Megye/ország: Komárom-Esztergom
Elhelyezés időpontja: 2020.03.27 14:17
Megjelenés időpontja: 2020.07.20 23:10
Utolsó lényeges változás: 2023.07.10 19:17
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Fairy
Ládagazda: Fairy Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 750 m
Megtalálások száma: 265 + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.0 megtalálás hetente
WAP ON
Tokod külterületén, kúpcserép alatt rejtőzik a 275 milliliteres (kb. 10*10*6 cm külső méret) négyfülű geoláda.
WAP OFF
Bevezető
A tokodi Pincevölgy legszakrálisabb helyére hívlak ezzel a rejtéssel.
Pincevölgy
Hazánk legrégebbi hosszútávú teljesítménytúráján 1981 óta tízezrek számára vált fogalommá a Tokodi pincék vendégszeretete. További ezrek az Országos Kéktúra bejárása közben pecsételtek és fogyasztottak egy pohár bort nyugat felé a Kősziklára vagy kelet felé a Hegyes-kőre vezető kapaszkodó előtt.
A Gerecse északi peremét jelző rögsor 300-400 méter magasságú tagjai között kacskaringós völgyek futnak ki a Duna-mentére, ezzel kézenfekvő közlekedési csatornákat kijelölve a Komárom és Esztergom közötti iparvidék és a hegység belsejének falvai között. A legfontosabb ezek közül az Únyi-patak "áttörése", amelyen a Tát és Bajna (folytatással Zsámbék vagy Tatabánya felé) közötti főútvonal halad. Ebből ágazik ki a Kő-hegy (297 m), Öreg-hegy (200 m) és Új-hegy (175 m) által körülölelt süllyedék, amely Tokod belterületétől úgy 3 kilométerre kielégíti az egykori bányászközség lakóinak kertészkedési, szőlészkedési igényeit.
Az utóbbi évtizedben néhány pince a kedvtelési borászkodás új szintjére lépett és közös megjelenéssel ismertetik meg a hazai borkultúrára fogékony közönséggel az Ászár-Neszmélyi Borvidéknek ezt a bájos szegletét. Tevékenységüket a Tokodi Borkultúra Egyesületben koordinálják. Zászlóshajójuk az - immár közel két évtizedes múltra visszatekintő - Tokodi Borút rendezvény.
Orbán-kápolna
A június végén rendezett Borút zenitje a helyi hagyományok szerint Hármashatár-hegynek nevezett magaslati pont Tát, Tokod és Mogyorósbánya települések határainak találkozásában. Az északról a mogyorósi Öreg-szőlők, nyugatról a Mogyorósi-sziklák, délről a Nagy-völgy, keletről az Újhegy és a Kis-völgy által határolt ponton 1720-ban építettek kápolnát a táti csata emlékére: 1685. augusztus 16-án a Lotharingiai Károly által vezetett 45 000 fős szövetséges hadak stratégiai győzelmet arattak a Sejtán Ibrahim vezérletével a július 7. óta ostromzár alatt álló érsekújvári vár felmentésére igyekvő hatvanezres török sereg felett. Az utolsó esélyét elvesztő várat 19-én Heister és Caprara ostromló serege elfoglalta, biztosítva ezzel a következő évben Buda bevételére induló seregek szárnyát.
A jelenben nem a harcokról, hanem a békés egymás mellett élésről szól a hely: itt évről évre közösen tartja meg az Orbán-napot a három szomszédos település. A nyitó igeliturgiát követően a rendező település polgármestere tart rövid beszédet, majd agapéra invitálja a vendégeket a kápolna mögötti tágas tisztáson. A lélek és a test táplálása közben a szem is betelik a hegyről nyíló hangulatos panorámával, amely a gerincről dél felé a Nagyvölgy, nyugatra a Gete, északias irányban pedig Esztergom és a Duna túlpartja felé nyílik. És jól lelátunk a szinte a lábunk alatt fekvő Tátra is. ;-)
Ládatörténet
2023.07.10 19:15 Megtalálói jelzés alapján javítottam a megközelítésben a buszmegálló nevét.
2021.03.13 14:35 zempoka játékostársam korábbi telefonos egyeztetés alapján pótolta a geoládát. Nagyon köszönöm a szakszerű megoldást.
2020.12.20 11:35 pötyimiki hívott a helyszínről: a ládát ellopták. Betegre állítom.
2020.07.20 23:10 Geocaching.hu-s regisztrációm 13. évfordulója alkalmából kis ajándékcsomagot állítottam össze a geoládászoknak. Ennek első részeként megjelenik a láda.
2020.07.19 13:25 Ládamegjelentetés előtti ellenőrzés. Új helyet kerestem a doboznak.
2020.03.27 14:17 Egy nagy ládakarbantartó kör közben ejtettem útba a helyszínt, hogy kihelyezhessem a geoládát.
2019.05.17 Kinizsi 100 teljesítménytúra útvonalváltoztatásának helyszínelése kapcsán erre járva találkoztam a bájos szőlőhegyi kápolnával, amely egyben remek kilátópont is.
Megvan, köszi!
Komárom-Esztergom megyei hőségriadós geomászkálások során megtaláltam.
Aranyos kis szőlőhegyi kápolna. Ez a pozitívum.
A láda szűkebb környékén kilátás nem csak Tátra, de sehova sincs, a rejtés is olyan, amilyen, a jelszó pedig a rejtőtől megszokott színvonalú.
Innen továbbmentem a GCMOGY felé, nos, onnan valóban lehet Tátra látni.
A doboz rendben, de írószer nincs benne.
Eredetileg a Tokodi pincéktől csak a Mogyorósi kőszikla lett volna a cél, de a kedves helytől inkább errefelé választottuk a visszautat.
Tátra inkább fentről a hegyről láttunk. :)
A kerekes kúttól indultunk. A Tátrát ugyan nem láttuk, de a Mogyorósi kősziklával összefűzve, sétáltunk egy jót és ha legközelebb erre hoz a kék bakancs, tudom már hol kell frissíteni egy hosszú lépéssel. Köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.7]
Van azért jobb út is az oldalon ajánlottnál, például északról. A környék izgalmas, a láda neve csavaros, a jelszóért és a rejtésért kár. Köszönöm azért a beletett energiát!