező kesserek életét, ne fussanak lyukra feleslegesen.
Jó tudni, hogy a ládák adatai nincsenek kőbe vésve. Számtalan változás bekövetkezhet egy láda életében: - megbetegszik (eltűnik, megrongálódik, elönti az árvíz, stb.) és emiatt átmenetileg nem kereshető - természedvédelmi hatóság a láda megszüntetésére kötelezi az MGKE-t, - a rejtő megváltoztatja a láda típusát (hagyományos, multi, virtuális) - a rejtő új rejtekhelyre áthelyezi a ládát, - stb.
Ha egy régi ládaleírás alapján keresgélsz, nem tudva az időközben esetleg bekövetkezett változásokról, az bizony roppant idegesítő tud lenni egy idő után, hogy miért nem találod. Érdemes az ilyen helyzeteket megelőzni azzal, hogy a keresni akart láda adatait frissíted a telefonodon. Maga az alkalmazás is igyekszik felhívni a figyelmet azokra a ládákra, amelyeknek az adatai már gyanúsan régiek, és ideje őket frissíteni. A Geoládák listában illetve a láda oldalon feltűnő piros színnel jelzi azokat a ládákat, amelyeknek az adatai több mint 6 napja lettek letöltve ill. frissültek utoljára. (A mozgó ládák esetében sokkal gyorsabban pörögnek az események, ott ez a határ 2 nap):
Geoládák vagy Térkép fejlécében jobbról a második ikonra (ládalista frissítés) bökve feljön egy dialógus ablak, amiben kiválaszthatod, hogy maguknak a ládáknak az adatain (pontok, leírás, stb.) kívül milyen további információkat akarsz frissíteni (képek, logok, logfotók):
Letöltés gombra bökve az alkalmazás tudmásul veszi a feladatot, és ha épp van élő internet adatkapcsolat, akkor rögtön el is kezdi a kért adatok frissítését. Internet kapcsolat pillanatnyi hiányában pedig megvárja, amíg lesz internetes adatkapcsolat, és majd akkor (automatikusan) elindítja a kért frissítéseket.
Láda funkció fejlécében a jobb szélső ikonra (láda frissítés) feljön egy dialógus ablak, amiben kiválaszthatod, hogy magának a ládának az adatain (pontok, leírás, stb.) kívül milyen további információkat akarsz frissíteni (képek, logok, logfotók):
Letöltés gombra bökve az alkalmazás tudmásul veszi a feladatot, és ha épp van élő internet adatkapcsolat, akkor rögtön el is kezdi a kért adatok frissítését. Internet kapcsolat pillanatnyi hiányában pedig megvárja, amíg lesz internetes adatkapcsolat, és majd akkor (automatikusan) elindítja a kért frissítéseket.
Több ezer kereshető geoláda van a geocachng.hu oldalon, így nem nehéz annyi ládát letölteni a kütyüre, hogy nem is olyan egyszerű eligazodni köztük. Ilyenkor jól jön néhány olyan eszköz, amivel segíthetünk magunkon. -> Rendezés, -> Szűrés, -> Megjelölés, -> Törlés
Rendezés:
A Geoládák között könnyebb eligazodni, ha nem össze-vissza, hanem valamilyen szempont szerint rendezve keresgélünk a listában. Például letöltöttük egy tájegység összes ládáját, és most indulnánk a legközelebbi ládákat megkeresni. Ekkor jön jól a távolság szerinti rendezés: 1. Főmenü/Geoládák: címsorban jobb oldali menü ikonra bökj (...) 2. Ládalista saját menüjében erre bökj: Rendezés 3. Válaszd a Távolság szerinti rendezést 4. Íme az átrendezett lista, távolság szerint növekvőben
Nem elég a rendezés? Még mindig túl sok láda között kell keresgélni? Akkor jöhet a következő eszköz, a szűrés. Bizonyos tulajdonsággal rendelkező ládákat kiejthetünk, hogy ne zavarjanak. Íme az eszköz: 1. Indíthatjuk a Geoládák funkcióból (címsor jobb oldalán sárga tölcsér ikonra bökve) 2. Vagy a Térkép funkcióból (itt is a címsor jobb oldalán sárga tölcsér ikonra bökve) 3. Szűrőfeltételek felugró ablakban megadjuk, mely tulajdonságú ládákat akarjuk látni, és melyeket nem (a példában csak a tartózkodási helyünkhöz 4 km-nél közelebbi hagyományos ládákat akarjuk), majd OK 4. A ládalista rögtön összébb megy, csak a kívánt ládákat mutatja. A címsorban 2 plusz információ: - a letöltött ládák száma (itt 187), és ebből a szűrési feltételeknek megfelelő ládák száma (itt 6) - a szűrő ikon tiszta sárgáról zöld/sárga színezésre váltott, jelezve, hogy élő szűrési feltétel van érvényben 5. A térkép címsorában is ugyanúgy megváltozott a szűrő ikon, és itt is csak a feltételeknek eleget tevő 6 láda mutatkozik
Jól használható szűrési lehetőség a Névrészlet alapú szűrés: 1. Geoládák funkció címsorban Szűrés (tölcsér ikon), Névrészletbe beírjuk: kilát majd OK 2. A ládalista leszűkül: csak azok látszanak, amiknek a nevében előfordul kilátó, vagy kilátás (kis/nagybetű eltérés nem játszik a szűréskor)
Ez a funkció több célra is használható. Megjelölhetjük vele a feleslegesen letöltött, törlésre ítélt ládákat, vagy pont fordítva, használhatjuk előzetes tervezés eredményének rögzítésére. Például több napos ládázás során remek esti időtöltés a következő napon felkeresendő ládákat kiválogatni és megjelölni, hogy másnap egy gyors szűréssel ráfókuszálhassunk az előző este megtervezett választékra. A Megjelölésre több lehetőségünk is van:
- Ha az aktuális szűréssel elégedettek vagyunk, akkor lehetőségünk van arra, hogy ezt a választékot későbbi szűrés céljára megjelöljük:
1. Főmenü/Geoládák címsorban ...-os menü 2. Mindegyik megjelölése opció 3. A ládák kódja (GC....) eltérő színű kiemeléssel jelzi, hogy ők megjelölt ládák 4. Másnap útközben szűrés a megjelöltekre 5. A nap végén megszünteted a megjelölést az eddigi megjelölt ládákon
- Ha egyesével akarunk ládát megjelölni vagy megjelölést megszüntetni, akkor a legegyszerűbb módszer az alábbi: Geoládák funkcióban (esetleg egy előzetes szűrés után) a kívánt ládát mutató sorra hosszan rábökünk, mire a láda megjelöltsége az ellenkezőjére változik.
