Megye/ország: Szlovákia
Elhelyezés időpontja: 2010.08.01 11:30
Megjelenés időpontja: 2010.08.11 21:25
Utolsó lényeges változás: 2017.08.22 20:48
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: jppj és Mikulás
Ládagazda: Mikulás Nehézség / Terep: 2.0 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 9000 m
Megtalálások száma: 171 + 3 sikertelen + 10 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.2 megtalálás hetente
WAP: hagyományos geoláda (normál méretű) a Rysy csúcsán. Segítség: Felfelé haladva a bal oldali csúcs bal oldalán a csúcstól kb. 25m rel lejjebb, egy jellegzetes szikla az ösvényhez képest hátsó oldalán, amely az ösvényről, és a csúcsról is kevésbé látszik, egy függőleges sziklarepedésben van, egy kővel takarva.
(Ha korábbi - csúcson lévő - .com-os ládában megtalálod a jelszót, az is érvényes találatnak minősül! :-))
A hegy november 1-től június 30-ig nem látogatható!
FIGYELEM! Magas hegységbe, fizikailag nehéz túrára invitálunk e ládával! Mindenféle időjárásra fel kell készülni, mert az perceken belül megváltozhat! Esőkabátot, meleg ruhát, sapkát, kesztyűt vigyetek! Ne menj egyedül! Vihar esetén a gerinc nagyon veszélyes lehet!
A TENGERSZEM-CSÚCS / RYSY
A Tengerszem-csúcs (szlovákul és lengyelül: Rysy) egy csodálatos kilátású magas-tátrai csúcs a lengyel-szlovák határon, melynek tengerszint feletti magassága 2499 méter és ezzel Lengyelország legmagasabb pontja egyben. A Magas-Tátrában vannak ennél magasabb csúcsok, de ez a legmagasabb közülük, melyet jelzett turistautakon meg lehet közelíteni. Nyáron, szép időben kedvelt túracélpont, így délután nem ritka a "tömeg". Ezért is megéri korán indulni.
A Rysy a Magas-Tátra főgerincén található és három orom alkotja: a délnyugati, a PL/SK határon, ahol a láda is van (innen a legszebb a kilátás) (2499 m), a középső orom (2503 m) és a délkeleti (2473 m). A csúcsról három gerinc indul: északra, a Dénes-csúcs felé, délre, a Hunfalvy-hágón át a Róth Márton-csúcshoz, és nyugati irányba, a Simon-toronyhoz. A csúcs első megmászója Blásy Ede, aki Ruman Jánossal 1840-ben jutott fel a hegyre.
MEGKÖZELÍTÉS
Budapest - Zólyom (Zvolen) - Beszterce Bánya (Banska Bystrica) - Rózsahegy (Ruzomberok) - Tátracsorba (Tatranska Strba).
A Tengerszem-csúcs gyakorlatilag két irányból mászható meg jelzett turistaúton: szlovák oldalról: a Csorbai-tótól a Poprádi-tóig, majd a Hunfalvy-hágóig és onnan a csúcsra, valamint a lengyel oldalról. Mi az előbbit jártuk be, így annak a részletei következnek:
Parkolni a Csorbai-tónál (Strbské Pleso) érdemes. A napi jegy 5,5 EUR N 49° 7,170' E 20° 3,835' 1330 m [GCRYSY+parkolo] A parkolóból a piros jezésen indulj el a Poprádi-tóig (Popradské Pleso), ahol a turistautak találkozásánál N 49° 9,254' E 20° 4,656' 1530 m [GCRYSY+Balra fel] a KÉKen menj tovább a Rysy felé. Ebben a pontban térj le jobbra, a PIROS jelzésre N 49° 9,793' E 20° 4,257' 1620 m [GCRYSY+Jobbra], ezen egészen a csúcsig mehetsz. Útba esik majd a Rysy menedékház N 49° 10,428' E 20° 5,163' 2250 m [GCRYSY+menedékház], ahol feltöltheted magad étellel-itallal, sőt a legszebb panorámájú WC-t is használhatod :) A menedékház jelenleg átépítés alatt van, így aludni 2011-ig nem lehet benne, de a konyha üzemel. Ez egyébként a legmagasabban fekvő menedékház a Tátrában. A csúcsra vezető turistautat 1904-1905-ben építtette a Kárpát Egyesület.
