A 5*12 centiméteres fekete henger a kilátó egyik alsó sarkánál nyugszik. Pótláda az egyik felső sarkánál. De, ha egyiket sem találod, vagy lenne valaki a közelben, ott a QR kódos pótjelszó a felvezető korlát végének belsejében.
A kilátó északi oldalánál keresd!
Ezt a ládát időszakosan átvettem, mert kötődöm is a helyhez. De, ha szeretnéd gondozásodba venni, szólj! A rejtés és a ládaoldal is megújult! Tapiapi
A ládába TravelBug helyezhető.
QR: A láda és a pótjelszó is QR kódot tartalmaz. Ezzel gyorsíthatod a logolást. Ha olyan alkalmazást használsz (Geoládák, g.hu+) amelynek van QR-kód olvasója, akkor automatikusan kitölti a logolási felületet. Ha nincs az alkalmazásban, akkor a telefon fényképezője egy jegyzet file-ként beolvassa a jelszót és elmentheted magadnak, hogy otthon belogolj.
A szabolcsi Magyarország egyik legnagyobb földvára. A magyar államiság első századainak jellemző vártípusát ismerhetjük meg általa. Anonymus szerint a Csák nemzetséghez tartozó Szabolcs vezér emelte a várat a honfoglalás idején.
"Akkor Szabolcs, ez a fölötte bölcs férfiú, megtekintett egy helyet a Tisza mellett, s midőn látta, milyen is az, kiokoskodta, hogy erősségénél fogva várépítésre való. Tehát - társainak közös tanácsa szerint is - összegyűjtve ott a köznépet, nagy árkot ásatott, és igen erős várat építtetett földből. Ezt most Szabolcs várának hívják."-idézet Anonymus Gesta Hungarorum-ából.
Az első írásos emlék 1067-ben említi. Egykori építői a vaskos fatörzseket rácsos szerkezetű oszlopokba ácsolták, majd a térközeit agyagos földdel töltötték meg, külső oldalát tapasztották, így védekeztek felgyújtása ellen. Elsősorban védelmi szerepe lehetett az erődítménynek, ahová háború idején behúzódhattak a környék lakosai.
A 337x225x387 méteres szabálytalan háromszög alakú fa-föld várfalak mintegy 15-20 méter magasak lehettek, de mára az évszázadok alatt elkorhadt rögzítő gerendák miatt a földtöltés megcsúszott, egy földgát alakját formázza, pedig külső fala eredetileg függőleges volt. Szabolcsot a 11. század elején István király a központosított állama legfontosabb hatalmi egységének, a vármegyék egyikének központjául jelölte ki. Politikai szerepét mutatja, hogy itt tartotta meg nagyszámú egyházi és világi előkelő jelenlétében 1092-ben I. László azt a zsinatot, ahol megvitatták és elfogadták II. Orbán római pápa téziseit, majd ezt negyvenkét dekrétumba foglalva törvénybe iktatták.
A régészeti adatok által is alátámasztott korabeli források szerint a szabolcsi várat többször is támadások érték az ország keleti részein zsákmányszerző hadjáratokban dúló úz és besenyő törzsek részéről. A 13. század első harmadára már annyi várföldet adományoztak el a királyok, hogy a királyi ispán politikai és gazdasági hatalma erősen lecsökkent. A mongol seregek 1241-ben megostromolták, elfoglalták, majd felgyújtottak a várat. Többé nem építették újjá, mert IV. Béla inkább a kővárak építését szorgalmazta, amelyek a 14. század elejére átvették a kialakult nemesi vármegye irányítását is. A sorsára hagyott földfalakat az évszázadok időjárása és az esőzések alakították a napjainkban látható formájukra. Amelyek még ma is rendkívül impozánsak, több, mint 10 méterrel emelkednek a környező falu fölé.
A XVIII. századtól kezdve egészen 1974-ig a falu temetője volt a vár belsejében.A földvár területe természetvédelmi terület. A természet védelméről szóló törvény alapján a földvárak, kunhalmok, források, lápok, szikes tavak, víznyelők, barlangok ún, "ex lege" (törvény erejével) védett természeti értékek.
Személyes kötődés
Nem épp fiatal éveimben elkapott engem is a "honfoglalás-nosztalgia". Nosza, készíttettem magamnak egy személyre szabott 46 fontos húrzsámolyos Molnár íjat Újfehértón, beszereztem hagyományőrző öltözéket, ott álltam Ópusztaszeren a nyílzápor seregében, jurtát építettem, amely tíz méter átmérőjű volt, padozatos, az Isten fája majd hat méter magas, a tündő közel száz kilós, 130 tetődongával, és ezt a monstrumot úgy tartották a keregék egyben, hogy a Magyarok Világtalálkozóján, Bugacon az a pusztai vihar sem boríttta fel, ami fél falvak tetőszerkezeteit seperte el. De nem a Kurultájon, nem ott Bugacon kap el rendre egy félreismerhetetlen "ősi érzés". Hanem itt, a sáncok tetején. Egyszerű földhányások. Égtájak felé nyíló "kapukkal". Ahol szinte látom a huculokon becsörtető csapatokat. Akik a dombok védelmében érezték azt, itthon vagyunk...
További látnivalók, ládák
A sánc keleti oldaláról érdemes lemenni a falu református templomához!
Nézd meg a Mudrány kúriát is, igen ritka jelenség, hogy egy 100 méteres sugarú körön belül 3 geoládát is begyűjthess!
Ládatörténet
2023. február 15. A ládát a gazdája (Ironman) felajánlotta adoptálásra. [Admin(Fazék)]
2023. március 4. A ládát átvettem, újrarejtettem, a ládaoldalt aktualizáltam. (tapiapi)
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Nagyon sok év után tértem vissza az öreg földvárhoz, és most is nagyon tetszett a hely, a környezet; mintha lelke lenne:-) Köszönet a Falunak, hogy gondozzák a helyet, köszönet a rejtőnek a meghívásért.
Nagy nyugalomban egy szép reggelen. A földvár impozáns, szépen rendben is van tartva. A főládát találtam meg a kilátó alsó sarkánál, szerintem lentről nagyon látszik ha valaki ott keresgél.
Köszönöm a lehetőséget. (QR) [g:hu+ 2.10.15]
Ezt is felkutattuk.
Köszönjük a rejtő fáradozását!
Bővebben otthonról, fényképek később. (QR) [g:hu+ 2.10.15]
Az újonnan megnyílt Tomori-kúriától, a szabadtéri színpad mellett lévő lépcsőn értünk fel a sáncra. Azonnal lenyűgözött, hogy milyen nagy területű volt ez a vár. A sáncok magassága is csodálatra méltó. Ha hozzávesszük az ezeréves kopást és a hajdani cölöpsor adta magasságot nem csoda, ha nehezen tudták bevenni.
Először az olvashatatlanul penészes logbookkal rendelkező pótládát találtuk meg, amit kemény húgy- és fekáliaszag lengett körül. Itt ereszkedtem le a kilátó aljához és a fekáliát sikerült is megtalálnom a cipőm talpával. Így még sokáig elkísért a szag, mire a túracipő mintázatából sikerült kikoptatni az anyagot. Az eredeti láda jó állapotú, de a pótláda mindenképpen cserére szorul, illetve más, gc-hez méltóbb helyet kellene keresni neki!
Az alsó ládikót találtuk meg, elsőként logoltunk az új füzetbe.
Nem sok ilyen földvárt láttunk, ahol ilyen egyértelműen látszanak a vár körvonalai.
Köszönjük.