Ha már túl sok a letöltött láda, nehéz köztük eligazodni, akkor be lehet vetni még egy drasztikus fegyvert is: töröljük a felesleget. Több lehetőségünk is van erre:
- egy bizonyos ládát akarunk törölni: 1. Elnavigálunk az adott láda adatait mutató funkcióba, majd ott a helyi menü-t felhívjuk (...) 2. Ott a Törlés opciót választjuk, majd 3. A felugró ablakban feltett kérdésre megerősítjük, hogy valóban törölni akarunk: OK
Huss, a láda adatai máris törölve lettek, sem a Geoládák funkcióban, sem pedig a Térkép-en nem látszik többé
- ládáknak egy meghatározott csoportját akarjuk törölni: 1. Szűrés és Megjelölés kombinálásával összehozzuk a törlendő ládák listáját (7 láda) A Geoládák funkció helyi menüjét felhívjuk (...) 2. Ott a Törlés opciót választjuk, majd 3. A felugró ablakban feltett kérdésre megerősítjük, hogy valóban mindet törölni akarjuk: OK
Huss, mind a 7 láda eltűnt a Geoládák ablakból, és a térképen sem látszanak. Az adataik (meg a ládaoldalak fényképei, meg a letöltött logok, meg az ezen ládákhoz készített fotóid) pedig törlődnek a kütyüről
Mit keressünk? 2 eszközöd is van, hogy ezt eldöntsed:
- Geoládák listájában (esetleg megjelölést és szűrést is igénybe véve) kiválasztod a megkeresendő ládát 1. A Geoládák listában ráböksz a kívánt láda sorára
- Térképen vizsgálódva választod ki a (következő) ládát, amit keresni akarsz 1. Térképen ráböksz a kívánt láda valamelyik pontjára (ez lehet maga a láda, vagy annak bármelyik pontja (parkoló, látnivaló, elégazás, stb.) 2. A felugró ablakban a láda kódjára, mint linkre böksz (hogy könnyebb legyen a dolgod, igazából elég, ha az ablak felső harmadába beletalálsz)
Mindkét módszer ugyanoda visz: az adott geoláda részletes adataihoz. Itt egy oldalra lapozgatós technikával tudod a különböző lehetőségeket megnézni
1. Képek
A láda rejtője által a geocaching.hu-ra feltöltött képeket találod ezen a lapon. Függőlegesen görgetve tudod a lejjebb elhelyezkedő képeket előhozni. Ha egy képet alaposabban is szeretnél megszemlélni (mert pl. kifejezetten a láda rejtekének jobb beazonosításhoz töltötte fel a rejtő), akkor bökjél rá a képre, mire elindul a kütyüdön levő alapértelmezett képnézegető alkalmazás, mutatva a kiválasztott képet. Ebben az alkalmazásban aztán belenagyíthatsz, hogy a számodra érdekes részleteket jobban láthasd. A képekhez három módon juthasz hozzá:
A láda részletes adatok frissítés ikonjának megnyomására feljövő ablakban a Képek opciót kiválasztva indítod a Frissítést. Ilyenkor ennek az egy ládának a képeit (is) letölti ill. frissíti az alkalmazás
A Geoládák vagy a Térkép funkció fejlécében levő frissítés ikon megnyomására feljövő ablakban a Képek opciót kiválasztva indítod a Frissítést. Ilyenkor az összes ládának a képeit (is) letölti ill. frissíti az alkalmazás.
Ládaadat letöltés funkcióban a Képek opciót bejelölve kérjük a letöltést. Ilyenkor az adott letöltési kérésbe eső ládákkal együtt az azokhoz tartozó rejtői fényképek is letöltődnek.
2. Adatlap
Ezen a lapon vannak a láda főbb technikai adatai, mint pl. a láda jelenleg épp kereshető-e, vagy valami miatt beteg. Érdemes naprakészen tartani a letöltött ládaadatokat, mert a láda állapota idővel változhat: eltűnhet/elázik/állatok szétrágják, stb., emiatt egy ideig nem kereshető, majd a rejtő, vagy más gyógyítja (esetleg változtatva a rejtek helyén, ritkábban a rejtési módon is). Láthatod a rejtés illetve terep nehézségi fokát (1: legkönnyebb, 5: maximális nehézségű). Ha a rejtő megadta, hogy milyen távol van a láda a kiindulóponttól, az is megjelenik itt.
A technikai adatok alatt pedig egy lista mindazon pontokról, amelyeket a rejtő fontosnak tartott közzétenni a láda megközelítése céljából, vagy csak felhíva a figyelmet útbaeső látnivalókra.
