Pár centis, fémhenger, mágnessel egy információs tábla belsejébe rejtve; bal alsó sarokban. Ha logolni is szeretnél, egy gyógyszeres dobozban található pótládában megteheted. (N 44° 50,891'--E 20° 24,599') Várfalban, 1.5 méter magasan.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Az egész emlékműdolog voltaképpen úgy kezdődött, hogy Thaly Kálmán történetíró, országgyűlési képviselő előrukkolt azzal a magasztos ötlettel, hogy építményekkel kellene megemlékezni a jeles évfordulóról. Meg is született az 1896. évi VIII. Törvénycikk, melynek első paragrafusában "a törvényhozás a honalapítás ezredik évfordulójának maradandó emlékekkel való megörökítése czéljából elhatározza, hogy a) Budapesten a városligetnek az Andrássy-út és a tó közötti részében a honalapító Árpádot és a nemzet egész történelmi múltját megörökítő emlékművet állit, b) az ország hét különböző pontján, nevezetesen: a munkácsi várhegyen, a nyitrai Zobor hegyen, a Morva vizének a Dunába torkolásánál emelkedő dévényi várhegyen, Pannonhalmán, a zimonyi várhegyen, Pusztaszeren és a brassói Czenk hegyen emlékoszlopokat emel, c) Budapesten a várban a Nagy-Boldogasszonyról elnevezett koronázási templom melletti Halászbástyán Szent István király lovas szobrát állítja fel, d) országos szépművészeti múzeumot létesít s annak gyűjteményei befogadására Budapesten alkalmas helyen megfelelő épületet emel, e) az ország különböző vidékein 400 új népiskolát állit fel." (idézet a törvénycikkből)
A Duna és a Száva összefolyásánál, a Hunyadiak lerombolt várának udvarán építették fel Zimony ezeréves emlékét. A vártoronyhoz hasonlító, 37 méter magasságú zimonyi emlék a legpompázatosabb valamennyi közül. A város legmagasabb pontján álló Hunyadi-vár falmaradványai között egy torony épült azon a helyen, ahol (állítólag) a jeles hadvezér 440 évvel korábban kolerafertőzés következtében elhunyt. A munka augusztus 5-én fejeződött be, s az ünnepi avatás szeptember 20-án zajlott le. Nagy ünnepség lehetett, minden zimonyi templomban ünnepi misét celebráltak. Valamennyi emlékmű tervének elkészítésével Berczik Gyula (1853-1933) műépítészt, műszaki tanácsost bízta meg. A 36 méter magas donjon-szerű építmény két oldaltornya között oroszlánok őrizték Hungária ülő alakos szobrát, a mögötte magasló főtorony tetején kiterjesztett szárnyú bronzból készült turul vigyázta a vidéket. A kőszobrok Róna József alkotásai, míg a 4,5 méteres fesztávolságú turul - a munkácsi párja - Bezerédy Gyula munkája volt. Az épület falfelületét zománcozott tégla borította, rajta színdús majolika címerpajzsokkal, kovácsoltvas díszítéssel. Felavatását követően, a köztudatban Hunyadi-toronyként, mint a törökverő hadvezér halálának helyét jelölő emlékmű vált ismertté. A megszálló szerb csapatok a tornyot megfosztották minden díszétől, nemcsak a szobrokat távolították el, de idővel a többi díszítőelemet és faragványt is eltüntették.
Manapság a tornyot , és környezetét - melyet "Gardos tower", vagy "Kula Sibinjanin Janka" néven ismernek - felújítják.
S hogy mi lett a többi emlékmű sorsa? Szerintem kitalálható. A Trianon által elszakított területeken lévő emlékművek nyomtalanul eltűntek, vagy pusztán a romjaik utalnak rájuk. Mára csak a Belgrád külvárosának számító Zimonyban lévő Hunyadi-mauzóleummá nyilvánított emlékmű maradt fenn, s a munkácsi emléket állították vissza 2008-ban. A mai Magyarország területén állók általában jó állapotban érték meg napjainkat.
