Elhelyezés időpontja: 2012.05.29 00:00
Megjelenés időpontja: 2012.06.22 11:17
Utolsó lényeges változás: 2017.08.30 11:27
Utolsó változás: 2019.10.06 11:40
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: halindaattila >> skiccpausz
Felhasználó: skiccpausz Nehézség / Terep: 1.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 150 m
Megtalálások száma: 261 + 3 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
A láda a kamionfordulónál, az utolsó villanyoszlop alatt található. Kérlek jól rejtsd vissza!
Pótjelszó a jobboldali csörlő tetőlemezének alsó felén van.
A ládába TravelBug NEM helyezhető.
Megközelítése
Sárospataktól néhány kilométerre, délre van nem a 37. számú elkerülő út, hanem a régi alsórendű úton Bodroghalász és Bodrogolaszi között.
Az autót itt érdemes hagyni: N 48° 17,593' E 21° 32,954' 104 m [GCNVKH+parkolo] Az uszályrakodó előtti területen akár több autó is egyszerre gond nélkül tud parkolni, hisz régen teherautók várakoztak itt az uszályokra.
VIGYÁZAT!
ANNAK ELLENÉRE, HOGY A HÍD BIZTOS NEM SZAKAD LE EGY HALANDÓ EMBERTŐL, ILLETVE A HELYIEK SZÍVBAJ NÉLKÜL KÖZLEKEDNEK RAJTA, NEM EGY ÉLETBIZTOSÍTÁS. KÉRLEK ENNEK TUDATÁBAN FESZEGESSÉTEK A JÓZAN ÉSZ HATÁRAIT. ILLETVE, VAN TILTÓ TÁBLA IS!!!
Bodrog vasúti híd
Sárospataktól néhány kilométerre, délre Sárazsadány felé található a Bodrog felett az egykori hegyközi vasút egyik monumentális maradványa. Az 1980-ban megszüntetett hegyközi keskeny nyomközű vasút hídja, 32 éve magára hagyott. Ennek ellenére vasszerkezetét tekintve bámulatosan jó állapotban lévő vasúti híd. A műtárgy ugyan jó összeköttetést jelent a két part között, sem kerékpáros, sem gyalogos átkelőnek nem alakították át, ROMHÍD. A talpfák egy részét a környékbeliek használták el tűzifának. A kátránnyal tartósított fa jól ég, mert nagy a fűtőértéke, a védőkorlátokat is lefűrészelték azért meg sokat adhattak a hulladék gyűjtőben!
A Bodrog folyó partján hajórakodó és kikötési lehetőség is van, (Vízi úton érkezők is nyugodtan felkereshetik a ládát) vagyis a vasúti szállítás e hídnál biztosított összeköttetést a vízi szállítással, kitűnően példázva a korabeli közlekedési és szállítási megoldások logikus szimbiózisát.
A hídon keskeny nyomtávú gőzmozdonyok közlekedtek. Nyomtáv szélesség 760 mm, a vasúti pálya teljes hossza 55,2 km volt. A teljes nyomvonal hossza fokozatosan több kisebb szakasz összeépítéséből jött létre, Nyíregyháza - Füzérkomlós között.
Hegyközi Kisvasút története
1913-ban adták át a Bodrogközi Gazdasági Vasút által épített Cigánd-Királyhelmec közti pályát, melyet hamarosan Sárospatakig hosszabbítottak, majd Sárospatak elágazástól Kenézlőig vitték egy szárnyvonalon. 1920-ban a trianoni békeszerződéssel elcsatolták Királyhelmecet, a vonal végállomása Zemplénagárd lett. Ugyancsak a békeszerződés hátrányos következményeként nagyon nehéz helyzetbe került a Hegyköz (Sátoraljaújhely térsége). Így aztán itt is tervek születtek a kisvasúti hálózat bővítésére. Legelőször 1924-ben a Sátoraljaújhely-Pálháza közti szakasz épült meg, az év végéig Pálházától Füzérkomlósig nyúlt meg a vonal. A két vonal 1927-ben összeépült, és létrejött Magyarország leghosszabb összefüggő kisvasúti hálózata. Ennek legfontosabb lépéseként 1930-ban felépült a Balsai Tisza-híd, minek következtében Kenézlő és Balsa között is közvetlen vasúti összeköttetés jött létre. Balsán pedig a Nyírvidéki Kisvasút hálózatához kapcsolták a vonalat. 1938-ban Királyhelmec ismét Magyarországhoz került, a pályát visszaépítették. Ezt 1944-ben, a háború végének közeledtével ismét felszámolták. 1944 végén a németek felrobbantották a balsai hidat, a közvetlen vasúti összeköttetés megszűnt. A híd soha nem épült újjá, napjainkban is csak a romjai vannak meg, a kapcsolatot a közelmúltig komppal biztosították. 1949-ben államosították a vonalakat, a félbeszakadt vonalrészeken (Kenézlő és Zemplénagárd) hurokvágánnyal fordították meg a vonatokat. 1964-ben megszűnt a gőzvontatás, helyette Mk48 és Mk45 mozdonyok közlekedtek. A vasút ekkorra már kiemelkedő szerepet töltött be az itt élők életében. Jelentős volt mind a személy-, mind a teherforgalom, és a vasút is számos munkalehetőséget biztosított. A kisvasút végzetét az 1968-as közlekedéspolitikai koncepció jelentette. 1976. december 31-én megszüntették az Elágazás-Zemplénagárd közti vonalat. 1980. november 29-én a megmaradt vonalhálózatot is felszámolták. Pár nappal később nekiláttak a vágányok felszedésének. A vasút teljes hálózatát felszedték, de a MÁV tulajdonában lévő Hegyközi Kisvasúthoz korábban csatlakozó Pálházi Állami Erdei Vasúton csak üzemszünetet rendeltek el, majd a turizmus szolgálatában 1989-től kezdődően felújították. Érdekesség, hogy 1996-ban ezt az erdei vasutat meghosszabbították Pálháza iparteleptől Pálházáig, méghozzá a Hegyközi Kisvasút töltésén. Ez a szakasz sosem volt az erdei vasút tulajdona, így gyakorlatilag a Hegyközi Kisvasút egy rövid szakasza épült újra. Így jelenleg a kisvasútból a Pálháza-Pálháza ipartelep közti szakasz van használatban, de már csak idegenforgalmi jelleggel, az erdei vasút részeként. Ezen kívül még néhány műtárgy (Bodrog-híd) és nyomvonal-maradványok emlékeztetnek az egykori kisvasútra.
