Előzmények
explosif | hozzászólásai | válasz erre | 2009.05.27 19:10:55 (40546) |
Nem tudom megoldható-e, de szerintem látványosabb lenne, ha a diagram alatti területnek is lehetne színt adni. [ előzmény: (40538) jekaeff, 2009.05.27 14:48:20] |
|
jekaeff | hozzászólásai | válasz erre | 2009.05.27 14:48:20 (40538) |
Próbálom megtervezni az SRTM_HUN-t a leírtaknak megfelelően, jelenleg kb így néz ki a tervezett új megjelenés: KÉP
Főbb változások (a tervek szerint):
1.) Az első fázisban lefutó Gauss szűrés részeredményei (szintemelkedés és -csökkenés) gondolom nem sokakat érdekeltek eddig sem, úgyhogy csak a végeredményt jeleníteném meg, ami viszont átköltözne a középső panelből (Szintemelkedés számítás) a bal oldali panel aljára (Útvonal adatok)
2.) A középső panelben kétféle választási lehetőség lenne: szűrési profilt használva számíttatni a szintemelkedést vagy kézi beállításokkal.
a./ A szűrési profilok az alábbiak lennének:
- Track, barometrikus magasságmérés : Gauss=100m, Vertikális=2.5m
- Track, GPS alapú magasságmérés : Gauss=150m, Vertikális=3.5m
- Route : Gauss=250m, Vertikális=2.5m
- Felhasználói szűrési profil #1 : Gauss, Vertikális= a felhasználó állíthatná be a "Beállítások" menüben
- Felhasználói szűrési profil #2 : Gauss, Vertikális= a felhasználó állíthatná be a "Beállítások" menüben
- Felhasználói szűrési profil #3 : Gauss, Vertikális= a felhasználó állíthatná be a "Beállítások" menüben
- Automatikus: ilyenkor a program aszerint, hogy éppen track-et vagy route-ot dolgoz fel a fenti 6 profil valamelyikéből választhatna. A "Beállítások" menüben lehetne definiálni, hogy pl. track esetén a "Track, barometrikus magasságmérés" route esetén pedig a "Route" szűrőprofilban rögzített értékekkel számoljon a program.
b./ Kézi beállítások: Ugyanaz, mint eddig. Ha a 6 rögzített szűrési profil egyike sem hoz kielégítő eredményt, akkor kézzel is lehet állítani a szűrőkön.
c./ Ebben a panelben lehetne esetleg egy "Info" gomb is, amire kattintva egy információs ablak ugrana fel. Ebben elmagyaráznám melyik szűrőt (Gauss ill. vertikális) hogyan célszerű használni. Gyakorlatilag ugyanaz a duma lehetne, amit egyszer már itt a fórumban is leírtam (lásd ITT), esetleg egy példa-ábrával. Persze csak ha van rá igény.
3.) Új lehetőség a fájl-megnyitási panelben: "SRTM erőltetése". Ilyenkor még magasságadatokkal rendelkező track esetén is az SRTM adatbázisból venné a program a magasságadatokat, figyelmen kívül hagyva a GPS által mért magasságadatokat. Gyengébb képességű GPS-vevőknél lehet hasznos (egyszerűbb GPS loggerek és Bluetooth GPS-ek gyengécske antennával) , ha pl. sűrű erdőben értékelhetetlenül fel-le ugrálóra sikeredett az általuk rögzített magasságadat. [ előzmény: (40454) keep, 2009.05.24 13:12:39] |
|
jekaeff | hozzászólásai | válasz erre | 2009.05.24 13:10:02 (40453) |
Erről viszont egy jópofa fejlesztési ötlet jutott eszembe az SRTM_HUN-ra vonatkozólag!
