Megye/ország: Szlovákia
Elhelyezés időpontja: 2008.09.15 00:00
Megjelenés időpontja: 2008.09.17 11:47
Utolsó lényeges változás: 2017.07.13 17:17
Utolsó változás: 2019.04.18 15:19
Rejtés típusa: Virtuális geoláda
Elrejtők: Ajtony, Zerind HUN
Ládagazda: Ajtony Nehézség / Terep: 2.0 / 3.5
Úthossz a kiindulóponttól: 300 m
Megtalálások száma: 241 + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.3 megtalálás hetente
Árva vára
A valós láda (mérete 18 cm X 8 cm X 6 cm) a vár északi sarkához közel egy fatuskóban rejtőzött meredek, gyakran csúszós hegyoldalon. Mivel gyanús, hogy a láda muglik áldozatává vált, ezért egyelőre virtuális jelszót keress, amely Árva várának faláról olvasható le: a kis bronztábla második szava a bejáratnál a N 49° 15,701' E 19° 21,496' pontban. Ha a valós ládát pótolnád (előre is köszönöm): az utolsó bekezdésben említett ösvényen felfelé indulva, körülbelül az országút és várfal között félúton az ösvénytől balra 6...8 méternyire találod az eredeti rejtő tuskót a N 49° 15,789' E 19° 21,513' 520 m koordinátákon.
Páratlan szépségű környezetben nagyon szép és jó állapotú vár. Minden nézőpontból más és más arcát mutatja, érdemes az alábbi leírásban szereplő kilátópontokat felkeresni. TravelBug nem helyezhető el. Megközelítés és bejutás
Rózsahegytől (Ružomberok) az 59-es országúton 27 km-nyire éred el Árvaváralját (Oravský Podzámok). Az Árva folyó völgyében fekvő falu fölött magasodik a váregyüttes egy valószerűtlenül merész sziklaormon.
Ajánlott parkoló (csoda lenne, ha találnál nem-fizetőst): ( N 49° 15,600' E 19° 21,561' 500 m [GCARVV+parkoló]).
Innen 200 m-nyi sétával kitáblázott úton éred el a belépőjegy-váltó helyet (140 korona), amelyet könnyen felismersz az előtte hosszan kígyózó sorról. Előfordulhat, hogy a jegytulajdonos még egyszer várakozhat (javaslom, hogy ennek során a kapu elé tömörülj), mivel a helyi idegenvezetővel kalauzolt, korlátozott létszámú csoport az előző csoport távozása után lépheti csak át a nagykapu küszöbét. Nyitvatartás:
A vár nem látogatható április hónapban, továbbá december 23. és 31. között.
Nyitva:
Január-február-március: 10 és 15 óra között
Május-június: 8:30 és 17 óra között
Július-augusztus: 8:30 és 18 óra között
Szeptember: 8:30 és 17 óra között
Október: 8:30 és 16 óra között
November-december: 10 és 15 óra között.
Sem a láda, sem a pótjelszó megtalálásához sem szükséges a várba belépni.
Mindennek ára van...
Csodálattal tölt el, hogy a múlt páratlan szépségű emléke ilyen jó állapotban megmaradt? Kérlek, gondolj azokra a neves és névtelen hősökre, akik másfél évszázadon át vérük hullatásával óvták meg a déli végeken az északi vidékeket a török pusztítástól. Gondolj arra, hogy a sokszor lesajnált, ma már csak földsánc-maradványokkal jelzett dél-dunántúli várak romlása árán maradhattak meg az ilyen csodák, amelyek közül az egyik most eléd tárul.
A vár története
A vár három részből áll, amelyek a hegy három magassági fokán egymás alá épültek, a tatárjárás utáni időszakban a vár építésének első szakaszában a sziklaszirt csúcsán elsőként épült meg a fellegvár.
Az eltelt idők során a magyar történelem számos ragyogó, de jópár kétes hírnevű alakjának neve is összefonódott a vár történetével. A krónika számomra legérdekesebb pontjait kiragadva foglalom össze a nyolc évszázad eseményeit Dénes József várlistája és a Felvidéki várak honlapok alapján, és aki jobban is szeretné megismerni, részletes leírást és légifotókat találhat ezekben.
