Megye/ország: Szabolcs-Szatmár-Bereg
Elhelyezés időpontja: 2014.08.12 11:55
Megjelenés időpontja: 2014.08.15 19:12
Utolsó lényeges változás: 2018.05.06 20:30
Utolsó változás: 2020.08.23 20:16
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: LionDaddy, Karate Kid, Anita és Vivi
Ládagazda: LionDaddy Nehézség / Terep: 2.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 100 m
Megtalálások száma: 326 + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.6 megtalálás hetente
WAP
16 x 11 x 6 cm méretű műanyag geoláda az Öreg-Túr partját szegélyező erdősávban. A rejtek kb. 1 m magasan, egy négytörzsű, vastag fa elágazásában található.
A láda Travelbug-ot NEM fogad.
A láda a Hortobágyi Nemzeti Park, azon belül a Szatmár-Beregi Tájvédelmi Körzet és a Szatmár-Beregi Natúrpark területén található. Kizárólag a kijelölt útvonalakon és szigorúan csak a jelzett turistautakon közelíthető meg, arról letérni nem szabad.
Megközelítés
A főváros felől autóval az M3 autópálya végpontjáig kell eljutnod, majd a 49 és 491-es főúton továbbmenned Fehérgyarmatig. A város centrumától a kilátóhoz, illetve az ajánlott parkolóig mintegy 5,5 km-t kell autózni Kisar és Tivadar települések felé, É-i irányba. N 48° 1,898' E 22° 30,743' [GCKOTM+Ajánlott parkoló]
A kilátó kerékpárral is könnyen megközelíthető. D-i irányból Fehérgyarmatról, míg É-i irányból Kisar felől új építésű kerékpárút vezet a kilátó mellett.
A kilátó - Műszaki adatok és az építés
Magassága: 22,0 m
Beépített alapterület: 70 m2
Tartószerkezet anyaga: tölgy és fenyő
Tető héjazat: fazsindelyes, mely a vidékre oly jellemző
fatornyos templomokat és haranglábakat idézi.
A kilátó építésének első fázisában a fehérgyarmati és a tivadari önkormányzat 4 ha területet vásárolt 2010-ben a két települést összekötő - akkor még csak tervben létező - kerékpárút mellett. 2012-ben elkészültek a tervek és a két község együttműködve, pályázati források felhasználásával kezdte meg 2013 júniusában a tényleges építkezést a földmunkákkal és a tartóoszlopok alapozásával.
A megvalósított építmény funkciója turisztikai kilátó, kerékpáros pihenő és esőbeálló. A kilátótorony vertikális értelemben hármas tagozódású: búvó tér, földszinti tér és kilátó tér felosztással. A centrális elrendezésű, felfelé karcsúsodó faszerkezetben a látogatók a búvó térből induló lépcsőn át juthatnak fel a kilátótérbe úgy, hogy közben a földszinten áthaladnak.
Természeti értékek a Szatmár-Beregi Tájvédelmi Körzet területén
Érdekes, értékes tarka világ került természetvédelmi oltalom alá 1982-ben, összesen 22.246 hektáron. A Tájvédelmi Körzet területe mozaikos szerkezetű, legősibb tanúja a Barabás melletti Kaszonyi-hegy és a tarpai Nagy-hegy vulkáni kúpja. Mindkettő 10-11 millió éves, növény- és állatviláguk különleges, jelentősen eltér az Észak-Alföldétől.
A táj kialakulásában jelentős szerepet kaptak a folyók. Az egész vidékre jellemző az élő és a holt vizekben való bőség. Fő folyói a Tisza, a Szamos és a Túr. Mellettük tucatnyi hajdani patakot, még ennyi morotvát és számtalan, többé-kevésbé feltöltődött mederszakaszt találhatunk, amelyeket kalandozásaik közben az említett folyók hagytak maguk után. Ezekben az ősi holtmeder-maradványokban vészelték át az évezredeket a hazánkban egyedülálló tőzegmohalápok: a Nyíres-tó, a Bábtava, a Zsid- és a Bence-tó. Flórájuk nevezetesebb tagjai a tőzegmohák változatos alfajai, a tőzegeper, a tőzegáfonya, a kereklevelű harmatfű, a hüvelyes gyapjúsás, a füles fűz és még számos, másutt igen ritka növény.
