A 15 cm.-es kör alakú ládát, a kriptán kívül keresd!
A láda - és a kripta - két úton közelíthető meg. A 47-es úton Szeghalom és Csökmő között az N:47° 00,613 E:21° 14,532 ponton megállni és innen gyalogolni kb 2,5 km-t. Ez az út keresztül visz a baromfitelepen, a régi Péter András birtokon. Ha valaki érdeklődik hogy hová tartatok, mondjátok meg hogy a Péter András sírjához, és gond nélkül továbbmehettek.
A másik út ha gépkocsival közelebb szeretnétek jutni a ládához, akkor az N:47° 00,205 E:21° 13,414 ponton kell a 47-es útról lefordulni a Puszta csárdánál, és továbbhaladni az N:47° 00,160 E:21° 13,402 pont felé, majd itt jobbrafordulni a Sebes Körös szükségtárazójának gátja felé, ha nyitva a sorompó. Zárt sorompó esetén csak kerékpárral, motorral. Elérve az N:47° 00,032 E:21° 13,375 koordinátákat, a gáton balra fordulni, és végighajtani rajta a javasolt parkolási helyig; N:46° 59,494 E:21° 15,374.
Mindkét esetben földúton kell menni, esős időben a terep nehézsége 3-as, 4-es! A ládába TravelBug helyezhető.
Péter András (1840-1916) - vagy ahogy a Szeghalmiak hívták a "parasztnábob" - haladó gondolkodású földbirtokos volt. Ügyes gazdálkodással jelentős vagyonra tett szert, Szeghalomnak bírája volt. Elnöke volt a Kossuth Lajos szobor állítására létrejött bizottságnak.
Többször mondott beszédet március 15-e alkalmából. Életének nagy részét a falutól 7 km-re fekvő toronymagas nyárfáktól szegett halaspusztai tanyáján töltötte. Birtokának nagy részében ma baromfitelep működik, azonban régi tanyája helyén, sírhelyet emeltek neki.
Gyermeke nem született Péter Andrásnak. A Sárrét történetébe azzal írta be nevét, hogy vagyonával Szeghalmon gimnáziumot alapított. A híres végrendelet 1907-ben készült Nagyváradon. A végrendelkezés után még kilenc évet élt, 1916. július 3-án hunyt el.
A Halas-pusztai sírboltnak ő lett az első "lakója" (majd később ide temették Nagy Miklóst, a Péter András Gimnázium első igazgatóját is).A végakarat 1926. szeptemberében valósult meg, ekkor nyitotta meg kapuit a Református Péter András Gimnázium.
Péter András emléke sok formában él Szeghalom és környékén. A gimnázium az ő nevét viseli. Musti Viktor és Kelemen Kristóf mellszobrát mintázta meg. Fülöp Károly tanár verset írt hozzá, U. Nagy István tanár emlékkönyvet szerkesztett emlékére. Az ő nevével alapítványt hoztak létre, és utca is viseli nevét Szeghalmon. A gimnázium tanári szobájában található Boross Géza életnagyságú festménye Péter Andrásról.
Minden évben az András nap környékén vidám diáknappal emlékeznek a tanulók a névadóra.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.11.3]
Már 14 éve űzzük ezt a ládát, sosem volt időnk megkeresni: fáradtak voltunk, eső után jöttünk stb. Most munka után eldöntöttem, hogy mindenképpen elmegyek autóval a ládáig és nem érdekel a leírásban szereplő sok sorompó - és milyen jól tettem!
Igazából elég csak a Puszta Csára melletti régi Állami Gazdaság területén keresztül hajtani ( nincs semmilyen tiltó jelzés) és már egy poros, de jó minőségű földúton száguldhatunk egészen a kriptáig ( nem kell felmenni a töltésre sem!). Nyugalom, őzek, hatalmas nyulak vannak ebben a kis erdőben, megérte ide eljönni.