A 16*16*8 cm-es dupla láda a csúcstól NY felé található egy szikla alatt.
Fekvése, határai:
Keleti országhatárunk mentén tiszta időben egy messzi hegyvidék körvonalai zárják le a látóhatárt. Ez az Erdélyi-Szigethegység nyugati szegélye: a Béli-hegység, a Bihari-havasok, délebbre Aradhegyalja hegyei. A közel 1900 méter magasságot elérő hegyvidék az Alföld és belső Erdély határán fekszik.
A Bihar-hegység beli turisztika 1882-ben kezdődött az egykori görögkatolikus püspökség birtokán fekvő Stina de Vale (Biharfüred) alapításával.
A Jád völgy fejében fekvő Biharfüred 1882 után való kiépülését 1892-ben követte a Belényes-Bondoraszó dombvidéki és onnan havasi útvonal megépítése. Tervét Csapó Ferenc mérnök készítette. A 191 m tengerszint feletti magasságban lévő Belényestől 12 km-es szakasza mindössze 166 métert emelkedik Bondoraszóig. Itt kezdődik az erős emelkedő, melyet az út további 12 km hosszan szerpentinekbe győz le az 1198 m-en lévő Feredő-nyeregig, onnan még 2 km enyhe ereszkedő vezet az 1102 m magasságban fekvő üdülőtelepre.
A régi utat az akkori lófogatú járművekre tervezték, a második világháború után átépítették és a gépkocsiforgalom számára korszerűsítették.
Érdekesség:
Az első nagy szerpentinhurokban van a szerencsétlenűl járt remetei magyar erdőmunkások kétnyelvű emlékműve.
Majd a 7.-8. km között --amint a kőbe vésett felírat közli --a (Fintina la puta fetei) azaz a Leány pinája-forrás.
A völgy felé kiugró nagy kanyarnál elérjük a Mihály-pihenőt.
A Feredő-nyereg (1198 m) után az út ereszkedni kezd. Itt van a télen megfagyott síző emlékműve.
Biharfüreden található a hajdani BTC (Bihari Turista Club) menedékháza.
A házat Szallerbeck Antal építész tervezte, alapkőletételét 1932. július 10-én tartották.
A menedékház avató ünnepségét 1933. július 2-án tartották 500 turista részvételével mellyen, képviseltették magukat a Magyar Turista Szövetség, Magyar Turista Egyesület, EKE Kolozsvár, EKE Czárán Osztály Arad, EKE Tordai osztálya és még sokan mások.
Az épület ma is létezik, kellemes színfoltja a biharfüredi turistakomplexumnak. A Román hatóságok 1937. júniusában betiltották a BTC-t, vagyonát elkobozták. A menedékház a görög katolikus püspökség tulajdonába került vissza, majd államosítás után egy darabig működik, mint menedékház. A 70-es évek nagy építkezési és menedékház-rendszer működésének visszaszorítása megszünteti, mint menedékházat és a postát helyezik el benne.
Jelenleg a püspökség tulajdonában van az épület, de sajnos nem használják semmire.
Megközelítés:
Nagyszalonta-Belényes-Biharfüred.
Túraleírás:
Táv: 14 km
Szintemelkedés: 750 m
Felérve Biharfüredre letehetjük az autót N 46° 41,437' E 22° 37,379' 1153 m [GCISHA+Parkolo]
Elindulunk a Csoda-forrás felé N 46° 41,587' E 22° 37,739' 1177 m [GCISHA+vizeses] és itt rátérünk a jelzésre, ami az Istenek-havasa (Bohodei) - csúcsa alatt megy tovább a Horgas-havas irányába, majd Pádisra.
A jelzést követve óriás fenyőfák és bükk erdőben jutunk el a Papok-fürdőjéhez, N 46° 40,677' E 22° 38,443' 1382 m [GCISHA+tisztas] ahol is elénk tárul a Mezőhavas csúcsa, a Bocsásza púpjai és a Vigyázó.
A Mezőhavas felé vesszük az irányt, elhaladunk egy esztena N 46° 40,395' E 22° 38,280' 1437 m [GCISHA+esztena] mellett, amire még a jelzés is rá van festve, majd fenyőerdőben meredeken haladunk egy tisztásig, itt ha kedvünk tartja és szép kilátásra éhezünk, felmehetünk a Mezőhavas-csúcsára. N 46° 40,057' E 22° 38,618' 1631 m [GCISHA+Csucs1]
Innen belátni az egész Bihart, teljes a körpanoráma, látszik Biharfüred, Ló-havas, Kis-havas, Bocsásza, Vigyázó, Sík-havas, Horgas-havas, Szeglet-havas, Istenek-havasa, Nagy-Bihar, Tatár-havas, Aló-völgye, Kereszt-hegy, Herkules-szilkák, Golgota rét, Harasztosi-Magura.