A Honfoglalás után a vidék királyi birtok volt, II. Endre király Synk nevű hívének adományozta. Ez a nemzetség építette a vár magját a mészkőszirt csúcsára.
Árva vármegye a lengyel határnál feküdt, ezért várát mint határvédő erősséget, a Zólyomi család birtokából csere útján IV. Béla királyi birtokként visszaszerezte. Az Árpád-ház 1301-es kihalását követő anarchiában Csák Máté báró korlátlan hatalmat épített ki a Felvidéken, és Árva várát is birtokolta 1312-ig, amikor Károly Róbert a rozgonyi csatában megtörte hatalmát. A vármegye ekkor is rendkívül ritkán lakott volt, amit az igazol, hogy egy-egy jobbágycsalád 100 hektár szántót birtokolt, az erdőkről és legelőkről nem is beszélve.
A vár Zsigmond király idejében került ki királyi tulajdonból, amikor 28 ezer aranyért elzálogosította Oppelni László hercegnek. A vár 1410-től Stibor erdélyi vajda zálogát képezte.
1454-ben Peter Komorowsky szerezte meg, aki Jan Giskra huszita zsoldosvezér támogatásával rablólovagként messze földön rettegésben tartotta a környéket. Garázdálkodásuknak Mátyás király vetett véget, aki a huszita martalócsereget megsemmisítette, de Giskrát, hadvezéri képességeit elismerve maga mellé állította, és Giskra haláláig becsülettel szolgálta is a királyt. Komorowsky kegyelmet kapott, de ezzel visszaélt. 1471-ben a trónigénnyel fellépő Kázmér herceget támogatta, de a sikertelen pártütés után nem került sor várostromra, mert Mátyás egyezséget ajánlott és Komorowsky 8 ezer arany fejében örökre elhagyta az országot.
Mátyás a várat törvénytelen fiának, Corvin Jánosnak adományozta, remélve, hogy fia dúsgazdag főúrként követheti őt a trónon.
A történelem viharai azonban közbeszóltak; a várat Szapolyai István (a későbbi Szapolyai János király apja) szerezte meg, és zálogba adta Kosztka Miklósnak. Kosztka Miklós lányát Thurzó Ferenc feleségül vette, és a dúsgazdag Thurzók alatt a vár új fénykorát élte, a reneszánsz stílusú átépítés 1610-ben fejeződött be. Ekkor készült a középső várban a völgy vízgyűjtő rétegéig lefúrt 91 méter mély várkút is.
A Thurzók férfiágon kihaltak, és a vár a 17. század második felében Thököly István tulajdonába került. Mivel ő részt vett a Wesselényi-féle összeesküvésben, a várat 1670. őszén császári katonaság vette ostrom alá. Az ifjú Thököly Imre ekkor már Erdélybe menekült, és a várvédők az idős és beteg Thököly István halálakor megadták magukat. Érdekes esemény, hogy két év múlva lázadó parasztok Pika Gáspár vezetésével a várat elfoglalták, de a császári csapatok visszafoglalták, és rettenetes bosszút álltak.
A várat 1678-ban kuruc csapatai élén visszafoglalta Thököly Imre, de csak rövid időre tudta megtartani.
1703-ban a befagyott Árva folyón átkelt kurucok váratlanul megtámadták és újra visszafoglalták a várat, míg aztán 1709-ben az végleg elveszett, mivel a kiéheztetett védősereg parancsnoka, Babocsay Ferenc várkapitány kénytelen volt a császáriaknak átadni.
A várat később az Erdődy, majd a Pálffy, később a Zichy családok birtokolták. A várat sohasem rombolták le, mindvégig lakott volt, jóllehet 1800-ban egy oltóvíz híján két hétig dühöngő tűzvész után fel kellett újítani.
A mai szép állapot az 1965-ben befejezett felújításnak köszönhető.
