Elhelyezés időpontja: 2009.11.14 12:10
Megjelenés időpontja: 2009.11.16 21:00
Utolsó lényeges változás: 2018.10.06 17:39
Utolsó változás: 2021.11.06 20:44
Rejtés típusa: Hagyományos geoláda
Elrejtők: Hajo, Éva, Kristóf
Ládagazda: Hajo Nehézség / Terep: 1.5 / 2.0
Úthossz a kiindulóponttól: 4300 m
Megtalálások száma: 249 + 1 sikertelen + 10 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
A láda a piros sáv jelzéstől 20 m-re két szorosan egymás melletti fa déli oldalán van speciálisan álcázva. (12x10x6 cm konyhai éthordó)
A ládába TravelBug nem helyezhető.
A környék fő attrakciója az északkeletre elterülő Magas Bakony Tájvédelmi körzet, a közeli Fekete-séd (40 m) és a 700 m-re ÉK-re található Tiszta-víz-forrás N 47° 12,976' E 17° 42,110' 342 m [GCFESE+Tiszta-víz-f.]. (A geoláda a TK határán kívül található).
Úgy gondoltam, hogy valami módon, ezeket a látnivalókat is jó volna egy geoláda rejtésével megmutatni a kessertársaknak. 2009 végén a láda környezetében 3 km-en belül nincs más geoláda, pedig látnivaló azért akad errefelé ;-)
A TK területére nem akartam geoládát elhelyezni, így a rejtés előkészítése az alkalmas hely megkeresésével - ezen belül a TK határának feltérképezésével kezdődött. Így derült ki, hogy a Tiszta-víz-forrás jócskán a TK-n belül található, míg a Fekete-sédtől délnyugatra levő terület már nem a TK része.
Tiszta-víz-forrás
A Bakony legnagyobb forrása, foglalatlan. Minket lenyűgözött az eredeti szépségű kb 5 méteres átmérőjű forrásmedencéje, amiből egy kész bővizű patak folyik rövid útján, hogy a Fekete-sédbe folyjék.
A forrás mellett kis pihenőhely található. Mi is itt fogyasztottuk el az elemózsiánkat.
Fekete-séd
A Németbányától keletre és a Pápavártól délre eredő Fekete-sédet több forrás vize is táplálja útja során: Pap-kút, Pap-kúti-forrás, és a geoládától lejjebb a Tiszta-víz-forrás, Nagy-Maci- és Maci-árok vize, Sátor-kút, Gyökér-kút, Messzi-kút, Balázs-kút valamint a Középső-Hajagtól délre eredő Gella-patak. Végül Bakonybéltől délre a Gerencébe ömlik.
A "séd" ősi magyar szó, a Bakonyban ezt használják a szláv eredetű "patak" helyett.
Megközelítés
Az autóval érkezők Csehbánya központjában a Sziti nevet viselő "kocsmától" északkeletre induló P+ jelzésen, a murvás út elején parkolhatnak ( N 47° 11,011' E 17° 41,219' 403 m [GCFESE+parkoló.]). Nincs is értelme tovább menni vele, mert innen nem messze már csak gyalogolni lehet. A P+ jelzésen haladjunk, előbb mezőn, majd irtáson át. Öregháláshoz már szép gyertyános-bükkös szálerdőben sétálva jutunk. Innen a P sáv jelzésen ereszkedjünk a Fekete-sédig. A geoláda megkeresése után mindenképpen érdemes a Tiszta-víz-forrást megnézni, amely a Bakony legnagyobb forrása (csak 700 m).
Kerékpárral Pápavár felől érdemes támadni. Onnan lezárt erdészeti murvás úton közelíthető meg (helyenként azért akad sáros szakasz). A maradék kis távolság simán leküzdhető.
Ládatörténelem:
2014.03.22-i karbantartás során kb 15-m-el ÉK-ra került közelebb az ösvényhez, új dobozt és álcát kapott. A fejlécben a koo módosítva lett.
2018.09.30 Endresz_család tegnapi log alapján a rejtek megsemmisült. Betegre állítottam. Újrarejtés okt közepéig várható.
2018.10.09 A spec. rejlek kissé kopott, de teljesen használható, így maradt. Dobozt és logbookot kicseréltük újra.
2021.11.06 Új dobozt kapott.
Állapot: kereshető
1 játékos jelölte kedvenc ládájának
-
történelmi nevezetesség, várrom, épület
-
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
+
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
-
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
-
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
-
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
+
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
A jelzések szerint eltűnt a dobozka, de a spec rejtek megvan.
Valóban így van.
Ma egy szép napos túra során vinnük friss dobozkát. Maradt a már kissé viseletes, de még teljesen megfelelő spec rejtek is.
+új logbook, toll és némi ajándék is került a dobozba.
További szép túrákat kívánunk mindnekinek!
GCEHAZ Öreghálási keresése után megkerestük ezt a ládát is gyönyörű időben. A ládának sajna csak a helyét találtuk meg, fotók alapján kérném a találat elfogadását! Köszönöm!
A speciális rejteket megtaláltam, de a láda nem volt benne, annak egy darabját az avarban találtam meg a ládától 2-3 méterre. Túrtam az avart is egy ideig, de további darabok nem kerültek elő. Ami érdekes, hogy 10 napja volt az előző megtalálás és a rejtek is a helyén volt szerintem. Próbáltam a rejtőt hívni, de térerő hiányában eredménytelenül.
Megvan!
Az ajánlott parkolóból vágtunk neki a túrának, rögtön meg is akadtunk, mert a jelzett útra egy nagy fa dőlt amit kikerülni se tudtunk, így rögtönöztünk egy másik utat, egy patakugrással megfűszerezve, így tudtunk visszacsatlakozni a jelzett útra. A farakásoktól a havas, jeges utat felváltotta a sár, dagonyáztunk rendesen, de aztán a piros sáv jelzéstől már örömgyaloglás volt csak hátra a ládáig, majd onnan még tovább a Tiszta-víz forrásig. Oda-vissza egy tízesből meg is volt. Nagyon jó hely, nem véletlenül táboroznak itt az indiánok is.
Ellenőriztük a rejtést. Nem találtunk semmi problémát. A négyből egy fül részben törött volt, de teljesen funkcionális. A dobozt szárazon találtuk. A spec rejtek kopottas, de még mindig szárazon tartja a dobozt.
Köszönjük a korábbi megtalálók gondosságát és gondoskodását.
Mindenesetre új dobozt és ládanaplót hagytunk.
További szép kereséseket kívánunk.
Az erdő ilyenkor csodás. A Fekete-sédben csak kevés víz volt. Ilyenkor Bakonybél felől is könnyebben járható a Fekete-séd völgye.
Mi ezúttal is Csebénya felől jöttük. Persze elmentünk a Tiszta-víz-forráshoz. Innen egy jó darabon Bakonybél felé elmentünk, majd N47 13.323 E17 42.608 pontál DDK felé kimentünk a völgyből és vissza Csehbénye felé. jó volt újra itt lenni.
Az első láda, amit megtaláltam a láda mellé leszúrt bot segítségével. Igazán izgalmas érzés volt. Az erdő pedig igazán vadregényes volt, az ősz pedig még inkább életre keltett benne mindent.