WAP: A kis, piros fedelű műanyag doboz, talajszinten, üregben, kővel álcázva.
A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Héhalom községhez tartozó, a Bér-patak felett átívelő háromnyílású műemléki kőhidat mutatjuk be.
A hídon közúti forgalom lassan már negyedszázada nincs, és léte, fennmaradása veszélybe sodródhat eredeti funkciójának megszűnésével. A tavaly 170 éves műtárgy arányos méreteivel, esztétikus megjelenésével, felújított állapotában és a terveken megálmodott, ízlésesen kialakított pihenő-parkoló övezetben bizton számíthatna a megfelelő látogatottságra. A Héhalomtól kiinduló Bér-patak völgyében haladó úton felsorakozó szomszédos települések más jellegű értékes örökségeivel (dengelegi templom, sziráki kastély, béri andezit oszlopok) új életre kapna ez a kincses térség.
A HÍD TÖRTÉNETE:
A mai kőhíd helyén, évszázadokon át fahíd állt. Héhalom a XV. században az Aszód-Fülek észak-déli megyei kereskedelmi útvonal patakok feletti átkelőjénél fontos vámhely lett, ráadásul innen ágazott el az út az uradalom központja, Buják vára felé is. Ezt a szerepét a török kiverése után is megőrizte. A XVIII. századtól a környékbeliek piaca áttevődött a bányavárosok vidékéről Vácra és Pestre, valamint Losoncra.
A kőhíd megépítésének ötlete Nógrád vármegye 1826. április 15-i közgyűlésén vetődött fel: Fehér László felszólalásában hívta fel a figyelmet a palotási és a hihalmi hidak megromlott állapotára, és javasolta, hogy időállóbb anyagból - kőből - építsék azokat újjá. A közgyűlés jegyzőkönyve alapján a kőhíd megépítését el is határozták, de elkészültét már nem jegyezték be. Valószínűsíthető, hogy 1826-ban elkezdték a híd építését, de 1829-ben még nem fejezték be: ekkor a nádorispán környékbeli vizitációja miatt szükségessé vált a gyors ideiglenes megoldás, melyhez a fenyőpallókat használták. A híd minden bizonnyal 1833-ban készült el. Ezt a tényt látszik alátámasztani az egyik fedkőbe bevésett 1833-as évszám (mely a 60-as években még jól olvasható volt, és még ma is kivehető).
A hidat 1930-ban javították, de erről a beavatkozásról nincs részletes írásos emlék. Feltételezhető, hogy a romenád alátámasztására szolgáltak a híd alatt, a középső nyílás medrében ma is látható facölöpök. A hidat 1975-ig használták, , 1985-ben részlegesen visszabontották, 1988-ban kijavították, valamint egyéb kisebb javításokat is elvégeztek.
A HÍD LEÍRÁSA:
A héhalmi híd háromnyílású, szegmensívekből álló kőhíd, melynek teljes hossza 39,4 méter, szélessége 6,6 méter. A hídnyílások 7,40; 9,20 és 7,40 méteresek. Mindkét oldalon faragott kőtömbökkel lezárt mellvéd helyezkedik el, a szárnyfalak csatlakozásánál félköríves kerékvetőket helyeztek el. A mellvédet faragott fedkövek fedik, melyek 63 cm szélességűek és 31 cm magasságúak. A híd alap-kőanyaga a fehér (szürkésfehér) színű durva mészkő. A mellvédek fedköve és a jégtörő toldatok anyaga vörös (barnásvörös) homokkő. A két építőanyag együttes alkalmazása harmonikus színvilágú, esztétikus egységet alkot.
HÉHALOM:
Már a bronzkorban is lakott volt a mai falu és környéke, először 1385-ben említette okirat, "Hywhalom" alakban. A település 1439-ben Buják várához tartozott. A XVI. század közepétől a török hódoltság idején a budai szandzsákhoz - török közigazgatás szerinti, közepes nagyságú terület - tartozott. 1562-63-ban bizonyos Arpalik Hasszán, a budai önkéntes lovasság parancsnoka volt a hűbérbirtokosa. Hetven évvel később már csak egy adóköteles háztartás volt itt.
A község már egybeépült Palotással; egy ideig Palotáshalom néven társközségek is voltak.
MEGKÖZELÍTÉS:
A település megközelíthető közúton: az M3-as autópályáról Aszódnál kell letérni észak felé, majd Kartalon és Versegen át jutunk a faluba.
LÁDATÖRTÉNET:
• 2007. 12. 12. A mai nap sajnálattal értesültünk arról, hogy valakik nem csak a hidat rongálták meg, hanem a ládát is ellopták!
Nagyon-nagy segítséget kaptunk egy ke dves közeli kesser családtól,
EndreiTeam
összes tagjától, akik, ahogy odatelefonáltunk azonnal indultak a láda újra telepítésére.
Telefonon tartva a kapcsolatot, elég siralmas állapotról számoltak be a helyszínen. Megpróbálták a ládát az eredeti helyre visszarejteni!
• 2011.05.28. A mai nap pótolva lett a láda. A régi megszokott helyre került .
Nagyon köszönjük a segítségüket!
• 2009. 01. 10. A mai nap ismételten segítséget kértünk és kaptunk
EndreiTeam
tagjaitól . A tégelyt kicserélték egy normál ládára és elhelyeztek benne egy új füzetet.
Nagyon köszönjük a segítségüket!
Kívánok mindenkinek nagyon kellemes kikapcsolódást, jó láda vadászatot!
LUILUI és
JUDITH