Előzmények

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2006.08.22 20:15:00 (9307)
Értelek, csak itt a garminfanok azt próbálják a kezdők irányába kommunikálni, hogy a PDA-val nem érdemes kimenni a természetbe, mert annak csúnya vége lesz. Én meg tapasztalatból tudom, hogy nem feltétlenül. Neked is vannak negatív tapasztalataid, de olyanok, melyekkel sem én, sem más PDA-s turista ismerősöm nem találkozott (akksi miatt hard reset, stylus törés). Ezek a kijelentések könnyen elriaszthatják azokat a kezdő usereket, akik most akarnak bekapcsolódni a GPS-es turizmus/geocaching vérkeringésébe.

Jellemzően ezek azok az emberek, akik nem akarnak sokat költeni a technológiára, hiszen még csak ismerkednek vele, és nem vagyok benne biztos, hogy az ilyen userek egy Vistával járnak jobban, nem pedig egy Mitac Mio vagy Fujitsu Siemens PDA-val. Ezért is kell nekik megmutatni mindkét utat, azok előnyeivel és hátrányaival egyaránt. Mert sok ember nem akar trackeket gyűjteni és mocsártúrára menni, csak időnként szeretné tudni az erdőben, hogy hol is van. Nekik vajon muszáj 120 rugót kiadni egy jó Garminra? Mert azért a user előbb fogja érezni a jó GPS vevő hiányát (lásd SiRF III vs. régebbi technológiák), mint a vízállóság hiányát.

Ettől függetlenül én is azt mondom, hogy aki hardcore, és nem akar azzal foglalkozni, hogy még a GPS vevőre is vigyázzon, vagy motorozik, hajózik, bringázik, ejtőernyőzik, az használjon Garmint, de ha a lóvé is számít, és csak békés hétvégi kirándulásokra kell a kütyü (meg autós navigációra), akkor azért a PDA nem elvetendő alternatíva.
[előzmény: (9303) red6t6, 2006.08.22 20:05:01]

red6t6hozzászólásai | válasz erre | 2006.08.22 20:05:01 (9303)
Szerintem Te félreértettél valamit...senki nem mondta, hogy szar PDA-val kesselni, hiszen én is csináltam. Egyszerűen garminnal kényelmesebb, szerintem. A PDA-t sajnáltam kivinni az erdőbe, és az is zavart, hogy a tokban negyvenöt fokra felhevült akksi csinált egy HR-t az erdő közepén. Persze volt mentésem, de nem volt kellemes. Ez mind abba az irányba vitt, hogy vettem egy céleszközt, amit pont erre találtak ki. A PDA-t természetesen használom tovább, de nem erre.
[előzmény: (9296) bregő és andorpapa, 2006.08.22 19:07:51]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2006.08.22 19:07:51 (9296)
Hát nem tudom hogy vagy vele, de nem hinném, hogy nehezebb "itt parkoltam le az autót" POI-t lerakni mondjuk Russa vagy iGO alatt, mint egy Garmin készüléken! Mármint akkor, ha nem csak 001 névre hallgat, hanem adsz neki mondjuk rendes nevet, meg ilyesmi.

Tényleg nem azt akarom bizonyítani, hogy PDA über alles, de azért olyan dolgokról állítjátok, hogy PDA-val szar csinálni, amit én PDA-val nem érzek tehernek, sőt, egy kézi GPS-szel gondolnám azt, hogy huhh, ezt kellemetlen csinálni. Az már oké, hogy a sziklán lógva kényelmesebb és megnyugtatóbb a 60CSx-ben keresni, kenutúrára nyugodtabb szívvel visz az ember Legendet, vagy 2 hetes dzsungelsátrazásra inkább bármilyen Garmin 3-4 pár AA akksival.
[előzmény: (9286) viricsi, 2006.08.22 16:38:49]

viricsihozzászólásai | válasz erre | 2006.08.22 16:38:49 (9286)
Bocsika, de remélhetőleg tényleg nem olvassa az elektro tanárod a lapot, mert a ceruza aksik feszültsége nem 1,5V hanem 1,2V. :))
Ha már így beledumálok, akkor a PDA kontra kézi kütyühöz hozzátenném a saját meglátásom a kérdésről. Jómagam az autót leszámítva a kézi GPS-t részesítem előnyben, mert ezzel a világ végén is visszatalálok a járgányomhoz, még akkor is, ha csak csiganyálat húz a gép, sőt elég az is, ha az útirányt tudja mutatni. Számomra óriási változás volt, hogy bármilyen idegen országban, városban csak leparkolok, benyomom egy útpontba, hogy hol van a kocsi és máris úgy indulhatok városnézésre, hogy nem azt kell figyelnem, hogy hogyan találok vissza. Így teljesen más érzés várost nézni.
És ez egy erdei túra közben is igaz. Párizsban kipróbáltam egy PDA jószágot (gyalogosan) és elment tőle a kedvem. Itt kellett rájönnöm, hogy a PDA csak azt tudja, amit a szoftver enged neki, azon túl egy használhatatlan nehezék. Az üzemidő és aksi kérdésben teljesen egyetértek, ráadásul, ha minden kötél szakad, még mindig betehetek két elemet a gépbe.
[előzmény: (9264) bregő és andorpapa, 2006.08.22 15:04:11]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2006.08.22 15:04:11 (9264)
Hoppá, elkapott a matekláz, szóval hirtelen baromságot írtam (remélem kedves volt elektrotanárom nem jár erre). Szóval a 2x1.5 az a 3V, és ezt adja a 2 db 2500 mAh-s akksi. Bocs, fáradt vagyok! (de jól szórakoztam magamon. "Boldogok, akik tudnak magukon nevetni, mert nevetésük soha véget nem ér!")
[előzmény: (9259) kocsi, 2006.08.22 14:53:50]

kocsihozzászólásai | válasz erre | 2006.08.22 14:53:50 (9259)
"2x2500 mAh az már 5000 mAh"