A lista bármely sorára rábökve feljön egy felugró ablak, ami mutatja az adott ponttal kapcsolatos információkat, alul egy ikonsoron pedig hasznos akciók lehetőségét (x - kilépés a felugró ablakból): - A pont kijelölése célpontként; - Jelölő ráhelyezése a pontra; - Iránytűs rávezetés a ponthoz; - A pont megmutatása a térképen; Ha elő van készítve az útvonaltervezés hazsnálata, akkor egy újabb ikonsor is megjelenik az előbb felsoroltak alatt. Ezek használatáról bővebbet a Navigáció fejezetben találsz.
3. Leírás
Ezen a lapon találod a rejtő által közzétett leírást. Itt találsz szöveges információt a rejtés helyéről, módjáról, a megközelítési, parkolási lehetőségekről, a környező látnivalókról, érdekességekről. Bármiről, amit a rejtő érdemesnek tartott közkinccsé tenni. Szerencsére sok olyan láda van, amelyiknek a leírását élvezet olvasni, mint valami jó útikönyvet. Ha a rejtő megadott a geocaching.hu weblapon külön mezőben látható "Rövid leírás" infót is, akkor automatikusan az kerül a g:hu+ ládaleírás elejére, picit eltérő háttérszínnel kiemelve. Hasonlóan, ha a rejtő megadott a weblapon külön kattintásra előtűnő "További segítség a rejtéshez" információt, azt itt is látni fogod, "Tipp:" címmel. A tipp tartalmának látható/nem látható állapota között a "Tipp:" feliratra kattitva tudsz oda-vissza váltani. Mozgó ládák esetében a "Rövid leírás" mező felépítése egységesítve van, minden esetben a következő információkat tratalmazza: "A mozgóláda célja", "Hova rejthető", "Továbbvitel", "Újrarejtés", "Ismételt megtalálhatóság", "Egyéb infó"
4. Logok
Ezen a lapon találod a ládához feltöltött legutolsó megjegyzéseket (logokat). Ha valami nem teljesen érthető a láda leírásában, vagy nem találod a ládát, érdemes az utolsó logokba is beleolvasni. Sok hasznos plusz információhoz juthasz így hozzá.
5. Fotóim Ezen a lapon az adott ládához készített saját fotóidat találod. A témáról a Fotózunk fejezetben lesz szó bővebben.
Iránymutatás: Ha elolvastad a kiszemelt láda leírását, jó esetben kaptál némi ajánlást arról, hogy melyik pontot érdemes elérni elsőként. Ez lehet egy parkoló pont, vagy egy jellegzetes épület, vagy bármi, amit a rejtő kiindulásul ajánl. Legegyszerűbben így kaphatsz segítséget a megközelítéséhez:
1. a láda Adatlap-ján az adott pont adatait mutató sorra bökve, a felugró ablakban a célpont ikonra nyomsz
2. Az alkalmazás átvált a Térkép nézetre
Ha van élő gps-pozíció, azt egy kis sárga emberke jelzi a térképen, a célpontot a célpont ikon mutatja, a kettő között pedig egy kék-sárga vonal adja a két pont közti irányt (légvonalas megközelítés) A térkép jobb felső sarkában pedig a célponttól való aktuális távolságod látható.
Ez az iránymutató alkalmas arra, hogy segítségével megtaláld a láda segédpontjait (parkoló, elágazás, stb.), illetve becserkészd a láda közvetlen környékét.
Iránytű: Amikor már a feltételezett rejtekhely közelében vagy (mondjuk 50-100 méteren belül), akkor érdemes átváltani az iránytűs megközelítésre. 1. Akár a keresett láda Adatlap-ján böksz rá a láda helyére mutató sorra, 2. akár a Térkép-en böksz rá a láda ikonjára, 3. majd a felugró ablakban az iránytű ikonra nyomsz, 4. az aktuális képernyőt nagyrészt eltakarva megjelenik az Iránytű:
Ha van gps vétel, akkor folyamatosan látod a célnak az aktuális távolságát, és a középen forgó lila nyíl mutatja az irányt a célhoz. Érdemes a telefont a képernyővel vízszintesen tartani a kezedben, akkor fog pontosan a cél felé mutatni a lila nyíl hegye. Ha épp nincs gps vételre kapcsolva a kütyü, akkor a célra mutató nyíl nem fog látszani, de az iránytű kis piros nyilacskája ilyenkor is az Északi irányba fordul.
FONTOS: Ne bízzál meg vakon a technikában!
- A telefonodba épített gps nem egy precíziós geodéziai műszer, soha nem fog tudni teljesen pontos helymeghatározást. Az iránytű jobb felső sarkában látható Pontosság adat csak egy tájékoztató becslés arra vonatkozóan, hogy mennyire megbízható (vagy inkább mennyire NEM megbízható) az aktuálisan jelzett pozíciód. A telefonba rakott gps vevő antennájának érzékenységétől, a gps műholdak aktuális helyzetétől, az égboltra való pillanatnyi rálátástól és egyéb tényezőktől függően (pl. sűrű növényzet a fejed fölött, körülötted mély szurdok meredek oldalfalakkal, stb.) ez a (NEM) pontossági érték változik. Minél kisebb, annál jobb. 4-5 méteres pontossági érték már kifejezetten jónak számít. De még ilyen szerencsés esetben is csak abban lehetsz biztos, hogy valahol a gps által mért pozíciónak a 6-8 méteres környezetében vagy a valóságban.
- Vedd azt is figyelembe, hogy a rejtő is hasonlóan pontatlan eszközzel mérte be a rejtés koordinátáit!
- A két pontatlanság (a tied meg az övé) összeadódik, ezért az utolsó 10-20 méteren már ne csak a kütyüre hagyatkozz, -- hanem nézz körül, gondolkozz, te hova rejtettél volna, -- olvasd el a rejtő jótanácsait (ha vannak) -- alaposan nézd meg a rejktehelyről közzétett képet (ha van) -- olvass vissza a logokban, ott is találhatsz hasznos plusz információkat
Segítség! Elnavigáltad magadat a rejtekhely közvetlen közelébe, figyelmesen elolvastad a láda leírását, tanulmányoztad a rejtő által közzétett képeket, benéztél a feltételezett rejtekhely környéki összes faodúba, széttúrtál minden szóbajöhető kőrakást a környéken, de a láda továbbra sincs meg.