Ha megcsodáltuk a bihari tájat visszatérhetünk a jelzésre, vagy már látva a Bohodei-nyerget és a ládát rejtő csúcsot irányba vehetjük. Leereszkedve a Mezőhavas oldalán, borókáson keresztül kiérünk a nyeregbe. N 46° 39,754' E 22° 38,902' 1480 m [GCISHA+nyereg]
Innen újra a jelzést követve felérünk a csúcs alá, ahol letérünk a jelzésről az Istenek-havasa irányába. N 46° 39,316' E 22° 39,292' 1661 m [GCISHA+Csucs]
A kilátás újra feledhetetlen, előttünk a Belényesi-medence és a Mezőhavas szép kerek bucija, szép időben a Szárkő-hegység körvonalai is látszanak. A kilátás hasonlóképpen szép és teljes a Mezőhavaséhoz. A láda kissé leereszkedve a Kereszt-hegy irányába várja a bátor és kitartó megtalálóit.
Egyéb:
A GCISHA többféle útvonalon megközelíthető a GCBHDI felöl és Pádis felől is.
Mindenféle időjárásra fel kell készülni, perceken belül változhat az idő. Esőkabátot, meleg ruhát, sapkát, kesztyűt vigyetek!
Vihar esetén a gerinc nagyon veszélyes!
Irodalom:
Erdélyi Túrák (Kornétás kiadó)
Erdély-hegyei sorozat: Bihar-Vlegyásza (20) Palczer János
Jó túrát és szép időt kívánunk az ide látogatóknak!
(Zoli+Liza) Zoliza
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
+
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A Golgota-réttől a Bohogyó-nyeregig a kidőlt fák miatt kissé körülményes, de egyébként remek körtúra volt Biharfüredről. A Forrás-tisztáson és a Bohogyó-nyeregnél pásztorkutyák vendégszeretetét is élvezhettük. Köszönöm az élményt! :-)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! 1400 méteren lévő nyeregben bivakoltunk Évivel, aztán napkeltekor elindultunk a Gusztura, Phaeton-vízesés, Istenek havasa körre. A vízeséshez lemenni igazi kihívás volt, el is ment vele az idő. Innen felmászni az Istenek-havasára már könnyebb túra, a kilátás csodaszép minden irányba. Alattunk 1000 méterig mindent ködpaplan borított. A láda megközelítése nem egyszerű a sűrű borókásban, de megoldható. A doboz a logikus helyen könnyen meglett és jó állapotban van. 17km és 1100m szint lett a kör vége. Igazán szép helyeken jártunk és épp naplementére visszaértünk a nyeregbe. Köszönet a virtuális idegenvezetésért!
3 napos barlangász hétvége utáni egy hetes pádisi felfedező körút keretében. A ládát Toti könnyen kiszagolta.
Csodás idő van, párás habos panorámával. Éjjel autóban bivakolva 0 fokban korán tudtuk elkezdeni a túrát.
Nagyon köszönjük az erdélyi idegenvezetést, ránk fér, nekünk itt minden új.
Évi ♡ Toti [Geoládák v3.12.10]
ZÖLDSPORTOS túrán.
A Kusztura láda (gcsake)pótlása után a csapattal felértünk a nyeregbe. Innen légvonalban csak 930 métert mutatott a GPS. Mivel a többiek már kellően elfáradtak, senki nem akart velem tartani. A közelgő eső is befolyásolhatta a döntésüket. Bármennyire is siettem a kiadós zuhét nem sikerült megelőznöm.
Panoráma pazar, dobozt hosszas keresés után sem találtam meg.
A borókák és gyalog fenyők útvesztőjében kihívás a ládához eljutni.
Kérem az elfogadást a fotók alapján.
A Kárpáti sáfrány (krókusz) virágzását csodáltuk meg a Bihar hegységben. Csodás látványban volt részünk. Az Istenek havasára mentünk fel (ez volt a túra legtávolabbi pontja). A láda megkeresésére is időt szántunk, ami a hegytetőn lévő sűrű borókásban nem volt könnyű. Csodás táj, szép kilátás, köszönjük a rejtést. A túrán velünk voltak: A Tóth család, Szentkereszti tanár úr, ill. Bakobáék
Csodavárból Biharfüredre menet ejtettük útba. Nagyon tetszett, csak pokoli meleg volt. Mondjuk inkább, mint vihar... Ez volt az első nem talált láda (később még lett kettő). Köszönöm, ha elfogadod. Remek hely!