A tiédben párhuzamosan vannak kapcsolva az akksik???
[előzmény: (9257) bregő és andorpapa, 2006.08.22 14:39:03]

bregő és andorpapahozzászólásai | válasz erre | 2006.08.22 14:39:03 (9257)
Mint a Trackman által említett hardcore PDA-sok zászlóvivője, gyorsan összefoglalom az évek óta tartó vita lényegét: a kézi célGPS-ek (Garmin, Magellan, stb.) arra lettek kifejlesztve, hogy akár a Himalája tetején is bírják a strapát, de egy laza szlovéniai raftingon is partnerek legyenek, emiatt van az, hogy ütésállók, vízállók (egy részük úszik a víz felszínén!), és 2 darab AA elemről/akksiről mennek. Ez utóbbinak óriási az előnye: 2x2500 mAh az már 5000 mAh, mindez pedig 2000 HUF-ba kerül, szemben egy 1300 mAh-s PDA akksival, amiért elkérnek 4-12 rugót is. Tehát egy Garmin pl. akár 30 órán át is bírja az erdőben, míg a legjobb PDA is bedobja a törölközőt 10-12 órán belül (de általában inkább 4-10 órán belül).

Ráadásul a PDA kijelzője nem bírja az ütést, vagyis ha leejted a sziklán, akkor az be fog törni. Valamint ha beleejted a folyóba, akkor tönkre fog menni (bár még nem próbáltam). Értelemszerűen sérülékenyebb készülék. Hogy akkor miért használnak mégis PDA-t sokan Garmin GPS helyett? A tudásuk miatt! A PDA - akárhogy is nézzük - egy kis számítógép, sokkal fejlettebb lehetőségekkel, mint egy kézi GPS. Mi választhatjuk meg a szoftvereket: autós felhasználásra ott az iGO, ami verhetetlen a kategóriában, túrára ott a Russa, amellyel a turistautak.hu ingyenes turistatérképeit lehet használni (tehát a Garmin készülékek egyetlen szoftveres előnye már múlté, hiszen a PDA-kon is használhatók ezek a minőségi térképek), és még számtalan egyéb GPS-ek progi közül lehet válogatni.

Ha geocachingre kell a PDA, akkor is jó választás, mert nem csak a ládáig lehet vele navigálni, hanem akár az egész ládaoldalt le lehet menteni, és magaddal lehet vinni. A menetrendekről, időjárásről nem is beszélve. És a PDA nem csupán GPS-ezésre használható, hanem ott vannak az irodai funkciói, valamint mp3 lejátszóként is üzemel. Emellett az érintőképernyőnek köszönhetően nagyságrendekkel gyorsabban és kényelmesebben lehet kezelni, mint egy kézi GPS-t.

Hát ez a nagy vita tárgya. Mindkét készüléktípusnak vannak előnyei is hátrányai is. Neked kell döntened, hogy melyikre van nagyobb szükséged: a szinte végtelen üzemidőre és a strapabíróságra, vagy a korlátlan felhasználási lehetőségekre, az egyszerű kezelhetőségre és a multifunkcionalitásra. Mindig el szoktam mondani, mikor ez a kérdés előjön, hogy én már másfél éve használom a PDA-t túrára, télen és nyáron, hóban, esőben és 35 fokos hőségben is. Eddig semmi baja nem lett, pedig fürdött már hóban, és az esőben sem szoktam elcsomagolni. Eddig még nem törtem össze, és soha nem tudnám elképzelni, hogy helyette egy Garmint kellene használnom. Ha tudsz vigyázni a készülékre, és nem a Tátra legmagasabb csúcsaira akarsz minden hétvégén felmászni, akkor a PDA-t sem kell félteni, arról nem is beszélve, hogy kaphatók már direkt ebből a célból kifejlesztett biztonsági tokok PDA-hoz is.

Ja, még egy érv a PDA mellett: egy olyan Garmin, ami kb. partiban van egy átlagos GPS-es PDA-val navigációs szempontból, az 150 rugó körül van (60Cx). Amint azt előző hozzászólásomban említettem, 80-90 körül már pöpec PDA-t tudsz pattintani. Gondolom ez eléggé erős érv.
[előzmény: (9250) Törölt Nick 30, 2006.08.22 14:12:29]

Törölt Nick 30hozzászólásai | válasz erre | 2006.08.22 14:12:29 (9250)
És ha mind2ő a cél? :) Mi a gond a pda-val a terepen? Nekem pontos volt. Csak szerintem a márka és az órajelek a lényegesek.
[előzmény: (9249) yoggi, 2006.08.22 13:33:38]

yoggihozzászólásai | válasz erre | 2006.08.22 13:33:38 (9249)
Legelőször definiáld a fő felhasználási területet, ha visszaolvasol pár száz -ezer hozzászólást rájössz miért :), nagyvonalakban ha leginkább túra,geocache a cél akkor cél GPS-t inkább ha autós navigáció a fő cél akkor PDA és spéci Geo szoftverek(pl GisRussa).
[előzmény: (9248) Törölt Nick 30, 2006.08.22 13:21:32]

Törölt Nick 30hozzászólásai | válasz erre | 2006.08.22 13:21:32 (9248)
Sziasztok.


Most készülök gps-t venni. Valószínüleg beépített vevős pda-t. Mire érdemes odafigyelni? Esetleges hibás szériák érdekelnének. Pl a Yakumo kategóriával mik a tapasztalatok?



Bejelentkezés név:  jelszó:   [regisztráció]