Megye/ország: Románia
Elhelyezés időpontja: 2005.07.28 16:05
Megjelenés időpontja: 2005.08.05 00:30
Utolsó változás: 2012.11.22 20:28
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: flektogon & Attila
Ládagazda: flektogon Nehézség / Terep: 4.5 / 4.5
Megtalálások száma: 28 + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.0 megtalálás hetente
WAP: Láda a gerinctől 2 méterre, egy vékony fenyőnél, szikla alatt. Gondosan rejtsd vissza, nem a szomszédban van!
Alternatív láda, ha valaki nem találná: N46°51.704; E25°43.763 ponton, továbbá tartalék jelszó a csúcson lévő keresztnél.
Első külföldi ládám megkeresésére invitálom a vállalkozó kedvű geoládászokat.
Kezdjük hát ahogy illik, az elején. 2001 nyarán jártam először a környéken, Gyergyóditróban, ahol 3 hetet töltöttem el. Közben sokat beszélgettem a helyiekkel, és vendéglátóimmal. Akkoriban láttam először a geocaching.com-ot, és említettem is többször nekik. Hamar elárulták, hogy hova kell tenni a ládát: a Vit-havasra. GPS-em, de még megtalált ládám sem volt. Így hát nem mentünk fel a csúcsra, csak a legendákat hallgattam, a vilgágháborúban elesett hősökről, régmúlt időkben elrejtett mesés kincsekről, titkos járatokról. Azóta többször beszéltünk a csúcsról, és arról, hogy egyszer felmegyünk. Most eljött az idő, és a szerencse (mert az is kell!) hogy nekiinduljunk. Első lépésben Hágótőre kellett eljutnom, személyautóval, ami nem is túl egyszerű, az utak állapota miatt. Itt találkoztam vezetőmmel, Attilával, aki nélkül még csak a közelébe sem jutottam volna a hegynek. Tanyája kertjéből felnéztünk, pont látszik a hegy, és bizony nincs közel. Felmentünk, és ami ott fogadott, az páratlan. A Gyergyói-havasok keleti felének egy ritkán látogatott csúcsán álltunk! Körbenézve a Tatár-havas, a Likas, keletre Moldva és a Csalhó, északon Beszterce. Attilának hétköznapi, nekem fantasztikus élmény volt. A történelmi határ közelében álltunk, aki ott lakik, az talán nem is gondol rá, hogy mit éreztem.
Azt hiszem, a kedves geoláda vadászt ennél sokkal jobban érdekli, hogyan juthat a kincs közelébe. Csalódottan láthatja, hogy nincsenek segédkoordináták. Csak két olyan pont van, amit fel lehetett volna venni, ezek azonban egyértelműek: Gyergyóditró, és Gyergyótölgyes. A 127. út két végpontja, ezeket könnyű megtalálni, aki koordináták nélkül nem leli, az neki se induljon! Ezen pontok közt található Hágótő, ahova szerencsés esetben autóval is el lehet jutni. Innen kezdődik a gyalogos rész, elvileg a kék sáv jelzésen, de ez a jelzés csak a könyvekben létezik. A szűk, magas fenyőkkel övezett völgyekben sem térerő, sem GPS jel nem lesz. Ezért melegen ajánlom az analóg eszközöket: térkép, tájoló, iránytű. Ami a térképen útnak látszik, az előfordul, hogy csak egy járhatatlan vízfolyás. Ha valaki azt képzeli, hogy terepes kocsija van, és túl közel merészkedik, meglehet, hogy lefelé út helyett már csak egy szakadékot talál - ha szerencséje van, és az autót nem vitte el az ár. (Utólag bevallhatom, hogy én is elmentem autóval, amíg lehet. Másnap elmosta egy zivatar a visszafelé vezető utat. Ha akkor megyek, még most is ott parkolnék az út mellett.) A hegyen esztenák is vannak, a pásztorkutyákat érdemes elkerülni, jó nagy ívben, mert ha senki nem veszi észre hogy a közelben vagyunk, meggyűlhet velük a bajunk. Medve, meg farkas is van, de elég ha félünk tőlük, akkor nem lehet gond. Az időjárás, mint errefelé általában, a már említett zivatarokon kívül hőmérsékletben is képes gyorsan változni. Élelem legyen, források vannak, csak ne felejtsük el megtölteni kiürült kulacsainkat.
Mit is mondhatnék még? Menjetek, éljétek át azt, ami miatt ide került a láda. Ha valaki elég körültekintő, akkor nem érik váratlan meglepetések.
