A jelszó a megadott koordinátán levő tájékoztató tábla első és utolsó szava.
Megközelítés:
Magyarország - Arad - Temesvár - Lugos - Karánsebes - Borló (Borlova) - Kis-havasi (Muntele Mic) libegő állomás
Az E70-es úton haladunk Temesvárról Karánsebesig, ahol a Muntele Mic táblát követve Borló(Borlova) felé indulunk, ez az utolsó település a hegység előtt. Innen a Kis-havasi libegő állomás
mindössze 25 km, az utat megépítették egészen az üdülőközpontig így szerpentinezhetünk tovább is, majd ennél a pontnál letehetjük az autót,
innen már csak 2-3 óra gyalog a Kuntu.
A hegységről:
A Szárkő-hegység a Déli-Kárpátok ÉNY-i részén található, Krassó-Szörény és Hunyad megyék területén. A Szárkő név az ómagyar "szár" szóból ered, kopaszkövet jelent.
Északra a Ruszka-havas, Ny-on a Szemenik-, K-en a Retyezát-, DK-en a Godján- és D-en a Cserna-hegység határolja.
A környék legjelentősebb földrajzi tájegységeként, a Szárkő-havas lépcsőzetes felépítésével emelkedik ki környezetéből. A legalsó szintet az 500 - 1100 méter magas nyugati vonulat képezi, mely 2 - 3 km hosszúságban közvetlenül uralja a Karánsebesi-medencét.
A középső lépcsőfokot az 1100 - 1600 méter magas északnyugati oldal képezi. Tetőfokok és hegykúpok alkotják, melyek a Bisztra-patak folyása valamint a Hátszegi-medence felé magasodnak, jórészt erdő borítja, számos terjedelmes havasi legelővel tarkítva, Jigora 1463 m, Scorilo kövei 1617 m, központi része a Kis-havas 1802 m.
A legmagasabb lépcsőszint eléri az 1600 - 2200 méter magasságot, magába foglalja a Szárkő-hegység legbüszkébb csúcsait.
A főgerincet alkotó Szárkő(Tarcu), Bájku(Baicu) és Bloju-hegyek közös vonásai a lapos, füves hegytetők, gleccserkatlanok, meredek sziklafalak és tengerszemek.
30-nál is több 2000 méter feletti csúcsot számolhatunk meg. A legmagasabb csúcsai a Szárkő-csúcs 2190 m és a Caleanul-csúcs 2196 m.
Völgyeiben számos tavat találunk, néhány közülük: Szárkő-tengerszem 1950 m, Pietrele Albe 1785 m, Bájku-tavak 1860 m, Netis-tó, Bistra-tó, a legnagyobb mesterséges tava a Gura Apei-tó.
A hegységben két meteorológiai állomás is működik, a Kuntu 1460 m és a Szárkő-csúcson 2190 m magasságban ami az egyik legelszigeteltebb állomás Romániában. A fagyos napok száma a Kuntun 228 nap, még a Szárkőn 331 napot is eléri. 1500 m felett bármikor havazhat. A 2000 m feletti részeken november és május között átlag 1 m hó van.
Az 1880-as évekből már tudunk turistákról, akik felkeresték a Szárkő-hegységet. 1920-as években épült ki a Kis-havasi üdülőtelep és az itt létesített sípálya a Bánság egyik legkedveltebb kirándulóhelyévé tette.
A téli hónapokban is fel lehet jutni a Kunturól a Szárkő-csúcsra és még aznap világosban le lehet jönni.
Érdekesség:
Bem József tábornok, menekülő csapatával 1849 augusztus 21-én, a Maderschpach családtól Ruszkabányán kapott útikalauzával a Suku-Olteana völgyében igyekezett Kuntu-Vercsirova-Orsova irányába, mert Karánsebest ekkor már megszállták az osztrákok. A Kuntu ház mellett található forrás az ő nevét viseli.
Turisztikai szempontból különösen jelentős annak a téli, termikus inverziónak a szerepe, melynek folytán a hideg levegő megtelepszik a völgyekben és a medencékben, vastag, tömött felhőtakaró alatt, miközben odafent minden napfényben fürdik, melegebb van és meglepően jó látási viszonyok mellett széles horizontok nyílnak meg előttünk.
Túraleírás:
Miután felfelé menet a Kis-havasra leparkoltunk, hátunkra vesszük a zsákunkat, majd a Kuntu meteoház felé vesszük az irányt követve a

jelzést
Utunk erdőn át vezet, majd kis tisztásra érve
szép kilátást ígérő fa építményhez érünk. Innen ha szép időnk van gyönyörködhetünk az elénk táruló hatalmas hegyekben. Innen 1 óra alatt elérjük a Kuntu meteorológiai állomást.
A ház mellett található a Bem-forrás
A házat elhagyva kezdődik az első komoly emelkedő, nagy havasi legelőn visz az utunk és kirajzolódik a Kis-havas és a Sadovanu-gerinc.
Innen útjelző karókat, majd később a kőbabákat követünk egészen a csúcsig.
Az első útjelző:
A meredek emelkedőn itt pillanthatjuk meg először a csúcsot
.
A széles gerincen haladva elérkezünk utunk egyik veszélyes pontjához (csak télen az) a Sadonavu-gerinchez. A Sadovanu előtti jelzés:
Télen érdemes letérni a jelzésről és a gerincet követni ugyanis itt keményen lefagy a hó, ha oldalazzuk a Sadovanu-csúcsot és megcsúszunk hirtelen 500 m-el lejjebb találhatjuk magunkat.
Ha felértünk a Sadovanu csúcsra
folytatjuk utunkat a Szárkő csúcsa felé. A csalogatóan közel tűnő meteo házig azért még mennünk kell, de ha szép időnk van és élvezzük a gyönyörű kilátást észre sem vesszük az emelkedőt. A két csúcs felénél lévő jelzés:
.
A Meteorológiai ház mellett elhaladva kb. 200 m még a csúcsig
A csúcsra felérve elénk tárul a Godján-hegység a Retyezát, távolban a Páreng és a Nagy-Bihar csúcsát is kivehetjük, lent a mélyben Karánsebest és a Kis-havasi sípályát is láthatjuk.
A meteorológusok 6 hetente váltják egymást és éppen ezért szívesen fogadnak friss kenyeret és gyümölcsöt is.
Egyéb:
Mindenféle időjárásra fel kell készülni, perceken belül változhat az idő. Esőkabátot, meleg ruhát, sapkát, kesztyűt vigyetek! Télen hótalp, hágóvas ajánlott!
Vihar esetén a gerinc nagyon veszélyes!
Irodalom:
Erdélyi Túrák, (Szárkő-hegység - G. Szabó László), Kornétás kiadó
Kis-havas
időjárás
időjárás-2
térképek
Jó túrát és szép időt kívánunk az ide látogatóknak!
(Zoli+Liza) Zoliza