Ha végképp nincs más ötleted, megpróbálhatsz telefonos segítséget kérni (már persze, ha épp van térerő a telefonáláshoz...) A láda oldalon a rejtő közzétesz egy telefonszámot, amin megpróbálkozhatsz őt elérni segítségkérés céljából. Nem biztos, hogy sikerül is utolérni (éjszaka közepén mondjuk nem is illik próbálkozni), lehet, hogy lemerült a telefonja, lehet beteg, lehet színházban, stb. De, ha szerencséd van, akkor fogadja a hívást, és segít.
Hogy tudod a legegyszerűbben felhívni a rejtőt? 1. Geoláda funkció címsorában levő sárga telefonkagyló ikonra bökj 2. A felugró ablakban megerősíted, hogy valóban fel akarod hívni a rejtőt (OK)
A telefonod már indítja is a hívást.
Előfordul, hogy a rejtő se tud segíteni, mert mondjuk nem veszi fel a telefont, vagy régen járt utoljára a ládája közelében, és ő sem tudja, hogy a múltkori erdőirtás vajon hogyan érintette a több évvel ezelőtti rejtést, stb. Ilyenkor érdemes a láda utolsó logjait is alaposan elolvasni, mert az előző megtalálók (vagy csak szintén keresők) általában leírják, ha valami problémát tapasztaltak, netán áthelyezték a veszélyeztetett ládát pár méterrel arrébb, stb. Ha így sem egyértelmű a dolog, hogy tényleg megvan-e a láda, és pontosan hol, akkor még mindig megpróbálkozhatsz azzal, hogy felhívsz valakit, aki mostanában járt arra, netán még meg is találta a ládát. Hogyan? 1. A Geoláda funkció Logok oldalán a megtalálók némelyikének neve mellett egy zöld telefonkagyló ikon látszik (ők azok, akik nyilvánossá tették a telefonszámukat a geocaching.hu-s adatlapjukon) Egy ilyen ikonra ráböksz 2. majd a felugró ablakban megerősíted, hogy tényleg az adott ládászt akarod felhívni:
Multiláda: A multiláda annyiban különbözik egy normál ládától, hogy nem egyetlen rejtést kell megkeresni a sikeres megtaláláshoz, hanem többet. Van olyan, hogy a rejtő előre megadja a ládaleírásban az összes felkeresendő pontot, ami alapján előre megtervezheted, hogy milyen sorrendben fogod őket megkeresni. A másik véglet a pontról-pontra multiláda, ahol a rejtő csak az első felkeresendő pontot adja meg, amit ha megtalálsz, akkor ott a helyszínen tudod meg a következő pont koordinátáit. Aztán ennek a kétféle megoldásnak számtalan kombinációja előfordul. A lényeg, hogy multiláda esetén: - több rejtekhelyet is meg kell találnod, amik közül néhánynak a koordinátáit lehet, hogy csak menet közben fogod megtudni - a megtalálás bejelentéséhez szükséges jelszót lehet, hogy több részletben, különböző pontokon elrejtett jelszórészletek begyűjtésével tudod összerakni.
A g:hu+ alkalmazás több hasznos funkcióval is segíti a multiládák keresése közben felmerülő speciális szituációk megoldását.
- Ha a multinak van olyan pontja (is), amelynek a koordinátáit menet közben tudod csak begyűjteni, akkor ezt a pontot te magad felveheted a ládához, majd a megközelítéséhez használhatod ugyanazokat a funkciókat, mint a rejtő által előre megadott pontoknál (megjelenés a térképen, irányvonalas rávezetés, iránytűs megközelítés): 1. A Geoláda funkció címsorában jobb oldalt található Új pont ikonra bökj 2. A felugró ablakban nevet adsz a pontnak (a példában ez 2, ami a 2. multipontra utal) Átírod a koordinátákat arra, amit a helyszínen találtál, majd MENTÉS gombra böksz 3. A Geoláda funkció Adatlapjának alján találod az újonnan felvett pont adatait. A sor jobb szélén levő piros hátterű X ikonnal tudod az esetleg tévesen felvett pontot törölni (egy megerősítő kérdésre adott OK válasz után), A mellette levő sárga jegyzetfüzet ikonnal pedig a pont adatait szerkesztheted utólag is 4. Simán csak rányomva a pont adatait tartalmazó sorra, feljön a már ismert ablak, alul a ponttal elkövethető manőverek ikonjaival 5. A térkép ikonra bökve látszik az újonnan felvett pontunk a térképen (zöld ikon)
- Akár a rejtő által megadott, akár általunk felvett multiponthoz tartozó jelszórészletet el tudunk tárolni az adott ponthoz kapcsolva: 1. A Geoláda Adatlapon a pontot tartalmazó sorra nyomva feljövő ablakban beírhatunk egy megjegyzést (pl. a megtalált jelszórészletet), valamint a Megtaláltam jelölőnégyzetet bepipálva jelezhetjük, hogy ezt a pontot már megtaláltuk 2. A Geoláda Adatlapon a pont ikonja átvált zöldről sárgára 3. A megtalált pont ikonja átvált zöldről sárgára a térképen is
A multi egyes pontjain összeszedett és feljegyzett jelszórészletekből a logoláskor lehet a teljes jelszót összerakatni az alkalmazással. Ha az alkalmazás észleli, hogy a multi egyes pontjaihoz történt jelszórészlet feljegyzés (akár manuális rögzítéssel, akár QR-kódos funkcióval), akkor a log összeállítása előtt felkínálja, hogy a begyűjtött jelszórészleteket sorba rakva kvázi automatikusan összálljon a láda teljes jelszava:
Fotózunk: Tetszik? Szeretnéd, ha más is látná? Fotózd le, hogy majd beküldhesd!