A teljes programra tehát minimum 7-8 órát számoljatok!
A másik lehetőség: a lengyel oldalról: Szintén a piros jelzést válaszd. Praktikusan a Halas-tavi menedékháztól (1400 m) érdemes indulni N 49° 12,127' E 20° 4,263' 1400 m [GCRYSY+szállás]. A vége elég combos, technikailag nem nehéz, de kitett, láncos mászás.
Zakopánéból privátbuszokat lehet stoppolni (Morske Oko kiírást kell sasolni) kb. 10 percenként, ami felvisz a Morske Oko alatti parkolóba és 10 Zloty az ára egy útnak.
KÖZELI GEOLÁDÁK
- A Tengerszem-csúcs megmászása (szlovák oldalról) nagyon jól összeköthető mjdgm Szimbolikus temető és a Poprádi-tó (GCSTPT) multijával. Felfelé az első, lefelé jövet pedig a 2. és 3. pontját éri meg felkeresni.
- Csorbató és Fátyol-vízesés (Felvidék) (GCSTRB), Daikini ládája.
- .com-os láda a Poprádi-tónál (earthcache): GC1YH37
- a Szimbolikus temető .com-os ládája: GC1RA1B
- Sas-út (GCORLA), amennyiben kalandvágyó vagy és a lengyel oldal felé erszkedsz le a Halas-tavi menedékházhoz és onnan (másnap) felmászol a gerincre és végigsétálod a Sas-utat. Utána lesétálsz Zakopaneba és van buszjárat, ami visszavisz a Csorbai-tóhoz. Ez a túra persze fordítva is teljesíthető. Busz: + 421 905 123124 (Non Stop info) Csorbai-tó - Lysá Pol'ana (szlovák-lengyel határ) - Pálenica - Zakopane és vissza útvonalon jár. Menetrend szerintem nincs, igény esetén közlekedik.
Kellemes és balesetmentes kirándulást kívánunk!
Mikulás
A rejtők nem vállalnak semmilyen felelősséget az adatok esetleges hibáiért valamint a túra során elszenvedett balesetekért! Mindenki saját felelősségére indul és kötelessége indulás előtt tájékozódni a túra útvonaláról és annak nehézségéről valamint a várható időjárási viszonyokról!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Tátra túránk első napján kerestük fel a Rysy-t g-tabe-vel. A láda adatlapján lévő képen látható sziklát könnyen megtaláltuk a leírás alapján. A függőleges hasadékban a ládát nem találtuk, átfürkésztük a szikla környékét is, de úgy tűnik, teljesen nyoma veszett. Kérjük a ládajelszó elfogadását a csatolt képek alapján.
bondi3-mal közösen hosszú-hétvégés tátrázást tartottunk. Ide is feljutottunk, de sajnos úgy tűnik, a láda eltűnt :-(
Részletek bondi3 logjában.
Kérlek fogadd el így a találatot! Köszönöm!
Az eddigi legemlékezetesebb helyen lévő geoláda találatom. Bár bevallom, a csúcsra felértem, de annyira fáradt voltam, hogy kettőnk közül csak barátnőm indult a láda keresésére, hálisten sikeres volt a találat. Addig én összeszedtem magam a csúcson, hihetetlen élmény volt az egész! Ha olvassa ezt, aki belerakta: a legeslegszuperebb geoládázós kincsem az a kis kötött kék-fehér ruhás/sapkás emberkefigura kabala, amit a ládából szerzett nekem barátnőm. Ezentúl minden túrámra el fogom vinni magammal:) (a bővebb szöveget később írom, azóta már elkísért 3 túrára is:) ) Köszi a rejtést! [Geoládák v4.0.2]
Kétszázadik találat méltó helyszíne lett a Rysy. A mászás maga is hatalmas élmény volt, lengyel oldalról érkeztünk a csúcsra. Kívánság szerint szerencsénk volt a idővel, fölfelé napsütés, minimális felhővel. Rövid örömködés, gyönyörködés után indultunk ládát keresni. A logok alapján benne volt a pakliban, hogy nincs a helyén. A sok szikla közül nehéz megtalálni, ami a képen van, ráadásul máshonnan került végül elő. Majdnem egy óra kooperációban elkövetett keresgélés után találtuk meg közösen a Quiche Herczeggel. Segítségképpen az utánunk érkezőknek, csatolva egy fotó arról, amit a ládát rejtő szikla lát. Talán így könnyebb lesz megtalálni. Lentről takarásban a láda, fentről viszont a rések között felfedezi a kesser szem. Köszönöm a rejtést!
