A Vízlépcső
Tiszalök legjellemzőbb építménye a vízlépcső, melyet 1937-1959 között építettek meg, több lépésben. A Tiszalöki Vízlépcső a Tisza szabályozásának során megépítettt első jelentős méretu műtárgy. A duzzasztó 7 méteres vízszintemelése teszi lehetővé a Keleti-főcsatorna vizének továbbjutását. (Csoportok számára megtekinthető előzetes bejelentkezés alapján Tel.: 42/278-233.)
Tiszalöki kényszermunkatábor
1950-1953: a 'népi demokrácia' külföldi állampolgárok fogvatartására szervezett munkatábora.
Az 1937-ben megkezdett, de a II. vh. miatt abbahagyott 'Tisza I. vízlépcső' duzzasztóművének építésére szervezték, hogy megelőzzék az évente ismétlődő árvizeket.
1950: a beszolgáltatásokat nem teljesítő 'kulákokkal' kezdték a munkákat.
1953: 1182 főt dolgoztattak; 230 kapitalista ország, 940 a 'béketábor' országainak állampolgára volt. Többségük a szovjet hadifogságból hazaengedett sváb honvéd, akiknek családtagjait a potsdami értekezlet előírásai alapján kitelepítették Mo-ról. A 940 fő nagyrészt az utódállamokból származó m., többségük 'osztályellenség', főként az 1945ben föloszlatott csendőrség v. tagja, ill. 1944-45: a SZU-ba hurcolt, Gulagról hazaengedett kényszermunkás.
1953. X. 4: a német foglyok gyűlése szabadonbocsátásukat követelte; este megpróbáltak kitörni a táborból, amit az ÁVH-s őrség gépfegyvertűzzel, 5 halott és 17 sebesült árán meghiúsított.
X. 15: letartóztatták a kitörést szervező Finn Ferencet és Huber Ferencet.
X. 17: a Bpi Hadbíróság 'izgatás, fogolyszökésre való felbujtás és hatósági közeg elleni erőszak' vádjával Finnt 6, Hubert 5 é. börtönre ítélték. A megmozdulás eredményeként
X. 23: távozhatott Magyarországról Nyugat-Németországba 97, Ausztriába 46 fogoly. A tiszalöki kényszermunkatábor egykori helyén a túlélők 1989-ben emlékoszlopot emeltek.
Arborétum
A festői szépségű folyó partján kikapcsolódási és szórakozási lehetőségek mellett a 27 ha-os 1200 növényfajjal kellemes kikapcsolódást és sétát kínál a Parkerdő (Arborétum) A vízi erőmu tulajdonában lévő terület, mely egyidős a szarvasi arborétummal, néhány órás vagy egynapos látogatásra fogad csoportokat. Kiépített tűzrakóhelyek kihasználásával fél napokat is eltölthetnek az arborétumban az idelátogatók.
Köszönjük. hogy a rejtéssel felkeltetted az érdeklődésünket a helyszín iránt.😁 [Geoládák v4.5.2]
Megint tanultam valamit. A Tiszalöki vízerőműnél lévő hatalmas szobrot Zsuzsi szobornak hívják. (Energia szobor) Egy szaladó alakot formál, kezében villámmal.
Az arborétumban rajtunk kívül senki nem volt, zavartalanul keresgélhettünk. A doboz tartóját nehezen tudtuk kinyitni, még nagyon új.
Izgalmas lenne egyszer egy vezetett látogatás az erőműben, szívesen megnézném.
Vásárhelyi Pál szobron lévő felirata: "A mérnök, aki érzi, hogy a természet és az ember sorsa közös". A szobor köpenyéről kell összelegózni a szöveget. Nagyon jó.
A helyszín nagyon szép, a kastély után kerestük fel, de a telefon útközben lemerült, vaktában nem találtuk meg sajnos, a sok szúnyog sem segített. A fiúknak ízlett a kis szilva útközben, a park hangulatos, az emlékmű szintén, sokan horgásznak az ajánlott parkolónál, alig volt hely. Köszi ha elfogadod képek alapján, nem mostanában járunk erre.
Mindig szerettem volna ide eljönni, annyit hallottam a múltban a Tiszalöki Vizlépcső/Erőműről. Az arborétumról nem tudtam, de a séta bent kellemes volt. Köszi a rejtést!
Megvan!
Nagyon szép az arborétum, jót sétáltunk, rajtunk kívül senki nem volt bent, zavartalanul keresgélhettünk. Az erőmű hatalmas, izgalmas lenne egyszer egy vezetett látogatás az erőműben, szívesen megnézném.
Köszi a rejtést.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]
Jó hely, szép időben és remek kajával
Az idő lapos kör ez mindig visszaköszön
Azt, hogy megváltozunk... tudod abban hisz a tököm
Vannak hallgatóim - baby - Tiszalökön
A kritikáitokat én könnyen visszalököm