Vaskapu utca
A Vaskapu utca szurdokában, Európa legmélyebb, vízmosta árkától (Sárkánylyuk-vízmosás)nem messze egymást érik a löszbe mélyített, hat-tíz méter hosszú, mintegy két méter széles "alagutak", amelyek közt száz-kétszáz éves is akad. Ideális a klímájuk a szőlő levének érleléséhez, tárolásához és helyi értékvédelem alá tartoznak.
Innen 15 perces sétával éritek a ládát a Lila hegyi geodéziai toronynál, amiből 2018-ban szép kilátót építettek. Sétáljatok fel és élvezzétek a remek kilátást! N 47° 34,694' E 17° 39,582' 299 m [GCnyul+Kilátó]
Lila hegyi kilátó
"A Ravazdi Erdészet területén, a Lila-hegyen álló, vasbeton építményt évtizedekig földmérésre használták, állaga leromlott, már nem lehetett látogatni. A Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt (KAEG) ötletére és megvalósításában döntöttek a bővítése mellett úgy, hogy a meglévő szerkezet az eredeti funkció megtartása mellett kilátóként is működhessen." Cikk a kisalfold.hu-n
Eredeti leírás
A hely, ahol a doboz alszik, tavasszal remek ibolyás. Nyáron csupa gyümölcs és pompás borozó. Ősszel belesétálsz a szüretbe és örvendhetsz a Vaskapu utca pincéinek. télen a Szél Fiaiban melegedhetsz.
Ne hagyd ki Európa egyik legnagyobb löszfalát, amit a svájci és osztrák lelkes tulajdonosok csodás parasztházakkal öveznek az utóbbi időben! Szórakoztató és hasznos infó Nyúlügyben: (http://www.nyul.hu)
Üdv Mindenkinek: Pók és Cicok
Ládatörténet
A láda ötlete és eredeti rejtése Pók és Cicok-tól származik
2023.10.11 Ládaellenőrzés és karbantartás
A doboz kapott egy új fedelet és logbookot
2021.10.22 Ládaellenőrzés és karbantartás.
A ládát és a geokövet is megtaláltuk kb. 5 méterre az eredeti rejtektől, egy fa tövében. Mivel a régi rejtek már nagyon feltűnő, ezért új helyet kerestünk neki 20 méterre arrébb. Új ládával készültem, de a régi lett kirakva a geokővel együtt, természetesen kitakarítva és feltöltve ajándékokkal.
2021.06.22. Pótoltuk az elveszett ládát és kiraktunk egy geokövet tartaléknak
2019.10.07. Ládaellenőrzés
2018.10.04. A ládát visszavittem a kilátóhoz
2018.09.28. Elkezdtem az oldal szerkesztését...
2018.09.27. Adoptáltam a ládát, hamarosan visszaállítom a láda eredeti célját.
2018.04.29. A ládát újrarejtette Liberty és stmester
2018. április 16. A láda több mint 4 hónapja beteg volt, a ládagazda már nem aktív (vagy nem látszik javítási szándék), a ládaoldal nincs aktualizálva, ezért a Ládadoki javaslatára adoptálhatóvá teszem. [Admin(Fazék)]
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
-
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
[ frissítve az elfogadás, ill. fenti válasz után:]
"nbokan" - hidd el, nem leütéshiányból, s nem valótlant írtam, ill. a bő egy héttel korábbi állapotról (és meglehet, a füleknek 'csak' a negyede volt letörve); a log-omban írtakat pedig szíves felhasználásul az ismertetőhöz! A jelszót bevinni nem tudtam valamiért; az átépítés ostorozása pedig természetesen nem a rejtésnek szólt..
A levelet tényleg nem láttam, és kösz' végül az elfogadást..!
// Tervezek még saját képet feltölteni a felszámolt kettős fatoronyról, csak azt feladat megkeresni...
Az év utolsó nyáriasan meleg napsütéses napján felkerekedtünk és egy Győrhöz közeli kirándulóhelyet ,Nyulat tűztük ki meghódítandó célpontunknak, azon belül is a Lilahegyi kilátót. A Szent Donát templomtól nem messze sikerült parkolnunk. A kis templomot az öreg hársfák árnyékából a sok pad egyikéről csodáltuk meg, majd a kültéri szószéket körülölelő szőlőből mintát véve folytattuk utunkat a kökörcsin úton hegynek felfelé.
A szűk kanyargós úton haladva az egymást követő pincéket csodáltuk meg a meredek löszfalba vágva, mígnem elérkeztünk a szél fiai nevű étteremhez. Itt megálltunk egy kicsit szájattátani.
Ránk is köszönt bentről egy kedves hangú ember, aki látva nyitvalévő szánkat beinvitált minket, hogy nyugodtan tegyünk egy sétát az étterem kertjében és nyugodtan menjünk fel az ott lévő kilátóba is.