Gyalog a Fellegvár sziklaszirtjéhez
Az 59-es úttól a N 49° 15,825' E 19° 21,472' 520 m [GCARVV+elágazás] pontnál indul egy kis ösvény, ahonnan felkapaszkodhatsz ahhoz a visszahajló sziklaszirthez, amelyen a Fellegvár ül. A száraz időben is alig legyőzhető meredek, erdős domboldalon egy nem túl bizalomgerjesztő drótkötélbe kapaszkodva a legnehezebb szakaszon segítséget találsz. A bástya tövét elérve nem akármilyen kilátást nyújtó veszélyes sziklás meredély nyílik meg előtted.
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
+
település belterületén van a láda
+
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
+
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
+
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Immár hazafelé... Nagyon nem bántuk meg, hogy itt megálltunk, a hideg szeles idő ellenére is, ami főleg a felsővár felé a lépcsőn volt igazán kellemetlen... :)
Viszont a sok kiállítás és bejárható terem élvezetes volt végig. Fentről visszatekintve az alsó várra is igazán fényképbarát panoráma. Az meg külön tetszett, hogy még az esőcsatorna kinézete is egy sárkányt mintáz... :) Plusz pont, hogy magyar audió-guide is elérhető, amit nem igazán használtunk, mert volt jó pár helyen magyar információ is a táblákon, ami elég volt számunkra... :)
Szeretjük a várakat és a mi besorolásunkban a top 10-ben ez a vár benne van...
A tátrai kirándulás befejezésének ez a vár tökéletes volt.
Köszi a rejtést!
Már voltam itt kétszer is tátrai túrázások előtt/után, de a várba eddig nem sikerült bejutni. Ma családi, őszi szüneti kirándulásunk során, Krakkóba menet megálltunk, és alaposan körbe néztünk az egészet! Hatalmas ez a vár! Három órát töltöttünk bent, és minden zegét-zugát, ahova csak be lehetett menni, bejártuk. Nagy szívfájdalom, hogy éppen a legrégebbi, legmagasabb várrész most le volt zárva. Szóval a legcsúcsa kimaradt. Ezt elég rossz néven vettem, mert csak fent derült ki, a pénztárnál nem is mondták.
Ettől függetlenül azért nagyon tetszett. Eszméletlen, hogy egy ekkora hatalmas várat fel tudtak hordani erre a kis sziklaszirtre. Látszik, hogy folyamatosan építgették, átépítgették. Milliónyi lépcsőt másztunk meg, és rengeteg képet csináltunk, mindenféle szögből, mindenhonnan. Jó sok kiállítás is van, csak úgy repül bent az idő! A tervezetthez képest dupla időt töltöttünk el bent, de nem bántuk!
Klassz volt az egész! Köszi, hogy elkalauzoltál ide minket!
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v4.5.0] Bakancslistás helyre hozott a játék. A várba a belépő 13 €, ezzel az egész vár bejárható. Ismertetők szlovákul és angolul vannak kiírva, de találtam magyar nyelvűt is néhány helyiségben. Az ajánlott applikáción viszont magyarul is lehet hallgatni a történelmet. Nekünk nagyon tetszett a vár. Parkolás a közelben lehetett, napijegy 6€-ért.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Egyszerű parkolás az egyik közeli parkolóban. Ott csak napijegyet ismernek. A vár gyönyörű. Lehet csatlakozni szlovák nyelvű túravezetéshez is, applikációból le lehet tölteni az angol nyelvű ismertetőt is. A vár után az egyik közeli étteremben sztrapacska+sör vagy kofola.
Régóta bakancslistás a vár, most végre eljutottam ide. 9-kor érkeztünk, így még a nagy tömeg előtt végignéztünk mindent. A teljes túra 13 EUR. Parkolás 7 EUR.
Köszönöm a lehetőséget.
Köszi a rejtést! Megtaláltuk! A Felvidék legszenzációsabb vára. Érdemes megnézni, és egészen felmenni a fellegvárig. Van magyar nyelvű applikáció a várban, amin keresztül minden hasznos információ meghallgatható. Sajnos a felújítás miatt a tábla le van takarva, egy korábbi képünkről néztem vissza.