Megye/ország: Borsod-Abaúj-Zemplén
Elhelyezés időpontja: 2002.05.11 16:00
Utolsó lényeges változás: 2025.04.08 18:06
Utolsó változás: 2025.05.25 15:55
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Sanchoo és M. (eredeti rejtők: Laci, Erzséb és Willy az ebadta...)
Ládagazda: SzittyaReflex Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 600 m
Megtalálások száma: 1128 + 31 sikertelen + 49 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
A méltán híres Diósgyőri vár kincsének a megtalálása lesz a célotok. A rejtély egyszerű, akár utcai ruhában, gyerkőccel is érdemes felkeresni, DE CSÚSZÁSBIZTOS CIPŐ AZÉRT KELL!
A láda (kb. 10x14x22 cm-es konyhai doboz) sziklaüregben rejtőzik, amelynek bejárata szikladarabokkal van álcázva.
A Diósgyőri vár története
A honfoglalás előtt itt állott gyűrű alakú földvár helyén a XIII. sz. második felében kezdték építeni a nagy kővárat. 1271-ben az oklevelek már új várról beszélnek. A Diósgyőri várat Ernye bán családja fejlesztette igazi erősséggé és rendezte be fényűző módon. Az ekkori támadó fegyverekkel szemben bevehetetlen erősség volt. Nagy Lajos tovább építtette, és a lengyel kapcsolatok miatt fontos politikai bázis lett. A Vár ekkor élte fénykorát.
A magyar-lengyel perszonálunió megszűntével Diósgyőr vesztett jelentőségéből, ettől kezdve magyar királynék nyaralóhelye volt. Tulajdonosai sorban:
Lokietek Erzsébet
Kotromanić Erzsébet
Mária királynő
Cillei Borbála
Luxemburgi Erzsébet
Podjebrád Katalin
Aragóniai Beatrix
Candale-i Anna
Jagelló Anna
Habsburg Mária
Az utolsó királyné, aki itt élt, II. Lajos felesége, Habsburg Mária volt. 1546-ban írásban lemondott a várról, amit addigra már elfoglalt az erdélyi vajda. A török veszély közeledtével a vár északi oldalát megerősítették.
Zsigmond királytól kezdve a Mohácsi vészig a mindenkori királynő birtokában volt, ezután különböző családok zálogosbérletébe került. Ekkorra katonai jelentősége már nincs, bár sokszor védelmet nyújtott Miskolc városának és a környező falvaknak a vidék sarcolására induló kisebb portyázó török csapatok ellen.
A Vár pusztulása a török időkben kezdődött. 1673-ban kuruc kézre került, emiatt 1674-ben a kassai császári parancsnok 1500 főnyi hadcsoportot küldött elfoglalására. Ez a diósgyőri Vár egyetlen ismeretes ostroma. A tűzérségi tűz által felgyújtott és kiégett erősség várjellege megszűnt. Rommá 1678. július 11-én vált. Ezen a napon, nehogy német csapatok költözzenek be, kuruc katonai különítmény érkezett a várárkon belül húzódó külső kőfalak és a felvonóhíd bejáratát védő két őrtorony lerombolására. Ezután már csak a környék építkezéseinek kőforrásává vált.
Műemléki feltárására 1953-tól kezdve került sor. A folyamatos restaurálás következtében Diósgyőr Vára az ország egyik legjelentősebb középkori műemléke.
Az építészeti feltárás során számos a Vár történetére, az elmúlt évszázadok életére jellemző lelet, felszerelési tárgy, épületrész került elő.
A Vár a turisztikai látványossága mellett rendszeresen helyt ad nemzetközi és országos szabadtéri rendezvényeknek.
