Az egykor aktuális leírás:
M3 Archeopark - Polgár / Polgári pihenőpark.
Magyarországon egyedülálló tájtörténeti és régészeti pihenőpark, az Archeopark az M3-as autópálya leágazásánál. Egyedülálló abban a tekintetben, hogy úgy mutatja be az Észak-alföldi régió néprajzi és turisztikai értékeit, hogy a látogató mintegy részese lehet az egykor élt emberek tevékenységének. Az archeopark része egy európai uniós koncepciónak.
A régiót érintőt, Hajdu-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei autópálya építésének megfelelő régészeti feltárásai igen nagy gazdagságban hozták felszínre a régmúlt korszakok települései, temetkezéseit, ugyanakkor az utak nyomvonalai mélyen behatoltak és behatolnak abba a természeti környezetbe, amely több ezer éves fejlődés nyomán nyerte el mai megjelenési formáját.
A polgári Archeopark az itteni autópálya építésének kevéssé ismert vonatkozásaira, azaz a természeti környezetre gyakorolt hatásaira, az építést követő táj-rehabalitációra, valamint a föld alatt rejlő régészeti örökség tervszerű mentésére, illetve az elért eredményeire igyekszik felhívni a figyelmet. Mindez együttesen egy pihenőpark-kultúrpark épített környezetébe illeszkedve jelenik meg Polgáron. Itt a távoli múltat Polgár-Csőszhalom feltárásai alapján rekonstruált újkőkori lakóház és annak teljes berendezése reprezentálja. Az őskori épület szomszédságában megépített, a közeli múltat képviselő tájház, illetve a kiegészítő épületek a múlt és jelen kapcsolódását hangsúlyozzák. A római kori "Csörsz-árok" egykori sáncrendszere és a hozzá kapcsolódó őrtorony újraépített példája újabb kori fontos történeti képet villant fel ebben a környezetben. A park központi kiállítóhelye, az alföldi földhalmokat (temetkezési halmokat, "kurgánokat" és lakódombokat, "telleket") megtestesítő, földborítással ellátott beton halom, ebben a szimbolikus térben kerül bemutatásra az utak, a természeti környezet és a régészeti múlt találkozása. Ugyanitt lehetőség nyílik az autópálya nyomvonalakhoz kapcsolódó megelőző régészeti feltárások eredményeinek, leleteinek kiállítására is. Ehhez a kiállítási helyszínhez a park bejáratától központi út vezet, amely mentén, amely mentén a fő történeti periódusokat ábrázoló "stációjelenetek" oszlopsora látható Az Archeopark épített régészeti és néprajzi elemeit egy mesterséges tó környezetében helyeztük el, s a park teljes területét olyan növényi társulások népesítik be, amelyek a Hortobágy tipikus együtteseinek tarthatók. Ebben a különleges összeállításban a régészeti és tájtörténeti létesítmények magasabb szintű egységbe fonódhatnak, és így Északkelet-Magyarország e régiójának hiteles ökoturisztikai képét nyújthatják. A polgári Archeopark tehát betöltheti a Hortobágyi Nemzeti Park északi kapujának szerepét, szélesebb körben népszerűsítheti e táj látnivalóit, kulturális értékeit. Reményeink szerint az autópályáról letérő és hosszabb-rövidebb ideig megpihenő átutazóknak is maradandó élményt nyújt majd e pihenőhely. Ugyanakkor ez a helyszín jó körülményeket biztosít a természeti környezetben, a történeti emlékek közegében megvalósítható kulturált pihenésre, a szabadidő színvonalas eltöltésére is. Az Archeopark az iskolai oktatás különböző szintjeihez nyújt segédletet: a régészetet népszerűsítő épületben tartható kihelyezett történelemórák lehetőségével, a kézműves pavilonok hasonló ismeretszerzési, foglalkoztatási alkalmakat biztosítanak.
Végül, de nem utolsó sorban a régészeti korokat idéző épületek között kialakított "vidám parki" térben a gyerekek játszva szerezhetnek információkat a régmúltról.
Így elmondhatjuk, hogy ez a komplex létesítmény Polgáron sokszínű kulturális keretet teremt ahhoz, hogy minden korcsoport megtalálja az érdeklődési körének megfelelő ismeret- és élményforrást.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
+
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Ha megtaláltam és tetszett, vagy nem tetszett - vagy teljesen közömbös hogy mit érzek, akkor is csak ennyit írok logként: Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.2.6]