Megye/ország: Pest
Elhelyezés időpontja: 2012.06.20 11:00
Megjelenés időpontja: 2012.07.06 23:34
Utolsó lényeges változás: 2019.03.17 22:08
Utolsó változás: 2019.03.18 20:37
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Attibati, Kofola Bt.
Ládagazda: Attibati Nehézség / Terep: 2.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 7500 m
Megtalálások száma: 578 + 3 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.9 megtalálás hetente
A négy füles, 10*15*5 cm műanyag doboz a gerinctől néhány méterre, szikla alatt rejtőzik.
Megközelítés
Ajánlott parkoló Királyréten a N 47° 53,709' E 18° 58,715' 255 m [GCAnt+parkoló] pontnál lévő nagy parkolóban. A parkoló fizetős! A parkolóőrök általában 8 óra körül érkeznek. Ha előbb jössz, akkor kifelé már nem szoktak jegyet kérni. (De ne erre alapozz!)
Ha nagyon profán módon fogalmazzuk meg, akkor ez "csak" egy újabb klassz kilátóhely a Magas-Börzsöny főgerincének Ny-i részén. Ha kicsit szakmaibb szemmel nézünk körül, akkor a környék SzB-ládasorozat tagjainak mondani/mutatni valójával szorosan összefügg ennek a helynek a szerepe is. Itt a periglaciális felszínformálás egy másik formakincsét figyelhetjük meg, ha kicsit tovább megyünk É felé, a P háromszög jelzés irányába. Itt a faggyal történő aprózódás - a legfontosabb periglaciális felszínformáló folyamat - egyik "termékét", a kőtengert nézhetjük meg. A felszínformálás mozgatórugója a kőzetrésekbe hatoló víz jéggé fagyása. Ha ez sokszor ismétlődik meg, a megrepesztett kőzetek szétesnek. A szétfagyás oka tehát a fagyváltozékonyság. Ez annál hatékonyabb, minél gyakoribb a fagypont körüli hőmérséklet-ingadozás, az ún. regeláció (a fagyás és a felengedés váltakozása). Ebből jól következik, hogy a folyamat az átmeneti évszakokban érvényesül leginkább. A befolyásoló tényezők között szerepel a kőzetek szövete, szerkezete, pórustérfogata, víztartalma és főképpen ásványi összetétele. Ezek határozzák meg a kőzetek függőleges (oszlopos elválás) és vízszintes (a padok vastagsága) tagoltságát.
Ezen a helyen a 16-14 millió évvel ezelőtti hatalmas rétegvulkáni működés során felszínre kerülő (főként) andezit-lávakőzetek aprózódásából létrejött kőtengert láthatunk. Anyaguk durva, jobbára szögletes, különböző nagyságú lényegében helyben maradt törmelék (periglaciális elúvium) a kőtömböktől a murváig, erősen függve a kőzet anyagától. (A nemzetközi szakirodalom majd' minden, a felszínt nagyjából összefüggően beborító durva törmeléket - ideértve a lejtőn lefelé vándorlóakat is - kőtengernek tekint. De számunkra jobb, ha mi csak a helyben maradottakat nevezzük így.) A kőtenger a kifagyás hatására helyben is továbbaprózódik, s ezért lassan nő az egyre kisebb törmelékdarabok aránya. Így a fiatal kőtengerek (a kőzettől függően) zömében éles tömbökből állnak, míg az idősebbek annál jobban aprózódottak. Az idősebb tömbök gyakran saját törmelékükbe ágyazódnak be, s abból állnak ki.
A kőtengerek geomorfológiai jelentősége
+ A periglaciális üledékek összes frakciómérete megtalálható bennük, ezáltal kiinduló forrása és elsődleges táplálója az ily' módon létrejött genetikailag összefüggő gazdag sorozatnak.
+ Mint feltűnő morfológiai (felszínalaktani) képződmények periglaciális külsőt kölcsönöznek az általuk borított felszíneknek, még a harmadidőszaki elegyengetetteknek is. A legjobb bizonyítéka, hogy ezek hívták fel a figyelmet a periglaciális képződményekre, s a hazai középhegységekben is ezekre alapozva indultak meg a kutatások.
+ Jelentősen befolyásolják a nagyformák fejlődését is. Mert a sík felszíneken nagyjából helyben maradnak, ezáltal védik (valósággal konzerválják) az alattuk lévő felületet, mivel a kőtengerképződés ritkán hatol 4-5 méternél mélyebbre.
[Irodalom: Általános természetföldrajz (szerk. Borsy Z.) - Nemzeti tankönyvkiadó, 1992;
Juhász Árpád: Évmilliók emlékei - Gondolat, 1987]'
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Szülinaposunk ajándéka egy jó kis geoládázós hétvége. A cél az utolsó magassági láda. Kemencéről a zöld sávon mentünk fel, majd egy kicsit tovább a piros háromszögön. A kilátónál egy picit eleredt az eső, de 5 perc múlva elállt. Megmásztuk a lépcsőket, és fent ebédeltünk, élvezve közben az elénk táruló látványt :). Lefelé a piroson egy kis kitérő és a kék háromszögön (kissé meredek volt), majd Csarna-völgyön jöttünk le. Ha nem számoltuk el, 18 patakátkelést kellett megoldani. Nekem tetszett az útkeresés, igaz többször a kisvasút még meglévő hídjait használtuk. Hosszúra nyúlt a túra, kilométerben és időben is, de nagyon változatos volt. Kellemes időt fogtunk ki, az előző napi eső ellenére nem volt nagy sár, és szerencsére nem volt nagy meleg sem. 15 ládát találtunk, amit lehetett a mai napból kihoztuk. Élményekben gazdag túra sikeredett, alaposan elfáradtunk.
Nem voltam biztos benne, hogy a mai OKT szakasz közben mihez is lesz erőnk kitérni, így ez is kérdéses volt, de ez egyáltalán nem sok táv és szint, szerencsére nem is maradt ki, megérte.
A Nagy Hideg hegy felé menet tettem egy kis kitérőt. Megérte a kilátás! A láda rendben megvolt. A koordináta pontos! Innen vissza az OKT-ra.
Levadásztam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.8]