A ládát (2/15 cm PET előforma) az útelágazásnálkb. 2 m magasan keresd.
Szászkézd
(románul Saschiz, németül Keisd)
Segesvárt elhagyva Brassó felé haladunk de ezúttal nem térünk le Héjjasfalvánál a jól ismert, dombok között kanyargó udvarhelyi útra, hanem az innen 10 km-re levő Szászkézd erődtemploma előtt állunk meg.
Az Oltmelléki hegysor K-i részében, Disznó (Sajó, Saubach) - patak mellett fekszik Szászkézd (Saschiz) község.
A későbbi szász bútorfestő központot első ízben 1309-ben "Kizd" formában említik "György, kizdi plébánosról" lévén szó. 1345-ben Kezd, Kyzdy, 1459-ben Zaazkezd, 1460-ban Zazkizd-ként fordul elő. Lakói eredetileg a későbbi Kézdiszéken letelepedett székelyek voltak.
Az eredetileg honfoglaláskori magyar falut a XIII. század végéig székelyek lakták, mely kiköltözésüket követően szász kézre került.
Szászkézd vára
A helységtől 1 km-re nyugati irányban fekszik a környék falusi lakossága által a 14.sz.-ban épített parasztvár. (az é-ny. kapu külső falán az 1347-es évszám valószínűleg az építkezés kezdetének idejét jelezte.) Hat négyemeletes tornya és 10 m magas falai homokkőből épültek, melyeknek jó részét a környék lakossága hordta el az utóbbi évtizedekben építkezési célból.
Mára ezért nyoma sincs már a kaputoronynak, védőfolyósóknak, tetőburkolatnak, kapunak és egyéb, főleg fából készült építészeti elemnek.
A hegy tetejét koronázó paraszt- vagy menedékvárat a történelem nemigen említi, ostromáról nincsenek adatok. 1704-ben a Sándor János vezette kurucok foglalták el, de nem sokkal ezután a császáriak visszavették tőlük. Az I. világháború előtti időkben még épségben fennállott épületegyüttes ma meglehetősen lepusztult állapotban van. A XV-XVI. század fordulóján háromszoros védőgyűrűvel épült (ezek közül ma csak a belső áll még) ovális alakú várba a déli oldalon álló kaputornyon át lehet bejutni (a kaputoronyból pedig a védőfolyosóra feljutni), a másodiktól a harmadik kapuig sikátorszerű út vezet, majd innen a vár elgazosodott udvarára jut a látogató. Itt épületnyomok és egy kút helye tűnik elő. A kb. 9-10 méter magas várfalat lőrésekkel ellátott három torony és ugyanennyi bástya erősíti, ezek még meglehetősen jó állapotban vannak.
Evangélikus templom
UNESCO Világörökségi Listáján szerepel
A jelenlegi templom egy 13. sz-i háromhajós románkori bazilika alapjaira épül. Ezt 1493-al kezdve későgót csarnoktemplommá alakítják át. A szentély külső falán - mennyezetmagasságban - csonka felirat maradt ránk: "Ihesus Vrist...1496..." , ami a szentély gótikus átalakításának befejezését jelenheti.
A szentségtartó fülkét faragott kőbordák, tornyocskák magasítják -díszítik. Néhány ablak megőrizte későgót faragott kődíszeit. Kapui csúcsívesek.
Az eredetileg bástyának készült jelenlegi óratoronyra 1667-ben két emeletet húznak és a segesvárival vetekedni akaró sisakkal látják el. Két méter vastag falai zárt védőfolyósót rejtenek, a két emelet minden oldalán hat lőrés nyílik. A déli oldalán található fafigura, "Bogdán" negyedóránként dobszóval jelezte az idő múlását. A tornyot és templomot kerítő egykori várfalat a 19. században bontották le.
A templom egykori pillérfőiből kettőt megőrzött. Ezek nagysága, formája, spiráldíszítése a nagydisznódi templom nyugati kapuján látható oszlopfőkkel azonos, s így kormeghatározó: keletkezése a 13. század elejére, vagyis az itteni szász telepítés kezdetére esik. Az említett oszlopfők jelenleg az oltárra vannak elhelyezve.
A templomhajót fakarzat futja körbe. Részleges feltárások nyomaiból egyértelműen megállapítható, hogy a karzat ill. szószék egyik első festője az az Umling Lőrincz lehetett, aki későbbi munkássága során Kalotaszeg templombelsőinek meghatározó jellegét adta. Umling Szászkézden született, Segesváron tanult és kolozsvári polgárként halt meg. Munkássága az 1742-1787 közötti időszakra tehető.
Azt csak mellékesen jegyzem meg, hogy itt forgatták a Harry Potter valamelyik epizódjának néhány jelenetét.
Kellemes kikapcsolódást és sikeres ládakeresést kívánok.
