A 15*10*4 cm-es láda egy fa odujában talajszinten.

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
Arad - Déva közötti 7-es főúton Marosillye (Ilia) település.
N 45° 56,083' E 22° 39,113' 182 m [GCbet+parkolo]
A Fejedelem és szülőháza
"...hasonló az ő idejéig azelőtt, sem azután az erdélyi fejedelmek idejekben ekkoráig nem tanáltatott." (Kemény János)
Bethlen Gábor erdélyi fejedelem 1580-ban Marosillyén látta meg a napvilágot iktári Bethlen Farkas és szárhegyi Lázár Druzsiánna fiaként.
Emlékezetét ma a nagyenyedi Bethlen Kollégium diáksága által 1909-ben állíttatott felirat hirdeti a marosillyei kastélyból fennmaradt zömök épület homlokzatán. Bethlen Gábor fejedelem Bocskai István környezetében vált az erdélyi politika meghatározó személyiségévé, s uralkodása során nagy elődje példáját próbálta követni nem kevés tehetséggel és előrelátó nagyvonalúsággal.
Marosillye nyugati szélén, a városi kórház területén található az a lakatlan műemléképület, amelyben Bethlen Gábor fejedelem született.
Az említett épületeket magában foglaló, megközelítőleg téglalap alaprajzú telek déli oldalát a Maros árvízvédelmi töltése, északi oldalát az országút határolja.
A bennünket leginkább érdeklő, s a 2002-től folyó helyreállítás során alaposabban megvizsgált épület egy sarokbástya.
Belső helyiségei közül az ikerablakokkal megvilágított délit dongaboltozat fedi, mely reneszánsz ízlésű és profilú gyámkövekre támaszkodik.
A boltélek két zárókőben futnak össze, ezek egyikén Bethlen Farkas monogramos címerét tárta fel a falkutatás.
A helyiség ajtókerete szintén reneszánsz profilú, szemöldökfrízében "Bethlen Farkas cinaltatta ezt 1.5.8.2." felirattal.
Előtte egy eredetileg nyitott, mára lakóhelyiséggé alakított erkély állott, melynek a bástyáéval azonos fedélszékét három, fejezet és lábazat nélküli, nyilván valamelyik közeli, Hunyad vármegyében sűrűn előforduló római romterületről szerzett toszkán oszlop támasztotta alá.
Ez volt az udvarról a bástya lakószintjére vezető lépcső pihenője is, mellvédje a várvédőket oltalmazta. Az épületbe vezető mai lépcső és a túloldalán nyíló második boltozott helyiség már későbbi korok toldása.
Bethlen Gábor születésének 425-ik évfordulójára elkészült szülőházának a felújítása. A jeles évforduló kapcsán a dévai Szent Ferenc Alapítvány és személyesen Böjte Csaba az alapítvány elnöke ünnepélyes keretek közt adta át a nagyközönségnek Bethlen Gábor marosillyei szülőházát. Megnyitóbeszédében Böjte atya hangsúlyozta, hogy Bethlen Gábor idejében Erdély aranykorát élte, a kereskedelem , az ipar és a művelődés terén egyaránt.
"Azt hiszem, hogy az összmagyarságnak becsületbeli, meg jól felfogott érdeke az is, hogy a Hunyadi kastély, a dévai vár, a piski csata, a kenyérmezei harctér területén született magyarok otthon maradjanak és, mint élő kopjafák őrizzék a múltnak egy részét. Ez feladat, amit ránk bízott az Isten. Úgy érzem, ha Bethlen Gábor szülőházát egy török üzletember vette volna meg, aki parkírozót és utcanők számára teremtett volna házat ebben az épületben, az egész magyarság szembeköpését jelentette volna. Amikor megvettük Bethlen Gábor szülőházát, odaadtuk érte munkatársaim szinte egész évi fizetését, tettünkkel nem csak a saját kötelességünket, hanem a magyar nemzet kötelességét teljesítettük. Milyen jó lenne, ha minden érettségiző osztály tenne egy történelmi tiszteletkört Erdélyben és ennek a körnek az egyik állomása lehetne majdan a Bethlen szülőház is Marosillyén. Azzal, hogy egy ötszáz éves ingatlant megvettünk, szerettük volna kifejezni, és egyértelművé tenni a gyerekek, munkatársaim és mindenki előtt, hogy hiszünk abban, hogy van nekünk jövőnk Erdélyben."-nyilatkozta Böjte atya a Bethlen szülőház kapcsán.
Manapság az épületben a dévai Szent Ferenc alapítvány által üzemeltetett múzeum működik . A belépő ára 100 FT /1,5 Lei.
Beszéltem a múzeum egy alkalmazottjával, tudnak a ládáról, örültek neki...:))
Nyitva tartásról annyit tudok, hogy nyáron van nyitva folyamatosan, télen az épület zárva van, de az udvarra, ahol a láda található, nyugodtan be lehet menni.
Bővebben
itt olvashatsz róla.