[Geoládák v4.0.2]
Sajnos nem lett meg, pedig nagyon kerestem. Nagyon megköszönöm a kép alapján az elfogadást! Tátra Eszti, Füli, Boldi, Máté, Szivi, Matyimáté [Geoládák v4.0.2]
Egy szép napos októberi napon vágtunk neki a hegynek. Irtó nagy szerencsénk volt az időjárással, ahogy a képek is mutatják. Útközben rajzolódott ki, hogy a túra előtti napokban-hetekben lehullott sok csapadák, az itt hó formájában érkezett :) Ez egy kicsit megnehezítette az utat és a láda keresését is. A csúcsra felértünk, de a hóban nem találtam a ládát. Kérem a képek alapján elfogadni a megtalálást.
Köszönjük a rejtő segítségét, bővebben majd otthonl!
A Kriván meghódítása után egy gyors áttekintést végeztem az eddigi Tátrai kalandozásaink kapcsán. Meglepődve tapasztaltam, hogy ez ideig nem került élménybeszámoló a találatról, pedig talán ez volt a legizgalmasabb, legkalandosabb, - ha lehet különbséget tenni(nem lehet) - túránk a Tátrában. Csorba-tótól indultunk csodálatos időben a csúcshódításra. Könnyedén, lazán haladtunk a táj szépsége feledtette a nehézségeket. A tengerszemnél, még a láncos szakasz előtt, aztán váratlanul borzasztó fáradság nehezedett ránk, egy kis pihenőt tartottunk. Ekkorra már sötét átláthatatlan felhőbe burkolózott a csúcs. Így kezdtük el a láncos etapot ami egyáltalán nem volt veszélyesnek mondható. A menedékháznál egy újabb erőgyűjtés és utána a hajrá ami már csak egy ámokfutás volt. A látótávolság kb 5m, a meredek sziklafalon vakon kúsztál felfelé a többieket követve, kerülgetve a lefelé jövőket. Egyszer csak azt látod, hogy mindenki ül, nyugodtan pihen, nincs tovább. Előbb a csúcskövet keresed egy pár fotó kedvéért, de a kilátás zéró. Aztán a ládát kerestük de azt is reménytelenül. Telefonon kértünk segítséget a rejtőtől, aki azonnal elérhető volt. Köszönjük! Számunkra a Ryzy meghódítása felejthetetlen élmény! Akaraterőt, kitartást, bátorságot követel és ha teljesíted életed felejthetetlen részévé válik.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Nagyon sok volt a mugli, úgyhogy hasznos volt a rejtekhelyet takaró szikla. Második szlovák láda is megvan! [Geoládák v3.12.10]
Megtaláltam.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.7.14]
Ködös időben indultunk reggel, de mire felértünk a csúcsra ragyogóan sütött a nap.
Szép túra volt, zergékkel, ebéddel a menedékházban. A ládával minden rendben.
Szombat Évivel megmásztuk a Kapor-csúcsot, vasárnap pedig a Rysy-t is. Csodálatos a Magas-Tátra, örültünk, hogy egyből a TANAP nyitás és a határnyitás után ilyen jó körülmények közt tudtunk kalandozni erre. Részletek Évi logjában.
Erre a hétvégére nem sokat készültünk, a túra társaságunk csütörtökön kitalálta, hogy menjünk Kapor-csúcsot mászni, másnap pedig menjünk valami könnyed Szlovák paradicsomos kört. Péntek este 1000 csillagos szállást találtunk a Garam-forrásnál, ami nagyon hangulatos. Van pihenőhely - szaletta, ahogy a többiek mondják, és kis forrás ház is, ahova ötletes pici .com-os ládát is tettek (GC6PDFV).
