WAP
A láda (20cm x 12cm átmérőjű táplálék kiegészítős doboz) templom északi oldalánál, a kétlábú villanyoszlop (162-es) északi lábánál. A logfüzetben QR kód is van!
Tartalék jelszó a lépcsőfordulónál vas csőben rejtve (QR kód is van)
N46,6630542° ( N46 39,783°)
E18,8782915° ( E18 52,697°)

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Megközelítés
Gépjárművel: Itt érdemes megállni
majd a nyugatra található lépcsőn felmenni.
Kerékpárral:A Hegy utcán
feltekerni, utolsó ház után balra
innen földút, következő kereszteződésnél balra
és itt megint balra
. Ha valakinek problémát okoz a kerülő, a lépcső mellett fel lehet tolni a kerékpárt egy darabig.
A templom története
A falu feletti dombon kiképzett teraszon szabadon álló, hosszú lépcsősoron át megközelíthető, egyhajós templom. A terasz alatt kápolna felülvilágítós bejárattal. A templom timpanonnal lezárt, piaszteres tagolású K-i homlokzatához D felől torony csatlakozik. A kőkeretes K-i kapu feletti vakolattáblában 1826-os évszám. A nyeregtetővel fedett hajónál keskenyebb, ívesen záródó szentély D-i oldalán sekrestye. A hajóban cseh-süveg boltozat, a szentélyben félkupola. A hajó bejárati oldalán karzat. A berendezés 19. századi, részben építéskori. Építtette a Királyi Egyetemi Alap (építész: Tallherr József ?; kivitelező: Fichtner János). 1856-ban tűzvész pusztította. 1890-ben tornyát le kellett bontani, az új torony 1928-ban épült. Felújítva: 1974, 1995-1996.
Nagyon impozáns látvány a dombon álló, egytornyú templom. A régi, középen álló tornyát le kellett bontani, mert dőlni kezdett. Két tornyot terveztek, de pénz hiányában csak az egyik épült meg.
" ... 1821. évben került ismét szóba az építés. az 1787-es tervet eleve elvetették. Új terv készült, de az sem felelt meg építési szempontból. A sok huzavona miatt az építés késett, pedig a lélekszám ekkor már meghaladta az 1. 000. főt. A kápolna annyira romlott, hogy már az összedőlés fenyegette. A plébános hiába sürgette az építést - latin nyelvű levélben - a válasz mindig az volt: anyagi okok miatt nem lehet megkezdeni. Végül a pécsi püspök lépett közbe és azzal fenyegetőzött, hogy az összedőlés küszöbén álló kápolnába nem engedélyezi az istentiszteletet. Ez végre hatott. Az új építési terv 1255,- forintba került. Ezt terjesztette fel Szvoboda, az Építési Bizottság igazgatója, mely terv ugyan 1225,- forinttal drágább, de mégis ezt fogadták el. II. Ferenc császár ezt az építést fogadta el, jóváhagyta és elrendelte. A kivitelezést Fichtner János pécsváradi uradalmi kőműves mester kapta meg, aki a környéken már több templomot épített.
A templomot Egyed Antal paksi plébános szentelte fel 1826. november 5- én, Szent Imre herceg ünnepén. Főpatrónusa Szent Imre, védőszentjei még Szent Erzsébet és Árpádházi Szent Margit, csupa magyar szentek. Sokan nem értették, hogy a német származású községnek csupán magyar, és kizárólag magyarok a védőszentjei. Nincs igazuk, ugyanis szabály volt, hogy ha új templomot építenek valahol a régi helyén vagy közelében, az új templom a régi templom védőszentjeit kapja meg. Ez a tény is bizonyítja, hogy Kömlődnek már az 1300-as években is volt temploma, és hogy magyarok lakták.
A templom a hegyoldalon épült. 48 méter magas tornya a földszinttől már messziről magára vonta az emberek figyelmét. Haaz Mihály püspök dunai hajóútja során erre járva emlékkönyvében fenségesnek nevezi a templomot, és elismerően nyilatkozik róla. A talajnedvesség miatt a templom állaga idő előtt romlani kezdett. Az oltár, a szószék vetemedett, az oltárkép (Szent Imre, Wagner V. műve, 300 frt.) penészedésnek indult, a falakról lemállott a vakolat és megrepedeztek. Azóta is folyamatos restaurálásra szorul. 1856-ban a tűzvésznek, mely a község felét felégette, a templom is áldozatául esett. 1890-ben a templomtorony súlya miatt a templom roskadozni kezdett. Komoly katasztrófa veszélye állt fen a falak nagy repedései miatt. Ezért 1896-ban a tornyot lebontották. A templomot keresztbe fektetett vaspántokkal mentették meg az összeomlástól. 1896 óta a templom három évtizeden át torony nélkül állott. A környékbeli lakosok gúnyolva a kömlődieket torony-nélkülinek nevezték.
1929-ben Klebelsberg Kuno kultuszminiszter személyes látogatásának függvényeképpen a vallásalap egy 29 méter magas tornyot építtetett a templom mellé. Eddig ugyanis csak egy hatalmas kereszt állt a templom oromzatán három évtizeden át és csak ez jelezte a rendeltetését. Eredeti alacsony reneszánsz oltárát, melynél a kiemelkedett oltár mögött állt két reneszánsz oszlopfő, 1907-ben egy magas oltár váltotta fel. Azóta e templomnak ez a két díszoszlopa észrevétlenül húzódik meg az oltártól eltakarva. Ugyanebben az évben történt meg a szentély kifestése is. "
Forrás: muemlekem.hu
Elérhetőség
Plébánia: +3675310489 (ha meg akarod nézni 8-16-ig hívhatod).
Facebook: Szent Imre Plébánia Dunakömlőd
Szentmise: Vasárnaponként 11-12-ig
Szent Imre napi búcsú november 5. utáni vasárnap
Schilling Rogér emlékmű
Bővebb info: Schilling Rogér élete
Dunakömlődröl bővebben
wikipedia http://www.dunakomlodi-halaszcsarda.hu/