2017.08.17.
A ládát örökbefogadtam. Telepítettem új ládát és van új pótjelszó is. Meglátjuk, hogy mennyire életképes a hagyományos rejtés:)
(Korábbi koo.-k: N 48° 17,618' E 21° 33,001')
skiccpausz
2017.08.08.
A jelszó megkopott, a találatokat a logbíró fogadja el, a rejtő se e-mail-ben, se telefonon nem elérhető, ezért adoptálhatóvá teszem. Jó lenne újra egy hagyományos + időtálló pótjelszó. [Admin(Fazék)]
2014.06.05.
Jelszó karbantartás!
2014.01.02.
A láda ismételten végleg eltűnt! :-( Ez időtől már csak virtuálisként kereshető!
2013.03.30.
A láda ismét eltűnt! Pótolva!
2012.08.15.
A ládát széttörték és elvitték. Pótolva!
2012.05.29.
A láda kihelyezve. Eredeti rejtő: halindaattila
Állapot: kereshető
Értékelés:
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület?
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni?
+
különleges látványosság, helyszín?
-
speciális koordináta-érték vagy magasság?
+
vízpart, tó/folyó, forrás van-e a környéken?
-
település belterületén van a láda?
-
van-e a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület?
-
nyugodtan ajánlanád-e télen, hóban is (megtalálható-e)?
+
ajánlanád-e a környéket nyáron a legnagyobb kánikulában is?
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van-e a láda (a környékhez képest)?
+
megközelíthető-e járművel néhány száz méteren belül?
+
a javasolt kiindulóponttól elérhető-e fél órán belül?
-
babakocsit toló család induljon-e a láda keresésére?
-
kisgyermekkel, nagyszülőkkel is elérhető helyen van?
+
igénybe veszi-e a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos)?
-
a láda megszerzéséhez kell-e sziklát mászni (gyerek a nyakban kizárt)?
-
sötétben ajánlanád a láda felkeresését?
-
jellemző-e GPS-t valószínűleg zavaró sűrű erdő, magas sziklafal?
-
szokatlan méretű/alakú-e a láda (az ajándékok miatt fontos)?
+
el tudok-e menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyhatom)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v2.2.5]
Tokaj és (tágabb) környéke kirándulás 15/5.
Sátoraljaújhely felé haladva útba ejtettük. A láda rendben.
Kár ezért a helyért, most is érződik milyen fontos útvonal lehetett valamikor a Hegyközi kisvasút. A híd elvileg nem lenne ma sem használhatatlan, kár hogy nincs már rá szükség.
Érdekesség, hogy Sátoraljaújhelyi belvárosi sétánk során éppen elhaladtunk az mellett az épület mellett, mely egykor a Hegyközi kisvasút Sátoraljaújhelyi állomása volt. (a mai sétáló utcában van)
Kis fantáziával elképzelhető, hogy hajdanán milyen is lehetett a folyóra és a környezetére épült közlekedés és áruszállítás. Kiábrándítóak azonban az állapot, ami a környéket uralja. Rengeteg a szemét és a szétdobált lom. Kár érte...
A láda és a pótjelszó is rendben van, ami a jelenlegi tulajdonos igényességét nézve egyáltalán nem meglepő. :) Nagy kár, hogy mind az odavezető út, mind a híd (és az uszályrakodó) elhanyagolt és veszélyes állapotban van. Ebből nemigen lesz már valaha is kisvasút. :(
14-15 éve olvastam először erről a kisvasúti hídról, s azóta terveztem, hogy megnézem. Jártam pedig azóta a környéken, nem is egyszer, de erre valahogy sose maradt idő. Volt pár szabad órám Patakon, így végre eljutottam ide is. S ha már láda is van mellette, hát azt is megkerestem.
Köszönöm a rejtést!
A hosszú hétvégén, mielőtt haza indultunk volna még futottam egyet és eszembe jutott, hogy van itt a környéken egy láda. A feleségem messengeren küldött instrukciókat, mivel a net nem jött be, így csak a hidat és a pót jelszót találtam meg, nameg egy rakás szemetet. Sajna így a környezet 1-es. Küldöm a hulladékvadászoknak a képeimet.
A Botkő gejzír felől érkeztünk, a földúton láttunk fácánt, nyulat és még egy rókát is. A híd pazar, állapota igen elhanyagolt. A láda környéke sajnos nagyon szemetes.