Sikeres keresést kivánok mindenkinek: flektogon
Köszönet Kelemen Józsinak az ötletért, és a kitartó szervezésért, Tamás Szóra Attilának a vezetésért, és azért, hogy egy igazi barátot ismerhettem meg. (A kaja is jó volt... :))
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
-
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
+
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Egy véletlen megtalálás.
Erdélyi kirándulásunk előre nem tervezett túrája volt.
Gyergyószentmiklós és Gyilkos-tó közti hágóból (Pongor tető?) terepjáróval mentünk erdészeti utakon a hegy közelébe.
Szerencsére még az autóban ülve találkoztunk 10 hatalmas csobán kutyával, akiket gyalogosan már nem nagyon akartunk újra látni.
A hegy déli oldalán toronyiránt másztunk fel, kicsit görgetegesre sikeredett...
A csúcson a pót jelszót találtuk meg a könyvben.
Lefelemenetbe nem a kifestett utat választottuk, mert arra sejtettük az ebeket, hanem a NY-i irányba végig sétáltunk a hegy gerincén, és egy alig sejthető ösvényen le tudtunk ügyesen ereszkedni.
Eletem második legkomolyabb turaja, a Csalho-tura utan. Hagotorol indultunk, harman, Imre kollegam, aki mar tobbszor is jart a Vit-havason es egy Barcsi kollega, Mate. A tuta apropojat az adta, hogy aznap avattak a csucson felalitott keresztet, arra szerettunk volna odaerni, bar hogy mikor lessz azt nem tudtuk. Az ut amin haladtunk nagyon gyengen jelzett volt, szerencsere Imre az aranyvonalat ismerte, csak neha tertunk le a helyes utrol. A csucs alatt az utolso 150 meter szintkulombseg elott kiderult, hogy a hegyimento "oregfiuk" talalkozoja is most van, csak ugy bamultam, hogy a 60-70 eves emberek hogy mennek el melettem, nikozben en alig birtam az iramot. A keresztszenteles fantasztikus volt, 1600 meter magassan, kb 50 ember tarsasagaban. A kotelezo palinkakostolgatas utan az egyik hatizsakos resztvevo eloszedte feher oltozeket, kiderult, hogy o a pap aki miset tart es keresztet szentel. A mise utan alada keresesere indultam, bar sejtettem, hogy nem fogom megtalalni, ezert vittem pot dobozt is. A GPS eleg pontosan mutatott egy bizonyos helyre, ami kb 50-60 fokos lejto, szerencsere nagyon suru fakkal benott, ezert konnyu volt es biztonsagos haladni. Alaposan atneztem a teruletet, de a regi ladat sajnos nem talaltam.
Nagy hóban mentünk fel egyik helyi ismerösömmel. Csodás kilátás fogadott,de sajnos a gps által jelölt helyen nem találtuk meg a ládát,igaz elég nagy hó volt és nagyon hideg,nem tudtunk sokáig maradni. Megérte felmenni,köszönöm a lehetőséget. Kérem a képek alapján a jeszó nélküli elfogadást. Az első képen a GPS által jelölt rejtekhely a másodikon a visszaúton vagyok a csúcs alatt.
Kétségek között indultunk a Vit havas meghódítására. Egyrészt ez volt első nem vezetett komolyabbnak tekinthető túránk a havasokba, másrészt két évvel korábbi az utolsó bejegyzés, mely szerint előttünk járó megtalálta a dobozt.
Mi a leírásban nem szereplő útvonalon mentünk fel. A Pongrác tetőről indul a kék sáv jelzés, mely nagyon kellemes erdei úton vezet a Fügés tetőn át a csúcs közelébe, majd áttértünk a kék kör jelzésre, amely felvisz a csúcsra. Az úton végig jók a jelzések, biztosan vezetik a túrázókat.
A csúcsra való feljutásért meg kell küzdeni a meredek emelkedővel, a kőfolyásokkal. De megéri! Fantasztikus a kilátás odafent!
A visszaúton átestünk a tűzkeresztségen, ami a pásztorkutyákkal való találkozást illeti. A kijelölt úton haladva egyszer csak egy pásztorkutya állta el az utunkat vad ugatás közepette. Jobbnak tűnt a békesség, ezért bevártuk, amíg a birkanyájjal együtt szép komótosan megérkezett a pásztor, és szabad elvonulást biztosított a számunk. A pásztor nagyon készséges volt, kedvesen mosolygott, kezet ráztunk, csak sajnos egy szót se tudott magyarul (mi meg románul nem), így nem tudtunk első kézből informálódni, hogy mi a bölcs viselkedés a hegyek között a pásztorkutyákkal való találkozás esetén. Lányos zavarunkban elfelejtettük megörökíteni a találkozást, ezért sajnos e momentumról nincs kép.