A faj-gazdag állatvilágból nevezetes a keresztes vipera, a beregi futrinka és igazi ritkaság a bánáti márványos csiga. A ragadozó madarak közül megfigyelhető az egerészölyv, a héja, a karvaly, a barna rétihéja, ritkábban a darázsölyv és a kerecsensólyom. Az idős erdők lakója a fekete gólya és a holló, míg a meredek partfalak színpompás fészkelője a jégmadár és a gyurgyalag. A körzetben állandó gímszarvas-állomány is található, s a faunát ragadozói közül a vadmacska és a vidra színesíti.
A Túr és az Öreg-Túr
A Túr a Tisza egyik bal oldali mellékfolyója. Észak-Erdély területén, a Keleti-Kárpátok belső vonulatában található Avas-hegységben, Avasfelsőfalu határában ered. Nyugat felé folyva több kisebb és nagyobb ágat magába gyűjtve éri el a Szatmári-síkságot és Garbolcnál, a román-ukrán-magyar hármashatár közelében lép hazánk területére. A Túr ide még elég nagy eséssel érkezik, erősen kavicsos hordaléka csak jóval beljebb változik át homokossá. A folyó szabályozása előtt sűrűn kanyargó volt, Olcsvaapátinál érte el a Tiszát és egy ága elszakadva Nagyar községnél közvetlenül folyt a Tiszába. Itt írta híres, A Tisza című versét Petőfi Sándor.
A folyó 1930-ban befejezett szabályozása óta az eredeti mederbe Sonkád község térségében, a "Kisbukónál" (Sonkádi osztómű) egy zsilipen át folyik a víz. A "Kisbukó" és a korábbi tiszai torkolat között kialakított 15 km-es mesterséges meder a Túr-csatorna. A folyó Kölcse előtt két ágra szakad, az Új-Túr Szatmárcsekénél folyik a Tiszába. A másik ág Nagyar előtt ismét két ágra szakad, a Régi-Túr Tivadarnál, míg az Öreg-Túr Sonkádtól 65 km-t kanyarogva Vásárosnaménynál éri el a Tiszát.
A Túr vizében gazdag halfaunát találunk, több tucat egyéb faj mellett él itt domolykó, paduc, süllő, harcsa, csuka és ponty.
A kilátó építménye szép, mint a haranglábak. De mire jó? Minek ide kilátó? Felmentem, körülnéztem, nem jöttem rá.
Sajnos a karbantartás itt is nagyon hiányzik, mint sok hasonló módon és forrásból megvalósított építménynél. Omladozik a vakolat, felületkezelés után sír a faszerkezet, takarításra vár a búvótér.
A ládát könnyen megtaláltuk, miután átjutottunk a muglik által WC-ként használt területen. Szerencse, hogy a láda beljebb van. A com-os láda rejtése sokkal szimpatikusabb.
Megvan, köszi!
Beregi bóklászások közben megtaláltam.
Fehérgyarmat után, útban Nagyarra megálltam a kilátónál is. Egy óriási gyerekcsoport pihent ott éppen, minden szegletet betöltve, így csak a dobozt kerestem, nem mentem föl a toronyba.
A láda rendben a helyén van.
Négy napos kirándulásra érkeztünk Sirgalahad, lelcache és Fidorka társaságában az ország keleti végére. Tartalmasan telt el az idő, sok érdekes helyet láttunk, rengeteg szép templomot és kúriát meglátogattunk, bringáztunk a Tisza és a Szamos töltésein, eveztünk az Öreg-Túron és a keleti megyék magas pontjait is megkerestük. Részemről a 4 nap termése összesen 54 ládatalálat.
2.nap, 28/54
Az Öreg-Túr evezés után még pár közeli ládát megkerestünk. Így esett útba ez a pont is. A rejtés nehezen megközelíthető. A soktörzsű fa hatalmas és nehezen körbe járható. A ládát már láttuk, de kellett egy kis idő amíg kitaláltuk, hogy melyik oldalról tudjuk kivenni. A kilátó érdekes szerkezet. A külső platformról nem lehet a lépcsőre jutni. Köszi, hogy megmutattad.