Megye/ország: Veszprém
Elhelyezés időpontja: 2013.09.01 12:25
Megjelenés időpontja: 2013.09.01 12:29
Utolsó lényeges változás: 2013.09.01 12:29
Utolsó változás: 2025.05.13 18:27
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: ngbriell, Roland
Ládagazda: briell Nehézség / Terep: 2.5 / 2.5
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 955 + 1 sikertelen + 1 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 1.5 megtalálás hetente
wap on
A hagyományos láda (30x30x25cm) a rom közelben található, mesterséges rejtekben. A láda sajnos nem az eredeti rejtekében van, hanem alatta a fa törzseinek elágazásában (mód.hk) wap off
A ládába Travelbug NEM helyezhető.
Rejtésemmel a Káli medence egyik kisebb romjához szeretnélek meginvitálni benneteket!
Megközelítés
Káptalantóti megközelíthető Révfülöpről, Zánkáról, Nagyvázsonyból és Tapolcáról induló helyközi buszjáratokkal.
A romot a kék túra útvonaláról letérve a kék rom jelzésen is elérhetjük.
A Sabar-hegyi templomrom
Káptalantóti neve leginkább híres kézműves piacáról, a Liliomkertről lehet ismerős sokaknak. A vasárnap délelőttönként nyitva tartó piac sokakat vonz a környékről, ám kevesen tudnak a Sabar-hegyen megbúvó templomromról.
A hegy inkább kicsi púpnak tűnik, de a dombtetőre érve az elénk táruló panoráma csodás rálátást enged a Káli- és a Tapolcai-medencére, illetve a Csobáncra.
A XIII. századi templomrom mind a romanika, mind a gótika stílusjegyeit magán hordozza. Egyenes szentélyzáródású, rézsűs résablakokkal. Néhány fala magasan megmaradt, állapota elhanyagolt.
Az 1300-as évek elejétől az oklevelek két települést említenek Tóti név alatt, Alsótótit és Felsőtótit. A Sabar-hegyi rom valószínűleg az egykori Felsőtóti nevű település központja lehetett. A középkorban három templom állt a környéken, az egyik a ma is működő templom helyén, egy másik az egykori Bács falu temploma volt, a harmadik pedig ez, a Sabar-hegyi, Felsőtóti rom a mai falutól keletre. Felsőtótit 1600-ban említik utoljára, a török korban pusztult el. Feltehetően a templomot is ekkoriban hagyták el. A török portyázások elmúltával csak Alsótóti temploma épült újra, Bács falu az idők során Káptalantóti részévé vált, Felsőtóti pedig elnéptelenedett.
Figyelem! Mivel a láda védett területen található, ezért kizárólag a kijelölt útvonalakon közelíthető meg, arról letérni nem szabad. Tilos továbbá sátorozni, táborozni, tüzet rakni, a védett természeti területek állapotát, az ott élő védett értékeket zavarni, károsítani, veszélyeztetni, valamint szemetelni!
Egy kis piacozás után, jöttünk el a romhoz. Érdemes lenne a ládát felújítani - új füzet, rejtek... a környezet szép és érdekes, megérdemelne egy újat. Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! [Geoládák v4.5.10]
Ha megtaláltam és tetszett, vagy nem tetszett - vagy teljesen közömbös hogy mit érzek, akkor is csak ennyit írok logként: Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A káptalantóti piac után meglátogattuk a sabari templomromot. Sajnos tényleg csak rom. A fű hatalmas, majdnem derékig ér, jól látni korábbi keresők nyomait, mert ott le van taposva. Mókás. Tetszett.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Vicces volt látni hogy a derékig érő fűben sok a kitaposott rész ahogy a többi ember is erre keresgélt. [Geoládák v4.5.9]
Elgondolkodtató emlék Nemzetünk vérzivataros múltjából. Gondolom a rejtekhely eredetileg a madárház lehetett, csakhogy a fatörzs köré erősített függesztő drótot "kinőtte" a fa, a vastagodó fatörzs kérgébe belevágódó dróthurok megfeszült, és olyan ferde helyzetben rögzíti a madárházat, hogy a "láda" mindenképpen kiesik. Szerencsére valaki a kettős fa törzse közé rejtette vissza a ládát. Köszönet a rejtésért! Külön öröm, hogy egy egy rokonszenves Játékostárssal futottunk össze a rejtekhelynél.
A nem túl jó minőségű úton egészen a romig autóztunk. A láda sajnos nem az eredeti rejtekében van, hanem alatta a fa törzseinek elágazásában. A rom érdekes, a fű nagy.