A kőszegi hegység Irottkő Natúrparkja sok szép látnivalót tartogat a túristák számára. Ezek egyike, a Velem község felett magasodó 568 m magas Szent Vid hegy, s rajta a már messziről fehérlő kápolna. Gépkocsival Kőszeg irányából, vagy Szombathely felől a 87-es úton Lukácsházánál lekanyarodva közelíthető meg, egészen a kápolna melletti parkolóig mehetünk. Gyalogosan továbbmenve láthatjuk a bronzkorban élt ember által kialakított teraszokat, eljutunk a kápolnáig, mely előtt a Római Birodalom idejében őrtorony állt. Maga a cache e túristák által sűrűn látogatott hely egyik csendesebb és talán eldugottabb részen van, egy mélyedésben, avarral letakarva. Egy zöld fedelű műanyag ládikában a megtaláló néhány "dögös" napszemüveget, egy Vas megyei térképet, egy Soproni Hegység túristatérképet és egy "majdnem eredeti" Garmin eTrex Vista-t találhat. Megtalálásában nehézséget talán az okozhat, hogy a magas fák között elég rossz a "vétel".
Története:
A Velem felett magasodó Szent-Vid hegyen áll a Szent Vid kápolna, mely már messziről jól látható. Egykoron itt volt a település, amit az értékes régészeti leletek is igazoltak. A Szent Vid-hegy az őskor óta lakott, miként ezt az itt feltárt erődített telep maradványai is igazolják. Fejlett fémfeldolgozó és fémműves technikára utaló, a Kr. e. XIII-IX. századból való bronz és aranytárgyak tömege került elő. A feltárások gazdagították a kelták betelepedéséről (Kr. e. IV-III. sz.) szerzett addigi ismereteket, és számos római kori érme, ékszer és agyagedény is előkerült, sőt, egy avarkori temető nyomait is felfedezték. Később vár állott e helyen, első írásos említése a XIII. századból való, Castrum Viti néven, mely a XIII. században a Németújvári grófok tulajdonában volt. A XVIII. század elején Hilarian pálos szerzetes remetelakot és kápolnát épített a régi vár helyén. A régi várról ma csak néhány csekély falmaradvány tanúskodik. A hegyen található Szent Vid templomot, amelynek tornyában 13. századi kerített lőréses alapokat találtak, már a 17. század végén jelzik a források. Jelenlegi, egyhajós barokk épületét 1859-ben építették át. A templom már az 1700-as évektől búcsújáró hely volt.
A névadó Szent Vid szobor mellett látható még Szent Rókus és Szent Vendel szobra is. A mellékoltárt pedig Pieta szobor és Szent Vitus faszobra díszíti. Legrégebbi képe 1700-ból való, a lékai hívek adománya, Mária mennybemenetelét ábrázolja. Copf stílusú szószéke a XVIII. század végén készült.
A rejtek felkereséséhez javasoljuk a kápolna melletti lépcső igénybevételét! A láda egy száraz megdölt fenyőnél található.
Ládatörténet:
2004.04.09:
Megtörtént az első komolyabb felújítás - már ráfért a ládára. A ládanapló is majdnem betelt már, ezért az új láda új naplóval indult. A régit megmentettük, hogy itt most mindenki beletekinthessen - azok, akik megtalálták és azok is, akik nem. Virtuális ládanapló (read-only)
2005.11.02:
Tatarozzák a kápolnát, szép piros tetőt kapott. A ládára is ráfért már egy kis tatarozás, felújítva, új ládanaplóval várja a megtalálókat.
2007.11.01:
Ismét megtörtént a ládacsere és a tartalom felfrissítése, felkészülve a téli idényre.
2009.01.03:
A láda ismét kereshető - és remélhetőleg meg is található - ugyanis kívül-belül megújulva helyeztük ma vissza régi helyére. Egyedül a leírás hiányzik belőle - ha valaki esetleg arrafelé készül, vihetne egyet magával.
2011.04.24:
A húsvét alkalmából a láda is megújult. Remélhetőleg épségben vészeli át a közelgő 10. születésnapjáig még hátralévő időt!
2013.05.04:
"Calgonnal a mosógép is tovább él!"
Kíváncsi vagyok milyen hatása van a geoláda élettartamára.
A mai napon megújult külsővel és tartalommal várja az új megtalálóját.
2015.05.30:
Nem használt a Calgon, cserélni kellett megint a ládát. Jókora bicikliút megtétele után ért föl a "cserecsapat".