Innen továbbhaladva egy roppant meredek hegyiúton jutottunk fel a Lilahegyi kilátóhoz. A kilátás annak ellenére is lenyűgöző volt, hogy a párás idő, miatt a távoli hegyeket sajnos nem sikerült megpillantanunk. Helyette kaptunk poloskainváziót. Ahova léptünk ott poloska termett, úgyhogy akarva akaratlanul is kinyírtunk párat.
Innen kerestük meg végül a ládát ,ami a titkos ösvényen lejutva könnyen megtalálható volt. Itt az egyik pavilont elfoglalva megettük az olaszfelvásottas uti retrókiflieinket és egy röpke szusszanás után mentünk is tovább.
Nemsokára egy útelágazáshoz érkeztünk, ahol egy profi biciklis figura ajánlására rátértünk a gyurgyalag leágazásra, amin végighaladva elérkeztünk egy lejtős tisztásra, ahol gyönyörű kilátásunk nyílt a Pannonhalmi apátságra. Itt kiterítettük a pikniklepedőt és leheveredve figyeltük a felettünk elsuhanó repülőket és néztük a Flightradar24- en , hogy melyik hova repül. Láttunk egyet ami már 10 órája a levegőben volt és elképzeltük az ott utazók elkínzott fejét. " Ott vagyunk már!?"
A cinege úton haladva tovább volt egy izgalmas incidensünk 2 emberméretű kutyával ,akik ugatva elállták az utunkat, de végül a szerencsének köszönhetően átjutottunk rajtuk és megkímélték az életünket.
Közlek'meteo' logja miatt kimentem egy ellenőrzésre és karbantartásra. A láda teljesen jó állapotban volt, a fedelének az egyik füle le volt törve, de a doboz belselye száraz és tiszta. A logbookban is van még elég hely a logoknak a tapasztalatom szerint úgy 2 évig :) A jelszó is olvasható a doboztetőn a logbookban és a geokövön is.
De ha már úgy is vittem cseredobozt, kicseréltem a fedelet és a logbookot is.
A földr. szélesség túl pontatlan, viszont a Hazafias Népfront kitaposott szemben egy ösvényt - ha ott vagy, majd érted :) - mármint az új rejtéshez; szóval nem kell átgázolni az új padok mögött 'székelőssé' vált bozóton.. Viszont a ládafülek fele letörve, és a betelt naplóból kifolyólag tele van tömve log-fecnikkel.
Aztán a jelszóval is gond lenne? - nekem nem fogadja el..
A kilátás viszont hibátlan: e "Hármashalom" É-i fele körül a több folyóköz és az ún. Bársonyos - köztük Győrrel -; K felé, távolabb a Gerecse és a Vértes (utóbbi innen szinte 'végigolvasható': a Tatai-ároktól a csókakői homlokáig); a dombság belseje mögött pedig kibukkan a Magas-Bakony (a Kőris és a Kab egyaránt), sőt, még a Somló és a Ság teteje is! Tisztább időben, Ny-ÉNy felé pedig ide látszódhat a Váralja, Dévény és a Kis-Kárpátok is.
VISZONT: mitől "szép" ez az alul-felül szélesebb és feltűnőbb tájseb, mintha a földmérő torony belsejét állították volna helyre, némi külső ráncfelvarrással? (és ez megy országosan is..) Merthogy az "állaga leromlott" az létezhetetlen: ennek a szerkezetnek a tartóssága világvége +2 év (a faszerkezetet is ez tartja! + szélben-viharban alkalmasabb is a zárt) - hanem előtte kilopták belőle a vasfeljárót...
// És ha már földmérés: a baráti gyerektábortól Ny-ra emelkedő hegyoldalban ~10 évvel ezelőtt még állt (ill. roskadozott) a régi, kettős fatorony, ami már akkor is tudománytörténeti ritkaság volt: a belső csak műszeré, a külsőn pedig a földmérő, elkerülendő a terhelésből fakadó mozgást - szóval ácskodni inkább ott kellett volna, értékmentés végett!.. (és a mindentlátón úgy nézem, az erdő ottani letermelésével megsemmisítették?!.. A tu'.hu-n még fent van a helye.)
S végül: a "csodás parasztházakkal" nem a "svájci és osztrák tulajdonosok [...] övezték", hanem csak nekik van pénzük felújít[tat]ani, ill. mostanság egyáltalán megvenni...
Szóval, a hely ill. a rejtés megérdemelne egy összeszedettebb leírást!
Kétnapos Pannonhalma-környéki kirándulás második napján csatangoltunk a nyúli szőlődombokon. A kilátó környékén már virágzik az őszi kikerics.
Köszönjük a rejtést.