Ládatörténet
2022.11.07 A régóta beteg ládát az eredeti rejtője nem javította, így szabályainknak megfelelően egy új, a javítást és gondozást vállaló ládagazdának adtam át. [Admin(Fazék)]
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A korábbi újrarejtők munkájának eredménye sajnos nem tartott örökké: én a fa elágazásában geoládát nem, annál több szemetet találtam (galacsinba gyúrt alufólia, használt zsebkendő, stb). Miért kell oda feldobni a szemetet? Nem értem... A vár le van zárva, megközelíteni jelenleg tilos. Köszönöm, ha elfogadod a találatot!
Ha2-vel illetve Csaba és családja kessertársakkal kerestük fel a várat és a ládát. A láda helyét megtaláltuk, de láda nem volt benne, így újra rejtettük. Egy PET előformát tettünk ki a közeli útbaigazítótáblákkal ellátott fának a törzsének az elágazásába. kb. ez is 2 m magasan van. Képet csatolok a fáról. A koordináták később frissülnek, a jelszó már él. [Geoládák v4.0.2]
A rejtek egyértelműen adta magát, sajnos üres volt. (SirLes fotóján látható) Új helyen, újra rejtve, új jelszóval. Turistajelzésekkel felfestett és infó táblával elcsúfított diófán. Az út ellentétes oldalán mint eddig volt. Koordináták: 46°11,744' és 24°57,249' 476 m.
A várnál jártunk, de még továbbra is felújítás alatt van. A láda nem tudom miért ennyivel lejjebb volt elrejtve, én a vár körül rejteném. Különben nincs meg, csak a feltételezett helye. Rejtővel sajnos nem tudtam beszélni, hogy kitegyek legalább egy jelszóhordozót.
A ládát adoptáltuk. Szászkézd faluba érve nem lehet eltéveszteni az utat, gyönyörűen ki van táblázva. Télen nem ajánlom autóval felmenni, nagyon szűk, egy picivel több mint egysávos beton út vezet a vár felé meredek kaptatón. Mi ősszel voltunk, szerencsénk volt, nem jött szembe semmi. Sajnálom, nem mértem be egy biztonságos parkolót. A faluba leparkolva nem lehet több gyalogosan mint 1 km. (sajnálom, ezt sem mértem le). A régi helyére nem rejtettük vissza, egy kicsit lennebb hoztuk, mivel a várnál dolgoznak, feljavítás folyik. De azért ki lehet mászni, megéri. Fentről gyönyörű a kilátás. Írószert vigyél magaddal.
Ez egy tavalyelőtti találat, amit nem jelentettem be, most erre járva jöttem rá erre. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Bővebben otthonról. [Geoládák v3.12.7]
Mint ládadoki a geoládát utolsó logjai vizsgálata alapján és a rejtő inaktivitása miatt betegre állítottam.
Ha van rá lehetőséged, kérlek javítsd!
További tudnivalók a beteg ládákról: https://geocaching.hu/documents.geo?id=ladadoki
Email-t küldtem a rejtőnek.
Megtaláltam a várat.
Sajnos most nem engedtek be mert egy daru dolgozott bent.
Kérem a képek alapján az elfogadást.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.7.14]
Nem értettem, hogy miért vannak keresztbe ragasztva a vár felé mutató táblák a faluban, mire felmásztam rájöttem. Felújítás alatt van a vár, fél van állványozva, nem látogatható. Kérem az elfogadást. Fotót később csatolok. [Geoládák v3.11.3]
Bemásztunk az óriási bozótba, de nem találtuk meg a ládát, igaz hamar fel is adtuk a keresést, mert egy kb. 50 fős gyerekcsapat érkezett fel a romhoz, nem akartuk, hogy lássák a működésünket. Az erődtemplomot most újítják fől, így kívülről fel van zsaluzva, de érdemes megnézni, még a padlásra is fel lehet menni, ahonnan nagyon szép a kilátás. A képek alapján kérnénk a találat elfogadását. Köszönjük!
Székelyföldi barangolás 1/4. Utólag nézve a templom mellett lehetett volna legkönnyebben parkolni, én egy kicsit tovább eresztettem a kocsit, és a kavicsos úton, az ösvény indulásánál álltam meg. A rövid, de meredek emelkedő után gyorsan a romhoz értem, mely elég kitartóan őrzi a múltat, a falak látványosan körül érnek. A ládát viszont egyre jobban benövi a bozót, de azért végül sikerült előszedni. Nem sokkal utánam egy román család érkezett, úgyhogy népszerűnek tűnik a látványosság.
Ha tegnap jártam volna arra, akkor éppen tíz évvel a rejtés után találtam volna meg. Így késtem egy napot, Holnap viszont ünnepelhetem az Ugron kápolna búcsúját Szombatfalván.
Minden elismerésem dbotond-é, eddig általam megkeresett kincsesládáiért! Köszönöm.
Estefelé, kis eső után, megtaláltam. Az út ami felvezet a vár alá, elég rossz állapotban van, a várra ráférne legalább az állagmegőrzés, ha már nincs pénz a renoválásra... A láda jó állapotban, kösz a rejtést.
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (91 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.