A 15 cm.-es kör alakú ládát, a kriptán kívül keresd!
A láda - és a kripta - két úton közelíthető meg. A 47-es úton Szeghalom és Csökmő között az N:47° 00,613 E:21° 14,532 ponton megállni és innen gyalogolni kb 2,5 km-t. Ez az út keresztül visz a baromfitelepen, a régi Péter András birtokon. Ha valaki érdeklődik hogy hová tartatok, mondjátok meg hogy a Péter András sírjához, és gond nélkül továbbmehettek.
A másik út ha gépkocsival közelebb szeretnétek jutni a ládához, akkor az N:47° 00,205 E:21° 13,414 ponton kell a 47-es útról lefordulni a Puszta csárdánál, és továbbhaladni az N:47° 00,160 E:21° 13,402 pont felé, majd itt jobbrafordulni a Sebes Körös szükségtárazójának gátja felé, ha nyitva a sorompó. Zárt sorompó esetén csak kerékpárral, motorral. Elérve az N:47° 00,032 E:21° 13,375 koordinátákat, a gáton balra fordulni, és végighajtani rajta a javasolt parkolási helyig; N:46° 59,494 E:21° 15,374.
Mindkét esetben földúton kell menni, esős időben a terep nehézsége 3-as, 4-es! A ládába TravelBug helyezhető.
Péter András (1840-1916) - vagy ahogy a Szeghalmiak hívták a "parasztnábob" - haladó gondolkodású földbirtokos volt. Ügyes gazdálkodással jelentős vagyonra tett szert, Szeghalomnak bírája volt. Elnöke volt a Kossuth Lajos szobor állítására létrejött bizottságnak.
Többször mondott beszédet március 15-e alkalmából. Életének nagy részét a falutól 7 km-re fekvő toronymagas nyárfáktól szegett halaspusztai tanyáján töltötte. Birtokának nagy részében ma baromfitelep működik, azonban régi tanyája helyén, sírhelyet emeltek neki.
Gyermeke nem született Péter Andrásnak. A Sárrét történetébe azzal írta be nevét, hogy vagyonával Szeghalmon gimnáziumot alapított. A híres végrendelet 1907-ben készült Nagyváradon. A végrendelkezés után még kilenc évet élt, 1916. július 3-án hunyt el.
A Halas-pusztai sírboltnak ő lett az első "lakója" (majd később ide temették Nagy Miklóst, a Péter András Gimnázium első igazgatóját is).A végakarat 1926. szeptemberében valósult meg, ekkor nyitotta meg kapuit a Református Péter András Gimnázium.
Péter András emléke sok formában él Szeghalom és környékén. A gimnázium az ő nevét viseli. Musti Viktor és Kelemen Kristóf mellszobrát mintázta meg. Fülöp Károly tanár verset írt hozzá, U. Nagy István tanár emlékkönyvet szerkesztett emlékére. Az ő nevével alapítványt hoztak létre, és utca is viseli nevét Szeghalmon. A gimnázium tanári szobájában található Boross Géza életnagyságú festménye Péter Andrásról.
Minden évben az András nap környékén vidám diáknappal emlékeznek a tanulók a névadóra.
A 47-es útról jelenleg lezárt út a járvány megelőzés miatt. S már nem baromfi-, hanem szarvasmarhatelep, ahol TILOS az áthaladás! (lezárt kapuk, villanypásztor). A 2010-es felújítás óta eltelt idő megkezdte romboló munkáját mind az épűleten,mind a kriptát körülölelő kerítésen!
Köszönet a korrekt rejtésért! 😇[Geoládák v4.5.8]
Nagyon tetszett a helyszín és az ismertető is. Hány egykor gyönyörű, eldugott helyen lévő mauzóleumot láttunk már - szétverve, kifosztva. Itt látszik, hogy Péter Andrást szerették, szeretik.
A szétesett, betelt logbook helyett tettem újat, laminált mugli infóval együtt. Sajnos valhová elrekkentettem ezt a régi logbook salátát a jelszót pedig elfeljtettem felírni magamnak.
A GPS-t követve a rövidebb út felől közelítettünk. Autóval nem lehet bemenni csak kb egy kilométert. Ott bicajra váltottam, de kétszer kellett átemelnem (az egyik egy drótkerítés volt). Visszaérkezve a kocsihoz beszéltünk a hely tulajdonosával, ő a hosszabb (kerülő)utat javasolja. Érdekes hely, köszönöm a rejtést!
