
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
A kereshető ládát átállítottam virtuális ládára,mivel valahogy mindig eltűnik.
Számold meg a vár udvarán lévő gyümölcsfákat.(szám-betű,szünet nélkül).
A vár felújítása befejeződött,látogatható,díjmentes.
Szászkézd
(románul Saschiz, németül Keisd)
Segesvárt elhagyva Brassó felé haladunk de ezúttal nem térünk le Héjjasfalvánál a jól ismert, dombok között kanyargó udvarhelyi útra, hanem az innen 10 km-re levő Szászkézd erődtemploma előtt állunk meg.
Az Oltmelléki hegysor K-i részében, Disznó (Sajó, Saubach) - patak mellett fekszik Szászkézd (Saschiz) község.
A későbbi szász bútorfestő központot első ízben 1309-ben "Kizd" formában említik "György, kizdi plébánosról" lévén szó. 1345-ben Kezd, Kyzdy, 1459-ben Zaazkezd, 1460-ban Zazkizd-ként fordul elő. Lakói eredetileg a későbbi Kézdiszéken letelepedett székelyek voltak.
Az eredetileg honfoglaláskori magyar falut a XIII. század végéig székelyek lakták, mely kiköltözésüket követően szász kézre került.
Szászkézd vára
A helységtől 1 km-re nyugati irányban fekszik a környék falusi lakossága által a 14.sz.-ban épített parasztvár. (az é-ny. kapu külső falán az 1347-es évszám valószínűleg az építkezés kezdetének idejét jelezte.) Hat négyemeletes tornya és 10 m magas falai homokkőből épültek, melyeknek jó részét a környék lakossága hordta el az utóbbi évtizedekben építkezési célból.
Mára ezért nyoma sincs már a kaputoronynak, védőfolyósóknak, tetőburkolatnak, kapunak és egyéb, főleg fából készült építészeti elemnek.
A hegy tetejét koronázó paraszt- vagy menedékvárat a történelem nemigen említi, ostromáról nincsenek adatok. 1704-ben a Sándor János vezette kurucok foglalták el, de nem sokkal ezután a császáriak visszavették tőlük. Az I. világháború előtti időkben még épségben fennállott épületegyüttes ma meglehetősen lepusztult állapotban van. A XV-XVI. század fordulóján háromszoros védőgyűrűvel épült (ezek közül ma csak a belső áll még) ovális alakú várba a déli oldalon álló kaputornyon át lehet bejutni (a kaputoronyból pedig a védőfolyosóra feljutni), a másodiktól a harmadik kapuig sikátorszerű út vezet, majd innen a vár elgazosodott udvarára jut a látogató. Itt épületnyomok és egy kút helye tűnik elő. A kb. 9-10 méter magas várfalat lőrésekkel ellátott három torony és ugyanennyi bástya erősíti, ezek még meglehetősen jó állapotban vannak.
Evangélikus templom
UNESCO Világörökségi Listáján szerepel
A jelenlegi templom egy 13. sz-i háromhajós románkori bazilika alapjaira épül. Ezt 1493-al kezdve későgót csarnoktemplommá alakítják át. A szentély külső falán - mennyezetmagasságban - csonka felirat maradt ránk: "Ihesus Vrist...1496..." , ami a szentély gótikus átalakításának befejezését jelenheti.
A szentségtartó fülkét faragott kőbordák, tornyocskák magasítják -díszítik. Néhány ablak megőrizte későgót faragott kődíszeit. Kapui csúcsívesek.
Az eredetileg bástyának készült jelenlegi óratoronyra 1667-ben két emeletet húznak és a segesvárival vetekedni akaró sisakkal látják el. Két méter vastag falai zárt védőfolyósót rejtenek, a két emelet minden oldalán hat lőrés nyílik. A déli oldalán található fafigura, "Bogdán" negyedóránként dobszóval jelezte az idő múlását. A tornyot és templomot kerítő egykori várfalat a 19. században bontották le.
A templom egykori pillérfőiből kettőt megőrzött. Ezek nagysága, formája, spiráldíszítése a nagydisznódi templom nyugati kapuján látható oszlopfőkkel azonos, s így kormeghatározó: keletkezése a 13. század elejére, vagyis az itteni szász telepítés kezdetére esik. Az említett oszlopfők jelenleg az oltárra vannak elhelyezve.
A templomhajót fakarzat futja körbe. Részleges feltárások nyomaiból egyértelműen megállapítható, hogy a karzat ill. szószék egyik első festője az az Umling Lőrincz lehetett, aki későbbi munkássága során Kalotaszeg templombelsőinek meghatározó jellegét adta. Umling Szászkézden született, Segesváron tanult és kolozsvári polgárként halt meg. Munkássága az 1742-1787 közötti időszakra tehető.
Azt csak mellékesen jegyzem meg, hogy itt forgatták a Harry Potter valamelyik epizódjának néhány jelenetét.
További információk
Kellemes kikapcsolódást és sikeres ládakeresést kívánok.
Ládatörténet
2022.11.07 A régóta beteg ládát az eredeti rejtője nem javította, így szabályainknak megfelelően egy új, a javítást és gondozást vállaló ládagazdának adtam át. [Admin(Fazék)]