Megye/ország: Békés
Elhelyezés időpontja: 2011.03.12 15:00
Megjelenés időpontja: 2011.03.15 20:50
Utolsó lényeges változás: 2025.06.14 13:04
Rejtés típusa: Multi geoláda (1H+2V)
Elrejtők: viragk, GYEZegzug
Ládagazda: GYEZegzug Nehézség / Terep: 2.0 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 950 m
Megtalálások száma: 295 + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.4 megtalálás hetente
Szeghalomra invitállak benneteket egy sétára, melyben a város arculatát meghatározó szép épületeket szeretném megmutatni.
Szeghalom Békés megye északi részén, a Berettyó és a Sebes-Körös deltájában fekvő, 10 ezer lakosú kisváros.
1. pont: A nagy kerítésen belül található kettős (dupla ablakok) száma.(1 dupla ablak 1-nek számít!)
2. pont: Ládában találod.
3. pont: A harang fa elemén lévő dátum napja.
A jelszót a pontok sorrendjében kapod.
A ládába TravelBug nem helyezhető.
Ha megtalálsz egy geoládát, a visszarejtéskor Te magad leszel a láda új rejtője,
Te vagy a felelős a ládáért, és a következő megtaláló élményéért! Ezt ne feledd!
Megközelítés
Békéscsaba vagy Debrecen felől a 47-es úton. Budapest felől a 4-es útról Karcagnál letérve Füzesgyarmaton keresztül. Vasúton a Körösnagyharsány-Vésztő-Gyoma és a Békéscsaba-Kötegyán-Vésztő-Püspökladány vonalon érhető el.
Szeghalomra invitállak benneteket egy sétára, melyben a város arculatát meghatározó szép épületeket szeretném megmutatni.
Szeghalom Békés megye északi részén, a Berettyó és a Sebes-Körös deltájában fekvő, 10 ezer lakosú kisváros - mintegy 7 ezer éve lakott hely. Az első írásos emlék 1067-es keltezésű, apátsági alapító levél, amely szerint Péter comes az apátságnak adományozta a falut. Kétségtelen, hogy Szeghalom Békés megye legrégibb települése, hiszen már a honfoglalás idején is létezett. Erre utal Anonymus a Gesta Hungarorum XXVIII. fejezetében, amikor az; írja: "Tas és Szabolcs vezérek lovasai, a szerepi mocsár irányából jőve Szeghalomnál (Zeguholmu) akartak átkelni a Körösön..."
A kúriát 1800 körül építtette a Wenckheim család, klasszicista-romantikus stílusban.
A Wenckheim unokáját feleségül vevő D'Orsay Emil többször átalakíttatta, stílusát romantikus jegyekkel bővítette. A jellegzetes romantikus díszítést az angol szakállas szemöldökpárkányok adják. 1945 után először a szép nagy parkja ment tönkre, majd maga az épület is, hiszen volt, amikor tollraktárnak használták. A kastély alatt komoly pincerendszer húzódott, ezekhez több hiedelem is fűződik, melyek szerint az alagút a város másik végén lévő Kárász-kastélyba, más verzió szerint a Sebes-Körös-parti Várhelyig vezet. A kastély mellett láthatjuk a katolikus templomot, amely 1800 körül épült magtárként. Templommá alakították 1870-n. Fából készült harangtornya 1892-ben épült.
2011-ben a Nagy Miklós Városi Könyvtár és Sárréti Közérdekű Muzeális Gyűjtemény összevontan ide költözött.
Nyivatartási idő: Hétfőtől-péntekig: 9-16 óra között,-ha zárva van hívd valamelyik telefonszámot
Wenckheim-kastélynak épült 1840 tájt, klasszicista-romantikus stílusban. Sokáig tanácsháza volt.
A múzeumot 1963-ban alapították.
Itt kapott helyet a Mundérba bújt történelem Túri János magángyűjtő ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSA.
Érdeklődni: Túri János +36703397837 magángyűjtőnél vagy +3666371953 Kele József.
Pár napja ismerkedtem meg a magángyűjtővel. Fantasztikus pasas, aktív tűzoltó, nem gondoltam hogy ilyen csodálatos kiállításban gyönyörködhetek az ő jóvoltából.
Tartalék jelszó: Ha nem tudsz bejutni vagy nagyon sietsz,- a bejárattól balra pár méterre találsz egy táblát az utcai front falán, onnan olvasd le a foglalkozást/ beosztást/.
A harmadik ponton a harang fa elemén található napra van szükséged.
A barokk-copf stílusú templom 1780-ban épült, a torony 1794-ben készült, 1827-ben épültek a kereszthajók és az empire karzatok, félkörív pillérsoros alátámasztással, fonott ellipszissoros mellvéddísszel. A jelszó harmadik részlete a harang fa alkotóelemén szereplő dátumból a nap (két számjegy).