A csúcson a geoládát drive-in próbáltuk megtalálni, végigmenve a gerincen, a kijelölt pontnál nem akadtunk a nyomára. A közelgő esőfelhők, és a 13 kilométeres visszaút szorításában úgy kellett döntenünk, hogy nem szánhatunk időt a keresésére. Így bármennyit is fáradtunk érte, eredménytelenül kellett távoznunk....
A leírás és a képek alapján kérjük a találat elfogadását.
EKE tábor második túrája során küzdöttük fel magunkat a csúcsra. No és persze a sátorban lenn maradt a gps-em. :((( A leírás alapján próbáltam megkeresni. Benézegettem a lehetséges kis fenyők tövébe, de így nem jártam sikerrel. Sokat nem időzhettem, mert vezetett túra lévén nem lehetett nagyon lemaradozni. A terep számomra elég nehéz volt, mert a meredek kőfolyásokon félek lemenni, pláne ha ilyen szakadék tátong mellettem. De szerencsére az egyik túravezető segített rajtam és kézenfogva levezetett. A látvány viszont mindent megért. A túra során helyezték ki az új táblákat és a Kárpát koszorú igazoló fémbélyegzőit. A képek alapján szeretném kérni a rejtőt, legyen szives elfogadni a találatom.
Hágótő határában sátraztunk és indultunk a túrára.
Jiimbo sokat mesélt a hely szépségéről és ládalázban égett. :)
Felfelé menet találkoztunk egy középkorú Székely férfival aki igencsak rácsodálkozott arra, hogy mennyit utaztunk a Vit-havas miatt.
Gyergyóditrói emberünk még soha nem volt a csúcson és még eszébe sem jutott az, hogy oda felmenjen.
Fantasztikus körpanorámát élveztünk.
Remek! +Zoliza és Baggio! :-) [wapon beküldött szöveg]
Hágótő felől támadtunk - az előző napi off-road-tól beparázva - gyalog.
A túra kb 20 km, 1000 m szinttel. Az erdészeti út nem a legszebb, de a turista utat egyszerűen nem találtuk meg.
Felérve a gerincre volt kis gondunk a juhász kutyáival, de szerencsésen megúsztuk a dolgot. Mindenesetre innentől kezdve már a tehenektől is be voltam tojva :-))
A csúcsra könnyen megtaláltuk az ösvényt, és mire felértünk a nap is kisütött! A láda vizes volt, az elázott vackokat kiszedtük belőle, és amig ebédeltünk a napon megszáradt minden.
Hihetetlen érzés volt újra ellátogatni a helyszínre. A legnagyobb motiválóerő az volt, hogy szinte 2 évvel ezelőtt betettem a ládába egy TB-t, de a láda nincs bejelentve a .com-on, így egész idáig csücsült benne.
Nagy volt a csodálkozás, amikor SZ.V. Endréékkel találkoztunk a hegy lábánál. A láda egész eddigi élete során csak kétszer lett megtalálva, erre ugyanazon a napon hirtelen nagy lett a tolongás.
Érdekes volt a csúcsról távcsővel nézni, ahogy a csajok keresgélték a dobozt. Valahogy csak megtalálták mire odaértem. Gyors log, mert épp egy zápor érkezett, így gyors iramban lefelé vettük az irányt egy rövidebb szakaszon, azért egy kicsi vizet kaptunk a nyakunkba.
De bárhogy igyekeztünk visszafelé, Endréék nagyon szedhették a lábaikat, mert nem sikerült utolérni a visszavezető úton.
A hely továbbra is gyönyörű, mindenkinek csak ajánlani tudom. Nem nehéz a terep, hiszen SzidiCica és Helga is könnyedén megfutotta.
Viszont rettenetes, amit a fakitermelők véghezvisznek a környéken. Utóbbi ittjártamhoz képest teljesen megváltozott a helyszín. Mindenhol fakitermelés folyik, kopasztják a hegyoldalakat rendesen. Nem értek az erdőgazdálkodáshoz, de szerintem ez a természet kizsákmányolása, rablógazdálkodás, rendkívül lehangoló a látvány. Korábban készített track-em szerint is komoly eltérések vannak az erdőszélekkel kapcsolatban, márpedig a műholdak nem tévednek. Ahol erdőszél volt, ma már csak csutakok utalnak a közelmúltra . Itt így megy ez.
Mindentől függetlenül csak ajánlani tudom a Vit Havast!!