Másnap reggel csodálatos időben felmentünk a Kapor-csúcsra, az út folyamán volt pár hófolt, amit sima túrabakanccsal gyorsan le lehetett küzdeni. Részletesebb logot írtam az élményről a GCKAPR - hoz. A Kapor túra után ettünk egy jót a Popradi-tónál a Horsky Hotel éttermében, nagyon jó ár-érték arányú az étel és a sör is (ez utóbbi 2 EUR, ételek 4-6 EUR között). Egy kicsit még sétáltunk a Szimbolikus temetőben, begyűjtöttük a GCSTPT 2. és 3. pontját.
Az estét a Rijo campingben töltöttük Stara Lesnán, ahol alig volt még vendég.
Vasárnap reggel túratársaink a Soliskora mentek fel, míg mi Totival fejünkbe vettük, ha már ennyire közel van a Rysy, csak meg kéne mászni.
Reggel leparkoltunk a Csorba-tói nagy parkolóban (5,5 EUR 24 órára), felpakoltuk a hágóvasakat, amiket kölcsön kaptunk hómacska helyett, elbúcsúztunk a többiektől és elindultunk a piros Magistrala úton, ahol épp futó verseny volt. Előtte még a Horsky Hotel éttermében megittunk egy lélekerősítő finom szüretlen sört.
A piros-kék elágazásnál a piroson tovább haladva csodás volt a sok hóolvadásból keletkezett patak, úgy döntöttünk, most már nem fordulunk vissza, mert a hőmérséklet és az ember mennyiség is sokkal kellemesebb lett. A Hunfalvy menedékházig eljutva volt pár hófolt, amit még bakancsban le lehetett küzdeni, de láttuk, hogy a menedékház után már nincs menekvés, fel kell venni a hágóvasakat - ebben nagyon könnyen és kényelmesen lehetett feljutni a nyeregig, és onnan már hó és hágóvas nélkül a csúcsra.
Akkora mázlink volt a tömeg hiányával, hogy a csúcson csak egy lengyel sráccal ismerkedtünk össze, aki a snowboardjával érkezett az északi oldalról.
Nagyon büszkék voltunk magunkra és örültünk, hogy hamar meglett a láda - nagyon ügyes rejtés és szuper állapotban van a láda.
Sajnos a .com-os láda nem lett meg a csúcson, mivel mindenki arra járkál, csak szemetet találtunk a kövek között.
Lefelé menet már nem volt szükség hágóvasra, hihetetlen gyorsan le lehetett érni bakancs-sítalppal és fenék-szánkóval. Megálltunk még egy kicsit a Hunfalvy menedékháznál megnézni a panoráma budit és a házban megtaláltuk a jellegzetes menedékház pecsétjét, amit belenyomtunk a papírtérképbe :)
Az útvonal ugyanaz volt, mint felfelé, leérve még megjavítottuk a GCSTPT 1. pontját, mert a házat újjáépítették, és megszűnt a kód.
Csodálatos élmény volt, köszönjük szépen!
Lengyelországi-Szlovákiai túrázásunk ötödik napján került sor a Tengerszem-csúcsra.Bár élek-halok a túrázásért, a többieknek már reggelinél mondtam, hogy én már nem vágok bele ilyen nagy túrába, majd a Poprádi-tónál megvárom őket.A tó előtt 4km-rel kellett leparkolnunk,ami nem lendített a lelkesedésemen.Öcsém/jeti-matterhorn/volt a túravezetőnk,mondta vagy megvárom őket a tónál/de nem egyhamar fognak visszaérni/, vagy felküzdöm magam legalább a menedékházig.Ez utóbbit választottam, bár sejtettem, hogy az sem karnyújtásnyira van.
A lenyűgöző látvány ellenére kb. ötször villant fel bennem,hogy innen már egy tapodtat sem tovább.(: Végül elértük a menedékházat és tudtam, ha nem megyek fel a csúcsra örökké bánni fogom.És ez így is lett volna!
Ezek után kedves Mikulás bocsáss meg,de a ládát már nem volt erőm keresni, így kérlek a képek alapján fogadd el a megtalálást.Előre is köszönöm!