Útközben érdemes megtekinteni a Kárász kastélyt amely jelenleg középiskolai kollégium. A klasszicista stílusú Kárász-kastély 1840 körül épült és 1890 körül gazdagodott neoreneszánsz-eklektikus stílusjegyekkel. A sokat szenvedett épülethez tartozik a klasszicista-eklektikus kerti táncpavilon is.
Berettyó híd
Kérlek erről is írj valamit!
A hídtól nem messze van egy V.O. kő, amin a régi jelszórészlet van, ami már érvénytelen.
Mi az a V.O. kő?
Főbb folyók partján egymástól 2-3 km-re kijelölt nyilvántartási szelvények végpontjain elhelyezett, a mederfelvételek célját szolgáló vízszintes és függőleges értelmű geodéziai alappont.
A V.O. kövek hálózatát az 1890-es években, folyóink térképezése alkalmával az egykori Vízrajzi Osztály (V.O.) helyezte el.
Éppen útba tudtam ejteni a környéket, kerestem, és szerencsére meg is találtam a ládát. Köszönöm a rejtésbe fektetett munkát, mely felhívta a figyelmemet erre a helyre! Bővebben később. Tamás [Geoládák v4.5.10]
Egy helyi rendezésű mini labdarúgó tornán voltunk a fiam csapatával. A kezdőrúgás előtt a feleségemmel sétáltunk egyet a városban, melyre felfűztük a multi pontjait. A sportpálya felől indulva fordított sorrendben érintettük a pontokat. A templomnál a felirat már elég rosszul olvasható, de még ki lehet bogarászni. (És nem kell hozzáadni semmit sem!) A múzeum még éppen zárva volt, így felhívtuk a megadott telefonszámot. Az úriember készséggel eljött miattunk. Addig elmentünk az első pontra. Ott több variációt is feljegyeztem, hogy mi is számít dupla ablaknak, aztán próbálkoztam párat. A múzeum páratlan a maga nemében, a rögtönzött tárlatvezetés pedig igazán komoly volt, az idő rövidsége ellenére. Mindenkinek ajánlom!
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! Meglett a kirakós összes része! Még Debrecenbe menvén meg szerettem volna itt állni, de túl késő volt, és közel kerültem a viharhoz. Visszafelé viszont nem bírtam ki, hogy ne nézzek körül. Felkerestem a pontokat, Gyurival is beszéltünk róla Kopáncspusztán, mikor találkoztunk. Olívia, Ulrik és Dóra mama [Geoládák v4.5.10]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Apa készített nekem saját profilt, megkapom a közös talalatokat. Sajnos nem mindig tudok Apával tartani a kalandozáson, de helyben bekerül a saját logom is, gyűlik a megtalálásom. Meglett a kirakós összes része! Olívia, Apa és Dóra mama társaságában [Geoládák v4.5.10]
A 101. megtalálásával megköszönném a logbíró, Csatári György (GYEZegzug) mindenkori önzetlen, korrekt segítségét!😇
Szép időben, szép rejtések, kellemes kirándulás volt!👏 [Geoládák v4.5.7]
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! A számolós pontokat nem annyira szeretem, a harangon az információ igen nehezen olvasható, de a foglalkozás megmosolyogtatott, összességében jó körbejárása volt a településnek. Köszi! [Geoládák v4.5.3]
Köszönjük, hogy a rejtéssel felkeltetted az érdeklődésünket a helyszín iránt.
Gyula felé útba ejtettük.😁 [Geoládák v4.5.3]
Nekünk 3 virtuális pont lett. Múzeumban nem voltunk. Zárva volt.
1. pont: a kettesével szereplő dupla ablakok száma a jó megoldás
2. pont: Micsoda foglalkozás!
3. pont: A harangon lévő feliratot alig láttam...
Csípős hideg volt, de tiszta idő.
Szeretem, amikor egy kisebb települést mutat be egy-egy láda, ráébreszt az ottani kincsekre, amikről azelőtt sosem hallottunk. Sajnos a kiállításokra nem jutottunk be, de nagyon tetszik, hogy egy színvonalas magángyűjteménynek helyet biztosítanak egy ilyen szép helyszínen.
A jelszóval megszenvedtünk. Az ablakok megszámolása építkezés miatt nehézségbe ütközött.
Gyors körülnézés. A múzeum zárva volt, itt poén a jelszórészlet.
Az első pontnál az ablakok száma nem egyértelmű, ezt már régóta többen is jelzik, ráadásul most korlátozott a belátás a felhalmozott építőanyag miatt.
Biztosan ki lehetne ide találni valami más megoldást.