Fotó készítés valamelyik láda keresése közben: 1. Geoláda funkció címsorában jobb oldalon levő fényképezőgép ikonra bökj 2. Elindul a telefon alapértelmezett kamera alkalmazása Megcsinálod a fotót, amit az adott alkalmazásra jellemző módon hagysz jóvá/mentesz/fogadsz el 3. A g:hu+ app az elkészített fotót hozzákapcsolja az adott geoládához. A ládához készített fényképeid a Fotóim nevű, függőlegesen lapozható lapon láthatók A fotókhoz az app exif információkat is társít (pl. a készítés időpontját, ill. ha fotózás közben működött a gps-es helymeghatározás, akkor az aktuális gps-koordinátákat is)
Műveletek elkészített fotókkal:
Ikon, amire böksz
Mi történik?
Leírás
Maga a fotó:
Elindul az alapértelmezett képnézegető alkalmazás, mutatva a fotót. Nagyíthatod, forgathatod, vághatod, effekteket csinálhatsz, stb. Bármit, amit az adott alkalmazás tud.
Törlés ikon:
Az app rákérdez, hogy tényleg törölni akarod-e az adott fotót. OK gomb megnyomására végrehajtja a törlést.
Balra forgatás ikon:
Az app elforgatja a fotót 90 fokkal balra.
Jobbra forgatás ikon:
Az app elforgatja a fotót 90 fokkal jobbra.
Megosztás ikon:
A telefon felkínálja a megosztás kezelésre használható alkalmazásokat. Megosztással általában elküldhetjük a fotót (mail-ben, chat alkalmazásban, stb.), elmenthetjük az sd-kártyánkra, feltölthetjük felhőtárhelyre, stb.
Feltöltés ikon:
Csak akkor aktív, ha már van sikeresen beküldött logunk a ládához.
Megnyomására az app jegyzi a feladatot, hogy amint lehet (internet elérés rendelkezésre áll), kezdje meg a fotó beküldését a ládához korábban már sikeresen beküldött logodhoz. A beküldési folyamat különbőző fázisai nyomon követhetők az ikon kinézetének figyelésével is: - Log még nincs (beküldve), a fotó feltöltés még nem indulhat - Már van sikeresen beküldött log, a fotó feltölthető - Fotó beküldés elindítva, a feladat várakozik - A feltöltés elkezdődött - A feltöltés sikeresen befejeződött - A feltöltés nem sikerült
FIGYELEM! 2021 ősze óta a fotó feltöltés sajnos egy darabig nem működött, de a 2.8.13-as app verziótól újra lehet fotót feltölteni a logodhoz!
Sikeres megtalálás: Megkerested, megtaláltad a ládát, bejelentheted a találatot.
1. A ládaoldalon a címsorban levő jegyzetfüzet ikonra bökj 2. A felugró logszerkesztő ablakban a láda neve mellett válaszd a Megtaláltam opciót 3. Töltsd ki/ hagyd jóvá a bejelentés adatait: - írd be a megtalálás pontos időpontját (használhatod a MOST! gombot is az aktuális időpont beírásához) - Feltétlenül írd be a megtalált jelszót (kis/nagybetű nem számít) - Írj egy rövid megjegyzést a ládával/tájjal/kereséssel kapcsolatos élményeidről (ha a Beállítások/geocaching.hu oldalon adtál meg Megtalálás szöveg-et, akkor az itt megjelenik, és szerkesztheted, bővítheted) - MENTÉS gombbal elmentheted a logodat későbbi további szerkesztésre - BEKÜLD gomb megnyomására az app jegyzi a feladatot, hogy amint lehet (internet elérés rendelkezésre áll), kezdje meg a megtalálás bejelentését 4. - Ha épp nincs elérhető internetes adatkapcsolat, akkor a ládaoldal címsorában a gps állapotjelző ikontól jobbra megjelenik egy sárga homokóra ikon, jelezve, hogy az alkalmazás valamilyen előjegyzett feladat elkezdéséhez szükséges feltétel teljesülésére (jelen esetben internetes adatkapcsolatra) vár - A homokóra ikonra bökve feljön egy tájékoztató ablak, ami mutatja a várakozó feladatokat, közte a ládához elindított Új log bejelentést 5. Ha van (vagy amikor lesz) internet kapcsolat, akkor az app megkezdi a log beküldését a geocaching.hu szerverére, és amint visszajön a szervertől a válasz, hogy fogadta a logot, az alkalmazás a telefon képernyőjének alsó részén egy pár másodpercig látható üzenettel jelzi, hogy a logolás megtörtént.
