Egy kellemes sétára invitállak városunkban! A séta során 6 helyet kell felkeresned hogy elérj a végpontra, amely VIRTUÁLIS!
GCHmvH-1 A pont: Az emléktáblán lévő szavak, toldalékok száma!
GCHmvH-2 B pont: Az emléktábla alsó sorában lévő szám, legnagyobb számjegye!
GCHmvH-3 C pont: Ezen a ponton található oszlopok száma?
GCHmvH-4 D pont: Az emlékkő 7. sorában lévő szám, utolsó számjegye?
GCHmvH-5 E pont: Az épület két falán található egész alakos szobrok száma! (Nem csak szemmagasságban!!!)
GCHmvH-6 F pont: Az épület bejárata felett lévő 3 legkisebb méretű szám összege?
Az eredményül kapott számokat behelyettesítve megkapod a virtuális láda helyét!
A láda koordinátája: N46°24,7BC' E20°19,DEF' 85m )
Javasolt útpont sorrend: D-F-E-A-B-C
-----------
A láda jelszava: A végponton található szoboregyüttesen lévő vésett felírat!
(A koordináta az alkotás mellé mutat pár méterrel !)
Az egykori (1950-1962) megyeszékhely a Tisza-Maros szögében az őskortól lakott hely. A város nevének "hód" összetevőjét Árpád-kori személynévből eredezteti a kutatás. A XIII. század közepén tesznek említést Hód és Vásárhely akkor különálló falvakról. Hunyadi János birtokaként 1437-ben már uradalmi központ, mezővárosi rangra is Hunyadi János emelte a települést 1456-ban. A középkorban fejlődését piacok és állatvásárok biztosították, földrajzi fekvése a kereskedelemnek kedvezett
A XIX. század közepén a Tisza-szabályozás földmunkái átmeneti munkát biztosítottak kubikosként a szegényparasztoknak. Hódmezővásárhely 1873-ban önálló törvényhatósági jogot nyert. Az 1879-es nagy szegedi árvíz után a város déli részén 3 km hosszú kőfalat létesítettek, mely egyedülálló a dél-alföldi régióban. Az ország negyedik legnépesebb városává vált 1890-re, 1894-ben azonban a munkanélküliség miatt egyre fokozódó társadalmi feszültség a Szántó Kovács János-féle radikális parasztzendülés kirobbanásához vezetett.
A két világháború között a város megőrizte agrárjellegét, 1945 után viszont újabb iparágak jöttek létre: mérlegkészítés, porcelángyártás, gépgyártás.
A városhoz kötődő képzőművészek - Tornyai János, Endre Béla, Pásztor János és mások - a népi fazekasság nemes formakincsének megőrzésére 1912-ben megalapították a Művészek Majolika és Agyagipari Telepét - a Majolikagyár elődjét. A magyar városok közül elsőként, 1997-ben Európa-díjjal - becsületzászlóval - ismerték el a vásárhelyiek tevékenységét.
Városnézés.
A sétánkat a javasolt ponton (téren) kezdjük. A teret érdemes körbejárni. N46° 25,2481 E20°19,802' ponton találjuk az 1936-ban épült ókeresztény bazilika stílusú Szent István római katolikus templomot. Az újonnan kialakított téren a nemrég felállított impozáns Szent István lovas szobor, Máté István alkotása látható. A térről továbbhaladva a GCHmvH-5 irányába, tegyünk egy kis kitérőt a GCHmvH-6 -hoz is. Visszatérve a kitérőről, az utca túloldalán látható az izraelita templom eklektikus épülete, mellette a zsidó hitközség egykori 1893-ban épült épülete. Utunk során megcsodálhatjuk a körforgalom közepén elhelyezkedő Nagy András János 1882-ben fúrt artézi kútját. Mögötte az Alföld egyik legnagyobb barokk református temploma az Újtemplom. Ezen az útvonalon továbbhaladva, az utca bal oldalán a Németh László városi könyvtár, előtte az író szobra. Majd eljutunk a GCHmvH-5 ponthoz.
Az utcán haladva jobb oldalon egy kis park közepén áll a Belvárosi római katolikus templom, melynek középső hajója 1852-ben, két oldalhajója 1860-ban épült Ybl Miklós tervei alapján. A főbejárat fölött a város földesurainak, a gróf Károlyiknak címere látható.
A templom mellett helyezkedik el az 1794-ben épült klasszicista uradalmi tiszttartóház hosszan elnyúló, középen tümpanonnal díszített épülete. (Károlyi Ház)
Sétánk során hamarosan megérkezünk a város főterére a Kossuth térre. Délkeleti sarkán áll a város legrégibb műemléke, a Református templom, és a Magtár. A Magtárral szemközt áll az "Ógimnázium" épülete, melynek emeletén találjuk az Alföldi Galériát. Szemben a Bakay-kút látható, amely az első Hódmezővásárhelyen fúrt artézikút. Eredeti helye a téren található Szántó Kovács János szobor melletti park közepén volt.. E tér nyugati oldalán emelkedik a Fekete Sas Szálloda, mely 1905-ben épült.
Kérek mindenkit, minél több képpel gazdagítsa az oldal tartalmát, de a végső pontról NE tegyetek fel képeket, utalásokat!
------===== Ládatörténet =====------
2007.11.04 A láda jelszava megváltozott! A szoboregyüttesen (szemben állva, jobb oldalt) 1db vésett, messziről nem látható felirat található.
2010.09.04 Az "E" pont elköltözött! ( Vigyázz mert az épület 2 oldalán kell keresgélned és nem csak szemmagasságban! )
2014.01.12 Az A pont koordinátái megváltoztak!
Gyalogosan körbejárva szép túra, a felújítás alatt lévő házról hiányzik még az emléktábla, de szerencsére a koordinátáknál épp erre nem volt szükség (mákom volt?!). Így a rejtő segítségét sem kellett kérni!
Emberes munka a rejtés, köszönet érte! 😇[Geoládák v4.5.9]
Hódmezővásárhelyen eddig csak átutazóban voltam, de most végre sikerült megnézni a fő nevezetességeket is. A 4. és 6. pontnál kezdtünk: ott még majdnem lefagytak a kezeim, mert fagy volt és erős szél egyszerre, de később egyre javult az idő, és a végén már nem fáztam annyira. Érdekes volt az is, hogy milyen sok templom van itt (a téglás multival együtt).
Minden városnak van szebb és kevésbé szebb része, mint ahogy itt is volt. A zsibvásáros piacnál körbe mentünk, de a furcsa rész az volt, hogy sok piaci bolt még ilyenkor nyitott nem tudjuk, hogy itt lehet délután van a piac. A másik érdekesség az volt, hogy a stop tábláknál szabályosan megálltak az autósok.
Meglett. Köszi szépen az ötletes rejtést. Most voltunk először Hódmezővásárhelyen, úgyhogy nagyon jól jött a multi, hogy megismerjük a város nevezetességeit. Novemberhez képest egész jó időt fogtunk ki.
Megtaláltuk a rejtő segítségével, az első pontnál az épület felújítása miatt az emléktábla hiányzik. Köszönöm a rejtést, Kinga, Teodóra, Matyi[Geoládák v4.5.0]
Az itteni látogatások során mindig inkább a rokonlátogatás volt előtérben, most viszont hosszú hétvégén voltunk, így végigjártuk a láda pontjait. Nagyon jó kis séta volt, köszönjük a rejtést. Külön érdekesség, hogy a vége pont egy olyan helyen, ahol a "sztenderd" vásárhelyi látogatások alkalmával is többször megfordulunk! :) [Geoládák v4.5.0]