Megközelítése: Zimony Belgrád központjától 5 km-re északnyugatra, a Duna jobb partján fekszik; közigazgatásilag a főváros része. Az openmaps nem túl gazdag térképileg Szerbiából, de a Hunyadi-torony szerepel benne. Parkolót a toronnyal szemben találsz. Szerencsés esetben hétvégenként akár be is mehetsz a toronyba; belépő 200 dínár.
A pójelszót - amibe logolhatsz- megtalálod: N 44° 50,891' E 20° 24,599' 115 m [GCZim+információ]
(A leírást és a fotókat 19izsi73 készítette, melyen az új rejtésnek megfelelően változtattam, néhány kisebb gépelési hibával együtt.)
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Érdekes hely, köszönjük a rejtést. Autóval nagyon nem egyszerű mozogni erre, az utcákban minkét oldalon végig álltak az autók. A helyet nagyon sokan látogatják. Ha kicsit vársz, felszabadul egy parkolóhely. Sajnos a ládát nem találtam. A falnál keresgéltem, de ott nem találtam. A táblánál azonban ült egy bácsi, őt nem akartam megkérni, hogy menjen odébb. Ezért kérem a kép alapján az elfogadást.
Eseménydús, izgalmas, burek burkolós, csevap és pljeskavica kajálós, hőségben elolvadós, majd záporban rommá ázós, magyar emlékeket felkeresős, helyi érdekes helyeket megcsodálós, három országot érintő, egy hetes remek kirándulást tettünk Fidorkával.
A tegnapi városi séta után ide már autóval jöttünk. Klassz hely, kár, hogy a helyi leírásokból sehol nem derül ki, hogy milyen céllal is épült ez a torony. A történelem elhallgatása itt is divatos ... A mágneses rejtés rendben a helyén.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Balkáni körutazásunk utolsó pontja. A Duna partja meglepően felkapott ezen a részen. köszönjük, hogy megmutattad a helyet. fiola picit be volt ázva, és elkezdett a kupak rozsdásodni. vizet kiöntöttem. a jelszó tökéletes állapotban van.
Megtaláltam. Köszönöm a lehetőséget.
Mára szerbiai ládázást terveztem és ez volt a kör 9. ládája. GCIRIS után gondolkodtam, hogy eljöjjek-e Belgrádba, de úgy voltam vele, hogy ha ma nem, akkor ki tudja mikor járnék a környéken újra és legfeljebb hazafelé, már Magyarországhoz közelebb hagyok ki inkább ládákat, azokhoz hamarabb visszajutok később. A városba érve elég nagy forgalom és dugó fogadott, így kezdtem megbánni, hogy erre vesztegettem a drága időmet. Végül a ládától pár száz méterre nem bírtam tovább, leparkoltam és a csomagtartóból kivettem a biciklimet és azzal indultam tovább. Jó döntés volt, mert a környék egy közeli útfelújítás miatt teljesne be volt állva. A láda a fém tábláról gyorsan előkerült és tekertem tovább GCNDFV felé.
Megtaláltam. Köszönöm! Megtaláltam. Köszönöm! Tegnap délután törölték a járatunkat Podgoricában, legközelebb szombaton lesz, de már nincs hely. Így este 8-kor nekiindultunk vonattal Belgrádba majd reggel 7-kor megérkeztünk. Városnézés, ládák keresése hogy legalább valami jó is legyen a dologban. Még sosem jártunk Belgrádban és enélkül nem tudom, mikor jutottam volna el. Délután 16:30-tól éjfélig Flixbus Pestre. Így lesz az 2 órás repülőútból másfél napos kaland.
Ez a hely nagyon régen bakancslistás volt - ma jött el a napja egy frissítő megálló helyszíneként! Már a megközelítés is kissé kalandos volt, de annál nagyobb örömmel vettük az épület állapotát, a kilátást, a tájékoztató szövegeket - és persze a ládát is :)
Köszönjük a lehetőséget, szép emlék!