Felújítás
2014-ben a várat 2,7 milliárd forintos beruházással újjáépítették, melynek során nemcsak a romok konzerválása, hanem a továbbépítése, rekonstrukciója is megtörtént. A vár két szint magasságig újra felépült, a délnyugati torony kivételével. A délnyugati torony még jóval régebben, egy villámcsapás miatt rongálódott meg, ezért és az antik hatás kedvéért a tornyot nem állították helyre. A másik három újjászületett palotaszárnyban helyreállították Közép-Európa legnagyobb lovagtermét, a várkápolnát és a királynék lakótermét is. A felújítás eredeti tervek és korabeli festmények alapján készült.[5] A felújított várat 2014. augusztus 30-án adták át.[6]
A vár szomszédságában - részben a Várfürdő területét is elfoglalva - 2015 augusztusára készült el a Lovagi Tornák Tere, ahol lovas rendezvényeket, lovagi tornákat, sporteseményeket tartanak, emellett szabadtéri színházi előadások, koncertek megrendezésére is alkalmas.
Jelenleg maga a vár nem látogatható, a Nemzeti Várprogram keretében újabb felújítás zajlik nagymértékű infrastrukturális beruházás formájában, melynek során a külső vár teljes egészében rekonstruálásra kerül. (Forrás: Wikipédia)
Rejtés
A geoláda a vár feletti erdős területen van elhelyezve. A parkolóból kb 500 méteres séta a "Lovagi Tornák Tere" mögött visz a a Haller Görgy utca végéig. Itt áll egy útbaigazító tábla (lásd a mellékelt képet!). Itt fordulj jobbra a turistaútra. ( Kövesd Kék rom jelzést) ( N 48° 5,796' E 20° 41,413' 205 m [GCDIOS+Tábla]). Indulj felfelé az ösvényen, (lásd a fotót).
Az út emelkedik és kanyarodik, néhány méter után meglátsz egy "kék rom" jelzést egy termetes fán - ekkor (tehát amikor meglátod! ), térj le jobbra az erdőbe. Az út a lehullott avar, fenyőtűk miatt csúszós is lehet. A "második" sziklakibúvás tövében van az üreg a ládikával.
----------------
Adoptált ládánk eredeti helye sajnos az idők folyamán "degradálódott", rendszeres volt a muglik általi kifosztása, a környéke "lakott" volt, utóbb már hajlék is épült mellé... Szemét és üvegtörmelék halmozódott, a panoráma a szemközti hegyoldalra korlátozódott, a névadó vártól messze volt a rejtek.
Jelenlegi helye - reméljük - jobban kereshető, biztonságosabb, egyértelműbb lesz.
Sikeres vadászatot!
Sanchoo és M.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Ezt is felkutattuk,köszönjük a rejtő fáradozását! Bővebben otthonról, fényképek később.
[g:hu+ 2.10.16]
Ez a vár, már nem az a vár, amit 2010 februárjában felkerestünk. Akkor egy komolyabb hóesés után csak ketten voltunk a várban. Csodás élmény volt a szűz hóban nézelődni. Ízelítőnek teszek fel néhány képet az akkori látogatásról.
Sajnos a mostani utunk nagy csalódást okozott. Az, hogy nem látogatható az építkezés miatt, érthető. Viszont a kívülről látottak alapján sikerült jól félrevinni a felújítást. A rengeteg vasbeton teljesen elcsúfítja az építményt. A szakirodalomban olvasott írások szerint is sikerül egy olyan várat alkotni, amilyen soha nem is volt. A most készült képek majd egyszer feltöltésre kerülnek.
A ládához feljutni a porszáraz talajon és a ráhullott, elszáradt avaron szép kihívás volt, lefelé meg pláne! A doboz teteje repedt, valószínűleg valaki követ rakott rá, pedig nem szükséges. Bár most, a kis barlangjában nem ázik be, de az őszi párás idő előtt, célszerű lesz cserélni pláne, hogy a logbooknak sincs zacskója. Sajnos, a meleg miatt könnyített felszereléssel érkeztünk, így nem volt nálunk a javító szett, segíteni nem tudtunk.