11.-ik ládánk volt. Szívemhez közeli hely, mert kisgyermekként Halas pusztán laktunk. És 1999-ben itt a kriptánál fogadtak a Péter András Gimnázium diákjává. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A csárda/étterem felől, a gát túloldalán haladtam. Minden gond nélkül autóval is meg lehet közelíteni a ládát. A másik megközelítési lehetőség csak gyalogosan működik, sorompóval le van zárva az út.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A földút elején a gát teteje helyett a jobban járható túloldalát válaszottuk, majd egy jobb-balos után tovább a gát aljában. Párszáz métert követően fel tudtunk már menni a gát tetejére, majd egész a kriptáig. A leírás kicsit félrevezetett, mert nem csak a kriptán, hanem annak kerítésén is kívül van a láda. A kis kertben lévő lábnyomokból ítélve nem én volt az egyetlen, aki eleinte ott kereste. Végül a rejtő segített és a derékig érő csalánból előkerült a láda is. Tetszett a hely mindentől távol.
Ezen a hétvégén facér voltam, így egy kétnapos hétvégi ládakeresést találtam ki magamnak a Körösök környékére. Az első nap egy 121km-es biciklis körben kerestem fel szebbnél-szebb helyeket, a második nap pedig leginkább autós kirándulás volt, némi túrázással, és egy pici biciklizéssel. 24 ládát sikerült begyűjteni, és sok szép és érdekes helyet meglátogatni!
A mai nap leginkább autóval elérhető, esetleg rövid sétás célpontokat gyűjtöttem össze. Jelentősebb mennyiségű látnivaló várt rám, így viszonylag korán indultam.
Ez volt a tizennegyedik a sorban. A megadott útvonalon, a Csárda mellet elhagyva a közutat, a gát után balra fordulva közelítettem autóval! Teljesen jól járható, széles, ám nagyon poros utak vanna itt. Ezért lassan közelítettem a cél felé. Viszonylag hosszan kell kocsikázni a földutakon, de ezt egyáltalán nem bántam, mert ennyi állattal, mint itt, még soha nem találkoztam. Kétszáz méterenként ugráltak előttem a nyulak, fácánok, fácáncsibék. Apró madárkák vettek porfürdőt az úton. Többször bele is kellett fékeznem, sőt megállnom, hogy az ostobácska fácán csibéket el ne csapjam, pedig nem mentem gyorsan. Nem nagyon zavartatták magukat. Nyugodtan sétálgattak a poros úton keresztbe-kasul. Különben látszik, hogy törődnek itt velük. Az út szélén nagyon sok helyen volt kitéve traktorgumiból eszkábált itató, és nyalósó is.
Már nem messze voltam a kriptától, amikor az úton elém került a környék egyetlen gödre az úton, benne sárral. Az ezen való átjutást már nem kockáztattam meg, mert elég sokat kellett volna gyalogolni a segítségért. Így innen gyalogszerrel folytattam az utat. Amikor a célegyenesre fordultam, nem sokkal előttem, egy hatalmas sas esett le a fáról, és szállt tova! Szóval még egy pipa az állatsereglet mellett.
A kripta meglepően nagy, és rendben lévő itt, a semmi közepén. Jól nézett ki itt az erdő szélén. Először a kerítés, kripta felőli oldalán keresgéltem, de a leírás áttanulmányozása után meglett a jó megoldás.
Visszafelé megint hessegettem a sok állatot! Klassz élmény volt!
Fura, hogy mennyire összegyűltek most itt a budapesti cacherek! Nézem, hogy idén eddig volt összesen 3 megtalálása, az elmúlt 2 napban meg ezt megdupláztuk! Pedig nem is beszéltünk össze! :-)
Nem a legoptimálisabb úton mentem, a csárda után balra felkanyarodtam a gátra, holott egyenesen kellett volna. Így kicsit többet autóztam, sőt a végén a biciklit is elővettem. A hely egyértelműen ládaérdemes, a semmi közepén egy egész komoly kripta, ... meg egy szarvas, de ő elszaladt. A láda rendben.
A csárdánál parkoltunk, előkaptuk a bicikliket és a gátak melletti erősen poros utakon elkereztünk a kriptához. Érdekes a kripta, távol a lakott területektől.
Üdv Mr Zerge.