WAP
A láda 6x10x15 cm, domboldalon. Segítség: alatta.
A ládába TravelBug helyezhető.
Leírás
Ezzel a geoládával a Koloska-völgybe invitállak, egy hűvös friss levegőjű völgybe, ahol a kiépített szalonnasütő helyek, padok, asztalok remek lehetőséget biztosítanak egy kis pihenéshez, piknikezéshez.
Koloska-völgy
A Koloska-csárda után kezdődő tágas sík terület kezdetén, aszfaltos közút mellett térképes tájékoztató tábla ad felvilágosítást a völgyről. Keleten a Péter-hegy, nyugaton a Tamás-hegy erdős lejtője dől a völgyre.
A Koloska-csárda után - baloldalt - a gyalogút bevezet az erdőbe. Ott alakította ki az erdészet azt a piros sáv jelzésű turistautat, pontosabban tanösvényt, amely a Koloska-sziklához és a lábánál elterülő forrásvidékhez, illetve az erdőség mélyébe vezet.
A turistaút kiér egy kis völgybe a szikla alá, ahol igen kedves kép fogadja a látogatót. 1952-53-ban a sziklák alól kifolyó források vizét összefogták, egy kifolyót építettek a központi forrás fölé és Petőfi-forrásnak nevezték el, de napjainkra a Koloska név állandósult.
A Koloska-völgy jól felszerelt kirándulóhely. Elsősorban a szépen, a tájhoz illően megépített létesítményeivel, mint esővédő tetőkkel, padokkal, asztalokkal, szalonnasütő helyekkel. Még egy kis szabadtéri színpad is található itt.
A név eredete
A völgyben magányosan álló fehér sziklatömböt N 46° 59,456' E 17° 53,067' 266 m [GCkovo+szikla], a nép "Barátlakás"-nak nevezi, így szerepel egy 1841. évi térképen is. Cholnoky Jenő szerint e hegyen egy kis kolostor állt és erről vette a völgy a nevét: "Kolostorka", rövidítve: "Koloska". Az épület helye a széthányt kövekből már nem állapítható meg. Cholnoky véleményét vitatják, mert a magyar vonatkozású oklevelekben semmiféle nyoma sincs annak, hogy a mai Arács településrész területén valaha kolostor állt volna. Okleveles anyagban először 1780-ban olvasható "Koloska-dűlő" néven egy úrbérrendezési iratban.
Aki egy kellemes sétára vágyik, annak azt javasolom, hogy a Koloska Csárda parkolójába tegye le az autót N 46° 58,792' E 17° 53,394' 193 m [GCkovo+park1], és a piros sáv turistajelzésen közelítse meg a völgyet, innen kb. fél óra gyalog.
A megközelítés során érdemes útba ejteni GCARCS és GCKOVA geoládákat.
Az ősrejtő Kumin gondolatai
Nekem ez volt az első Budapesten kívüli rejtésem, és lényegében ettől a ponttól indult a Balaton környékének geoláda-inváziója. Nem véletlen került ide a láda: ezt a környéket tekintem a közvetlen Balaton feletti, Tihanytól keletre lévő területek egyik legizgalmasabbikának. A lelkesedésem ezért a részért azután abban is testet öltött, hogy magpet szívének közepe, Tata kipipálása után a második találkozót és versenyt is ide szerveztük.
Ládatörténet
2016.7.11 A láda eredeti rejtője, Kumin már nem tud elég időt szánni a gondozására, ezért adoptálhatóvá tette a ládát. Admin (Fazék)
2016.07.13 A geoládát örökbe fogadtam :) acsocso
2018.02.04 új színvonalas rejtést készítettem a ládának :)
Szerencsénk volt, véletlenül, de könnyen meglett. Sütögetni érkeztünk a völgybe, szuper hely. Köszönjük a rejtést, megtaláltuk Máté 4043-al! :) [Geoládák v3.12.10]
40 éve, egy akkori Élet és Tudomány-cikk óta tervezem, hogy meg kéne nézni ezt a helyet. Most, a hallgatóimnak szervezett háromnapos hétvége keretében immár sikerült (hatalmas esők után, tocsogós utakon haladva). Elég vadregényes hely, amit - úgy tűnt - mostanában nem is látogatnak olyan sokan (ritka adomány ez a Balaton-felvidéken...) A nagy szárazság után a Koloska-forrás előtti "tavacska" is újjáéledni látszik, habár a mocsári jellegű növényzet egyelőre még jelentős részét elborítja...
Az más kérdés, hogy a láda nem lett meg, félóra keresés után sem, pedig még a hallgatóim is igyekeztek segíteni. Most itthon, látva J.Máté V. 27-i fotóit, kiderült, hogy többször álltam rajta - de ez egy olyan láda, ahol a rejtő célja láthatóan nem az volt a rejtéssel, hogy megtalálja, aki keresi, hanem az, hogy az is minél nehezebben találja meg, aki keresi... Teljesen oké, a rejtőnek joga van az ilyen rejtéshez - nekem pedig jogom van az ilyen rejtéseket 1-esre értékelni. [Meredek, csúszós domboldalon, többtíz méter átmérőjű területet "taroltak már le" teljesen a kesserek a láda miatt az amúgy védett területen, miközben számtalan normálisan megközelíthető rejtési lehetőség is lenne a közelben...]
Mivel a Koloska-szikláig már nem volt idő kimennünk, és újra esni is kezdett az eső, lesz még ok ide visszatérni, akkor majd begyűjtöm V.Máté fotója alapján. Ha másért nem, már csak azért is, hogy az 1-es rejtés-értékelésem megjelenhessen "hivatalosan is"...
A segítség elég sok mindenre érthető, erről tanúskodik az elég letaposott domboldal. :(
Amikor 2020 októberében megérkeztem Balatonfüredre az UltraBalaton előtt, az volt az első gondolatom, hogy majd jól feljövök a Koloska-völgybe éjszakára, és innen gurulok le a rajtközpontba. Aztán már elég késő este volt, mikor megérkeztem Veszprém felől biciklivel, és miután a vacsoraidőből is kicsúsztam, sok kedvem nem maradt már a távoli Koloska-völgyhöz, ami messze is volt, magasan is volt, és bár sejtettem, hogy szép hely, de sötétben többnyire láthatatlan. Akkor kihagytam.
Most ismét az UltraBalaton miatt érkeztem Balatonfüredre. Tavasz közepe lévén tovább van már világos, apukám is feltétlenül fel akart jönni ide éjszakára, úgyhogy az uzsonnát/vacsorát követően most tényleg felkapaszkodtam az egysebivel. Gabival tettünk egy sétát a völgyben a ládához. Kellemes környezetet biztosít a kialakított pihenő, az addig vezető út, és a körülölelő csend. A láda környezete (az egész domboldal, a láda körül, alatt, felett) sajnos nagyon le van taposva, erodálva, ami egyértelműen a rejtés számlájára írható. Biztos, hogy megéri így?
Később a közeli GCKOVA ládát is megkerestem, majd a tűz melege mellett nyugovóra tértem, korán rajtoltak a kollégáim.