Elhelyezés időpontja: 2002.05.01 14:30
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Anikó és Miki
Ládagazda: MikiCache Nehézség / Terep: 2.5 / 2.0
Megtalálások száma: 550 + 5 sikertelen + 6 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.5 megtalálás hetente
A 19x10x7 cm magas műanyag konyhai dobozt, az erdőben, egy riolit perem alá rejtettük. Csak alulról férhetsz hozzá. Az erdő miatt a GPS-nek nem lesz könnyű dolga, de Nektek igen, ha, mint elrejtő gondolkodtok.
2004.08.28. 16:15-kor a ládát negyedszerre is újratelepítettük. Ha ezt is ellopják, mint virtuális fog továbbüzemelni. Mindenkit arra kérünk szépen, hogy logolás után gondosan, lelkiismeretesen rejtse vissza, úgy mintha a sajátja lenne. Köszönjük.
A riolittufát - mint utólag a helybéliek elbeszéléseiből kiderült - nagyon sok irányból és úton, ösvényen lehet megközelíteni. Mi két, jelzett turistautat ismerünk. Létezik egy harmadik út is, amiről viszont picit később.
Az általunk ismert és végigjárt két út közül az egyik Kazár falu keleti részéből indul, a főútról az N 48° 2,688' E 19° 52,277' 233 m [GCMaKa+1.Osveny] pontból és végig piros kereszttel jelzett. A másik a falu nyugati részéből indul az N 48° 2,932' E 19° 51,760' 233 m [GCMaKa+2.Osveny] pontból és az elején piros vonallal, majd piros kereszttel jelzett. E két út közül - teljesen véletlenül - a nyugatit választottuk (oda-vissza összesen 7,8 km), de mint utóbb kiderült, a keletivel jobban jártunk volna, hiszen az a rövidebb (oda-vissza összesen 4,2 km). Igaz a nyugati út szebb, de most foglalkozzunk a valószínűleg nagyobb népszerűségre számítható keleti úttal, melyet később szintén végigjártuk.
Tehát a faluból, a főútról a már említett 1.Osveny nevű pontban letérünk egy keskeny, de aszfaltozott utcára, melyen 390 métert autózunk az N 48° 2,903' E 19° 52,263' 243 m [GCMaKa+Parkolo] pontban levő fordulóig, ahol kényelmesen parkolhatunk is. Innen indul a piros kereszttel jelzett földút, kitűnően kitáblázva a riolittufához vezető letérőket. Két kisebb emelkedőt leküzdve felérünk a gerincre, ahol az N 48° 3,168' E 19° 52,881' 332 m [GCMaKa+Foldut] pontban egy földút fog csatlakozni a mi utunkba. Valószínűleg ez az a bizonyos harmadik megközelítési lehetőség. Ez az út pedig Mátraszeléről indul. Mi voltunk ott, de az N 48° 3,610' E 19° 53,289' 251 m [GCMaKa+Matraszele] pontból induló úton nem mentünk végig, így ez egyelőre csak elmélet:-)
Kazár falu nyugati részében kezdődő 2.Osveny nevű nyugati út, végig kényelmes, összesen 7,2 km-es gyalogtúra, viszont a tipikusan nagymamás, nagypapás, Bodri kiskutyás, sőt Pityu papagájos út:-))). Terepjáró autóval, az utolsó 460 métert kivéve, kényelmesen végigjárható. Motorbiciklivel, illetve kerékpárral, egyenesen ideális. Végig követni kell a turistajelzéseket, illetve az irányító táblákat. Nem érdemes toronyiránt haladni, mert talán néhol nem is nagyon lehet. Az úton, majd később az ösvényen haladva, kényelmesen végig lehet sétálni, egészen a geoládáig, úgy hogy közben elhaladunk a riolittufa felső peremén. Ha fő szempont a kényelmes séta, akkor soha ne engedjünk a toronyiránti csábításnak.
És akkor egy eddig még nem emlegetett negyedik út, az igazi kalandorok, vagy extrémek útja. Ők keressék meg a völgy végét a falu szélén és próbáljanak meg végigmenni rajta. Szerintem az, az igazi, így lehetne látni a riolittufa valódi szépségeit!
Egy kis történelem
A Cserhát dombvidékének északkeleti részén található Kazár falu. A gazdag folklórjáról és hagyományvilágáról méltán híres település határában, egy Magyarországon egyedülálló geológiai ritkaság, egy riolittufa lepusztulás található. Ez, egy gyűrött felszínű, kőráncokkal mélyen barázdált, növényzet nélküli pusztaság, egy holdbéli táj, melyet a helybéliek "fehér köveknek" neveznek. Hasonló geológiai érdekesség található Törökországban, Kappadokiában.
A riolittufa, vulkánkitörések szórt anyaga, mely kb. 20 millió évvel ezelőtt, a miocén vulkánosság időszakában kerülhetett a felszínre. A puha tufafelszínt a víz eróziós munkája alakítja. A terület teljes bejárása nem javasolt, egyrészt, mert ez a védett természeti érték könnyen málló, erősen pusztuló felszínű, és így a taposás kárt tesz benne, másrészt, mert a hatalmas kőbarázdák és árkok helyenként a 15-20 méteres mélységet is elérik, és így ezek bizony meglehetősen veszélyesek. Viszont érdemes körbejárni, sőt a völgyön felfelé jönni. Ezzel megóvjuk a tufafelszínt, és veszélytelenül tudjuk élvezni a természet e csodálatos alkotását.
Nagyon kellemes kirándulást és sikeres geoládázást kíván,
Anikó és Miki
Állapot: kereshető
2 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
+
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
Maga a láda megtalálás nem olyan egyszerű. Jó a hely de egy kicsit bozótos. A keleti ösvényen közelítettünk, ami a mezős szakaszok után átment dagonyába, mindenki akivel összefutottunk az ágakat kereste, amivel megkönnyíthetné az átkelést, hogy ne legyen nyakig saras. Bakancs nagyon ajánlott és az odafigyelés, hogy hova is lépsz. [Geoládák v3.12.10]
Észak-magyarországi 7 napos túrázás során kerestük fel a helyet. Minden napra jutott egy kis víz (vagy eső vagy megkerülhetetlen pocsolya formájában).
Amennyire tetszett a település és maga a riolittufa is (bár azért nem annyira látványos, mint amennyire a képek mutatják) az odavezető túraút és táblázás már nem annyira. A túraút közepe tájékán van egy szakasz (kb 100m) ami víz alatt áll, megkerülni, kikerülni nem igazán lehetséges. Táblázás pedig nincs!! A riolittufánál egyetlenegy tájékoztató táblát sem találtunk.
A láda könnyen meglett bár az esőzések után a talaj elég "vendégmarasztaló" és csúszós volt!
Lehet, nem most a legszebb a vidék ... Kazár felől a keleti úton mentem, a hegymenet kezdetén egy hatalmas mocsarat csak árkon-bokron-bozóton kerülve tudtam lekűzdeni. A ládát a kőszínű zacskója rejti a legjobban, takarni nem nagyon lehet. :)
Megtaláltam, köszönöm a rejtést!
A láda a helyén, minden rendben van vele, könnyen megtaláltam. A környék kivételesen szép, örülök, hogy megmutattad. [Geoládák v3.12.10]