Elhelyezés időpontja: 2008.01.20 14:40
Megjelenés időpontja: 2008.01.23 22:40
Utolsó lényeges változás: 2016.11.04 18:38
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: waneqr
Ládagazda: banyóka Nehézség / Terep: 3.0 / 3.0
Úthossz a kiindulóponttól: 2000 m
Megtalálások száma: 377 + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Hagyományos láda az Újudvar határában lévő Csibiti-szurdok szélében, egy fa lábánál, faágakkal takarva.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Megközelítőleg 4 km-es körút, a Csibiti-szurdok két oldalán, megkerülve a Csibiti-tavat és bemutatva a keleti és nyugati gerincről nyíló panorámát.
Láda
A szurdok szélén álló fa tövében faágakkal takarva rejtőzik a láda, melyhez egy ipszilon elágazástól lehet letérni az útról, a turistajel mellől.
A doboz közepes méretű, melybe egy CD belefér.
Megközelítés
A Csibiti-völgy legkönnyebben Újudvar felől közelíthető meg a kedves, faluszéli horgásztótól induló aszfaltúton, fel a TV-torony melletti rétre, mely az ajánlott parkoló N 46° 33,659' E 17° 1,179' 308 m [GCCSBT+parkoló] egyben. Innen, az út menti kőkereszttől N 46° 33,616' E 17° 1,215' 311 m [GCCSBT+kereszt] a kék kereszt jelzést kell követni végig a ládáig.
Az első szakasz a piros turistaúttal fut együtt, melyről kiváló panoráma nyílik keletre Nagybakónak felé. Innen akár le lehet kanyarodni a Nagykanizsa TV-torony vagy a Nagybakónaki szurdok ládához is. Tovább menve a ládához az erdőbe vezet az út, és hamarosan feltűnnek a szurdok vadregényes homokfalai, bevágásai és vízmosásai. Izgalmas az útról letérve a szurdok vonalát követni egészen a ládáig, majd tovább a kis, mesterséges tóig N 46° 34,274' E 17° 1,434' 204 m [GCCSBT+tó]. Itt esőbeálló, padok, tűzrakóhely és kiépített forrás várja a vándorokat.
Visszafelé érdemes a tavat megkerülve a völgy nyugati oldalán menni, akár az erdei úton, akár a szurdok mentén. Bárhogy is, de a végén feltétlenül fel a gerincre, hogy a nyugati oldalon is meg lehessen csodálni a panorámát, vagy a kerítés mellől vagy a vadász lesből N 46° 33,885' E 17° 1,130' 303 m [GCCSBT+vadászles]. A végén az út a TV-toronynál jut ki, ahonnan a réten át már csak egy rövid séta a parkoló.
Háttér
Csibiti
Újudvartól északra fekvő Púpi-hegy és a Gózon-erdő között rejtőzik a szurdok és annak végén a másfél méter magas völgyzáró gáttal kialakított tavacska, melyet források és zsurdok táplálnak. A völgy és annak közvetlen környezete természetközeli erdőállománnyal büszkélkedhet, ami több védett virágos növény élőhelye. Kiemelkednek az itt előforduló páfrányfajok, mint a hegyi pajzsika és a gímpáfrány. Védett virágos növényei közül elsősorban az erdei ciklámen, a szártalan kankalin, a csodabogyó, a farkasboroszlán, és a zalai bükköny érdemel említést, illetve az orchideafélék közül a kardos madársisak. Érdekessége a területnek a törékeny vagy lábatlan gyík.
További részletek a területről a Az újudvari Csibiti-völgy természeti képződményei és élővilága című kiadványban.
Újudvar
A település első írásos emléke 1193-ból származik Ojvduor formában, mely név utal alapításának körülményeire és szerepére a magyar történelem korai időszakában. Ugyanis ez volt a mai Zala megye egyetlen királyi udvarháza, amit talán épp Szent István hozatott létre. Az udvar/udvarház ugyanis olyan királyi birtok, ami az udvartartás ellátását szolgálta, s ami egyben időszakos szállása az udvarházról udvarházra vándorló királynak. Később a település a Johannita Lovagrendhez kerül, hogy jövedelmeit fordítsák a Szent Föld védelmére. A rend templomot és rendházat emelt itt, ami a települést fontos központtá, később vásáros hellyé tette. Később a falu a Kanizsa család birtoka lett és Kanizsa elestével pusztulásnak indult.
Az egykori johannita templom romjainak egy darabja, a főkapu domborművekkel díszített félköríves timpanonja, ma a Nemzeti Galériában látható, mint a románkori kőfaragás egyik remeke. Ennek állít emléket a falu határában épített stilizált kápolna és szobor N 46° 32,241' E 16° 58,890' 140 m [GCCSBT+emlékmű].
Érdekessége még a településnek a 600 m hosszú és majd 100 m szintkülönbségű sí és szánkópálya, ami a környék egyetlen ilyen létesítménye. De nem kerüli el a látogatók figyelmét a 313 m magas Tukorára épített 200 m magas TV-torony sem. Ahogy említést érdemel még a zöld kereszt turistajelzésen megközelíthető a szőlőhegy, s a rajta felállított kereszt és a kálvária is.
Ládatörténet
A láda 2005. júliusában lett kihelyezve, az épp akkor már 2 hónapja eltűntnek hitt Kedvelt helyeink pótlására. Miután a GCM002 hamarosan előkerült, felvetődött a láda saját jogon való megjelentetése, de ez elmaradt a környék viszonylagos ládasűrűsége, valamint a közeli Kőszikla-szurdok minden más hasonló látványosságot elhomályosító szépsége miatt. Aztán elfeledésre került a láda, míg a GCNKTV felújítása kapcsán be nem kívántuk végre gyűjteni. Azonban a januári tavaszban újra megfogott bennünket a táj, így most 2 év után végre geoládává érett...
2014.06.29. Örökbefogadás után felkerestük, minden rendben vele.
Állapot: kereshető
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
-
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
-
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Tavaszi szünetben pár éjszakát Zalakaroson töltöttünk, ez volt a legizgalmasabb napunk. Ma a TV-torony - Árpád-cserkészforrás(Eszperantó-források) - Kőszikla-szurdok - Csibiti-tó útvonalat jártuk be (~8km) Sajnos most a pihenő környezete elég szemetes volt, már rég járhatott arra kukásautó ;) A láda könnyen meglett, a tó és a szurdok tetszett, kösz a rejtést.
A születésnapi túrámon erre bóklászva ezt is sikerült előkotorni. Köszönjük. A pihenőnél megálltunk tízóraizni, sok finomságot hoztunk magunkkal egymásnak otthonról.