Elhelyezés időpontja: 2002.08.25 16:30
Utolsó lényeges változás: 2010.11.08 21:44
Utolsó változás: 2018.08.13 18:04
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Gyombi (adoptálva: mTibi&oZ rejtőktől)
Felhasználó: Gyombi Nehézség / Terep: 2.0 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 700 m
Megtalálások száma: 568 + 9 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
WAP: Hétvégén és ünnepnapokon a parkolóból könnyű séta, egyéb időben gyalogos és kerékpáros célpont a Cserhát eldugott bugyrában, szép kilátással és érdekes kilátóval. A láda 18x12 cm-es henger, bokor tövében keresd.
A kilátóról:
1920 körül építtette Pappenheim Szigfrid erdőtulajdonos gróf feleségének, német minta és tervek alapján. Szűk két évtizedig használták az emeleti részt vadászatok alkalmával, az alsó szinten egészen az 1950-es évekig erdészcsalád lakott. A lakatlan torony állapota lassan, de biztosan romlott, egészen a 2001-es felújításáig. Azóta az újraépíttető erdőgazdaság kilátóként üzemelteti a helyet hétvégenként, a távolabbi tervek között szálláshely és erdei iskola is szerepel hasznosításra.
Megközelítés:
Autóval csak hétvégén és ünnepnapokon 9 és 17 óra között aszfaltúton a Szandaváralja-Terény közötti útról Kiskérpuszta érintésével, vagy Bokor falu felől közelíthető meg a kilátó parkolója N 47° 54,904' E 19° 29,662' 436 m [GCSBER+Parkoló], ahonnan kellemes sétával érhető el a kilátó és a láda.
Egyéb időpontokban csak kerékpárral és gyalogosan közelíthető meg a láda, több irányból.
A kilátó nyitva tartása:
Hétvégén elvileg 10 és 16 óra között, a belépő 250 HUF.
Eredeti leírás:
WAP verzió:
A cache a kilátótól induló tanösvényen kb. 100 m haladva, a gerinc végén egy tisztás melletti bozótosban található. Különös ismertetőjel: a jobboldali domboldalon lefelé tekintve az első nagyobb szikla melletti bokor aljában található a kék fedelű doboz, mely a jelszót és az ajándékokat rejti.
---------------
A hely igazi titkos turista látványosság.
A Cserhát legszebb kilátója, amelyről nem tud senki. Hiába vezet oda aszfaltút, autóval rajta közlekedni tilos. A helyet nem jelzik táblák, térképeken nem szerepel. Valaki mindent megtett azért, hogy a szépen felújított Sasbérc kilátót ne rongálják holmi vendégek. Az illető azonban nem számolt a geocaching mozgalom erejével :-)
De félre a tréfával. Sas bércet tavaly látogattuk meg először, a térképen jelzett, ígéretesnek hangzó vadászház rom helyét keresve a dzsungelben. Keresésünk eredménye megfelelt a várakozásoknak, néhány romos falmaradvány, gyomok, némi giz-gaz emlékeztetett az 1920 körül Gróf Pappenheim Szigfrid felesége által emelt kilátó és vadászház egykori dicső múltjára. Ám egy évvel később legnagyobb meglepetésünkre a az egykori kilátó felébredt csipkerózsika álmából. Gyönyőrűen, néhai állapotának megfelelően felújítva várja a vendégeket, amit csak kismértékben nehezít, hogy az odavezető erdészeti út használata - legalábbis a táblák tanúsága szerint - tilos. A gyakorlatban azért a bátrabbak megpróbálkozhatnak az autós megközelítéssel is, valós fizikai akadályt (sorompó) ugyanis nem képeztek az erdő éber őrei. Természetközelibb megközelítést ígér a Bujákról induló erdei tanösvény, de a legélvezetesebb a kerékpáros útvonal akár Bujákról, akár Szanda felől a már említett erdészeti úton. (Az utat csak a turistatérképek jelzik). A kilátóhoz a beton erdészeti útról vezet egy murvás leágazás, kis sorompóval, valamint egy nyitvatartási időt bemutató fecnivel díszítve (normális jelzés, felirat, netán tábla persze egy darab se!).
A kilátóból csodálatos körpanoráma nyílik a Cserhát dombjaira, szép időben a Mátra biztosan, de akár a Tátra körvonalai is látszanak :-) (Bocs, ezt nem bírtam kihagyni, hiszen minden magyarországi kilátót ezzel reklámoznak, nekem sajnos eddig csak Poprádról sikerült megpillantanom eme hegységet).
A kilátó meglehetősen szűkös nyitvatartási idővel rendelkezik, csak hétvégén 10-17 között látogatható, 250 Ft-os (gyerekeknek, nyugdíjasoknak 100 Ft) belépti díj ellenében.
Még egy jó tanács a környéken túrázóknak: a Cserhát amúgy nem túl számos turista útvonalait meglehetősen kikezdte az idő vasfoga (és a karbantartás hiánya), így abszolválásukat a kaland- és túlélőtúrák iránt fogékonyaknak ajánlanám leginkább. Különösen a közelben húzódó zöld jelzés fogott ki az egyébként sokat megért hegyi kerékpárjainkon. Újonnan született kis tavak, mocsár, láp, végtelen mennyiségű csalán és szúnyog, valamint 5 km-ként egy darab jelzés tette érdekfeszítővé cache elhelyező kerékpártúránkat.
(by mTibi)
Ládatörténelem:
2002.08.30.: Az első megtaláló: Mihul
2003.06.05.: A láda áthelyezése, új rejtekhely
2006.09.24.: A láda századik megtalálása: Elf
2007.08.25.: Öt éves a láda! (ezalatt 145 megtalálással büszkélkedhet)
2008.06.28.: A láda kétszázadik megtalálása: Kötelek
2008.09.19.: Adoptálás OcsaiZ rejtőtől, köszönet a létrehozásért és az eddigi munkáért!
2010.10.28.: Ládakarbantartás: ládacsere, új ajándékok
2011.03.20.: A láda háromszázadik megtalálása (zöldfülű)
Állapot: kereshető
Értékelés:
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület?
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni?
+
különleges látványosság, helyszín?
-
speciális koordináta-érték vagy magasság?
-
vízpart, tó/folyó, forrás van-e a környéken?
-
település belterületén van a láda?
-
van-e a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület?
+
nyugodtan ajánlanád-e télen, hóban is (megtalálható-e)?
+
ajánlanád-e a környéket nyáron a legnagyobb kánikulában is?
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van-e a láda (a környékhez képest)?
+
megközelíthető-e járművel néhány száz méteren belül?
+
a javasolt kiindulóponttól elérhető-e fél órán belül?
-
babakocsit toló család induljon-e a láda keresésére?
+
kisgyermekkel, nagyszülőkkel is elérhető helyen van?
+
igénybe veszi-e a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos)?
-
a láda megszerzéséhez kell-e sziklát mászni (gyerek a nyakban kizárt)?
+
sötétben ajánlanád a láda felkeresését?
-
jellemző-e GPS-t valószínűleg zavaró sűrű erdő, magas sziklafal?
-
szokatlan méretű/alakú-e a láda (az ajándékok miatt fontos)?
+
el tudok-e menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyhatom)?