Ha a megtalált (hagyománoys, virtuális vagy esemény típusú) geoláda fel van szerelve a logolást megkönnyítő QR-kóddal, akkor a következő nagyon egyszerű módon (is) be lehet jelenteni a megtalálás tényét: Az alkalmazás bármelyik funkciójában vagy is, a fejléc ikonsorának bal felében található ikonra bökve elindítod a QR-kód olvasó funkciót:
A szükséges nagyítási szintet a - és + jelekkel, valamint a köztük levő csúszka használatával lehet beállítani. Szükség esetén (sötétben) a jobb felső sarokban levő lámpa ikonra bökve tudsz világítást be (ki) kapcsolni. Elég a QR-kódot a kamera látómezőjén belülre kormányozni, ezen kívül más teendőd nincs, az alkalmazás automatikusan leolvassa a kód tartalmát, és rögtön meg is kezdi a kódban előírt akciónak (jelen esetben a sikeres megtalálást igazoló Megtaláltam log összeállításának és beküldésének) a végrehajtását. Ha van élő internet kapcsolat, akkor lényegében rögtön le is zajlik a folyamat, és a láda Logok oldalán máris ott virít a sikeres megtalálást jelző bejegyzés:
Sikertelen megtalálás: Kerested, nem találtad. Bejelented, hogy nem sikerült. 1. A ládaoldalon a címsorban levő jegyzetfüzet ikonra bökj, 2. Majd a felugró logszerkesztő ablakban a láda neve mellett válaszd a Nem találtam opciót - Töltsd ki/ hagyd jóvá a bejelentés adatait: - írd be a keresés időpontját (használhatod a MOST! gombot is az aktuális időpont beírásához) - Írd le röviden, hogy hol, hogyan próbáltál keresni - Ha biztos vagy benne, hogy nincs meg a láda, bepipálhatod a Karbantartást igényel jelölőnégyzetet is, de ezt csak akkor tedd, ha a megjegyzés szövegben indokolod is, hogy miért. - BEKÜLD gomb megnyomására az app jegyzi a feladatot, hogy amint lehet (internet elérés rendelkezésre áll), kezdje meg a nem találás bejelentését 3. A log beküldése után feltűnő piros ikon jelzi a loglistában a nem találásod tényét. Piros hátterű X gombbal törölheted, stilizált jegyzet ikonnal szerkesztheted
Jelszó nélküli megtalálás: A klasszikus eset: megtaláltad a ládát, de a logfüzet nincs benne, vagy olyan szinten megrongálódott (pl. szétázott), hogy a jelszó nem olvasható. Kevésbé klasszikus eset: a láda megvan, a jelszó is elvileg, csak egy része hiányzik (kiszakadt), vagy elmosódott, ezért nem tudod megtalálásként bejelenteni. Vagy multiláda esetén a begyűjtendő jelszórészleteknek csak egy részét sikerült megtalálni, a többi eltűnt, megrongálódott, stb. Ilyen esetekben használható a Jelszó nélküli megtalálás lehetősége, amit a rejtő (vagy egy hónap elteltével a logbíró) elbírál, és ha indokoltnak találja, akkor elfogadhatja rendes találatként.
1. A ládaoldalon a címsorban levő jegyzetfüzet ikonra bökj, 2. Majd a felugró logszerkesztő ablakban a láda neve mellett válaszd a Jelszó nélkül opciót - Töltsd ki a bejelentés adatait: - írd be a megtalálás időpontját (használhatod a MOST! gombot is az aktuális időpont beírásához) - Írd le röviden, hogy miért nem találtad meg a (teljes) jelszót. - BEKÜLD gomb megnyomására az app jegyzi a feladatot, hogy amint lehet (internet elérés rendelkezésre áll), kezdje meg a log beküldését 3. A log sikeres beküldése után szürke alapon fehér kérdőjel ikon jelzi a loglistában az elbírálásra váró log tényét. Piros hátterű X gombbal törölheted, stilizált jegyzet ikonnal szerkesztheted
Jelszó nélküli loghoz mindig készíts fotót a láda környezetéről, amivel bizonyítani tudod, hogy tényleg ott jártál. A log beérkezése után töltsd fel a készített fotó(i)dat is. Ha van jelszótöredéked, azt küldd el email-ben a rejtőnek (vagy ha a logbíróhoz kerül a az elbírálás, akkor majd neki)
Egyéb log: Ezt a fajta logot használhatod, ha nem megtalálást akarsz bejelenteni, hanem valamilyen közérdekű információt szeretnél közölni. Tipikus példák: - sok szép fotót szeretnél beküldeni a Megtalálás logodhoz, de a rendszer korlátozza az egy loghoz feltölthető képek mennyiségét (összméretét), ezért újabb, ezúttal Egyéb logot küldesz be, amihez mellékelhetsz további képeket - mozgó ládát találtál, be is jelentetted a megtalálást, a ládát elvitted, majd később (lehet, hogy csak napok múlva) új helyre telepítetted. Az újra elhelyezés tényét (és a rejtés esetleges jellemzőit) praktikusan egy Egyéb logban írhatod le: 1. A ládaoldalon a címsorban levő jegyzetfüzet ikonra bökj 2. A feljövő logszerkesztő ablakban: - a láda neve mellett válaszd az Egyéb opciót - töltsd ki az akció időpontját, - a Megjegyzésbe pedig leírhatod, amit közölni szeretnél - a BEKÜLD gomb megnyomására az app jegyzi a feladatot, hogy amint lehet (internet elérés rendelkezésre áll), kezdje meg az egyéb log beküldését 3. A log sikeres beküldése után kék alapon fehér felkiáltó jel ikon jelzi a loglistában az egyéb log tényét. Piros hátterű X gombbal törölheted, stilizált jegyzet ikonnal szerkesztheted
A mozgóláda keresés izgalmas dolog (lehet, hogy már nem találod meg, mert valaki előtted megtalálta és elvitte, átköltöztette új helyre). Minden egyes mozgónak saját szabályai vannak, amit megtalálóként illik betartani.
Vannak ládák, amiket megtalálás után KÖTELEZŐ azonnal továbbvinni egy előre megszabott útvonalon, és utána rögtön el is rejteni új helyre. Ilyen kötött pályás ládák pl. a kék/piros turistajelzések nyomvonalát bejáró ládák (GCKEKL, GCDDK2, GCAK, GCRED), a Magyarország határvonalán mozgó GCHUN, a különböző teljesítménytúrák útvonalát követő GCTELJ, vagy a Mária-úti zarándok GCM01.