A kézi szűrőbeállítás csak opció lenne, alapvetően "szűrési profilokból" lehetne választani egy legördülő-menüben:
1. Route (250m/2,5m)
2. Track, barometrikus GPS (100m/2,5m)
3. Track, nem-barometrikus GPS (150m/3,5m)
4. Felhasználó által definiált beállításcsomag #1
5. Felhasználó által definiált beállításcsomag #2
6. Felhasználó által definiált beállításcsomag #3
7. Auto : a program itt attól függően választana szűrési értékeket, hogy route vagy track van a GPX fájlban. A felhasználó maga dönthetné el, hogy route ill track estén a fenti 6 beállításcsomag közül melyiket használja a program.[ előzmény: (40452) jekaeff, 2009.05.24 12:48:04] |
|
jekaeff | hozzászólásai | válasz erre | 2009.05.24 12:48:04 (40452) |
Kipróbáltam a GPX-eden (csak most vettem észre a linket): 150/3,5: 444m-re jött ki. Szerintem ez lesz a nyerő, egész szépen követi a Gauss a GPS mérési adatokat, és a vertikális szűrő is beszámítja a fontosabb emelkedőket. A későbbiekben ezekkel az értékekkel próbálgasd szerintem (érdekes lenne egy barometrikus GPS "véleménye" is az adott távon).[ előzmény: (40449) jekaeff, 2009.05.24 12:25:11] |
|
jekaeff | hozzászólásai | válasz erre | 2009.05.24 12:25:11 (40449) |
...esetleg megérne egy próbát egy 150/3.5m-es szűrés is. Szerintem az valamennyire kiszedné a buckákat az elején, minimális veszteséggel a csúcsokon. De sokat nem fog változni a színt, szerintem lemegy 440-445-re.[ előzmény: (40448) jekaeff, 2009.05.24 12:21:04] |
|
jekaeff | hozzászólásai | válasz erre | 2009.05.24 12:21:04 (40448) |
Ez alapján 460m körül lenne a szintemelkedés.
Az SRTM azért maradhatott le annyival, mert a hegycsúcsokból jócskán lecsípett, és nem csupán a Gauss simítás miatt, hanem már az eredeti görbén sem olyan magasak a csúcsok (valószínűleg az SRTM 3 szögmásodperces felbontása miatt, az átlagolás során tompultak a csúcsok). Már a túra elején a sík szakaszon is összeszed vagy 20-30 métert a track a route-hoz képest (nem tudom, azok a buckák tényleg ott voltak-e, vagy GPS mérési pontatlanság eredményei).[ előzmény: (40444) keep, 2009.05.24 11:50:43] |
|
keep | hozzászólásai | válasz erre | 2009.05.24 11:50:43 (40444) |
Gauss: 506
Vertikális: 459
3.5-ös szűrővel ugyanez, 3-al 506/466m, ekkor veszi bele a második felében a kisebb huplikat a lejten[ előzmény: (40443) jekaeff, 2009.05.24 11:45:51] |
|
jekaeff | hozzászólásai | válasz erre | 2009.05.24 11:45:51 (40443) |
Ez a 125/4 már egész jól néz ki (bár lehet, hogy le lehetne vinni 3.5-re, pár emelkedőcske kimaradt).
Elég egyszer kikiísérletezned a Legend HCx-re optimális értékeket, utána már jó lesz, ha azt használod.
Így mennyire jött ki a szint?[ előzmény: (40442) keep, 2009.05.24 11:38:38] |
|
jekaeff | hozzászólásai | válasz erre | 2009.05.24 10:40:37 (40438) |
Hát ez tényleg elég tisztes szórás. :o)
Route esetén (arról nem raktál be képet) SRTM-ből számolva olyan 10-15%-kal közelíthető a valós szintemelkedés eddigi tapasztalataim szerint az SRTM darabossága/pontatlansága miatt, tehát a 420m-es kiíráshoz képest a 367m még "belefér". Egyébként a kiírásokban hajlamosak kicsit "optimista" szinteket beírni, bár ez túrája válogatja...
Ennél izgalmasabb kérdés a track. Fura hogy ilyen hatalmas különbség jött ki a 100 és 250m-es szűrés között, pedig "szemre" nem látszik ekkorának a különbség a két kép között (jó kis monitor lehet a képek felbontása alapján - full HD-s? :o)
A 250m-es szűrés "kiegyensúlyozattabbnak" látszik, a 100m-esben a síknak tűnő szakaszokon is rengeteg kis "hupli" maradt, amit esetleg még valós szintemelkedésként elszámol a program ("átmennek" a 2,5m-esre állított vertikális szűrőn). A 250m-esnél viszont meg jól látszik, hogy néhány "hasznos" völgyből és csúcsból túl sokat csípett le.
