Elhelyezés időpontja: 2017.12.09 00:00
Megjelenés időpontja: 2017.12.15 06:52
Utolsó lényeges változás: 2017.12.15 06:52
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: sokoto5
Felhasználó: sokoto5 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 522 + 4 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 3.2 megtalálás hetente
Röviden
Ahogy belépsz a temetőbe, fordulj balra, és menj a kerítés mentén kb. 50 métert, onnan pedig kövesd a GPS-ed, ami elvezet a 15*10*5 cm-es konyhai tárolódobozhoz amit egy faodúban, kb. 1,2 méter magasan találsz!
Ezzel a ládával Budapest legrégebbi evangélikus templomához hívlak benneteket, Cinkotára, a majd' 1000 éves Cinkotai Evangélikus templomhoz, és szeretném bemutatni a mellette található régi temetőt is.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
A templom mellett tudtok parkolni.
A helyről
A templom története
A cinkotai evangélikus műemlék templom, mely a margitszigeti apácák egykori birtokán épült, a főváros legrégibb evangélikus temploma. Alapítása I. (Szent) István nevéhez fűződik, aki minden 10 falu számára egy templom építését rendelte el.
1074-ben már állt az első - kerek - templom a helyen. A területet mint lakatlan földet 1259-ben szerezte meg a margitszigeti apácakolostor, melyet betelepítettek, és egyik legjövedelmezőbb birtokukká fejlesztettek. Az itt álló kerek templomot a XII-XIII. század fordulóján átépítettek téglalap alakú hajóval és félkörös szentéllyel.
A tatárjárás során megrongálódott épületet a XIV. században meghosszabbították, eléje tornyot emeltek. Ezt a XV. században újabb átalakítások követték. Az időközben a reformátusok használatába került templom ebben a formájában állt a XVII. század végéig. Az 1686-ban visszavonuló törökök a falut feldúlták, mely így elnéptelenedett.
Az 1699-ben betelepített zömében szlovák evangélikusok 1709-ben rendbe hozták az épületet, s mivel Cinkota gondozta Fóttól Pestig a környék evangélikusságát, szükségessé vált a templom bővítése. A terveket 1775-ben Jung József pesti építő-, és Hacker József ácsmester készítette el. Az épület ekkor nyerte el mai formáját, felszentelése 1776-ban történt.
Ha szeretnétek a templomot belülről is megtekinteni, egy mise alkalmával ezt megtehetjük, amit minden vasárnap 10:30-kor tartanak.
A temető
A természet lassan teljesen visszahódítja magának azt a földdarabot, ahol egykor szorgos cinkotai polgárok találtak végső nyugalmat, s utódaik gondosan ápolták emléküket. A temető legrégebbi síremléke egy latin feliratos márványtábla, melyet az Úr 1825. esztendejében helyeztek el még fennálló helyére. A sírfeliratok bizonysága szerint rendszeres volt a magyar-szlovák vegyes házasság, s ugyancsak helyi szokás szerint porcelánba égetett képeik idézik meg egyre halványuló alakjukat, népi viseletüket. Cinkota földesurai, a Beniczkyek családtagjai közül is nyugszanak itt néhányan, akiket lassan ugyanúgy beszőnek a fák ágai, mint a furfanggal, 1949-ben a világháborúban elesett katonák emlékére emelt kőkeresztet, a megfeszített Krisztussal.
Híres emberek, akik a temetőben nyugszanak
-Hrúz János (Petőfi Sándor nagyapja)
-Hrúz Ádám (Petőfi Sándor nagybátyja)
-Tabódy Ida (Az első női díszpolgár)
-Beniczkyek (Cinkota földesurai)
Árpádföldről sétáltunk el ide a Szilas-patak mentén kellemes napsütéses időben. Logolás után felfedeztük ezt a régi temetőt is. Köszönjük a megmutatást!
Kihasználtam ha már végre kellemes napsütéses idő volt és eljöttem egyet geocachinggel egybekötött bringázásra. Párszor már jártam erre, de most végre egy kis keresgélős pihenőre is volt lehetőségem.