WAP

A ládába TravelBug
nem helyezhető.
Kedves kessertársak! Több jelzés alapján úgy tűnik, a ládának nyoma veszett. Amint időm engedi, pótlom. Addig is nézzetek nyugodtan körül a Maros partján. :) A pót jelszó a helyén. Egy jelzés alapján a pót jelszó sincs a helyén, így a ládát betegre állítottam.
A láda egy "csatos" ételhordó doboz, amit egy fára elhelyezett mesterséges rejtekben találsz. Nyáron készüljetek szúnyog- és kullancsriasztóval, szükség lehet rá!
Ha a láda valamilyen oknál fogva nem közelíthető meg, a pót jelszót egy kék műtárgyon lévő sárga-fekete lemez belső felületére ragasztva találod. (
N 46° 13,241' E 20° 21,428' 84 m [GCKUKU+pótjelszó])
A láda helyének megközelítése
A ládarejtekhez a faluközpontban a jelzőlámpás kereszteződésnél kell lefordulni a Töltés utcára, a Maros irányába.
N 46° 13,043' E 20° 21,195' 75 m [GCKUKU+Kereszteződés]
Autóval a vízműtelep mellett, a műút végének közelében lehet megállni (onnan kb. 7-800 m séta a pihenőhely).
N 46° 13,166' E 20° 21,295' 75 m [GCKUKU+Vízműtelep]
Az erre vállalkozók kerékpárral vagy túrázva a töltés tetején lévő földúton is megközelíthetik a ládát akár Szeged, akár Makó felől indulva.
A vízműteleptől indulva a gátra (helyi nevén "töltésre") felkapaszkodva, majd a kiépített utat követve lehet eljutni a pihenőhelyig, utána a folyó partján egy kis ösvényen a ládarejtekig.
Aki közvetlenül a töltés felől szeretné elérni a láda rejtekhelyét, annak is ajánlott a folyóparti kis ösvény felé kerülni, mert az erdő gát felőli szélén elég sűrű a bozótos még télen is.
Többen jelezték, hogy vegetációs időszakban (azaz tavasztól őszig) jelentősen megnő az alnövényzet mennyiség, erre is készüljetek!
Mivel a láda egy kis erdősáv közepén van elrejtve viszonylag természetes közegben, előfordulhat, hogy a láda tárolóját a helyi élővilág, így pl. hangyák, pókok is megpróbálják birtokba venni.
A pihenőhely mellett folyik közvetlenül a Maros. A helyiek által összerakott lépcsőkön le lehet menni egész a víz szintjéig. Legyetek óvatosak, a part meredek, a lépcsők régiek és a folyónak igen erős sodrása van!
A töltést és a vízpartot 2020-21-ben alakították át, mivel a folyó a kanyarulatában alámosással fenyegette a vízmű épségét. Az átépítés eredményeként a folyópartot megerősítették kőzúzalékkal, a parton végig utat építettek pihenőpadokkal.
FONTOS! A láda helyét mindenki a saját felelősségére látogassa! A folyó nagyon veszélyes, vigyázzatok magatokra! A láda rejtekhelyét árvízveszélyes, viharos időben ne közelítsétek meg, inkább használjátok a fentebb említett pót jelszót!
Kukutyin és a Maros - a közmondás eredete
Elmehetsz Kukutyinba zabot hegyezni! - mondjuk olyan embernek, akivel nem törődünk. Egy másik jelentése eme szólásnak az olyan munkára vonatkozik, ami nem sokat ér. Nem is gondolnánk, pedig igaz: a Kukutyin helynév létező településre utal.
A Kukutyin nevű településrész a Szeged és Makó között elterülő Ferencszállás része. A települést 1828-ban alapította a deszki Báró Gerliczy Ferenc. Alapításakor összesen 52 háza és 202 lakosa volt a községnek, amely nevét Gerliczy báró Ferenc nevű fiáról kapta. A területen virágzó dohánytermesztés folyt, a báró majorrendszert alakított ki, szerződött dohánykertészeket alkalmazott, akik az év nagy részében családjukkal együtt dolgoztak és laktak a Nagymajorban. A helyet az egykori katonai térképen így jelölték: pa Kukutyin, azaz Kukutyin puszta.
A környéken a 19. században nagy volt a szegénység. A hagyomány úgy tartja, hogy amikor az egyik falubeli szegény ember elment a deszki báróhoz munkát kérni, a földesúr a következőket mondta neki:
"Eriggy Kukutyinba zabot högyözni!"
A szegény ember így is tett, innen származik az elhíresült közmondás.
Kukutyin pusztán ekkoriban már inkább zabot vetettek. Mivel a puszta a Maros folyó közelében fekszik, a veteményeseket gyakran elöntötte az ár. Ilyenkor olyan magasan állt a víz, hogy csak a zab hegye, a kalász lógott ki a víztükörből. Az árral elöntött földeken a gazdák csónakról vágták a vízből kiálló zabkalászokat. Ezt a műveletet hívták zabhegyezésnek.
Egy másik Kukutyin
Egy ténylegesen Kukutyinként ismert település Romániában is fellelhető, ahol a Prut melletti Cucuteni községet nevezik így a csángók. Ez a hely azonban nem a zabhegyezésről, mindinkább az 5-7000 éves neolitikumi leleteiről híres.
Források
Merre található Kukutyin?
Tudja-e, miért kell Kukutyinba menni zabot hegyezni?
Ferencszállás története
Változások:
2020.11.01. - A gátépítés és a fennálló járványhelyzet miatt nem sikerült a ládát újrarejteni az eredeti helyén. A ládát egyelőre virtuálisként kereshetitek.
2022.05.07. - A láda újra kereshető a korábbi helyéhez közel. Pótjelszó is segíti a megtalálását, ha a láda nem érhető el (pl. árvízveszély esetén).
2022.08.17 - Több bejelentés alapján úgy tűnik, a ládának lába kélt. Igyekszem minél hamarabb pótolni, addig a pót jelszót megadva tudtok megtalálást rögzíteni.
2022.12.28 - A láda egy új rejtekbe költözött. Remélhetőleg így már nem fogja bántani senki lelkét, és háborítatlanul meghagyják Nektek a játék öröméért.
2023.12.22 - Többen jeleztétek, hogy a láda nem található. Ma ellenőriztem és minden a helyén van. A láda és a pót jelszó is jó állapotban van.
2025.03.02 - A láda ismét eltűnt. Amit tudom, pótlom. Addig is nézzetek nyugodtan körül a Maros partján. :) A pót jelszó a helyén.