Ami érdekes, hogy ha jól értem ez a track egy barometrikus GPS-szel készült (Vista HCx), a kép alapján inkább "sima" (nem barometrikus) GPS-re tippeltem volna, amit megzavartak a fák/épületek. Ja, most látom hogy Legend HCx-ed van!!!
Esetleg megérne egy próbát a vertikális szűrőt felpiszkálni 4-5 méteresre (ez kiírtja a "sima" GPS mérési hibái okozta többméteres kilengéseket), és 100-150m körüli gauss szűrést használni (ez kiszedi a nagyon durva hibákat, pl a túra elején lévőt), hogy ne vesszenek el a hasznos részletek (kapcsold be a vertikális szűrő megjelenítését, hogy lásd mit számolt el emelkedésnek).[ előzmény: (40437) keep, 2009.05.24 09:30:38] |
|
keep | hozzászólásai | válasz erre | 2009.05.24 09:22:08 (40435) |
Na, csináltam egy gyors tesztet.
A múlt heti Burda 20 teljesítménytúra adatait néztem néztem meg különféle beállításokkal, mivel az elég jól követhető, kötött útvonal volt.
A távban a kiíráshoz képest szerintem maximum 200-300m-el mentem többet a pihenők, pecsételők miatt.
A kiírás szerint 22.4 km táv és 420 m szint.
Mapsourceban routeként megrajzolva a táv 21.72 km. Nyilván belevehetjük, hogy a tuhu "egyszerűsít" a dolgon, Vagdalthús saját tapasztalatai szerint az ott kapott értékek 1.03-szorosával lehet a terepen számolni. Felszorozva 22.37, ami stimmel.
A magasság routeként 250-es sugárral 367 m, 100m-es sugárral 417m.
Bejárás után a kapott gpx-et feldolgozva az eredmények:
Táv: 22.48km, ami felszorozva a Vagdalthús-féle állandóval :)) 23.15 km.
A szint 250-es sugárral 405 méter 100-as sugárral 546 méter.
Gyanús lett, hogy a track elején van egy nagy emelkedés, 100m távon 100m szint, ami valószínűleg a gps indításakor keletkezett. Az esztergomi híd alól indultunk és felmentünk a hídra.Ezt a Gauss szűrő gyönyörűen lesimítja, a párkányi oldalon is a töltésen mentünk, kb oda lejtettünk vissza szintben a hídról, ahonnan elindultunk, így a Gauss jó.
Nos, ez csak egy kis elmélkedés volt, 3 ajánlott szint tehát
- kiírásban 420m
- routeként 250m sugárral 367m
- trackből 100m sugárral 546m
Ennek azért van szórása :) Mit írjak a túrajelentés szint rovatába? :)[ előzmény: (40427) jekaeff, 2009.05.23 18:01:09] |
|
mb2000 | hozzászólásai | válasz erre | 2009.05.23 17:33:37 (40426) |
Szia! Pont most számoltam ki a programoddal a tegnapi tokaji kört, köszönöm a lehetőséget! Levettem 100-ra, így a szint felment 1110-ről 1240-re :-) Üdv![ előzmény: (40422) jekaeff, 2009.05.23 17:08:27] |
|
jekaeff | hozzászólásai | válasz erre | 2009.05.23 17:08:27 (40422) |
A programban track esetén érdemes levenni a Gauss-szűrő sugarát 250m-ről 100m-esre (a 250 inkább route esetén jó).[ előzmény: (40419) mb2000, 2009.05.23 15:48:56] |
|
mb2000 | hozzászólásai | válasz erre | 2009.05.23 14:04:38 (40417) |
Hali!
Tudnátok segíteni? Egy adott track egy részének teljes emelkedése érdekelne. Az a gondom, hogy a Vista HCx Magasságprofiljában csak a legutóbbi nullázás óta meglévő teljes emelkedés szerepel.
Mapsource-ban annyit sikerült megcsinálnom, hogy kiszedem a trackből a felesleges részt, és a maradékra számoltatok magasságdiagramot - ami szép és jó, de a teljes szintet ebből sem tudom meg... Van erre lehetőség, hogy kiszámolja a Mapsource? Vagy nekem kell minden túra után leolvasni a kütyüből, és megjegyezni? Köszönöm! |
|
|
|