Vannak tematikus ládák, amik egy-egy adott témához köthető helyszínek között szabadon ugrálhatnak (GCM002, GCFV, GCCRUX, GCAKT, GCUser, GCRTEK, GCTO, GCFENT, GCHIRE, GCSPIR, GCMVV, GCFA, GCKV, GCKaKu, GCMLM, GCMkat, GCKAS, GCTJEL).
Aztán van pár teljesen szabadon mozgatható láda is.
Minden mozgóládánál más-más előírás érvényes arra vonatkozóan, hogy - megtalálás után kötelező-e továbbvinni, vagy maradhat is a megtalált helyen - továbbvitel esetén kötelező-e kvázi rögtön új helyre elrejteni (kötöttpályás ládáknák jellemző), - vagy úgymond hazaviheted a ládát, és ráérsz később is elhelyezni egy új helyen (de azért ne nyaraljon nálad hetekig a láda!) - mennyi a minimum / maximum távolság továbbvitelkor - mennyi időnként találhatod meg (x napon/évszakon belül csak egyszer) - csak gyalog/kerékpárral teljesíthető-e - csoportos megtalálás elfogadott-e - van-e egyéb feladat is a megtalálás érvényesítéséhez (technikai feladvány, track feltöltés, fénykép feltöltés, pecsételés, stb.)
Legyél tisztában a szabályokkal! - tartsd be a rejtő által előírt szabályokat. Ha nem teszed, a logbíró a rejtő kérésére érvénytelenítheti a találatodat - kötött pályás mozgó esetén az aktuális megadott irányba mozgasd tovább a ládát! Mozgó láda mozgatásakor neked kell a láda oldalát aktualizálnod az új koordinátákkal, új jelszó megadásával (amit a logfüzetbe is be kell jegyezned!!!!)
Ha tényleg mozgatod a mozgóládát:
Ha a mozgóládát megtalálás után nem hagyod a helyén, hanem viszed magaddal másik helyre, akkor van pár udvariassági lépés, amit illik megtenni az adott ládára vadászó többi kesser kedvéért:
- Bocsicetli: a ládában jó eséllyel találsz előre nyomtatott cédulát, amin kitöltöd a dátumot, a nevedet, beírod a telefonszámodat, és a cetlit ott hagyod az épp elvitt láda helyén. Mindezt azért, hogy a mobil alkalmazás (vagy használható térerő) nélkül utánad érkező kereső is értesüljön róla, hogy nem a saját ügyetlensége miatt nem találja a ládát az általa ismert utolsó rejtekhelyén, hanem azért, mert te már tovább vitted.
- Betegre állítás: a geocaching.hu weboldalon az adott láda oldalán illik beteg-re állítani a láda kereshetőségi állapotát, ezzel jelezve a mobil alkalmazással keresők, vagy akár csak a számítógépnél túrát tervezgető kesserek számára, hogy a láda pillanatnyilag nem kereshető, épp úton van a következő, leendő rejtekhelye felé. Amint bejelentetted a láda sikeres megtalálását (és ezzel te lettél a láda ideiglenes gazdája) a g:hu+ appban a láda oldalán a címsor jobb felső sarkában taláható 3 pontos menüben feltűnik egy (egyébként nem látható) funkció: Mozgót betegre Ezt megnyomva az app elvégzi a láda betegre állítását: (élő internetes kapcsolat esetén rögtön, annak hiányában azt kivárva) lefocizza a szerverrel a szükséges adminisztratív lépéseket.
A betegre állítást megteheted kényelmesebben is, a tallat bejelentésével egy lépésben. Mozgóládás találat esetén az alkalmazás felkínálja a Viszem (betegre állítás) lehetőséget. Ha bejelölöd ezt az opciót, az a következőket eredményezi: - a bejelentés szövegéhez az alkalmazás hozzáfűz egy, a láda továbbvitelére utaló szöveges kiegészítést - a megtalálás bejelentését követően az alkalmazás automatikusan elvégzi a láda betegre állítását.
Log macerálás: Sikeres logbeküldés után valamiért módosítani akarsz a beküldött logon.
Ha meggondoltad magad, törölheted a logodat (legyen az bármilyen típusú): 1. A ládaoldal Logok lapján, vagy a főmenüből hívható Megtalálás funkcióban megkeresed a törlendő logodat, és rányomsz a törlés ikonra 2. A feljövő megerősítő dialógusban az OK gombbal jelezd, hogy a szándékod komoly, az adott logot tényleg törölni akarod 3. Ha van internet kapcsolat, akkor azonnal, ha nincs, akkor majd, ha újra lesz, az app elindítja a log törlési kérést a szerver felé. Amint megjön a szervertől a válasz a törlés sikeréről, az alkalmazás a telefon képernyőjének alsó részén egy pár másodpercig látható üzenettel jelzi, hogy a log törlése megtörtént.
FIGYELEM: a loggal együtt a hozzá beküldött képek is törlődnek a szerverről.
Ha a logolás után még eszedbe jut valami, akkor lehetőséged van a beküldött log módosítására: 1. A ládaoldal Logok lapján, vagy a főmenüből hívható Megtalálás funkcióban megkeresed a módosítandó logodat, és rányomsz a szerkesztés ikonra 2. A feljövő szerkesztő ablakban módosíthatod a log dátumát, időpontját és a megjegyzés szövegét, majd a BEKÜLD gombbal kezdeményezheted a logmódosítás beküldését a szerverhez. 3. Ha van internet kapcsolat, akkor azonnal, ha nincs, akkor majd, ha újra lesz, az app elindítja a log módosítási kérést a szerver felé. Amint megjön a szervertől a válasz a módosítás sikeréről, az alkalmazás frissíti a log tartalmát a képernyőn, valamint a telefon képernyőjének alsó részén egy pár másodpercig látható üzenettel jelzi, hogy a log módosítása megtörtént.
