Elhelyezés időpontja: 2017.12.09 00:00
Megjelenés időpontja: 2017.12.15 06:52
Utolsó lényeges változás: 2023.04.22 09:50
Utolsó változás: 2023.04.22 21:26
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: sokoto5
Ládagazda: sokoto5 Nehézség / Terep: 2.0 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 50 m
Megtalálások száma: 826 + 2 sikertelen + 5 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 2.7 megtalálás hetente
Röviden
Ahogy belépsz a temetőbe, fordulj balra, és menj a kerítés mentén kb. 50 métert, onnan pedig kövesd a GPS-ed, ami elvezet a 15*10*5 cm-es konyhai tárolódobozhoz amit egy faodúban, talajszinten találsz!
Pótjelszó szintén a megadott koordinátákon, fiatal facsemete aljnövényzettel takart tövében.
Ezzel a ládával Budapest legrégebbi evangélikus templomához hívlak benneteket, Cinkotára, a majd' 1000 éves Cinkotai Evangélikus templomhoz, és szeretném bemutatni a mellette található régi temetőt is.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítés
A templom mellett tudtok parkolni.
A helyről
A templom története
A cinkotai evangélikus műemlék templom, mely a margitszigeti apácák egykori birtokán épült, a főváros legrégibb evangélikus temploma. Alapítása I. (Szent) István nevéhez fűződik, aki minden 10 falu számára egy templom építését rendelte el.
1074-ben már állt az első - kerek - templom a helyen. A területet mint lakatlan földet 1259-ben szerezte meg a margitszigeti apácakolostor, melyet betelepítettek, és egyik legjövedelmezőbb birtokukká fejlesztettek. Az itt álló kerek templomot a XII-XIII. század fordulóján átépítettek téglalap alakú hajóval és félkörös szentéllyel.
A tatárjárás során megrongálódott épületet a XIV. században meghosszabbították, eléje tornyot emeltek. Ezt a XV. században újabb átalakítások követték. Az időközben a reformátusok használatába került templom ebben a formájában állt a XVII. század végéig. Az 1686-ban visszavonuló törökök a falut feldúlták, mely így elnéptelenedett.
Az 1699-ben betelepített zömében szlovák evangélikusok 1709-ben rendbe hozták az épületet, s mivel Cinkota gondozta Fóttól Pestig a környék evangélikusságát, szükségessé vált a templom bővítése. A terveket 1775-ben Jung József pesti építő-, és Hacker József ácsmester készítette el. Az épület ekkor nyerte el mai formáját, felszentelése 1776-ban történt.
Ha szeretnétek a templomot belülről is megtekinteni, egy mise alkalmával ezt megtehetjük, amit minden vasárnap 10:30-kor tartanak.
A temető
A természet lassan teljesen visszahódítja magának azt a földdarabot, ahol egykor szorgos cinkotai polgárok találtak végső nyugalmat, s utódaik gondosan ápolták emléküket. A temető legrégebbi síremléke egy latin feliratos márványtábla, melyet az Úr 1825. esztendejében helyeztek el még fennálló helyére. A sírfeliratok bizonysága szerint rendszeres volt a magyar-szlovák vegyes házasság, s ugyancsak helyi szokás szerint porcelánba égetett képeik idézik meg egyre halványuló alakjukat, népi viseletüket. Cinkota földesurai, a Beniczkyek családtagjai közül is nyugszanak itt néhányan, akiket lassan ugyanúgy beszőnek a fák ágai, mint a furfanggal, 1949-ben a világháborúban elesett katonák emlékére emelt kőkeresztet, a megfeszített Krisztussal.
Híres emberek, akik a temetőben nyugszanak
-Hrúz János (Petőfi Sándor nagyapja)
-Hrúz Ádám (Petőfi Sándor nagybátyja)
-Tabódy Ida (Az első női díszpolgár)
-Beniczkyek (Cinkota földesurai)
Megvan! 135. láda. Viszonylag könnyen megtaláltam a dobozt. Valóban kb. 1,5 méter magasan van. Hogy a pótjelszó hol lehetett, arról fogalmam nincs, mivel több fiatalabb fát is láttam a közelben. A templom szép, a temető viszont rettenetesen lepukkant állapotban van. Így pár nappal halottak napja után néhány síron volt friss virág. Kicsit aggódtam, hogy egy régi sírra lépek és beszakad majd alattam. Szerencsére besütött a nap a fák között, így nem volt annyira ijesztő.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Nem talaj szinten volt, kb 1 m magasságban, én viszont még feljebb tettem ugyanabban a fában, mert állt a vízben, a fentebbi odu száraznak tűnt. Szóval kb. 1,5m magasságban van.
Remélem, hogy nem rontottam el a játékot![Geoládák v4.1.2]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Pótjelszóval. 16-án már jártam itt, de már félsötét volt, sietnem kellett a hévhez, alig láttam valamit, úgyhogy feladtam. Most visszatértem ide, előző logok alapján ládát már nem is kerestem, egyből a pótjelszóra mentem. Idővel meg is lett, rendben a helyén volt. Innen a 46-os busz repített tovább GCRKSK-hoz. [Geoládák v4.1.2]
Derék figyelem-felhívás és kitűnő történeti ismertetés! (írom ezt 'néhai' helyi helytörténészként) - Ugyanakkor: a fifty (50) inkább fifteen (15); és a[z új] rejtés egy jellegtelen sürjesbe 'sikerült', ami a rossz vételi körülmények között vaddisznóssá teszi a keresést... A pót' is nehezen található, ráadásul a színe, kialakítása és a fényviszonyok miatt alig betűzhető ki; a ládika pedig mintha nem lenne meg? (a leírás szerint, talajszinten kerestem.)
Ha valaki látni is szeretne a régi síremlékekből, akkor 'ösvenyjen' át a 47, 524.848°/19, 231.583°-ra - az átjárás kitaposott, de a szétnézés már bakancsos (durva üvegtörmelék is!); valamint arra az időre nyomja el magában a nem-materialistát.. Hogy az állapotokért - amit alighanem egy erősebb kerítéssel is meg lehetett volna előzni - szóval, hogy a gyülek.-től kezdve az önkorm.-on át a BTI-ig bezárólag ki szégyellheti magát, az összetett is lehet, de valaki(k) süllyedjen(ek) mélyen a föld alá!..
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A temető rendkívül szomorú látványt nyújt. A templom szép, de még a kertjébe sem sikerült bejutni. Kár.
[Geoládák v4.0.2]
A lista az oldal alapbállításának megfelelően nem mutatja az összes bejegyzést (833 db), az összes megjelenítéséhez kattints ide.
Az alapbeállítást (25 db) felülbírálhatja a felhasználói beállítás, amelyet bejelentkezve a felhasználói adatok között tudsz megváltoztatni.