Évek óta tervbe volt véve a csúcs meghódítása, de valami mindíg közbejött!
Most végre sikerült, igaz néhol térdig sülyedtünk a hóba, de szinte húzott maga felé a csúcs, ezért nem adtuk fel!
Gyönyörü kilátás fogadott bennünket, annak ellenére hogy kicsit borús idő volt!
Szerencsére eső nem esett, és jó volt megpihenni, feltöltődni a csúcson a Nagy-Phaeton szikláinak megmászása után!
Köszönjük a rejtést!
Újra itt, ezúttal ősszel (nyárias hőmérsékletben) :)
Barangolások a Bihar-hegységben (Biharfüred központtal) második napján lazára vettük a figurát és kényelmesen megreggeliztünk a hotelben és csak 7:30 kor (magyar idő szerint) indultunk Csabival, lelcache-sel és Vilivel teljesíteni a mai "penzumot". Csodálatos, felhőtlen időjárásban és az ősz legcsodálatosabb szineiben gyönyörködtünk az itt töltött két és fél nap alatt. A nyugalom, csend és a természet csodái igazán kikapcsolták az agyunkat.
A Kusztura láda után a Krokodil-sziklák felé indultunk, hogy onnan a brutálisan lejtő (400 méter szint le) kék háromszögön leereszkedjünk a Phaeton-vízesés alá, ahonnan a vízesés megtekintése után elidultunk a teljesen felújított láncos részen a kék háromszög másik ágán. Ez volt a nap abszolút fénypontja. Ezt a láncos részt - aki nem félős - ne hagyja ki, a Bihar általam járt legszebb útvonala! Jól biztosított, de kemény menet, mert majd' 600 szint a Mezőhavas-Istenek-havasa közötti nyeregig (Bohodei). Innen már adta magát az általam egy Zoliza csapat által szervezett csodálatos téli hótalpas túra során megismert Istenek-havasa. Télen-ősszel csodás a hely, nem vitás!
3 napos bihari túrázás lelcache, Sirgalahad és Mikulás társaságában. A Kusztura körtúrával összekapcsolva kapaszkodtunk fel ide. Nagyon szuper hely. Az egész hegy tele van vörös áfonyával.
Újra itt! Biharfüredi, baráti társaságban eltöltött hosszú hétvége keretében. Legutóbb 2010.03.06-án jártam erre szintén baráti társaságban. Akkor hótalppal küzdöttük fel magunkat a csúcsra. Most sokkal kellemesebb volt az idő, ám a csúcsra való feljutás cseppet sem volt kevésbé megerőltető. A Nagy Phaeton Vízeséstől jöttünk a láncos kék háromszög jelzésen, ami nagyon élménydús volt, ám eléggé megerőltető is. Most egészen más arcát mutatta a hegy. A törpe bokrok, amiket télen vastag hó fedett, most rendes akadályt képeztek. Keresgélni kellett köztük az utat. A ládát aránylag gyorsan megtaláltuk, aztán kis pihenés, szendvics tartalékok felélése, és vörös illetve kék áfonya legelés következett.
Jelszo nelkuli nem-megtalalas nincs, igy Egyeb-el jelentkezem be. :)
Valamivel vetkeztunk a fentiekkel szemben, mert mire felertunk elinditottak az Egszakadast es Foldindulast. Villamlott, dorgott, esett az eso es a jeg is. Szinte lemosott az viz a tetorol. Borigaztunk mire leertunk az autohoz.
... azert volt 1-2 percunk a csucson amialatt szetneztunk ... lattszodott a roszda-szakadek is ...
NEM kerjuk a kepek, GPS track stb alapjan elfogadni a talalast mert vissza fogunk jonni es meg fogjuk talalni. :)
Klari, Enci, Attila es Lehel
A csúcs közelében gyakran térdig süllyedtünk a hóban, így nem mertünk nekivágni a ládakeresésnek a meredek hegyoldalban. A feltöltött kép alapján szeretnénk kérni a megtalálás elfogadását.
Biharfüred-Bocsásza-Pádisfennsík-Istenek havasa-Biharfüred téli sátrazós túra keretében. Jó kis kaland volt.
A pádis fennsík felfedezése után már visszafelé az autóhoz menet érintettük ezt a csúcsot. Jó nagy köd volt (felhő) eleinte, de a csúcson már tisztán látszott minden körbe. Korábban csak alatta, a a vízesésnél jártunk. Kérném a megtalálás elfogadását.