Sikertelen a logolás? Megtaláltad, bejelentetted, de a láda ikonja nem változik át sárgára. Mi lehet a baj?
Számos oka lehet a dolognak, íme a legjellemzőbb lehetőségek:
ssz
Lehetséges ok
Tünet
Teendő
1
Nincs internet kapcsolat, a logolási kérés még a telefonodon várakozik
Az app címsorban a gps ikontól jobbra sárga homokóra ikon látszik
- Ha van mobil térerő, és (még) nem érted el a havi mobil adatforgalmi korlátot, akkor kapcsold be a mobil internetet. - Ha nincs térerő, akkor halaszd későbbre a dolgot, próbáld meg akkor, ha újra lesz térerő - Ha nincs mobil neted (vagy elérted a havi adatforgalmi korlátot), akkor várj, míg wifi közelbe kerülsz
2
Van élő internet kapcsolat, de logolási kérésed még nem került sorra, mert valami más feladat(ok) foglalja(ák) le az app háttérfeladat kiszolgálóját
Az app címsorában a gps ikontól jobbra lila forgó körív ikon látszik
- Megvárod, amíg a logolási kérésed is sorra kerül a korábban elindított többi feladat (pl. térkép file letöltés, stb.) befejeződése után - A forgó lila körívre bökve a feljövő dialógus ablakban tudsz tájékozódni, hogy milyen háttérfeladat(ok) kiszolgálása zajlik éppen, és az(ok) hol tart(anak)
3
Van élő internet kapcsolat, a logolási kérésed feldolgozása megtörtént, de a szerver valami okból visszautasította a beküldött logodat
Az adott láda oldalán a Logok lap tetején (ahol a beküldött logodnak látszódnia kéne) nincs ott a beküldött log
A láda lokális menüjében (...) a Sikertelen logolások funkcióval tudod megnézni, hogy mi lett az adott ládához beküldött, de a szerver által visszautasított logod/logjaid sorsa.
A log szövege alatt egy piros alapon fehér betűs sáv mutatja, hogy mit mondott a szerver. Itt általában egy 3 betűs számot (hibakódot) látsz, tőle jobbra pedig egy technikai hibaüzenetet, alatta pedig egy, a hiba jellegére utaló magyar nyelvű üzenetet. (Az érvénytelen dátum jelenthet pl. az adott pillanatban még jövőbe mutató dátumot)
Sikertelen a fotóbeküldés? Lefotóztad, beküldted (volna), de a fotó mellett csak nem tűnik fel a zöld pipa, ami a sikeres fotóbeküldést igazolná. Mi lehet a baj?
A legvalószínűbb eshetőségek:
Ssz
Lehetséges ok
Tünet
Teeendő
1
Nincs internet kapcsolat, a fotó beküldési kérés még a telefonodon várakozik
- A fotó melletti függőleges ikonsorban a legalsó ikon egy sárga homokóra:
- Az app címsorában a gps ikontól jobbra is sárga homokóra látszik
- Ha van mobil térerő, és (még) nem érted el a havi mobil adatforgalmi korlátot, akkor kapcsold be a mobil internetet. - Ha nincs térerő, akkor halaszd későbbre a dolgot, próbáld meg akkor, ha újra lesz térerő - Ha nincs mobil neted (vagy elérted a havi adatforgalmi korlátot), akkor várj, míg wifi közelbe kerülsz
2
Van élő internet kapcsolat, de a fotó beküldési kérésed még nem került sorra, mert valami más feladat(ok) foglalja(ák) le az app háttérfeladat kiszolgálóját
- A fotó melletti függőleges ikonsorban a legalsó ikon egy sárga homokóra:
- Az app címsorában a gps ikontól jobbra lila forgó körív ikon látszik
- Megvárod, amíg a fotó beküldési kérésed is sorra kerül a korábban elindított többi feladat (pl. térkép file letöltés, stb.) befejeződése után - A forgó lila körívre bökve a feljövő dialógus ablakban tudsz tájékozódni, hogy milyen háttérfeladat(ok) kiszolgálása zajlik éppen, és az(ok) hol tart(anak)
3
Van élő internet kapcsolat, a fotó beküldés elkezdődött, de még nem fejeződött be
- A fotó melletti függőleges ikonsorban a legalsó ikon egy halványszürke pipa:
- Az app címsorában a gps ikontól jobbra lila forgó körív ikon látszik
- Megvárod, amíg a fotó beküldés befejeződik - A forgó lila körívre bökve a feljövő dialógus ablakban tudsz tájékozódni, hogy milyen háttérfeladat(ok) kiszolgálása zajlik éppen, és az(ok) hol tart(anak), köztük az adott ládához indított fotó beküldése(i)d is.
4
A fotó beküldés rendben elkezdődött, de menet közben fellépett hiba miatt a szerver megszakította a feltöltési folyamatot.
- A fotó melletti függőleges ikonsorban a legalsó ikon egy vörös színű feltöltés ikon:
- A vörös feltöltés ikonra bökve újra elindítod a fotó beküldését.
5
A fotó beküldés rendben elkezdődött, de a folyamat váratlanul félbeszakadt (akár a szerver oldalon fellépett váratlan hiba, akár az alkalmazásban előállt hiba miatt)
- A fotó melletti függőleges ikonsorban a legalsó ikon egy halványszürke pipa:
- Az app címsorában a gps ikontól jobbra sem homokóra, sem pedig lila forgó körív ikon nem látszik, - gyanúsan sok idő telt el a szürke pipa megjelenése óta
Ilyenkor meg lehet próbálkozni egy kierőszakolt újra feltöltési kísérlettel: - Hosszan ráböksz a szürke pipa ikonra, aminek hatására az átvált vörös színű feltöltés ikonra - A feltöltés ikonra bökve újra elindítod a fotó beküldését.