Megye/ország: Heves
Elhelyezés időpontja: 2008.10.17 18:00
Megjelenés időpontja: 2008.10.19 18:09
Utolsó lényeges változás: 2020.04.12 08:01
Utolsó változás: 2020.04.12 09:19
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Klári
Ládagazda: Klári Nehézség / Terep: 2.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 1000 m
Megtalálások száma: 640 + 3 sikertelen + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.8 megtalálás hetente
WAP: Parádóhuta közelében a sárga sáv jelzés útvonalától 5 méterre, a szurdok felé nyúló bükkfa gyökerei között 15X10X5 cm-es doboz. Részletesebben, hogy ne kelljen körbejárni (!!): az ösvény felől a fára nézve jobbra keresd. Az alsó gyökerekre állva elérhető! A ládát úgy tedd vissza, hogy felülről ne látszódjon! Az Észak-Magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség 1599-2/2010. ügyiratszámú határozatában, az Egererdő Zrt 43/9/2010 ügyiratszámú engedélyében a geoláda elhelyezését engedélyezte. A ládába TravelBug nem helyezhető.
A Mátrahegy teljesítménytúra 30 km-es távját róttuk éppen Ironmannel, amikor jelezte, hogy a most következő rész nagyon fog tetszeni. Igaza lett. Legszívesebben megálltam volna bámészkodni, jobban körülnézni, megcsodálni a patak vájta érdekes formációkat a meder alján, a partján pedig követni kanyarulatait. Hallgatni a víz csörgedezését, a madarak énekét. Erről akkor le kellett mondanunk, így elhatároztuk, hogy egy másik alkalommal eljövünk ide alaposabb terepszemlét tartani és ráérősen csodálni a természet eme szépségét. S hogy más is rábukkanjon erre a helyre és élvezhesse, megismerhesse elhatároztuk, hogy elhelyezünk ide egy ládikót.
Ez a szép szurdok Parádóhuta közelében alakult ki. A Két-bükk közti patak (Köves-, vagy Kövecses-patak névvel is találkozhattok) vájta a Kékes andezittömbjének az északi szegélyébe. A szurdok szépsége magáért beszél, így inkább Parádóhuta történetéről írnánk néhány sort.
A Parádhoz tartozó területen II. Rákóczi Ferenc alapított 1708-ban (vagy 1710-ben??) üveghutát. Az üveghuta létesítésének oka, hogy a környező kénes-szénsavas források (csevice, borvíz) vizét szívesen fogyasztotta a fejedelem. Mivel a csevice fahordóban nem szállítható, mert ereje elillan, üvegbe palackozták, s ehhez az üvegeket helyben állították elő. Az üveghuta átvészelte a Rákóczi-szabadságharc utáni tulajdonosváltást, minthogy egyszerű zöld üvegből fúvott termékeire (poharak, palackok és ablaküveg-karika) szükség volt.
Az üveggyártáshoz a kvarchomok mellett jelentős mennyiségben használtak kálium-karbonátot (hamuzsír) is, amit helyben, a fa elégetése során keletkező fahamuból állítottak elő. A hamuzsírt nagy mennyiségben exportálták is, ami a környék erdőinek letarolásához vezetett. Az üveggyártó telepek sajátossága, hogy folyamatosan vándorolnak. Még a nagy kiterjedésű erdőkben keletkezett olvasztóknak is általában húsz-harminc év múltán, amikorra a telep környéki erdőket kipusztították, tovább kellett költözniük. Ez történt Parádon is.
A legelső üvegcsűrt Rákóczi Ferenc idejében a Méhes-kert vagy Méhészkert környékén állították fel. Innen 1730 körül települt át az üvegcsűr a Som-hegytől délnyugatra, a mai térképeken Tariska-rét néven jelölt területre. A hely kopott huta néven is szerepel a térképeken. Innen az 1760-as években került át végleges helyére, Újhutára, amit ma már inkább Parádsasvár néven ismerünk.
Megközelítés 1. Ha autóval jössz a Mátrát keresztül szelő 24-es főútról Parád központjában kell letérni Parádóhuta felé a N 47° 55,388' E 20° 1,800' 236 m [GCPOSU+letérő] ponton. Parkolóként a harangláb N 47° 54,251' E 20° 1,183' 320 m [GCPOSU+parkoló] melletti helyet javasoljuk. Innen a jelzést követve, délnyugati irányba indulva jutsz el a szurdokhoz, s a szurdok vége felé található rejtekhez!
2. Szintén a sárga sáv jelzésen, de egy kicsit hosszabb túrával is elérhető a láda. A 24-es főút fényespusztai leágazása (N 47° 55,388; E 20° 01,800 ,306m) közelében is parkolhatsz a motel és étterem mellett. A kezdeti meredek szakasz után kényelmes és nagyon szép erdei úton juthatsz el a szurdokig. Sajnos innen sem tudunk körutat javasolni, mert jelzett turistaút nincs, a terület pedig a Mátrai Tájvédelmi Körzet része.
Kellemes kirándulást!
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
-
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Szép hely, bár én sokáig reméltem, hogy be is visz az út a szurdokba. A dobozt megpróbáltam stabilan rögzíteni a helyén, remélem ott marad.
Köszönöm a lehetőséget.
[g:hu+ 2.10.16]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Ládát a fa tövében találtam meg, igen jól látható helyen, igyekeztem a szerintem helyes helyre visszarejteni. [Geoládák v4.5.0]
Mátrai családi hosszú hétvége. Parádóhután szálltunk meg közvetlenül a forrás mellett. Az ottani láda begyűjtése után egy délutáni túrávql megtaláltuk ezt a ládát is. Utána továbbsétáltunk a Hársas-tetőig, de sajnos ott nem volt igazi a kilátás. A láda maga nagyon jó állapotú , remek rejtés, és a szurdok is gyönyörű. Köszönjük a rejtést! [Geoládák v4.4.1]