Kívül-blül megújulva, fantasztikus ajándékokkal várja a láda a jővendő megtalálókat.'
Ládatörténet
2017. 3. 28. A Ládadoki javaslatára és az eredeti rejtővel is megbeszélve a láda adoptálhatóvá vált. [Admin(Fazék)]
2017.03.31.
A ládát adoptáltuk, a megadott koordinátákon ismét kereshető! A közeljövőben tervezzük a láda áthelyezését.
Állapot: kereshető
+
történelmi nevezetesség, várrom, épület
+
szép kilátás, érdemes panorámát fényképezni
-
különleges látványosság, helyszín
-
speciális koordináta-érték vagy magasság
-
vízpart, tó/folyó, forrás van a környéken
-
település belterületén van a láda
-
van a közelben (pár száz méteren belül) lakott terület
+
havas, jeges időben, fagypont alatti hőmérsékleten is kereshető a láda
+
nyáron, a legnagyobb kánikulában is ajánlott környék
+
hegyen, csúcson, nagy dombon van a láda (a környékhez képest)
+
megközelíthető járművel néhány száz méteren belül
+
a javasolt kiindulóponttól fél órán belül elérhető
-
mozgáskorlátozottaknak, babakocsival érkezőknek is ajánlott
+
gyerekbarát láda
-
igénybe veszi a cipőt, ruhát a környék (csalános, bogáncsos, sáros)
-
a láda megszerzéséhez sziklát kell mászni (gyerekkel nyakban kizárt)
-
sötétben is érdemes keresni
+
a GPS-t zavaró sűrű erdő, sziklafal, magas épület, stb. van
-
szokatlan méretű/alakú a láda (az ajándékok miatt fontos)
+
el lehet menni kerékpárral a ládáig (vagy látástávolságban hagyható)?
25 évvel ezelőtt, 1999. augusztus 11.-én a teljes napfogyatkozást a Szent Vid kápolnától néztük. Nosztalgiából megint ellátogattunk erre a varázslatos helyre.
Köszönjük a rejtést.
Kőszegi nyaralásunk alkalmával több rejtést is felkerestünk, néha rejtői segítséggel, megtaláltuk őket.Minden rejtőnek köszönjük a munkáját,akik azért dolgoztak hogy megmutssák ezt a gyönyörű várost és környékét.
Többször voltam már a Szent Vidnél, de utoljára is minimum 14 éve, és akkor még nem ig geoládáztam - így a mai 23 kilométeres túra végére ezt is beillesztettem. GCFTAM felől érkeztem, a P jelzést elhagyva egy murvás, majd aszfaltos úton a Szent Vid parkolójáig, ahol a kápolna után először a régről szép, kiépített forrásként bennem élő Szent-kutat próbáltam megkeresni. Legnagyobb meglepetésemre, már a K+-ról a forráshoz vezető KO is alig járható fadőlések miatt (és láthatóan a jelzést se újították meg), így a végén már "toronyiránt" kellett mennem. Aztán kiderült, hogy magát a forrást is elpusztította (szétverte, táblákat, forrásházat kidöntve) egy rádőlt hatalmas fa, bár a kivezető csőből most is folyik a víz. Aztán visszaküzdöttem magam a KO jelzésen, ahol elágazik egy ösvényke a ládáig, de itt is kidőlt fák fogadtak. Végül azért pár perc után meglett a láda, de az se nem zöld, se nem nagy, se nem ott van, ahol a koordináták jelzik, egy legkisebb méretű (kb. 6*6*6 centis, kék fedelű konyhai dobozban). A láda gyakorlatilag üres, és LOGBOOK GYANÁNT 2-3 TELÍRT PAPÍRDARAB VAN BENNE, TEHÁT MÁR RÉGES-RÉG ÚJ LOGBOOK KÉNE BELE, kérem, vigyen valaki!! Bár szerintem jó lenne a rejtés helyét is módosítani, mert nehezen megközelíthető, a látnivalóktól (kápolna, forrás, Kéktúra-emlékmű stb.) indokolatlatlanul messze (vagy alig járható, 50 fokos meredeken kell felmenni az emlékműig, vagy óriásit kerülni a kápolna felé, kidőlt fákat is tartalmazó szakaszon). És, bár ez egy "ősláda" (vagy épp azért...) nagyon nem ártana a ládaoldalt is korszerűsíteni, aktualizálni...