Elhelyezés időpontja: 2011.08.03 14:00
Megjelenés időpontja: 2011.08.12 23:10
Utolsó lényeges változás: 2022.09.03 12:01
Utolsó változás: 2023.01.05 17:59
Rejtés típusa: Multi geoláda (2V)
Elrejtők: Dudika, Kokó
Ládagazda: Adoptálható ládák Nehézség / Terep: 1.5 / 1.5
Úthossz a kiindulóponttól: 1300 m
Megtalálások száma: 429 + 2 egyéb, grafikon
Megtalálások gyakorisága: 0.7 megtalálás hetente
Bevezető
A jelszó két részből áll.
1. pont: A Rákóczi szobor melletti ismertető bal lábán fent matrica.
2. pont: A jelszó második részének megtalálásához menj a tanösvény negyedik állomásához, feliratot keress az információs táblán.
Ez egy örökbefogadható geoláda. Ha szívesen lennél a gazdája, kérlek, keress meg!
Ha egy árva ládát szívesen gyógyítanál, ha van rá módod, előtte vedd fel a kapcsolatot a LádaDokikkal.
Ha csak a helyszínen derül ki, hogy a gazdátlan láda gyógyításra szorul, segíts rajta bátran! Változtass azon, amin szükséges! Ha akarsz, találj ki új jelszót, keress a közelben egy jobb rejteket!
A megváltozott adatokat juttasd el minél hamarabb az Adoptálható ládák felhasználónak!
Köszönjük a közösség nevében! :)
Megközelítés
Vác Rétság és Bánk irányából a kettes főútról lehetséges /autó, autóbusz, kerékpár, gyalog/ a megközelítés. Az országos kéktúra útvonala is érinti a községet. Parkolási lehetőség több autó számára is van a községházánál, vagy pár méterrel feljebb levő templom előtt. N 47° 55,540' E 19° 15,376' 176 m [GCRCS+parkoló]
Leírás
1. pont N 47° 55,546' E 19° 15,439' 170 m [GCRCS-1] Itt ismerhetjük meg a tanösvény teljes útvonalát, mely az ismertető tábla szerint kb. 11 km. A mi utunk csak része a tanösvénynek, de ezen a két ponton is sokat megtudhatunk a szabadságharc történetéből. A körülvevő falvak mind magukénak érzik a csata helyszínét. Útközben elhaladsz a Laszkári-kúria és a Prónay-kastély mellett, mindkettő ugyan védett műemlék, de mégis a teljes pusztulás fenyegeti őket. 2. pont A jelszó második részének megtalálásához menj a tanösvény negyedik állomásához, és az információs tábla hátulján keress feliratot. N 47° 56,034' E 19° 14,930' 170 m [GCRCS-2]
A romhányi csata
Háromszázegy éve vívták utolsó nagy csatájukat II.Rákóczi Ferenc kurucai a Lókos-patak völgyében, Romhány, Kétbodony, Szátok és Érsekvadkert határában. 1710 január 22-én az összecsapás délután három órakor kezdődött. Rákóczi először a lengyeleket indította átkaroló támadásra, Sickingen jobbszárnya ellen. Ez az első roham sikerült, Sickingen vértesei és huszársága összekavarodva szorult a Lókos patakot szegélyező mocsár felé. Rövid idő múlva Rákóczi a svéd csapatot vetette harcba. Ezek szintén nagy erővel rontottak Sickingen harcrendjének közepére, és kardal kezükben heves kézitusában aprították Sickingen összezavart lovasait és szorították őket a mocsár felé. Maga Sickingen altábornagy is nyakig merült lovával a posványba. A győzelem ebben a percben már Rákóczi kezében volt. Ekkor azonban a kuruc csapatok gyógyíthatatlan rossz szokása és fegyelmezetlensége folytán kicsúszott kezükből eddigi vitéz támadásuk gyümölcse. A lengyelek győzelemittasan beszüntették a további harcot és hozzáfogtak a zsákmányoláshoz. Ott, ahol a kurucok támadásukat beszüntették, a császári lovasok elővánszorogtak a mocsárból és ismét sorakozni kezdtek. Ekkor fordult meg a hadiszerencse Rákóczi hátrányára. A császári lovasság balszárnyának gróf Saint-Croix tábornok parancsolt. Észrevette a hézagot a svédek és a kuruc hajdúság között és a sebtiben összeszedett néhány száz lovassal vakmerő elhatározással odavágott és éket vert a svédek és a hajdúság közé. Amikor Rákóczi a felfordulást látta, a bodonyi templomnál lévő álláspontjáról a küzdelem helyszínére vágtatott, hogy feltartóztassa visszavonuló hadi népét. De ez már nem volt lehetséges. A csata kb másfél óráig tartó nagyon heves küzdelem után ért véget.
Rákóczi seregének vesztesége kb 350 főre tehető. A császáriak vesztesége lényegesen nagyobb volt, mert ott veszett Sickingen csapatának majdnem a fele, 7-800 lovas.
Ennek a csatának állít emléket a Rákóczi tanösvény, melynek egy részét sétálhatjuk végig. Külön köszönet Romhány község polgármesterének akitől sok segítséget kaptam a csata történetének ismertetésében.
Korabeli hír
A romhányi csata síkján a miniszterelnök jelenlétében avatták fel II. Rákóczi Ferenc halhatatlanságát hirdető emlékművet. Az eredeti filmhíradó 1932. október Magyar Világhíradó 452/4.
A tanösvény végig járása az ismertető táblák útmutatása szerint is lehetséges.
Megtaláltam, köszönöm a rejtést! Korrekt multiláda, mindkét része megmutat valamit. Semmi sallang. Sajnos ritka az ilyen.
A 2. jelszó az információs táblának nem a hátulján van.
Megtaláltuk, köszönjük a rejtést! A két pont egymástól járdán megközelíthető. Az emlékmű környéke gondozott, a naplementében nagyon szép, békés hely volt. [Geoládák v3.12.10]
A második pontnál a tujákon több mint fél órán keresztül kerestem a dobozt mindhiába. Akkor adtam fel, mikor egy drót hurkot találtam az egyik ágon. Pont egy filmes doboz átmérőjű karika volt rajta, feltételezhető, hogy a henger eltűnt.
A képek alapján kérem a megtalálás jóváhagyását. Előre is köszönöm!
(Van kép a drótról is, a loghoz nem akartam feltölteni, de ha a jóváhagyáshoz szükséges el tudom küldeni.)
Koszonjuk a rejtonek, hogy elkalauzolt ehhez a tortenelmi helyhez. Ertelemetlen sok szaz ev tavlatabol biralni es kritikat gyakorolni az akkori vezereken, foglamunk sincs, hogy mi is volt akkor, nem ertem egyes kommenteloket.
Nem találtam meg a második pontot. A tuján nem volt semmi felakasztva. Beszéltem a ládagazdával. Mivel forgalmas hely, ezért jobb lenne a tanösvény táblára helyezni a jelszót (vagy legalább pótjelszót). Kérem a fénykép alapján az elfogadást. Megtaláltam, köszönöm a rejtést! [Geoládák v3.12.7]